PROTOTHEMA

Πολιτική

Στη συνεδρίαση της Εκτελεστικής Επιτροπής του κόμματος

Προειδοποίηση Κουβέλη σε Βουδούρη-Μουτσινά

Προειδοποίηση Κουβέλη σε Βουδούρη-Μουτσινά
ΕκτύπωσηΑποστολήΜέγεθος κειμένου 
  • Επιλέξτε  τόπο κοινωνικής δικτύωσης για να μοιραστείτε την είδηση
Προσθήκη σχολίου

«Εάν συνεχιστεί αυτή η συμπεριφορά, είναι προφανές ότι δεν μπορούμε να συνυπάρξουμε» είπε χαρακτηριστικά ο πρόεδρος της ΔΗΜΑΡ.

Στο σεβασμό των συλλογικών διαδικασιών έδωσε έμφαση στην ομιλία του στην Εκτελεστική Επιτροπή της ΔΗΜΑΡ ο πρόεδρος του κόμματος, κ. Φώτης Κουβέλης.

Επίσης, ο κ. Κουβέλης αποδοκίμασε σε έντονο ύφος όσους βουλευτές του κόμματος, αλλά και στελέχη, περιφρονούν τις συλλογικές αποφάσεις οργάνων, «δείχνοντας» με αυτό τον τρόπο τους κ.κ. Βουδούρη και Μουτσινά.

Επιπλέον, ο κ. Κουβέλης, με έμμεσο αλλά σαφή τρόπο, έδειξε την πόρτα της εξόδου στους δύο παραπάνω βουλευτές.

Συγκεκριμένα, ο κ. Κουβέλης είπε: «Υπερασπίζομαι τις συλλογικές διαδικασίες, σέβομαι τις απόψεις και το δικαίωμα της μειοψηφίας να τις εκφράζει, αλλά πολιτικά αποδοκιμάζω συμπεριφορές που περιφρονούν το κόμμα, που δεν υπηρετούν ούτε τις συλλογικές αποφάσεις, ούτε το δικαιώμα στη μειοψηφία και εξ αντικειμένου προσβάλλουν το κόμμα. Εάν συνεχιστεί αυτή η συμπεριφορά, είναι προφανές ότι δεν μπορούμε να συνυπάρξουμε».

Μετά την τοποθέτηση του προέδρου της ΔΗΜΑΡ, άγρια κόντρα ξέσπασε μεταξύ του κ. Βουδούρη και των κ.κ. Μαργαρίτη και Χατζησωκράτη.

Ο κ. Μαργαρίτης στην τοποθέτησή του κάλεσε «αυτούς που δεν ξέρουν, να μάθουν από αυτούς που ξέρουν». Αμέσως αντέδρασε ο κ. Βουδούρης, λέγοντάς του, σε ειρωνικό ύφος: «Παράδωσέ μου τότε εσύ ένα σεμινάριο». Και συνέχισε, απευθυνόμενος και πάλι στον κ. Μαργαρίτη, αποκαλώντας τον «κεντρώο». Έντονη ήταν η αντίδραση του κ. Μαργαρίτη: «Εσύ είσαι παρέα της οικογένειας ΓΑΠ».

Δριμεία κριτική στο πρόσωπο του κ. Βουδούρη άσκησε επίσης ο κ. Δημήτρης Χατζησωκράτης. Ο στενός συνεργάτης του κ. Φώτη Κουβέλη επί μακρόν μιλούσε για τον «βουλευτή της Β’ Αθήνας, ο οποίος δεν σέβεται τη συλλογικότητα».

Η απάντηση του κ. Βουδούρη ήρθε λίγο μετά: «Θα παρεξηγηθείς με αυτά που λες, γιατί είσαι αναπληρωματικός μου στη Β’ Αθήνας». Ο κ. Βουδούρης στην ομιλία του ζήτησε να επανακαθοριστεί η σχέση της ΔΗΜΑΡ με την κυβέρνηση.

