PROTOTHEMA

Πολιτική

Δημοσκόπηση της VPRC

Συν πέντε ο ΣΥΡΙΖΑ, έβδομο το ΠΑΣΟΚ!

Συν πέντε ο ΣΥΡΙΖΑ, έβδομο το ΠΑΣΟΚ!
ΕκτύπωσηΑποστολήΜέγεθος κειμένου 
  • Instagram
  • Επιλέξτε  τόπο κοινωνικής δικτύωσης για να μοιραστείτε την είδηση
Προσθήκη σχολίου

Τρίτο κόμμα η Χρυσή Αυγή- Καταλληλότερος πρωθυπουργός ο «Κανένας» με 51%

Δημοσκόπηση της VPRC για το περιοδικό «Επίκαιρα» δείχνει ότι το ΠΑΣΟΚ κατακρημνίζεται στην έβδομη θέση, ενώ ο ΣΥΡΙΖΑ κατοχυρώνει την πρώτη θέση με σαφές προβάδισμα από τη Νέα Δημοκρατία.

Στην εκτίμηση εκλογικής επιρροής (όχι πρόθεση ψήφου) ο ΣΥΡΙΖΑ συγκεντρώνει 31,5% έναντι 26,5% της ΝΔ. Η Χρυσή Αυγή είναι τρίτο κόμμα με 12,5%. Ανεξάρτητοι Έλληνες και ΚΚΕ εμφανίζονται στο 6,5%, ενώ η ΔΗΜΑΡ στο 5,5%. Το ΠΑΣΟΚ είναι έβδομο κόμμα με 5%. «Άλλο κόμμα» συγκεντρώνει 6%.

Στο ερώτημα για τον καταλληλότερο πρωθυπουργό ο Αντώνης Σαμαράς συγκεντρώνει 16,8%, ο Αλέξης Τσίπρας 9,5%, ενώ η επιλογή «κανένας» 51%.



ΣΤΑΡΚΙ29/11/201220:21

 h xrysh αυγη ειναι το μοναδικο κομμα με ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΑΥΞΗΣΗ!! η πραγματικη της δυναμη ειναι στο 20% , το μαθαμε καλα στις διπλες εκλογες, με τις εταιρειες που της εδιναν 4 και 5 και πηρε 7...σε ενδεχομενο διλημμα συριζα η χρυση αυγη σε εκλογες παω και στοιχημα οτι θα κερδισει η χρυση αυγη..ο κοσμος προτιμα πατριδα και οχι να φοβαται να παει στην εκκλησια το πασχα αμα βγει ο συριζα, χωρια που θα γεμισουμε ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ

