PROTOTHEMA

Πολιτική

"Παραπλανητικά" τα περί εξόδου από το ευρώ λέει ο Παπακωνσταντίνου

Θα μας τρελάνουν!

Θα μας τρελάνουν!
ΕκτύπωσηΑποστολήΜέγεθος κειμένου 
  • Instagram
  • Επιλέξτε  τόπο κοινωνικής δικτύωσης για να μοιραστείτε την είδηση
Προσθήκη σχολίου

Η Ελλάδα – «καμικάζι» και οι αλαζονικές δηλώσεις του υπουργού Οικονομικών

Το μόνο βέβαιο είναι  πως πιστεύουν ότι μπορούν  να μας τρελάνουν!

Γιατί δεν μπορεί την μία ημέρα η Ελληνίδα Επίτροπος  Μαρία Δαμανάκη να σπέρνει τον  πανικό, όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά και  στο σύνολο των ευρωαγορών, με τις  «αποκαλύψεις» της περί συζητήσεων, σεναρίων και πλάνων για … εξοστρακισμό της χώρας μας από τη ζώνη του ευρώ και μετά να έρχεται ο καθ’ ύλη αρμόδιος υπουργός των Οικονομικών και να κατακεραυνώνει από τηλεοράσεως όσους (!;) απεργάζονται τέτοια σενάρια.

Δεν μπορεί την μια  να βγαίνουν τα κυβερνητικά στελέχη  και να δηλώνουν την αναγκαιότητα επίτευξης συναίνεσης για να μην ξεμείνει η χώρα από τα μνημονιακά δάνεια και τις δόσεις «που θα μας βγάλουν το καλοκαίρι» κι από την άλλη, λίγες ώρες μετά την αποτυχημένη ως προς το  προσδοκώμενο αποτέλεσμα συνάντηση των πολιτικών αρχηγών, να βγαίνει ο κύριος Παπακωνσταντίνου και να δηλώνει τη … βεβαιότητά του ότι η Ελλάδα θα καταφέρει να πάρει την 5η δόση του Ιουνίου!

Δεν γίνεται να δηλώνει  βέβαιος ότι δεν θα ξεμείνει η  χώρα από λεφτά με το ατράνταχτο επιχείρημα: « θα βρεθεί και θέλω να πιστεύω ότι θα βρεθεί λύση». Ούτε να μας λέει ότι ακόμα το … παλεύει γιατί «η διαπραγμάτευση δεν κλείνει αν δεν κλείσει».

Δεν γίνεται η  κυβέρνηση να αφήνει χθες, σχεδόν όλη  την  ημέρα, την κρισιμότερη της  εβδομάδας αν θέλετε, τους μικροκαταθέτες, τους Έλληνες φορολογούμενους, μισθωτούς, ανέργους, συνταξιούχους, να αναρωτιούνται πότε θα «σκάσει» η βόμβα με την οποία ώρες πριν τους είχε τρομοκρατήσει από τας Ευρώπας η κυρία Δαμανάκη. Να τρέχουν στα γκισέ των τραπεζών για να σηκώσουν τις οικονομίες τους.

Δεν είναι δυνατόν το τραπεζικό σύστημα να χάσει από τη ρευστότητά τους περί τα 1,5 δις ευρώ (αυτά που σηκώνανε οι τρομοκρατημένοι) και σήμερα το πρωί ο υπουργός των Οικονομικών να λέει πως οι συζητήσεις περί εξόδου από το ευρώ είναι «παραπλανητικές» , να διαβεβαιώνει πως ούτε η η Ελλάδα έθεσε ποτέ τέτοιο θέμα, ούτε φυσικά οι εταίροι μας και να καταλήγει πως  «δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος ανησυχίας»!

Για να μην σχολιάσουμε  το έτερο απίστευτο επιχείρημα ότι  ούτε χρεοκοπία θα έχουμε, ούτε αποχώρηση  από το ευρώ γιατί «η Ευρώπη γνωρίζει πολύ καλά τι σημαίνει η μη εκταμίευση της 5ης δόσης»
Αν απορείτε τι γνωρίζει η Ευρώπη κι όχι εσείς, ο κύριος Παπακωνσταντίνου σας λύνει την  απορία: «Αν ζωστούμε με πυρομαχικά και ανατιναχτούμε, θα καταστρέψουμε τους γύρω μας και θα έχουμε ανατιναχτεί και εμείς» …
(Σ.Σ: Φοβού τους  Έλληνες …)

Σακης29/05/201110:50

Δεν ακούγατε τον Προβόπουλο που έλεγε πως "αυτά είναι γελοιότητες"? Βλέπετε ποιος λέει τις αλήθειες; Αλλά να βρίζετε θέλετε όλοι μόνο, όχι να ακούτε. Χρόνια τώρα...

Απάντηση
Δημος29/05/201103:28

εδω γελαμε δεν τρελενομαστε...μονο που καποιοα στιγμη το γελιο θα παψει και τοτε θα αρχισουν οι σφαλ...