Τέλος, την αποδοκιμασία τους κατά των κ.κ. Βουδούρη και Μουτσινά αποδοκίμασαν τα στελέχη της Εκτελεστικής Επιτροπής, κ.κ. Νεφελούδης, Ζορκάδης και Σταυρόπουλος, οι οποίοι εντάσσονται στην εσωκομματική αντιπολίτευση και μέχρι πρότινος θεωρούνταν ότι βρίσκονταν στο ίδιο κλίμα με τους δύο βουλευτές.


Παρις14/11/201209:55

Η Γερμανική Αριστερά θα διαγράψει όποιον κάνει αντίσταση στους ναζί;

Απάντηση
xristosgr14/11/201207:56

κυριε κουβελη ειστε αριστερο κομμα αν οχι εχετε υποχρεωση να το πειτε στον ελληνικο λαο να γνωριζει το τι ειστε και εφοσον ακομα γραφει στην ταμπελα αριστερα καλοσ οκυριοσ βουδουρησ ενεργει με αυτα που λεει που να ειξερε οτι φευγοντασ απο το πασοκ να ερθει σε σασ που διαφωνουσε στην διαληση του μεσαιου χωρου που το πασο εκτελουσε εντολεσ θα ερχοτανε σε σασ που ειστε χειροτεροι απο αυτουσ αυτο ειναι το προβλημα κυριε κουβελη αλλα του ειπατε και αλλα κανετε τον κοροιδεψατε αυτον και τον ελληνικο λαο ειστε ψευτησ και ατομο χωρισ λογο και ηθικη

Απάντηση
nickvav14/11/201200:30

Ρε παιδιά, είναι τρελοί αυτοί οι Ρωμιοί τελικά..... Ποιοί είναι όλοι αυτοί;;; Βουδούρης, Μουτσινάς, Μαργαρίτης, Χατζησωκράτης και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις;;; Από τους 100 ψηφοφόρους της ΔΗΜΑΡ, οι 95 την ψήφισαν ψηφίζοντας τον Κουβέλη ουσιαστικά και όσα αυτός εκφράζει... Ποιός ασχολείται με τους υπόλοιπους;;; Ξεχνάτε πως η ΔΗΜΑΡ δημιουργήθηκε από τον Κουβέλη και όσους τον στήριζαν στις εσωκομματικές του ΣΥΡΙΖΑ απέναντι στον Τσίπρα;;; Η ΔΗΜΑΡ είναι η εσωκομματική αντιπολίτευση του ΣΥΡΙΖΑ!!! Η εσωκομματική αντιπολίτευση στη ΔΗΜΑΡ πώς προέκυψε;;; Αν κάποιος διαφωνεί με τον Κουβέλη και τις απόψεις του, ας έμενε στο ΣΥΡΙΖΑ, γιατί τον ακολούθησαν στη ΔΗΜΑΡ;;;; Ή μήπως είναι διαφωνούντες και με το ΣΥΡΙΖΑ και με τη ΔΗΜΑΡ οπότε θα φτιάξουν κανένα νέο κόμμα;;;; Κι αν κάποιος σημερινός βουλευτής της ΔΗΜΑΡ (ή όποιου άλλου κόμματος) θεωρεί πως δεν τον εκφράζει το κόμμα του, ας παραιτηθεί από βουλευτής!!! Οι έδρες δεν είναι του Βουδούρη, του Μουτσινά, του Ανδρουλάκη, του Σκανδαλίδη ή όποιου άλλου!!!! Αν δεν κάνω λάθος, για 1 βουλευτική έδρα απαιτείται 3% επί των ψηφισάντων σε όλη την επικράτεια... Πήρε ο κάθε Βουδούρης, Μουτσινάς κλπ 3% από μόνος και νομιμοποιείται να κρατάει έδρα σαν ανεξάρτητος ή σαν μετακινούμενος από κόμμα σε κόμμα;;; Όσοι πχ ψήφισαν στο Ηράκλειο Κρήτης ΔΗΜΑΡ επειδή τους αρέσει ο Κουβέλης, γιατί να στερηθούν την έδρα του κόμματος στην πόλη τους επειδή έτυχε να την πάρει ο πρώην ΠΑΣΟΚΟΣ κι αυριανός ΣΥΡΙΖΑΙΟΣ Μιχελογιαννάκης;;; Πόσο δημοκρατικό είναι αυτό;;;

