PROTOTHEMA

Ελλάδα

«Μαύρισε» η θάλασσα παντού

Κραυγή αγωνίας από ψαράδες για το Σαρωνικό: Δεν υπάρχει τίποτα λόγω του πετρελαίου

Κραυγή αγωνίας από ψαράδες για το Σαρωνικό: Δεν υπάρχει τίποτα λόγω του πετρελαίου

«Αυτό που έγινε είναι ολική καταστροφή» λένε χαρακτηριστικά στο protothema.gr

Τη δική τους αγωνία για το παρόν και το μέλλον του Σαρωνικού μετέφεραν στο protothema.gr ερασιτέχνες αλιείς από τον Πειραιά που βλέπουν το μαζούτ και την πίσσα να έχει μαυρίσει τη θάλασσα.


«Αυτό που έγινε είναι ολική καταστροφή» λένε χαρακτηριστικά και περιγράφουν ότι όσοι ψάρευαν ερασιτεχνικά «δεν θα έχουν εισόδημα να φάνε, να ταΐσουν τα παιδιά τους».

«Η καταστροφή είναι μεγάλη, δεν υπάρχει τίποτα» συμπληρώνουν απογοητευμένοι.

Δεύτερος ψαράς λέει στο protothema.gr ότι «η καταστροφή είναι για τα ψάρια και για όσους κατέβαιναν στην παραλία για μπάνιο».





«Αυτό το πράγμα είναι ζημιά για όλους, για τους κολυμβητές, εμάς. Πρέπει τώρα να πάμε τουλάχιστον 3 μίλια για να πούμε ότι είναι καθαρά. Ο κόσμος φοβάται» λέει ψαράς από τη Γλυφάδα.



Συμπληρώστε το email σας για να λαμβάνετε όλη την έκτακτη επικαιρότητα πρώτοι!
Ακολουθήστε μας στα

test iq14/09/201714:07

Που το βρήκε το ψάρι ο Σαρωνικός ρε παιδιά; Έχετε κάνει ποτέ κατάδυση να δείτε οτι ούτε σε απόσταση μεγάλη απο την ακτή και σε βάθος 20-30μ δεν υπάρχει παρα μόνο κανένα σπαράκι. Πρώτα ξεκληρισαν όλα τα ψάρια και τώρα κλαίγονται και καλά οτι δεν έχει ψάρια η θάλασσα. Οι ναυτικοί καλά τα λένε αλλά τις σεντίνες μια χαρά τις πετάνε εκεί που δεν πρέπει, λες και μιλάνε σε ηλίθιους. Ο καπετάνιος που δέχτηκε να αποπλέυσει με 9 απο τα 11 μέλη του πληρώματος να λείπουν, δεν έχει ευθύνες; ΟΛΟΙ είμαστε συνυπεύθυνοι σε αυτή την καταστροφή αλλά όταν το παραδεχτούμε και θα κάνουμε κάτι για να αλλάξει η κατάσταση θα είναι αργα.

Απάντηση
Καπετάν Ανδρέας14/09/201713:31

50 χρόνια ταξιδεύω και λέγω ότι σαφώς και φταίει ο Σύριζα που βυθίζονται πλοία. Καπετάν Κυριάκο, σε παρακαλώ να επιβλέψεις προσωπικά τον καθαρισμό.

Απάντηση
alex21athens14/09/201711:28

Συγχαρητήρια κ. αυτοαποκαλούμενε "@ανεργος πτυχιουχος14", άξιος ο μισθός σας .... Ειλικρινά για να κλείσεις τα μάτια σου, σε μια τέτοια οικολογική καταστροφή και να δικαιολογείς τα αδικαιολόγητά χρειάζονται πολλά "Πτυχία" και !!!! πτυΧία..... αριστερής νομιμοφροσύνης!!!!...

Απάντηση
ανεργος πτυχιουχος14/09/201709:37

γλυφαδιωτες ψαραδες,το αλλο με τον τοτο το ξερεις,τι θα ακουσουμε ακομα,χαχαχα..υπαρει μια μικρη μολυνση απεναντι απ τη σαλαμινα επειδη ειναι κλειστος κολπος,ο σαρωνικος ειναι καθαρος καη η διαρροη μικρη,ηδη η πετρελαιοκοιλιδα καθαριζεται αφου ειδικα πλοια την ρουφανε με σωληνες..αμεση η ανταποκριση του κρατικου μηχανισμου,οταν στην αμερικη η οικολογικη καταστροφη ειναι τεραστια οταν ναυαγει τανκερ..

Απάντηση
@ανεργος πτυχιουχος14/09/201713:52

ναι ρε βλάκα υπάρχουνε Γλυφαδιώτες επαγγελματίες ψαράδες, και μάλιστα πολλοί..Κομπλεξικέ. Ζήτω η Γλυφάδα!!

Απάντηση
Πόσο θες να μας τρελάνεις14/09/201713:24

Γράψε από κάτω, εκ του γραφείου τύπου του ΣΥΡΙΖΑ, για να καταλαβαίνουμε και εμείς τι γίνεται.

Απάντηση
ANIDEOS14/09/201711:35

ΤΟ ΟΤΙ ΔΕ ΣΕ ΝΑΟΙΖΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΨΑΡΙ ΦΡΕΣΚΟ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΘΕΜΑ. ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΨΑΧΝΟΥΝ ΓΙΑ ΦΡΕΣΚΟ ΨΑΡΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΣΑΡΩΝΙΚΟ ΤΟΥΣ ΚΑΕΙ. ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ. ΑΝΕΡΓΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. ΑΝΕΝΕΡΓΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ. ΠΑΝΤΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΔΕ ΒΑΡΙΕΣΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΦΒ.

Απάντηση
@ανεργος πτυχιουχος14/09/201710:54

ΤΙ ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ ΑΠΟ ΟΛΑ 1.Η ΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΟΥΣ ΠΟΥ ΨΗΦΙΣΑΝ ΑΥΤΗ ΤΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ 2.Η ΟΤΙ ΣΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΑΞΕΙ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΑΡΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΓΛΕΙΦΕΙΣ 3. Η ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙΣ ΣΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ 4. Η ΣΕ ΕΧΕΙ ΒΑΡΕΣΕΙ Η Μ....... ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ. Η..... Η..... Η... ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΥΠΟΘΕΤΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΟΤΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΜΜΕΝΟΣ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΧΕΡΙ.

Απάντηση