PROTOTHEMA

Πολιτική

Δηλώσεις του προέδρου της ΔΗΜΑΡ μετά την σύσκεψη των πολιτικών αρχηγών

«Βέτο» Κουβέλη στις αλλαγές των εργασιακών

«Βέτο» Κουβέλη στις αλλαγές των εργασιακών
ΕκτύπωσηΑποστολήΜέγεθος κειμένου 
  • Επιλέξτε  τόπο κοινωνικής δικτύωσης για να μοιραστείτε την είδηση
Προσθήκη σχολίου

«Δεν πρόκειται να ψηφίσω αλλαγές στα εργασιακά δικαιώματα», επισήμανε ο κ.Κουβέλης

«Τα όσα η τρόικα επιμένει για τα εργασιακά ζητήματα με βρίσκουν αντίθετο»,τόνισε ο Φώτης Κουβέλης μετά την σύσκεψη των πολιτικών αρχηγών ξεκαθαρίζοντας ότι «οι αξιώσεις της τρόικας με βρίσκουν αντίπαλο».
 
«Δεν πρόκειται να ψηφίσω αλλαγές στα εργασιακά δικαιώματα», επισήμανε ο πρόεδρος της Δημοκρατικής Αριστεράς υπογραμμίζοντας ότι «η τρόικα θέλει να ισοπεδωθούν όσα εργασιακά δικαιώματα έχουν απομείνει».
 
«Θα επιβαρυνθεί η ήδη τεράστια ύφεση που υπάρχει, θα τροφοδοτηθεί η ανεργία αν γίνουν δεκτές οι απαράδεκτες αξιώσεις της τρόικας», τόνισε ο κ. Κουβέλης.

Video Platform Video Management Video Solutions Video Player

ΜΑΧΑΩΝ23/10/201223:59

Ή ύ π ο κ ρ ι σ ί α, σέ ΟΛΟ της τό μεγαλείο..."Ας ύποθέσουμε λοιπόν (ύπόθεσι κάνουμε )'"οτι , "ενας βο(υ)λευτής ,λαμβάνει 6.000 Εύρώ/ μήνα. ΑΣ ύποθέσουμε "οτι, δέν παίρνει ούτε δώρα,μήτε έπίδομα άδείας.ΑΣ ύποθέσουμε λοιπόν ,"οτι,δέν λαμβάνει άμοιβές,σέ καμμία έπιτροπή καί γιά τίποτ"αλλο..."εχουμε καί λέμε...6.000Χ 12 Χ 4 ( "ετη) =288.000. Εύρώ ,στό τέλος τής 4έτίας,στήν Τράπεζα, πλέον τήν άμοιβή του ,ώς έργαζόμενος (πρίν),"η πλέον τήν σύνταξί του ("αν "ητο συνταξιούχος ταμείου).Τοποθετημένα (έπί προθεσμία )σέ τράπεζα μέ 5.45% έπιτόκιο-10% (έπί τού τόκου =5% καθαρό τόκο=14.400Εύρώ /"ετος, "η 1200 Εύρώπουλα τόν Μήνα καί Άποφορολογημένα ,δλδ καθαρά, ΕΠΑΝΩ άπό τήν (πρώην )σύνταξί του καί τό κεφάλαιο-κεφάλαιο (δλδ. τά 288.000 Εύρώπουλα) τήν σήμερον ήμέρα.Μέ δύο λόγια βγάζει πέρα ,τά "οποια σκληρά μέτρα καί ΑΝ πάρη τό κόμμα του, άκόμα καί στήν έξώφλησι τών φόρων ,τά ληστρικά χαράτσια,τής "οποιας άκίνητης περιουσίας καί ΑΝ είχε....Αύτά δέ, μέ τούς πιό "ηπιους ύπολογισμούς....μέ τούς πιό ...ΗΠΙΟΥΣ...."ΓΙΑΤΙ " λοιπόν,νά ΜΗΝ βγαίνει καί Α Ν Ε Ρ Υ Θ Ρ Ι Α Σ Τ Α καί προκλητικότατα,νά λέγη..." Ύπάρχει ..."αλλη λύση ,νά βγούμε άπό τό (ΔΗΘΕΝ)...άδιέξοδο;;; διότι .."ολο "αρνηση άκούω, άλλά πρόταση δέν άκούω..."αλλη πρότασι "εχετε;;;; ΤΑ -ΛΕΦΤΑ ΣΑΣ ,λοιπόν ΚΑΤΩ, νά σάς ...σώσουμε...Έμείς...τς,τς,τς,...