Απάντηση
Leonidas29/11/201216:33

Ο κυριος που εγραψε "ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ" Απο μια τετοια νοοτροπια ρε αγραμματε η Ελλαδα εχει παθει τεραστιες καταστροφες. Ενα τρανταχρο παραδειγμα. Το 1922, ο Βενιζελος ειχε κανει την Ελλαδα των 3 Ηπειρων και των 5 Θαλασσων, με προοπτικη να παρει και την Κων.πολη. Η προπαγανδα των Βασιλικων αντιπαλων του Βενιζελου την εποχη εκεινη ηταν τρομακτικη. "ο Βενιζελος σκοτωνει τα παιδια μας", ο "πουλημενος" "ο πρακτορας των ξενων και των Εγγλεζων""προδοτης", δοσιλογος" και ολα αυτα τα ωραια που ακουμε και σημερα απο τον κ. Καμμενο, και τον κ. Τσιπρα....η καταρα της Ελλαδας η εκαστοτε αντιπολιτευση δεν δισταζει να καταστρεψει την χωρα , μονο και μονο να παρη την εξουσια. Δεν εχουμε την κουλτουρα της ενοτητος και να αντιμετωπισουμε μια κρισιμη κατασταση. Ο Βενιζελος ομως ηταν η ιδιοφυια που ειχε ακριβη αντιληψη του κλιματος της εποχης και των δυνατοτητων της Ελλαδας, και κατορθωσε να κατοχυρωσει με την Συνθηκη των Σεβρων την μεγαλη Ελλαδα, με εγγυησεις των νικητριων δυναμεων. Και ηρθαν λοιπον οι πανεξυπνοι Ελληνες και θεωρησαν τον Βενιζελο "προδοτη" και 'πουλημενο", και πολυ ειπαν την ηλιθια φραση σαν και λογου σου "ας δουμε τι θα κανουν και οι αλλοι,ας τους ψηφισουμε" χωρις να βαλουν κατω λιγο το μυαλουδακι τους να σκεφτει , "τι χειροτερο μπορουμε να παθουμε, οι Βασιλικοι ισως φερουν πισω τα παιδια μας"Οι Βασιλικοι ομως παρα την στεντορεια αρνηση των Αγγλογαλων να μην φερουν τον τοτε βασηλια πισω (ανηψιο του Καιζερ της Γερμανιας τον οποιον πολεμουσαν 4-5 χρονια), γιατι θα χαναν ολοκληρωτικα την υποστηριξη και εγγυησεις για την Συνθηκη των Σεβρων, φεραν τον Βασηλια, αλλαξαν ολους τους εμπειροπολεμους αξιωματικους του Βενιζελου, και πηγαν να παρουν την κοκκινη μηλια. Τα αποτελεσματα τα ξερουμε. Τρομαχτικη "ΑΝΕΠΑΝΟΡΘΩΤΗκαταστροφη. Πρεσεχετε μηπως με το επιχειρημα "ας δοκιμασουμε και αυτους, θα παθουμε ΑΝΕΠΑΝΟΡΘΩΤΗ συμφορα στην γειτονια που ειμαστε, και ειναι σιγουρο με αυτα τα ασχεταπου λενε οι του Συριζα θα την παθουμε... Γκαικε...

Απάντηση
@Μπεκιάρης 29/11/201214:37

Βγάλε τις παρωπίδες, ΤΥΦΛΟ-ΠΑΣΟΚΙ! 

Απάντηση
guess29/11/201214:26

Ο πνιγμένος από τα μαλλιά του πιάνεται και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.

Απάντηση
Μπεκιάρης29/11/201214:14

 Την Ελλάδα, για όσους θέλουν να εθελοτυφλούν, την κατέστρεψε τελειωτικά ο Κωστάκης ο Καραμανλής, ο εξαφανισθείς. Ο άνθρωπος φάνηκε ξεκάθαρα πως δεν ήλεγχε απολύτως τίποτα. Με το που βγήκε όλα τα λαμόγια σαν τις ύαινες έπεσαν πάνω στα ταμεία να κατασπαράξουν τα πάντα. Είχαν εξάλλου πάνω από 20 χρόνια να φάνε, γιατί έτρωγε το ΠΑΣΟΚ αλλά έκανε και τεράστια έργα που μιλάνε μόνα τους. Μήπως θυμάστε πώς ήταν η Ελλάδα το 1981 από πλευράς υποδομών; μήπως θυμάστε την Αθήνα του 1981; 3-4 ώρες με το αυτοκίνητο, διότι δεν υπήρχε άλλο μέσο, για να φτάσεις Σύνταγμα Εθνική ΄Αμυνα. Γύρω στις 4 ώρες από Αγία Παρασκευή μέσω Κηφισού για τα πρακτορεία Πελοποννήσου(δεν υπήρχε Αττική οδός, ούτε στα χαρτιά) Χιλιάδες τροχονόμοι δεινοπαθούσαν καθημερινά μέσα στο λεκανοπέδιο, χωρίς καμιά γέφυρα στους κύριους οδικούς άξονες, για να ρυθμίσουν την τρομακτική κυκλοφοριακή συμφόρηση.Ας μην τα πούμε τα υπόλοιπα: λιμάνια, αεροδρόμια, γέφυρες, μεγάλους οδικούς άξονες, 150 Κέντρα Υγείας , Νοσοκομεία κλπ κλπ. Ο Κωστάκης τα βρήκε έτοιμα αλλά, ανικανότατος ων, του ξέφυγαν τα πάντα. 200.000 νέες προσλήψεις στο Δημόσιο, σκάνδαλα τεράστια....και όταν είδαν πως βυθιζόταν η Ελλάδα την έκαναν νύχτα κλείνοντας τη Βουλή τα μεσάνυχτα. Και παρέδωσαν μια χώρα με τεράστια ελλείμματα και άδεια ταμεία στο Γιώργο Παπανδρέου που τώρα, οι αχρείοι και οι επιλήσμονες, θέλουν να του τα φορτώσουν όλα, επειδή τάχα αυτοί ήταν αθώες περιστερές!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Η Ελλάδα καταστράφηκε από τις κυβερνήσεις του εξαφανισθέντος Κωστάκη Καραμανλή και των εξαφανισθέντων επίσης επιτελών του(Σουφλιάς, Αλογοσκούφης, Ρουσόπουλος κλπ. κλπ. ). Μήπως ξέρει κανένας πού βρίσκονται αλήθεια και γιατί δε λογοδότησαν για τα έργα και τις ημέρες τους;