Απάντηση
Αγύριγο κεφάλι29/05/201101:41

Εγνωσμένης αξίας βλάκα ! Εσύ πάντως, δεν θέλεις πλέον ψυχίατρο, καθό τι αποδειγμένα έπρεπε να είσαι τώρα στο κλουβί σου,όπως σε είχε χουγιάξει στο να ευρίσκεσαι γρήγορα εκεί ΚΑΙ ο "Δημοκράτης", ως πάσχοντος σου, εκ μιάς σπανίας και μοναδικής μορφής μογγολοειδούς ιδιωτείας! Πάντως, για τους άλλους και μόνο, σχολιαστές αναφέρω, ότι η Εκκλησία της Ελλάδος έχει δώσει ως χρησιδάνειο στο Κράτος, πολύ μεγάλης αξίας ακίνητα της, χωρίς να λαμβάνει ΟΥΤΕ ένα ευρώ μίσθωμα. Όπως π.χ όλο το συγκρότημα της πρώην σχολής Ευελπίδων(Δικαστήρια τώρα), το κτίριο του πρώην υπουργείου Παιδείας επί της οδού Μητροπόλεως και νομίζω και το κτίριο του υπουργείου των Οικονομικών επί της οδού Καραγιώργη Σερβίας, αλλά και άλλα πολύ κεντρικά ακίνητα της. Αυτό, αποκλειστικά στους φίλους νοήμονες συνσχολιαστές. που ξέρουν και σχολιάζουν σωστά.

Απάντηση
nick29/05/201100:39

γιατι να μας τρελανουν κυριε αρθρογραφε? τους ξερουμε καλα τι απατεωνες ειναι απο το 1980...παπατζηδες,εκβιαστες,ανικανοι,ψευτες,αποτυχημενοι και προδοτες τους εθνους....αυτο που απορω ειναι γιατι κυκλοφορουν ακομα ελευθεροι οσοι υπεγραψαν το μνημονιο....

Απάντηση
ΤΑΚΗΣ ΑΠΟ ΠΑΛΛΗΝΗ29/05/201100:17

Ένας Τσάβες που τους χρειάζεται...! Μόλις θα τα έχουν όλα ιδιωτικοποιήσει στα δικά τους κολλητάρια, να βρεθεί ένας (πείτε τον και παλαβό και ό,τι άλλο θέλετε) να τα κατασχέσει εν μια νυχτί και να μείνουν με το πουλί στα.........

Απάντηση
dris28/05/201122:20

Μέχρι προχθές μας έλεγαν αν δεν συμφωνήσουν δεν θα πάρουμε την 5η δόση. Τώρα μας λένε ότι είναι εξασφαλισμένη. Τι άλλαξε από προχθές? Εγώ στοιχηματίζω ότι και τίποτα να μην κάνουμε θα πάρουμε και την 6η και την 7η. Οι ''φίλοι'' μας οι Ευρωπαίοι θέλουν να πάρουν κοψοχρονιά όλη την περιουσία της Ελλάδος και τίποτα άλλο. Η συναίνεση αυτό τον σκοπό εξυπηρετούσε, διότι φοβούνται μην κατηγορηθούν στο μέλλον για ξεπούλημα και πάνε μέσα.

Απάντηση
steve28/05/201121:39

τελικα η δαμανακη εχει δικιο η ο προβοπουλος ?

Απάντηση
Αγύριγο κεφάλι28/05/201121:38

Aπό την μιά μεριά η δήλωση της Μ. Δαμανάκη περί εξόδου από το Ευρώ, από την άλλη η ΑΙΦΝΙΔΙΑ και έκτακτη σύγκλιση του συμβουλίου των αρχηγών, χωρίς προηγουμένως τούτου να υπάρξει σαφής, ρητή και κατηγορηματική δήλωση, ότι η σύγκλιση του συμβουλίου των αρχηγών ΔΕΝ συνδέεται σε καμία περίπτωση περί εξόδου της Ελλάδας από την ευρωζώνη, ΟΠΟΙΟ και να είναι το αποτέλεσμα της συσκέψεως αυτής, εδημιούργησαν ΜΕΓΑΛΗ περαιτέρω ζημιά γιά την οικονομία. Μα ήταν τόσο πασιφανές ότι αυτά θα συνδυαστούν μεταξύ τους στην σκέψη του κόσμου και ότι θα πανικοβληθεί. Εάν δεν μπορούμε να σβήσουμε τις ήδη υπάρχουσες φωτιές στην οικονομία και προκαλούμε και άλλες περαιτέρω, ετι να πω τότε.

Απάντηση
Σάκης28/05/201120:13

Βρε Δαμανάκη μου, μαυτή τη γκριμάτσα στην παραπάνω φωτογραφία σου σαν κλαμένο Μαράκι μου φαίνεσαι, τι σου συμβαίνει;

Απάντηση
Δεκουρος Κων.28/05/201119:50

Μπορεί κάποιος υπεύθυνα να ερευνήσει και να μας δώσει μια απάντηση σαφή και αληθινή, που θα κάνει κάθε πικραμένο να γελάσει? Είναι αλήθεια πως άν κάποιος είναι στέλεχος απο μια βαθμίδα και πάνω στον ΟΟΣΑ, σε περίπτωση που φύγει για να αναλάβει μια θέση αλλού, κρατά την θέση του στον ΟΟΣΑ, και σε κάποιες περιπτώσεις και μέρος ή όλο τον μισθό του??? Είναι αλήθεια πως η πιο πάνω θέση τον περιμένει και 10 χρόνια κάποιες φορές??? Είναι αλήθεια πως κάποιος υπουργός της κυβέρνησης, που δεν ξέρει από που πάνε στην αγορά, έλκει την άγνοιά του απο αυτό ακριβώς το γεγονός? Υπάρχει ρεπόρτερ να μου δώσει μια απάντηση ή η έρευνα σταματά στο εσώρουχο της Πίπα?

Απάντηση