PROTOTHEMA

Ελλάδα

Μιλώντας στην επέτειο ίδρυσης της νεολαίας του κόμματός του

Έντι Ράμα: Η Αλβανία επιθυμεί την λύση όλων των προβλημάτων με την Ελλάδα

Έντι Ράμα: Η Αλβανία επιθυμεί την λύση όλων των προβλημάτων με την Ελλάδα

«Για να έχουμε μηδενικά προβλήματα με την Ελλάδα θα πρέπει να λύσουμε όλα τα προβλήματα, και προς την κατεύθυνση αυτή η κυβέρνησή μας έχει εντοπίσει νέους και άγνωστους μέχρι τώρα διαύλους διάλογου και κατανόησης με την ελληνική πλευρά»

Tη βούληση του ιδίου και της κυβέρνησής του να επιλύσουν όλα τα προβλήματα στις σχέσεις με την Ελλάδα, υπογράμμισε ο πρωθυπουργός της Αλβανίας κ. Εντι Ράμα.


Μιλώντας σήμερα στην επέτειο ίδρυσης της νεολαίας του κόμματός του, και αναφερόμενος στις σχέσεις με την Ελλάδα ο κ. Ράμα αντέκρουσε τις κατηγορίες, ότι υπήρξε υπαίτιος για την επιδείνωσή τους.

«Απεναντίας», είπε, «εμείς είμαστε πρωταγωνιστές ώστε να τις οδηγήσουμε στο μέλλον σε ένα νέο επίπεδο στρατηγικής κατανόησης και συνεργασίας» προσθέτοντας πως οι δύο χώρες βρίσκονται στο τραπέζι συνομιλιών «ως γείτονες που σέβονται την αρχή για να είναι ισότιμες».

«Για να έχουμε μηδενικά προβλήματα με την Ελλάδα», τόνισε ο κ. Ράμα, «θα πρέπει να λύσουμε όλα τα προβλήματα, και προς την κατεύθυνση αυτή η κυβέρνησή μας έχει εντοπίσει νέους και άγνωστους μέχρι τώρα διαύλους διάλογου και κατανόησης με την ελληνική πλευρά».

Εξέφρασε, δε, την αισιοδοξία ότι στο πλαίσιο της διευθέτησης των προβλημάτων θα αντιμετωπιστούν και οι υποθέσεις του παρελθόντος, «με διάλογο και κατανόηση αλλά σεβόμενοι το πλαίσιο της ιστορίας και της στρατηγικής μας».

Αναφερόμενος, εξάλλου, στην πρόσφατη εξέλιξη στα Σκόπια όπου η εκεί Βουλή ψήφισε το νόμο αναγνώρισης ως επίσημης της αλβανικής γλώσσας, ο κ. Ράμα κάλεσε όλους τους Αλβανούς να νιώθουν περήφανοι για το γεγονός αυτό.

Έκρινε, σε άλλο σημείο της ομιλίας του την ψήφιση του σχετικού νόμου από την Βουλή των Σκοπίων, συνέπεια της πολιτικής των Τιράνων η οποία δημιούργησε, κατά τον ίδιο, «πραγματικές πεποιθήσεις ότι τα Τίρανα επιθυμούν στην πράξη ώστε τα Σκόπια να είναι μια ισχυρή, σταθερή, δημοκρατική και αναπτυγμένη χώρα για την εξασφάλιση της ευημερίας και αρμονίας στους δύο λαούς που την απαρτίζουν».


ΑΠΕ - ΜΠΕ 
Συμπληρώστε το email σας για να λαμβάνετε όλη την έκτακτη επικαιρότητα πρώτοι!
Ακολουθήστε μας στα

Krinio16/01/201807:48

Μιλαμε οτι ειναι μεγαλο νουμερο ο τυπος...χι..χι..χι.....εχει παει στο ψυχιατρειο της Γαλλιας....Οι αλβανοι τετοιον πρωθυπουργο θελουν για να ζητα απο την ελλαδα παλαβα πραγματα...χι..χι...χι...αποζημιωσε τον πεθερο του με 13 εκατομμυρια και τον εχουν ακομη στην εξουσια.Ε,δεν ειναι παλαβοι οι αλβανοι;

