PROTOTHEMA

Πολιτική

Δεν συζητάει παράταση των εκλογών και επιμένει στην επαναδιαπραγμάτευση

Στην αντιπολίτευση… περνά ξανά η ΝΔ

Στην αντιπολίτευση…  περνά ξανά η ΝΔ
ΕκτύπωσηΑποστολήΜέγεθος κειμένου 
  • Instagram
  • Επιλέξτε  τόπο κοινωνικής δικτύωσης για να μοιραστείτε την είδηση
Προσθήκη σχολίου

Στην αντιπολίτευση περνάει ξανά η ΝΔ δείχνοντας καθαρά ότι διαφωνεί με όχι λίγες από τις επιλογές και τις προθέσεις της κυβέρνησης Παπαδήμου την οποία παραλλήλως…στηρίζει....

Στην αντιπολίτευση περνάει ξανά η ΝΔ δείχνοντας καθαρά ότι διαφωνεί με όχι λίγες από τις επιλογές και τις προθέσεις της κυβέρνησης Παπαδήμου την οποία παραλλήλως…στηρίζει.

Έτσι μετά την χθεσινή ανακοίνωση με την οποία  καταγγέλλει τους υπουργούς του ΠΑΣΟΚ για το χαράτσι και προειδοποιεί ότι εξαντλείται η υπομονή της ΝΔ καθώς και την καταγγελία στημένων διαγωνισμών για διαφημιστικά προγράμματα σήμερα ο κ. Μιχελάκης επανήλθε και με δηλώσεις του απαντά στον πρωθυπουργό και στους κυβερνητικούς εταίρους της ΝΔ που έχουν ανοίξει θέμα μετάθεσης του χρόνου διεξαγωγής των εκλογών.

«Η ημερομηνία των εκλογών εξαρτάται από την ολοκλήρωση του PSI και αυτήν την στιγμή δεν υπάρχει καμία καθυστέρηση στο PSI, που να δικαιολογεί την οποιαδήποτε συζήτηση για αλλαγή της καταλληλότερης ημερομηνίας για τη διεξαγωγή των πρόωρων εκλογών, που είναι η 19η Φεβρουαρίου» δήλωσε ο κ. Μιχελάκης. Ερωτηθείς αν παραμένει ως έχει η 19η Φεβρουαρίου ως ημερομηνία διεξαγωγής των επόμενων εκλογών απάντησε: «Η 19η Φεβρουαρίου δεν βγήκε στον αέρα από εμάς ούτε την αποφασίσαμε εμείς ελαφρά τη καρδία.

Έγινε σε συνεννόηση με τον κ. Βενιζέλο και το επιτελείο του και η ανακοίνωση που βγήκε σας θυμίζω ότι φέρει την υπογραφή του ΥΠΟΙΚ. Η ημερομηνία αυτή λοιπόν είναι σε συνεννόηση με τους ανθρώπους που γνωρίζουν τον οδικό χάρτη για την υλοποίηση της απόφασης της 26ης Οκτωβρίου και γι' αυτό είπαμε την 19η Φεβρουαρίου». Επανέλαβε ότι στόχος της ΝΔ είναι η αυτοδυναμία: «Αυτός είναι ο στόχος μας και γι' αυτό παλεύουμε και αυτό δεν έχει να κάνει με το ότι θέλουμε την εξουσία, όπως μπορεί κάποιοι να βιαστούν να πουν και να ρίξουν λάσπη. Πρέπει να υπάρχει μια ισχυρή κυβέρνηση και ο κ. Σαμαράς, εφόσον τον επιλέξει ο λαός, να έχει μια ισχυρή εντολή, για να μπορέσει να διαπραγματευτεί την αλλαγή πολιτικής».

Ειδικά για τη θέση της ΝΔ περί επαναδιαπραγμάτευσης των όρων του Μνημονίου, ο κ. Μιχελάκης υποστήριξε ότι «όχι μόνο υπάρχει, αλλά επίσημα μπήκε στο τραπέζι, από την στιγμή που το ΔΝΤ αποδέχθηκε επισήμως την επιστολή του προέδρου της ΝΔ, που μιλά για τροποποιήσεις».