Απάντηση
@Στην τελική...29/11/201214:00

...τι λες ρε κακομοίρη? και γιατί να πειραματιστούμε με τους ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΑΧΡΗΣΤΟΥΣ? 

Απάντηση
Στη τελικη...29/11/201213:44

 ενταξει ρε παιδια στη τελικη ας δουμε και το συριζα τι θα κανει. Αρκετα μας σωζουν αυτοι που μας κατεστρεψαν ελεος πια δεν βαρεθηκατε αυτη τη σωτηρια? Σκεφτειτε τη ζωη σας οσοι ειστε ανεργοι αλλα και αυτοι που εχουν δουλεια πως ειναι τωρα τα πραγματα στο χωρο εργασιας σας. Σκεφτειτε τους γονεις και τους παππουδες μας που τους κλεψαν τις συνταξεις. Τους ανθρωπους που επενδυσαν σε διαφορα φωτοβολταικα, ομολογα ελληνικου δημοσιου κτλ και τωρα τους κλεβουν. Δεν ειναι ζωη αυτη που ζουμε, ας βγει και ο συριζα βαρεθηκαμε το μαρτυριο της σταγονας, ας λουστουμε οτι ειναι να ερθει και ξανααρχιζουμε απο την αρχη.

Απάντηση
Κώστας29/11/201213:31

Στην πολυκατοικία που μένω (17 οικογένειες) είναι όλοι ΔΥ εκτός από 2 ελ. επαγγελματίες. Όλοι εκτός από τους ΔΥ ψήφισαν ΣΥΡΙΖΑ, εάν αυτό σας λέει κάτι. Εμένα μου λέει ότι οι ΔΥ ψηφίζουν ΣΥΡΙΖΑ. Και όπως γνωρίζετε οι ψήφοι πάνε οικογενειακά. Μία 4μελής οικογένεια με 1 ΔΥ = 4 ψήφοι στο ΣΥΡΙΖΑ. Εκεί είναι η δύναμή του και πουθενά αλλού. Όλοι μασάνε την καραμέλα ότι θα έρθει ο ΣΥΡΙΖΑ και θα μοιράσει λεφτά. Υπενθυμίζω το "ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ". Γενικώς πάμε κατα διαόλου, αλλά νομίζω ότι η σημερινή κυβέρνηση με τα τρία κόμματα αποδυκνύει ότι μπορεί και κάνει έργο. Οι υπόλοιποι είναι μόνο λόγια. Βλ Τατσόπουλους κλπ κλπ. Εάν κάνουν κάτι και με τους λάθρο, τους κλέφτες πολιτικούς και γενικά εάν σκέφτονται πρώτα τους 'Ελληνες νομίζω ότι θα πάμε καλά. Είδωμεν.

Απάντηση
Νίκος ΝΔ29/11/201213:29

 Άντε να αναλάβουν επιτέλους τα συριζάκια να ξεβρακωθούν και να γυρίσουν οριστικά στο 4%.... Αλλά τι λέω.. Άμα δούνε αυτοί ότι κινδυνεύουν να κυβερνήσουν θα τα κάνουν ρδελομπού πρίν τις εκλογές για να το αποφύγουν.. Άσε που και να αναλάβουν η αυτοδυναμία είναι πολύυυυ δύσκολη!

Απάντηση