Απάντηση
seven13/11/201223:23

χα,χα,χα ο κουνέλης προειδοποιεί . το πιο συντομο ανέκδοτο . δηλαδη ρε μεγάλε αριστερέ , τους μαλώνεις που δεν ψήφισαν ,οπως εσύ :1) το κόψιμο των συντάξεων του ογα 2) το πετσόκομα των δώρων της μάνας αγρότισσας 3) το κοψιμο των επιδομάτων των τρίτεκνων 4) τον αφανισμό των πολύτεκνων 5) την διάλυση με μισθούς πείνας των αστυνομικών, στρατιωτικών, λιμενικών και πυροσβεστών 6)την απάληψη κάθε δαπάνης για όποιον έχει παιδιά ανήλικα ????? και μετά θα φταίει η υπερβολή του παναγούλη και οχι οι δικές σας τυχοδιοκτικές αδικίες . όκευ κουνέλη .

Απάντηση
Bravo ston kirio Kounelli13/11/201223:22

fotako poula poulaaa fronima fotako.. to aristero fronima ston Ellinara panta tha poulaei fotako

Απάντηση
κρητικός13/11/201221:41

Ψευτοαριστερέ Κουβέλη, εσύ είσαι ο κύριος υπεύθυνος γιαυτά που περνάμε τον τελευταίο καιρό. Εξαιτίας σου εξακολουθεί να βρίσκεται στα πράγματα η ακροδεξιά ξενόδουλη κυβέρνηση. Όμως να έχεις υπόψη σου ότι ο λαός δεν πρόκειται να συγχωρήσει την προδοτική σου στάση και θα είναι αμείλικτος. Όταν γίνουν οι επόμενες εκλογές θα εξαφανιστείς από προσώπου γης, δεν θα βρεις ούτε την ψήφο σου και είμαι είσαι σίγουρος ότι δεν θα τολμήσεις ούτε περιοδεία να κάνεις γιατί μπορεί η οργή των δημοκρατικών πολιτών να είναι και ανεξέλεγκτη.

Απάντηση
Έχει πέσει πολύ γέλιο με τον μπάρμπα Φώτη13/11/201220:56

Πάντως εδώ στον Βόλο όποτε περνούσε από τα στέκια και την παραλία όλοι γελούσανε και τον κοροϊδεύανε χασοδίκη! Τώρα πως αυτός ο άνθρωπος έγινε πολιτικός και συνκυβερνεί... ούτε ο Θεός δεν το'χει καταλάβει!!!

Απάντηση
Πραξιτελης 13/11/2012 20,1013/11/201220:41

O Kουβελης ειναι ενας σοβαρος και υπευθυνος πολιτικος. Του αξιζει καθε επαινος. Αρκετα υποφερομε απο τους λαοπλανους οι οποιοι μασ κατεστρεψαν οικονομικα αφου πηραν τη ψηφο μας με πομπωδεις εκφρασεις.Τους πιστεψαμε ενω ησαν ανικανοι. Τωρα ο Κουβελης και οι αλλοι εβαλαν τες πλατες τους για να διορθωσουν τα λαθη του παρελθοντος.Πρεπει να τους δωσωμε την ευκαιρια.

Απάντηση
ΕΓΩ13/11/201219:56

Έλληνες Πρόεδροι Κομμάτων: "Πάντα έχω δίκιο αλλά και όταν ενδεχομένως έχω άδικο, δικαίως το έχω"!

Απάντηση