ΜΑΧΑΩΝ30/11/201120:12

Δέν ύφίσταται, ούδεμία σχέσι μεταξύ τών ίσχυρισμών τού κ. Μιχελάκη καί τού Τίτλου, μήτε σχέσις μεταξύ τών θέσεων τής Ν.Δ καί τής "ηδη ύφισταμένης πρακτικής, διότι : Θά μπορούσε κανείς νά ίσχυρισθή.Άπό πότε ή Ν.Δ. ύπήρξε συμπολίτευσις,γιά νά έπιστρέψη στήν...Άντιπολίτευσι ;;; Έφ`"οσον τά θέματα τής οίκονομικής πολιτικής,τά έφαρμόζει συγκεκριμένος Πολιτικός καί μέ νόμο, τής Προηγουμένης κυβερνήσεως καί είναι έκείνα ,πού ταλάνισαν καί συνεχίζουν νά ταλανίζουν τόν Έλληνικό λαό.(!)...Άπό τήν "αλλη μεριά, θά μπορούσε "αριστα νά ίσχυρισθή κάποιος.Καί τί δουλειά είχε ή άλεπού στό παζάρι ;; ..Γιά ποιόν λόγο ("εστω καί άνεπίσημα) δέχθηκε αύτήν τήν είσδοχή της, στό(κατάπτυστο) κυβερνητικό σχήμα ;;;....."Αλλαι μέν αί βουλαί άνθρώπων,...άλλά....ΑΛΛΑ ό Θεός ...ΚΕΛΕΥΕΙ... ...καί ό...Λαοκόων....καραδοκεί...Φωνάζει...ούρλιάζει, άλλά "ο γέγραπται...γέγραπται καί οί ΟΦΕΙΣ τού Ποσειδώνα,στά πόδια τού Άγάλματος τής Άθηνάς...χορτασμένοι ,άπό τόν...Λαοκόοντα..πού κατεβρόχθησαν...Δέν τό "ηξερε πώς ή Άδικία....άντιστρατεύει Άδικία ;;;;...Δέν άποδίδεται τό Δίκαιον, άπλά ..ή Άδικία -άντιστρατεύει... ΑΔΙΚΙΑ.....καί είναι ΓΝΩΣΤΟΝ άπό Άρχαιοτάτων χρόνων....καί φυσικά ,ή Ίστορία δέν είναι (μόνο)Βιβλίο πρό τής Νυκτερινής κατακλίσεως....ΑΛΛΑ......" ...τοίς τών τοιούτων παθημάτων-ΚΑΘΑΡΣΙΣ- " ....κατά Σοφοκλήν.

