PROTOTHEMA

Πολιτική

Επιθυμεί λύση στην ελληνική κρίση

Έπαινοι Ομπάμα για την στάση Σαμαρά!

Έπαινοι Ομπάμα για την στάση Σαμαρά!
ΕκτύπωσηΑποστολήΜέγεθος κειμένου 
  • Επιλέξτε  τόπο κοινωνικής δικτύωσης για να μοιραστείτε την είδηση
Προσθήκη σχολίου

«Οι κινήσεις Παπανδρέου δημιούργησαν νευρικότητα» λέει ο Αμερικανός πρόεδρος

Η Ελλάδα εξακολουθεί να επιδιώκει διαρθρωτικές αλλαγές και αυτό μου δίνει θάρρος για την αντιμετώπιση της κρίσης, δήλωσε ο πρόέδρος των ΗΠΑ, Μπαράκ Ομπάμα, μετά το τέλος της συνόδου του G20.

Ο ίδιος χαρακτήρισε θετικό το γεγονός ότι ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης δέχτηκε το νέο πακέτο διάσωσης της Ελλάδας.

«Τα γεγονότα στην Ελλάδα αποδεικνύουν την ανάγκη η Ευρώπη να δράσει άμεσα» τόνισε ακόμη ο Αμερικανός πρόεδρος, λέγοντας ότι και η αμερικανική οικονομία επηρεάζεται από τις εξελίξεις στη Γηραιά Ήπειρο.

Ο πρόεδρος των ΗΠΑ επανέλαβε την ανάγκη να προχωρήσουν οι διαρθρωτικές αλλαγές στην Ελλάδα και χαιρέτισε την πρόθεση και της αξιωματικής αντιπολίτευσης να στηρίξει το νέο πακέτο που αποφασίστηκε στις 27 Οκτωβρίου.

Παράλληλα, εξέφρασε την ικανοποίησή του για το γεγονός ότι οι Ευρωπαίοι κατανοούν την ανάγκη «ριζικών αλλαγών» στον τρόπο λήψης αποφάσεων, έσπευσε όμως να προειδοποιήσει ότι ο δρόμος των αλλαγών θα είναι μακρύς.