Απάντηση
zoze23/10/201223:40

Ο κουνελης τις κοκκινες γραμμες του τις τραβαει με κραγιον γι'αυτο και σβηνουν τοσο ευκολα. Καρατζαφερης της αριστερας που στο τελος προβλεπω να τρωει και τις περισσοτερες

Απάντηση
tsapelidis23/10/201223:20

σιγα ρε παπ...α . περάσετε τα πάντα και τώρα ταχα μου μαγκιά. εεεε ξύπνησε ο κόσμος μα...κα καταπιες 100 κόκκινες γραμμές και τώρα μαγκεψες σε μια ροζ ;

Απάντηση
ΔΥΤΙΚΟΠΡΟΑΣΤΟΣ23/10/201220:47

Ποια εργασιακα και αποζημιωσεις, ρε κου@@λες παπατζηδες? Ετσι κι αλλιως τιποτε δεν εχει απομεινει στην πραξη απο αυτα. Ο βασικος αξονας των τωρινων μετρων δεν ειναι καν οι περικοπες στις συνταξεις. Ο βασικος αξονας αυτης της παρτιδας μετρων ειναι το φορολογικο. Αυτο ειναι που θα 'δωσει' τα χοντρα λεφτα τους επομενους μηνες, ειτε σε μετρητα, ειτε υπο μορφη ακινητων γι 'αυτους που δεν θαχουν να πληρωσουν. Γιαυτο και το προβαλετε οσο γινεται λιγοτερο στα ΜΜΕ, βαζοντας μπροστα τα δηθεν εργασιακα, για να το παιξετε και διαπραγματευτες μετα. Οταν καταλαβει η γρια και ο μεροκαματιαρης τι ψηφισατε και του πηρανε το σπιτι 'η το χωραφι, θα ειναι αργα. Εσεις θα ειστε παρελθον απο την πολιτικη ζωη, αφου θα εχετε εκπληρωσει το βρωμικο σκοπο σας, και οι επομενοι θα λενε: Τι να κανουμε? Αφου τα ειχανε ψηφισει οι προηγουμενοι. Οτι συνεβη και με τις κυβερνησεις του ΓΑΠ και του Παπαδημου δηλαδη. Αυτοι ειναι σε μονιμες διακοπες με τα κοτερα τους, και εμεις τραβαμε τα μαλια μας μην ξεροντας ποιος θα μας χτυπησει πρωτος την πορτα: οι τραπεζες, 'η η εφορια.Αλλα τι να περιμενεις απο εναν λαο που στις τελευταιες εκλογες εβγαλε τον ΓΑΠ βουλευτη για να του εξασφαλισει ασυλια? Ειμαστε αξιοι της μοιρας μας.

Απάντηση
Ας θυμηθούμε23/10/201220:25

Δηλώσεις Φώτη Κουβέλη για συγκυβέρνηση και σύριζα http://www.youtube.com/watch?v=U5RshnhNqcE

Απάντηση
ee23/10/201220:11

ειτε το θελετε ειτε οχι μονο η Αλεκα ειχε προβλεψει και ειχε πει τι θα συνεβαινε αλλα εσεις δεν θελατε την εξοδο απο την ΕΕ γιατι δηθεν θα γινομασταν μεσαιωνας,αληθεια τωρα με διαλυμενα τα παντα τι θυμιζουμε??????ο δρομος της εξοδου δεν ειναι ευκολος αλλα παιρνεις τις ευθυνες σου και κανεις το κουμαντο μονος σου δεν εχεις κανενα νταβατζη να αποφασιζει για σενα.με τις τωρινες συνθηκες εαν θα μας κρατησουν στην ΕΕ θα μας καταντησουν αφρικανικη χωρα εαν το θελετε αυτο καθιστε στον καναπε σας και βλεπετε τα τουρκικα σιριαλς.

Απάντηση
τροικανος23/10/201220:06

με μια σταση πληρωμων στους μισθους των δημοσιων το νοεμβριο θα δεχτειτε τα εργασιακα θελετε δε θελετε χαχα πλακα εχετε εσεις οι βαλκανιοι

Απάντηση
Βασιλης23/10/201219:42

@ μας μαδησατε. Είσαι λαμπρό παράδειγμα Έλληνα , 74 δις φόρους οι μισθωτοι περίπου στα 300 δις οι μισθοί απο 2.5 εκ Ι.Υ&Δ.Υ έχουμε 350/2.5/12. Περίπου 10000 ευρώ καθαρά το μήνα γραφικα ανθρωπάκια αναπαράγεται ότι σας βολεύη

Απάντηση
STELIOS6523/10/201219:17

O MPARMPA-FOTIS THA DIAVASE TO GALLOP ME TO 1,5%..... KAI PROTIMHSE TO GOYDI!!!!!

Απάντηση