Απάντηση
γιώργος29/11/201121:02

 Μετανάστη όλα καλά αυτά που λες για το Σαμαρά αλλά μου φαίνεται ότι ότι αυτά που λες για το γαπ είναι λίγο υπερβολικά. Η έξοδος του γαπ δεν ήταν ηρωϊκή ούτε προϊόν αυτοθυσίας του αλλά ήταν αποτέλεσμα της πλήρους και ολοκληρωτικής χρεοκοπίας του τόσο απέναντι στον ελληνικό λαό αλλά και απέναντι στους ξένους προστάτες του. Ο γαπ πήρε την εξουσία με ένα αισχρό πολιτικό ψέμμα που για να βρούμε όμοιό του πρέπει να γυρίσουμε τουλάχιστον μέχρι το 1920, όταν η ηνωμένη αντιπολίτευσις κέρδισε τις εκογές εις βάρος του Βενιζέλου, υποσχόμενη ότι τα στρατευμένα παιδιά της χώρας θα γυρνούσαν άμεσα από το μικρασιατικό μέτωπο και ο τόπος θα έβρισκε την ηρεμία του έπειτα από οκτώ σχεδόν χρόνια σε εμπόλεμη κατάσταση. Έτσι και ο γαπ που κέρδισε τις εκλογές με το σύνθημα λεφτά υπάρχουν υποσχόμενος τα πάντα στους πάντες, όταν ακολούθησε πολιτική ξεζουμίσματος και ξεθεμελιώματος όλων σχεδόν των κατακτήσεων του ελληνικού λαού ήταν επόμενο να μην μπορεί να σταθεί στην εξουσία. Μια εξουσία που την έχασε λόγω της πάνδημης μεγαλειώδους αντίδρασης του ελληνικού λαού την ημέρα της εθνικής μας επετείου και λόγω της πρότασής του για δημοψήφισμα που τον έστειλε ψοφοδεή στις κάννες να ζητάει έλεος από του ξένους δυνάστες μας . Έλεος που δεν ήταν δυνατόν να του δοθεί και πετάχτηκε σαν στυμένη λεμονόκουπα και όχι βέβαια μετά από πολλών επαίνων, αλλά με τη συνοδεία επιθέτων, όπως ψυχασθενής, καταθλιπτικός, καρκίνος της Ευρώπης και μ....κας. Μετά από την επιστροφή του από τις κάννες ήταν ένα κινούμενο πολιτικό πτώμα και το μόνο που μπορούσε να ελπίζει ήταν ο σχετικά ανώδυνος τρόπος αποχώρησής του, ο οποίος ήταν παρανοϊκός, όπως και η προηγούμενη πολιτεία του ως πρωθυπουργού. Πήρε ψήφο εμπιστοσύνης από τους βουλευτές του πασοκ με την προϋπόθεση ότι την επόμενη μέρα θα πήγαινε στο προεδρικό μέρος για να κινήσει τις απαιτούμενες διαδικασίες αποχώρησής του. Τελικά το μόνο που κατάφερε ήταν να παραχωρήσει την εξουσία χωρίς να έχει καταψηφιστεί στη βουλή. Αυτή είναι δυστυχώς η πικρή αλήθεια.

Απάντηση
Μετανάστης29/11/201119:27

 Τι σαχλαμάρες είναι αυτές που διαβάζω από τον Σα-χλ-μάρα και τους σαχλαμάρες που έχει μέσα στο κόμα του;Διαφωνεί με τις επιλογές και προθέσεις της κυβέρνισης Παπαδήμου την οποία παραλλήλωςστηρίζει.Σας ερωτό πατριώτες συνέλληνες,αυτοί όλοι οι σαχλαμάρες η συνεχειστές των κυβερνίσεων κουκουλόματος των σκανδάλων του κ.Καραμανλή,που ούτε η Νικολούλη δεν μπωρεί να τον βρή και ας ξέρει ότι κάπου εκεί στην Ραφήνα βγάζει τα δύδιμα βόλτα,νομίζουν ότι ο Ελληνικός λαός είναι ανάπηρος στον εγκέφαλο.Ποιόν δουλεύει τους Ευρωπαίους και τον Ελληνικό λαό μαζί;Θέλει αυτοδυναμία να κυβερνίση;Αυτό ήταν το πρώβλημά του;Να φύγη ο ΓΑΠ και να έρθει αυτός σαν Σαχλαμαροσωτήρας;Για να μας σώσει;Γι΄ αυτό ήταν αρνητικός και ισοπεδοτικός και ανεκτικός στις πορείες καταστροφής των αγανακτισμένων;Να φύγει ο ΓΑΠ ο οποίος απέδειξε ότι δεν είναι γαντζωμένος από την πρωθυπουργική καρέκλα και θυσίασε την πρωσοπικότητά του και την πολιτική του καριέρα για χάρη της χώρας του και του Ελληνικού λαού καταπολεμώντας τις συντεχνίες των μέσων μαζικής ενημέρωσης των Λαμπράκηδων και των Ψυχάριδων και των δημοσίων υπαλήλων.Εν αντιθέση με τον Σαχλαμάρα το μόνο που τον ενδιέφερε ήταν ν΄ αναδείξη στα μάτια του ελληνικού λαού,ότι ο ΓΑΠ ήταν το πρόβλημα,έπρεπε να φύγει και φυσικά να έρθει καβαλάρης επάνω σε άσπρο άλογο σαν ο επόμενος ψευτοεθνάρχης.Ουυυυυυυυυύσττττττττ παλειό λαμόγια της διαπλοκης του σεμνά και ταπεινά,εγώ δεν είμαι ανεγκέφαλος με αδύνατη μνήμη και θεώρώ ότι και πλειοψηφεία του ελληνικού λαού το ίδιο.Στο τέλος θα επικρατήση η λογική και θα σας στείλουμε στον αγύριστο μια και καλή για να υσηχάση από τα δεινά που έχει υποστή μέχρι τώρα.

