PROTOTHEMA

Πολιτική

Βρυξέλλες

Για κίνδυνο εξόδου από το ευρώ μιλάει και η Μ.Δαμανάκη

Για κίνδυνο εξόδου από το ευρώ μιλάει και η Μ.Δαμανάκη
ΕκτύπωσηΑποστολήΜέγεθος κειμένου 
  • Επιλέξτε  τόπο κοινωνικής δικτύωσης για να μοιραστείτε την είδηση
Προσθήκη σχολίου

Τον κώδωνα του κινδύνου να βρεθεί η Ελλάδα εκτός της ζώνης του ευρώ κρούει με δήλωση που εξέδωσε πριν από λίγο στη δημοσιότητα η Ελληνίδα Επίτροπος, Μαρία Δαμανάκη, από τις Βρυξέλλες.

Τον κώδωνα του κινδύνου να βρεθεί η Ελλάδα εκτός της ζώνης του ευρώ κρούει με δήλωση που εξέδωσε πριν από λίγο στη δημοσιότητα η Ελληνίδα Επίτροπος, Μαρία Δαμανάκη, από τις Βρυξέλλες.

Το πλήρες κείμενο της δήλωσης της Μ. Δαμανάκη είναι το ακόλουθο:«Η μεγαλύτερη κατάκτηση της μεταπολεμικής Ελλάδας, το ευρώ και η ευρωπαϊκή πορεία της χώρας είναι σε κίνδυνο. Το σενάριο της απομάκρυνσης της Ελλάδας από το ευρώ βρίσκεται πλέον στο τραπέζι καθώς και η μεθόδευσή του. Είμαι υποχρεωμένη να μιλήσω ανοικτά. Έχουμε ιστορική ευθύνη να δούμε το δίλημμα καθαρά: Ή συμφωνούμε με τους δανειστές μας σε ένα πρόγραμμα σκληρών θυσιών με αποτελέσματα, αναλαμβάνοντας τις ευθύνες για το παρελθόν μας ή επιστρέφουμε πίσω στη δραχμή. Όλα τα υπόλοιπα είναι δευτερεύοντα στις σημερινές συνθήκες.»

@ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ ΟΧΙ Η ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ26/05/201120:25

Eλα ρε Πολυτεχνειο πολυ αγρια τα πετας στην Κυρια Δαμανακη Μπορει να ηταν Πρακτορας της ΣΙΑ στο Πολυτεχνειο μπορει να αγωνιστηκε στον ραδιοφωνικο σταθμο του Πολυτεχνειου με το "Εδω Πολυτεχνειο, Εδω Πολυτεχνειο" Μπορει να εβριζε τον μακαριτη Ανδρεα Κλεφτη Μπορει να τον εστηλε στο ειδικο Δικαστηριο οταν ηταν Προεδρος του Συνασπισμου Μπορει ο Γιωργακης να την επιβραβεψε και να την εκανε Επιτροπο στην ΕΕ Μπορει να εγινε Παμπλουτη με 40 ακινητα και βιλαρα στον Διονυσο Μπορει να μην την νιαζει εαν θα μπουμε στην δραχμουλα γιατι με τα χιλιαδες ευρω καθε μηνα του μισθου της και τοσο καιρο και με τοσα Ακινητα ποσως την ενδιαφερει για του Ελληνα την φτωχεια γιατι αυτη η κυρια δεν "αγωνιστηκε" για πλακα.....αγωνιστηκε για τα Υπουργιλικια της για τα βουλευτιλικια της τα εκατομμυριακια της τις βιλαρες της και παει λεγοντας λοιπον φιλε Μπορει να ειναι ολα αυτα και μερικα αλλα ,Αλλα ποτε αγαπητε μου δεν Υπηρξε Αγωνιστρια Του......Κωλου Υ.Γ Εκεινο παλι το Ειδικο "ΔΗΚΑΣΤΗΡΙΟ" ??? τι το ηθελες καλα τα εγραφες

Απάντηση
ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ ΟΧΙ Η ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ26/05/201117:22

ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΧΑΜΕΝΗ ΑΥΤΗ Η "ΚΥΡΙΑ" ΤΗΣ ΓΕΝΙΑΣ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ Η "ΚΥΡΙΑ" ΕΔΩ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ ΕΔΩ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ Η "ΑΓΩΝΙΣΤΡΙΑ" ΜΕ ΤΑ 40 ΑΚΙΝΗΤΑ Η "ΚΥΡΙΑ" ΠΟΥ ΕΣΕΙΡΕ ΤΟΝ ΑΝΔΡΕΑ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΣΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΔΗΚΑΣΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΗΛΘΕ Ο ...... ΑΓΑΠΗΜΕΝΟς ΤΟΥ ΓΙΟΣ Ο ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΕΠΙΒΡΑΒΕΨΕΙ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΒΓΗΚΕ ΟΥΤΕ ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΣΤΕΙΛΕ ΕΠΙΤΡΟΠΟ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΕΝΩΣΗ----------ΣΧΟΛΙΑ ΓΡΑΜΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΣ ΑΝΩ ΑΓΩΝΙΣΤΡΙΑ ΤΟΥ ΚΩΛΟΥ ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΑΝ ΣΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΣΑΣ ΓΡΑΜΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 25/5/11 ΩΡΑ 17:04 ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΙΣΩΣ ΣΑΣ ΠΗΡΑΖΕΙ Η ΛΕΞΗ ΚΩΛΟΣ Η ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΑΠΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΣ ΑΝΩ "ΚΥΡΙΑ"

Απάντηση
ΘΑΝΑΣΗΣ Λ.25/05/201121:00

ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΧΑΜΕΝΗ ΑΥΤΗ Η ΨΥΧΗ? ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ.Η ΔΗΛΩΣΗ ΤΗΣ ΑΛΛΑΖΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΣΚΗΝΙΚΟ.ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ......

Απάντηση
Αριστείδης25/05/201119:25

Κοιτάξτε να δείτε ποιά μιλάει. Η πράκτορας της CIA που είχε ταμπουρωθεί μέσα στο πολυτεχνείο μαζί με τον Λαλιώτη και Παπουτσή προκειμένου να ρίξουν τον Παπαδόπουλο και να φέρουν στην τότε κυβέρνηση τον αφελή Ιωαννίδη. Η χρυσή εβραία Δαμανάκη που σαν να μην έφτανε αυτό ήταν και κόρη αξιωματικού της αστυνομίας επί επταετίας. Τυχαίο; Δεν μας παρατάς μουρή καϊμένη. Εμείς ούτε Ευρώ θέλουμε ούτε Ευρωπαϊκή Ένωση. Εμείς θέλουμε την αξιοπρέπεια μας πίσω που εσείς τα λαμόγια της μεταπολιτευτικής δικτατορίας μας αφαιρέσατε. Άντε μην πω παραπάνω. Έχεις θράσος και μιλάς με τα 17 οικόπεδα και διαμερίσματα σου.

Απάντηση
ΡΕΠΡΟΒΟΣ25/05/201118:28

ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΝΙΟΤΗ ΠΟΥ ΛΕΓΕΣ ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΟΜΟΥΝ ΑΛΛΟΣ....ΒΑΡΝΑΛΗΣ ...ΕΙΔΙΚΑ ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΑ ΔΑΜΑΝΑΚΗ ΠΟΥ ΚΑΠΟΤΕ ΑΓΩΝΙΖΟΤΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΣΟΒΙΕΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ....ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΚΛΗΡΟ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΟ ΡΟΚ ..ΠΕΡΑΣΕ - ΩΣ ΑΡΧΗΓΟΣ ΚΟΜΜΑΤΟΣ- ΣΤΗΝ ΑΝΕΝΩΤΙΚΗ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΤΟΠΙΝ , ΟΠΩΣ ΚΑΝΟΥΝ - ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΑ- ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΙ ΕΙΔΕ ΤΟ ΦΩΣ ΤΟ ΑΛΗΘΙΝΟ ΠΟΥ ΕΞΕΠΕΜΠΕ Ο ΣΗΜΙΤΗΣ ΚΑΙ Ο ΓΑΠ....ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕ ΣΤΟ ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΟ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ....ΜΕΤΑ ΑΡΧΙΣΑΝ ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΓΛΕΙΨΙΜΟ ΣΤΟΥΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ , Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΣΤΟ ΙΡΑΚ ΕΙΑΝΙ ΔΙΚΑΙΟΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ ...ΑΦΟΥ ΑΥΤΟΙ ΚΑΘΟΡΙΖΟΥΝ ΤΙΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΚΑΡΙΕΡΕΣ....ΚΑΙ ΝΑΤΗ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΣ ΕΥΡΩΠΑΣ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΕΤΡΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΙΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΣΤΙΚΕΣ ΑΤΑΚΕΣ ΤΗΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΒΕΒΑΙΩΣ - ΒΕΒΑΙΩΣ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΦΙΛΟΛΑΙΚΟ ΠΡΟΦΙΛ ΚΑΙ ΟΧΙ ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΑΓΟΡΩΝ ...ΞΕΧΝΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΥΒΡΗ ΠΟΥ ΔΙΕΠΡΑΞΕ ΩΣ ΠΟΛΙΤΚΟ ΟΝ, ΕΠΡΕΠΕ ΑΝ ΕΙΧΕ ΜΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΕΥΘΙΞΙΑ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΙΖΟΜΕΝΗ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΗΣ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ .....ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΑΗΔΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΤΕΚΤΑΙΝΟΜΕΝΑ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ.....ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΦΙΛΟΤΙΜΟ...ΑΠΟ ΜΕΤΡΙΟΤΗΤΕΣ ....

