PROTOTHEMA

Ελλάδα

Στην «καρδιά» της Θεσσαλονίκης

Πρόσφυγες συγκεντρώθηκαν στην πλατεία Αριστοτέλους με σκοπό να κινηθούν προς τα σύνορα

Πρόσφυγες συγκεντρώθηκαν στην πλατεία Αριστοτέλους με σκοπό να κινηθούν προς τα σύνορα

Έφτασαν στη Θεσσαλονίκη από την Αθήνα, τη Μυτιλήνη και τη Χίο - Στην πλειονότητά τους είναι νεαρής ηλικίας, ενώ μεταξύ αυτών βρίσκονται και γυναικόπαιδα

Στην πλατεία Αριστοτέλους, στην «καρδιά» της Θεσσαλονίκης, συγκεντρώθηκαν από το πρωί πρόσφυγες, ανταποκρινόμενοι σε κάλεσμα που φέρεται να απηύθυναν το προηγούμενο διάστημα άγνωστοι -μέσω των κοινωνικών μέσων δικτύωσης- με σκοπό να κινηθούν μαζικά προς τα βόρεια σύνορα της χώρας.


Έως αυτή την ώρα βρίσκονται στο σημείο μερικές δεκάδες πρόσφυγες, που έφθασαν στη Θεσσαλονίκη από την Αθήνα, τη Μυτιλήνη και τη Χίο. Στην πλειονότητά τους είναι νεαρής ηλικίας, ενώ μεταξύ αυτών βρίσκονται και γυναικόπαιδα. Παρότι ο λεγόμενος βαλκανικός διάδρομος είναι κλειστός για τους πρόσφυγες, οι ίδιοι δηλώνουν αποφασισμένοι να φτάσουν έως τη βόρεια και κεντρική Ευρώπη, όπου ζουν συγγενείς τους.

Κάποιοι έστησαν σκηνές και φώναξαν συνθήματα όπως «ανοίξτε τα σύνορα». Όπως τονίζουν, αναμένουν έως το μεσημέρι πρόσφυγες από δομές φιλοξενίας της Θεσσαλονίκης, προκειμένου να υλοποιήσουν την πρόθεσή τους να μετακινηθούν προς τα σύνορα.
 
Συμπληρώστε το email σας για να λαμβάνετε όλη την έκτακτη επικαιρότητα πρώτοι!
Ακολουθήστε μας στα

Λαθρολάγνος15/11/201718:46

Φύγατε απ τον πόλεμο και ΟΠΟΥ ΠΑΤΕ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΕΜΟ (Τουρκία- Ελλάδα κλπ) μέχρι να φτάσετε στα παχυλά επιδόματα του Βορρά. Ε, εκεί θα καλοσωθείτε οι καημένοι απ τον πόλεμο_________ Στο Βορρά για άρμεγμα αδέλφια μου, στο Βορρά.

Απάντηση
Γρnγoρία Βάλια Νάτου15/11/201716:42

Γουστάρω να βλέπω σnμαίες με την ημισέληνο! Ευτυχώς το 95% των πρoσφύγων είναι ισλαμιστές και σε λίγα χρόνια θα επικρατήσουν διότι πολλαπλασιάζονται ραγδαίως!! ______________________________ Έξω από την Ελλάδα τα ναzιστικά σύμβολα όπως το Γαμμάδιoν και ο Μαίανδρος!!!

Απάντηση
Φρoυράαα, φρoυράααα, Κούληnnnη βoήθεια, φρoυράααα15/11/201716:28

Κούλης: --Τι λές φίλτατε Αλέξη, δεν πρέπει να μεταφέρουμε τους πρόσφυγες στην Αθήνα και να τους δώσουμε σπίτια; ..... Αλέξης: -Για πιο λόγο; ..... Κούλης: --Μα, για να μην κινδυνέψουν. ..... Αλέξης: -Λες, Κούλη μου; ..... Κούλης: --Εε, ναι. Άσε, θα τ'αναλάβω εγώ με την ΜΚΟ μου (ΑctionΑid), και θα τα βρούμε. ..... Αλέξης: -'Ντάξει, δεν θα τα χαλάσουμε, μεταξύ μας τώρα... ..... Κούλης: --5 πάνω 5 κάτω... ..... Αλέξης: -Χμμ, κι αν πουν τίποτα οι άλλοι, οι κακοί; ..... Κούλης: --Σιγά μωρέ, κλείστους τα μικρόφωνα και φώναξε την φρουρά!!!

Απάντηση
Q15/11/201716:06

Μονοι τους αποκλειεται να συγκεντρωθηκαν. ΠΑΝΤΑ πισω απο τετοιες συγκεντρωσεις και ξεσπασματα κρυβονται καποιες ΣΥΡΙΖΟΜΚΟ που τους υποκινουν και τους ξεσηκωνουν για ιδιον οφελος. Αυτο φαινεται αλλωστε και απο τα σημαιακια στην φωτογραφια. Δεν βγαζουνε φαινεται πολλα απο την παραμονη τους εδω και θελουν επαναληψη του αισχους της Ειδομενης για μεγαλυτερες κονομες. Ξεχνανε βεβαια τι "κραυγες αγωνιας" βγαζανε τοτε που τους ειχανε στις λασπες και το τι ξυλο ειχανε δωσει οι Σκοπιανοι στα ταξικα αδελφια που εβαζαν να περνανε παρανομα τα συνορα. Το μαυρο χρημα θελουν και τα χαιβανια ακολουθουν σαν προβατα. Αμα θελετε να τους πατε για νεο γυρο εξαθλιωσης μεσα στις λασπες, γουστο σας και καπελο σας. Μην αρχισετε ομως μετα την κλαουνα, "α τι ασχημα που περνανε εδω οι κακομοιρηδες", "θα χουμε ασθενειες που τους εχουμε μεσα στις λασπες" και αλλα τετοια! Να λογοδοτησουν οι ινστρουχτορες τους και οχι ο Ελληνικος λαος.

Απάντηση