Απάντηση
SPIROS KERKYRAIOS29/11/201116:52

 PARE TON AVRAMOPOULO KAI DROMO......TORA PIA DEN SAS EMPISTEUETE KANENAS....KLOTSISATE TIN KARDARA ME TO GALA.......KAI POU ISASTE .......YPATE OTI I TELEUTEES ALAGES STIS ENOPLES DINAMEIS INE SAN MIN GENOMENES KAI META TIS EKLOGES THE FERNATE TOUS AXIOMATIKOUS POU ADIKA ESTILE SPITI TOUS I FILIPINEZA TOU GAP O MPEGLITIS .....5 MERES META TIS DILOSIS O AVRAMOPOULOS ANELAVE YPOURGOS ......ALA MILIA KAI AUTIOS KAI ESI KYRIE MIXELAKI.....ISASTE OLOI TA IDIA SK@T@ KAI THA TO DITE STIS EKLOGES ..........KAI POU ISASTE EXI KAI ENA ANIPSIO O PSIXARIS .....KALOS KAI AUTOS GIA SYMBOULOS TOU SAMARA.....OUSTTTTTT

Απάντηση
Πειραιωτης29/11/201115:20

Αν και γνωριζουμε οτι θα βγει η ΝΔουλα...πλειοψηφεια-αυτοδυναμια...δεν θα έχει...και θα αναγκαστεί να συνεργαστεί με κάποιο κόμμα..που ειναι το ΛΑ.Ο.Σ....αλλα απορω τοσο αισιοδοξοι ειναι...μεχρι το Φεβρουαριο...μπορει να αλλάξουν πολλα πραγματα απο επιστροφη δραχμης-πτωχευση μεχρι και αναγκαιο πραξικοπημα...Αρε Κακομοιρηδες πολιτικαντζηδες...δεν κρατατε μικρο καλαθακι απο την υπεραισιοδοξια σας 

Απάντηση
Θεσσαλονικιός29/11/201115:19

 Δεν μπορείς να κυβερνάς , να στέλνεις "γράμματα" υποταγής στο Δ΄Γερμανικό Ράιχ της Μέρκελ και του Σόίμπλε και απο την άλλη να το παίζεις ... αντάρτικο. Βγάλτε όλοι μαζί , με όποιον τρόπο συμφωνήσετε , την χώρα απο τα τάρταρα που τη ρίξατε και μετά ελάτε στο λαό να απολογηθείτε .Τώρα είστε όλοι υπόλογοι και συνεπώς αυτά τα ακούμε βερεσέ ...

Απάντηση
Χρήστος29/11/201115:05

Μιχελάκη είσαι ένα παλαιολιθικό κομματόσκυλο - δημοσιογράφος και τίποτα περισσότερο. Θέλετε να αρπάξετε την εξουσία για να διαλύσετε τα πάντα όπως στην 5ετία του Καραμανλή. Αδυνατώ να πιστέψω πως ο κόσμος μπορεί να πιστεχει τον λαϊκιστή Σαμαρά και την ακροδεξιά παρέα του...

Απάντηση
φουφωτος29/11/201114:59

᾽᾽ Πρέπει να υπάρχει μια ισχυρή κυβέρνηση και ο κ. Σαμαράς, εφόσον τον επιλέξει ο λαός, να έχει μια ισχυρή εντολή, για να μπορέσει να διαπραγματευτεί την αλλαγή πολιτικής῾᾽᾽Ειμαστε πολυ περίεργοι να μας παρουσιάσετε πριν τις εκλογες το πως θα αλλαξει η πολιτικη .... Αν και υποψιαζομαι οτι ολοι ανεξαιρετως θα μας περιλουσετε με αοριστιες και μετα οποιον παρει ο χάρος .....

Απάντηση
Νικος29/11/201114:58

Νιοστη κωλοτουμπα: Loading...... 

Απάντηση
Φ.Τ.29/11/201114:52

 Σίγουρα θέλουν να κυβερνήσουν....;

Απάντηση