Απάντηση
Διονύσιος Βούτος 25/05/201118:27

Ελάτε τώρα , μην τα βάζετε με το κορίτσι μην γίνεστε κακοί .... Επίτροπος στην ΕΕ είναι ... Αν φύγουμε από την ΕΕ θα χάσει την δουλειά της , θα μείνει άνεργο .... Δεν την καταλαβαίνετε ...?? Είναι εποχές τώρα να μένεις άνεργος ...?? Όχι τίποτα άλλο αλλά και το σπίτι στον Διόνυσο είναι μεγάλο και έχει έξοδα πολλά ..... Όπως και να το δεις , έχει μια ανασφάλεια .....

Απάντηση
ΜΑΚΗΣ ΤΣΙΤΑΣ25/05/201118:15

ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΧΗΣ ΕΡΓΟ! ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΠΟΨΕ ΚΙΟΛΑΣ!

Απάντηση
ΛΕΟΝ25/05/201117:24

Το ευρώ και η Ευρωπαϊκή πορεία της χώρας μας θα ήταν πράγματι το μεγαλύτερο επίτευγμα της χώρας μας , αν δεν γινόταν με τον τρόπο που έγινε .Ήταν όμως έγκλημα όταν , σύμφωνα με δημοσιεύματα, το 2001 η τότε κυβέρνηση με την σύμφωνη γνώμη και των εταίρων μας μαγείρεψε τα στοιχεία με την Goldman Sachs για να παρουσιάσει μικρότερο έλλειμα και μικρότερο χρέος για να βάλει μια υπερχρεωμένη χώρα στην ΟΝΕ και υπέγραψε το σύμφωνο σταθερότητας , ενώ παράλληλα εκχωρούσε το δικαίωμα της Τράπεζας Ελλάδος για την έκδοση χρήματος στην ΕΚΤ και παράλληλα αύξησε τις δανειακές ανάγκες της χώρας μας με την ανάληψη των ολυμπιακών αγώνων . Όλα τα παραπάνω σε συνδυασμό με την διαφθορά και την διάβρωση του κρατικού μηχανισμού και του συνδικαλιστικού κινήματος με κομματόσκυλα , κυρίως του ΠΑΣΟΚ , δημιούργησαν τεράστιες ανελαστικές δαπάνες που για να τις καλύψει το κράτος κατέφευγε στον δανεισμό ,αφού άλλη λύση πλέον δεν υπήρχε εκτός της υπερβολικής αύξησης της φορολογίας όπως γίνεται σήμερα με αποτέλεσμα να χάσει τελείως την ανταγωνιστικότητά της η Ελληνική οικονομία. Μαζί με όλα αυτά η υπογραφή της συμφωνίας Δουβλίνο ΙΙ το 2002 που αύξησε την λαθρομετανάστευση και μαζί την διαρροή κεφαλαίου στο εξωτερικό και την αδήλωτη εργασία και σε συνδυασμό με το σκάνδαλο του χρηματιστηρίου το 1999 που ρήμαξε την χώρα και τα ασφαλιστικά ταμεία . Που ήταν τότε η Κα Δαμανάκη . Τότε που χαράκτηκε η πορεία για την καταστροφή της χώρας μας που ήσαν όλοι αυτοί που φωνάζουν σήμερα. Διαμαρτυρήθηκε έστω κάποιος από αυτούς?

Απάντηση