Απάντηση
Σερτζιo15/01/201816:16

Ποσο ρατσιστες πρεπει να ειστε...ελεος

Απάντηση
Διονυσία Μπ15/01/201816:10

Έλεος πια!!!Δεν υποφέστε αλλο!!!Γιατί τόσο μίσος και ρατσισμό;Παει χάθηκε η ανθρωπότητα...υποτίθεται ότι είσαστε φιλόξενος λαός και πολιτισμένος αλλά όποτε σας συμφέρει το θυμάστε!!!πολύ γκρίνια ρε παιδί μου...αλλά να μου πεις ότι εσείς και τα έντερα σας μισείτε!!!λέτε συνέχεια ότι δουλεύετε για να σας τα τρωμε εμείς αλλά συγγνώμη Δεν σας έχω δει και ποτέ να δουλεύετε στις καφετέριες όλη μέρα είσαστε κουτσομπολευτε και τεμπελιαζετε

Απάντηση
Τι μας λες τώρα συγκινήθηκα15/01/201818:15

Αν δε σου αρέσει η Ελλάδα και οι Έλληνες ξέρεις τι να κάνεις, τα μπογαλάκια σου και δρόμο στην αλβανία που έχει καλύτερο... πολιτισμό. Είναι γλυκά τα λεφτά όμως, δε θες να τα χάσεις. Τρως από μας και μετά μπαίνεις στο νετ και μας αποκαλείς ρατσιστές. Όσο για την εγκληματικότητα και τους αλβανούς, δες τις στατιστικές αν τολμάς να δεις τα ποσοστά ληστειών, βιασμών, φόνων που γίνονται από αλβανούς και πόσοι από εσάς είναι στις Ελληνικές φυλακές. Και μετά μίλα αν έχεις τίποτα να πεις.

Απάντηση
Εμείς;15/01/201816:48

Είμαστε φιλόξενοι αφού εδώ και 30 χρόνια οταν φύγατε κατατρεγμένοι και πεινασμένοι από τη χώρα σας, σας φιλοξενούμε και σας δώσαμε δουλειά και πρασινη κάρτα (με το αζημίωτο). Ερμ δυστυχώς υπάρχουν πολλοί ρατσιστές στην Ελλάδα, και λυπάμαι για αυτούς. Αλλά εδώ το ελληνικό κράτος δεν γκρεμίζει τα σπίτια σας όπως κάνει το Αλβανικό στην Βόρεια Ήπειρο, ούτε στέλνει φαντάρους να απελευθερώσουν τη Βόρεια Ήπειρο όπως κάνατε στο Κόσοβο (που δεν ήταν ποτέ δικό σας), ούτε φυσικά ζητάει πίσω την Β. Ήπειρο όπως ζητάτε εσείς τα δικαιώματα των φασιστών (Τσάμουριά) που συνεργάστηκαν με τους ναζί και δεν σκότωσε κανέναν επειδή μιλούσε αλβανικά, αλλά πόσοι έλληνες σκοτώθηκαν στην αλβανία επειδή μιλούσαν ελληνικά (και όχι μόνο επί χότζα);

Απάντηση
16.1015/01/201816:33

Δεν ήρθα εγώ στη χώρα σου να κλέβω, να σκοτώνω αλβανούς κ οικογένειες Αλβανών. Εσύ ήρθες για μια καλύτερη ζωή, την οποία οι ανεγκέφαλοι κ ηλιθιοι ελληναρες στην έδωσαν με το παραπάνω. Τις υπηρεσίες που προσεφερες στην Ελλάδα τις έχεις πληρωθεί κ με το παραπάνω. Που αλλού θα έβρισκες τέτοιο εργασιακό παράδεισο? Μήπως στην Αλβανία του μπερισα που σας πήρε κ τα σωβρακα με τις πυραμίδες? Μήπως στου ραμα που τον παρακολουθούν όλες οι υπηρεσίες δίωξης ναρκωτικών? Πες μου μόνο που έχεις το θράσος κ μιλάς τι άλλο πέρα από χασίς το δίνεται στην ανθρωπότητα?

Απάντηση
16.5615/01/201817:23

Ο πρόεδρος σου Έντι ραμα κρύβει σε στοές 9 δις επεξεργασμενη κάναβη. Η δήλωση ανήκει σε πρώην πρωθυπουργό κ επίσημα κατσαπλια κ κλεφτοκοτα μπερισα. Που θα μου πεις εσύ εμένα ότι λέω μαλακιες? Εσύ, εσύ? Που έχετε γεμίσει όλη την Ευρώπη χασίς από του λαζαρατ? Οσοι δουλεύετε κ δεν προκαλείτε να μείνετε. Οι υπόλοιποι (δηλαδή η πλειοψηφία) το Λάσα το πουλον.

Απάντηση