Κοιτα05/11/201110:27

Ο χορτασμένος πολίτης δεν είναι ψηφοφόρος των αριστερών κομμάτων. Αυτή είναι η πραγματικότητα και εμείς μαλακ........ Αν το πιστευεις αυτο , οντως "μ...ζεσαι" καθως δεν εχεις ιδεα περι "πραγματικοτητας" . Εδω και δεκαετιες κυριως απο το 90 και μετα δεν υπαρχουν πιο χορτασμενοι απο τους "αριστερους". Οι μεγαλυτεροι κρατικοδιαιτοι εργολαβοι και καναλαρχες/εκδοτες το παιζουν "αριστεροι" στην ελλαδα. Οι "αριστεροι" πολιτικοι και οι δημοσιοκαφροι ειναι εκατομυριουχοι.Οι κλικες τους κυριαρχουν στα πανεπιστημια στα καλλιτεχνικα ιδρύματα, στις "ανεξαρτητες αρχες" και στις ΜΚΟ οπου κατασπαρασουν κρατικους και κοινωτικους πορους και επιδοτησεις. Οι ευρωπαιοι δεν θελουν να μας "σωσουν". Θελουν να βγαλουν τα σπασμενα των τραπεζων τους που φορτωσαν στους κρατικους τους προυπολογισμους με κατασχεση ολοκληρης της χωρας επι της ουσιας. Πολλοι απο εμας εχουμε ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΑΠΟΛΥΤΑ και ποιος φταιει και πως φτασαμε ως εδω. Το να σου εξηγησω βεβαια ειναι αδυνατον σε 2-3 γραμμες. Ο Καζακης , ο Δελαστικ και ο Καραμπελιας τα λενε καθε μερα. Ο Σταυρος Λυγερος μολις εξεδωσε ενα βιβλιο που ονομαζεται "Απο την ΚΛΕΠΤΟΚΡΑΤΙΑ στην Χρεοκοπια". Ο Κ Κολμερ ειχε εκδωσει το "προτεκτορατο" στην αρχη της κρισης-και πολλα πριν για τις συνεπειες του ευρω , το σκανδαλο του χρηματιστηριου κλπ.-. Πριν μερικα χρονια ο John Perkins έγραψε το confessions of an economic hit-man που εξηγουσε διεξοδικα πως η χρεοκοπια χωρων ενορχηστρώνεται με υπερδανεισμο, με συνδεση με "ισχυρα νομισματα" ξενων οικονομιων , με την συνεργασια ΔΟΣΙΛΟΓΙΚΩΝ ΕΛΙΤ και υπερεθνικων οργανισμων τυπου ΔΝΤ, το πως η υπερχρεωση αυτη ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΜΕ ΣΤΟΧΟ την οικονομικη λεηλασια και τον γεωπολιτικο ελεγχο. Στο "δογμα του ΣΟΚ" η Ναομι Κλαιν εξηγει πως εφαρμοστηκαν αυτα σε συγκεκριμενες χωρες (το πιο σχετικο παραδειγμα με τη Ελλαδα θεωρω οτι ειναι η κατεχομενη Ρωσια του Δοσιλογου Γιελτσιν και φυσικα η Αργεντινη). Το ντοκυμαντερ Χρεοκρατια του Χατζηστεφανου εχει επισης ενδιαφερον και ως αναλυση και ως προταση για την κατασταση μας. Αν θες πραγματικα να καταλαβεις τι συνεβη στη χωρα θα πρεπει ΝΑ ΚΟΠΙΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ. δεν υπαρχει ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να σου το πουν τα ελληνικα mainstream ΜΜΕ ...τι να κανουμε? Κακως υποθετεις οτι οι αλλοι βρισκονται στην ιδια κατασταση αγνοιας και συγχισης στην οποια βρισκεσαι εσυ. Οποιος ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ, ΜΠΟΡΕΙ

Απάντηση
sil05/11/201109:29

Όσοι σχολιάζετε τα γραφόμενα του κατά άλλα αμερόληπτου δημοσιογράφου ανώνυμα γιατί ντρέπονται να πουν την γνώμη τους με ονοματεπώνυμο κάνετε τα ίδια και χειρότερα. Όσοι είστε ΠΑΣΟΚ βρίζεται τον Σαμαρά και κάνετε ήρωα τον ΓΑΠ , τα ίδια κάνουν και οι νεοδημοκράτες για τον αρχηγό τους βρίζοντας τον Παπανδρέου, η Ντόρα και ο Καρατζαφέρης βρίζουν την την ΝΔ γιατί από εκεί αντλούν τους ψηφοφόρους, και οι αριστεροί βρίζουν τους πάντες και θεωρούν τους εαυτούς τους πως είναι οι μόνοι που ενδιαφέρονται για τον λαό. Ειδικά για τα αριστερά κόμματα η γνώμη μου είναι πως δεν ενδιαφέρονται για την ευημερία του λαού, αν γίνει αυτό θα χάσουν την πηγή ψηφοφόρων γιατί αντλούν ψηφοφόρους από την φτώχια υποσχόμενοι καλύτερες μέρες σαν αυτές των πρώην σοσιαλιστικών χωρών που όταν κατέρρευσαν αποκάλυψαν την γύμνια τους. Ο χορτασμένος πολίτης δεν είναι ψηφοφόρος των αριστερών κομμάτων. Αυτή είναι η πραγματικότητα και εμείς μαλακ........ Ακόμη δεν καταλάβαμε πως φθάσαμε εδώ , ποιός μας έφερε σαυτό το χάλι και ποιοί πάνε να μας βγάλουν από την κρίση. Ποιό άχρηστοι πολιτικοί από τους σημερινούς δεν ξανάδε η Ελλάδα ούτε σε μαύρες μέρες χούντας δικτατορίας. Κατά τα άλλα μας φταίει η Μέρκελ ο Σαρκοζί . Αυτή την στιγμή και ύστερα από τα χθεσινά στην βουλή με τους θεατρίνους κομπάρσους 300 και τους παρατρεχάμενους συμβούλους και δημοσιογράφους νομίζω πως οι μόνοι που θέλουν να μας σώσουν για τους δικούς τους λόγους είναι οι Ευρωπαίοι και εμείς κοιτάμε την καρέκλα το υπουργιλίκη την θέση του βολευτή .

Απάντηση
MAXIMUS05/11/201103:28

ΑΦΗΣΤΕ ΤΟΝ ΑΝΤΩΝΗ ΗΣΥΧΟ ΚΑΙ ΛΥΠΗΘΗΤΕ ΤΟ.....ΚΑΜΑΡΙ ΣΑΣ ΠΟΥ ΤΟΝ.....ΑΔΕΙΑΣΕ Ο ΟΜΠΑΜΑ......ΚΑΚΚΟΜΟΙΡΗΔΕΣ ....

Απάντηση
Λευτέρης Αντωνόπουλος05/11/201102:43

Άντε στο διάλο ρε Ομπαμα ο δικός σου άνθρωπος κυβερνά το σχέδιο αυτό δικό σου ειναι ποιον κοροϊδεύετε ρε;;;;

Απάντηση
μπαναναααα05/11/201100:29

αφου σας πηραν απο την αφρικη και σας γ@@@@ τωρα πουλατε και μουρη.αρε νοτος που σας χρειαζεται.τι εγινε χασαμε το αεριο?θα σας το χαρισουν οι δοσιλογοι γερμανοτσολιαδες.αιντε γιατι ο σαμαρας το παιζει ανατολιτης.το χρειαζοταν για να νοιωσει λιγο πατριδα

Απάντηση
ελεος δημοσιογραφισκοι!04/11/201120:59

Αλλο ενα λαμπρο παραδειγμα για το πως παραπλαναται ο αναγνωστης διαβαζοντας τον τιτλο.αντε και εσεις στο κλαμπ των μεσων ενημερωσης με τους πηχαιους και παραπλανητικους τιτλους που το μονο που θελουν ειναι να δημιουργουν λανθασμενες εντυπωσεις.κριμα.θα επρεπε ειναι ενυπογραφο το κειμενο να ξερουμε ποια δημοσιογραφαρα το εγραψε.

Απάντηση
ΝΙΚΟΛΑΣ04/11/201120:08

ΑΚΟΜΑ ΕΝΑΣ ΑΧΡΗΣΤΟΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΒΑΖΟΥΝ ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΝΑ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙ.. ΠΟΣΟ ΧΕΙΡΩΤΕΡΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΡΑΓΕ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΚΟΜΗ???

Απάντηση
ΦΟΡΟΠΛΗΓΕΝΤΑΣ04/11/201119:53

Το ένα χαρτί κάηκε Πάμε για το επόμενο... Η Βουλγαρία έκανε ένα ακόμα βήμα για τον αγωγό. Ούτε αυτό δεν κατάφερε να σταματήσει ο George.

Απάντηση
SL04/11/201119:21

Δεν προκαλει εκπληξη πως το συγκεκριμενο αρθρο ειναι ανυπογραφο,μιας και ο τιτλος ειναι απιστευτα παραπλανητικος σε σχεση με την ουσια του κειμενου.Μπραβο στον λειτουργο που το ανηρτησε,αν ποτε εχει προβλημα στο 1ο θεμα,σιγουρα η μεγκαλη και Λαμπρ-η οικογενεια θα τον περιμενει με ανοιχτες αγκαλες

Απάντηση
Διαγορας04/11/201119:04

Συγχαρητηρια Anthony my BOY ... Περασες το τεστ με αριστα . Τετοια κωλοτουμπα δεν την βλεπεις ευκολα απο πολιτικους. Τι χαρη, τι παλμος ... Your Uncle from America , Obama .

Απάντηση