PROTOTHEMA

Ελλάδα

Ακούστε τη συνέντευξη του Μανώλη Κατσαμά

«Δεν γνώριζαν μπάνιο, ήταν καθαρή θυσία των γονιών για να σώσουν τα παιδιά τους»

«Δεν γνώριζαν μπάνιο, ήταν καθαρή θυσία των γονιών για να σώσουν τα παιδιά τους»

Ο άνθρωπος που έσωσε από πνιγμό τα δύο παιδιά και είδε να χάνονται ο Βενιζέλος Στρατάκης και η Κατερίνα Καναβάκη περιγράφει λεπτό προς λεπτό το χρονικό της ανείπωτης τραγωδίας στον Γεροπόταμο Χανίων

«Την ώρα που έφτανα στο κοριτσάκι, είχα αφήσει έξω το αγοράκι, αφήνει στα χέρια μου το κοριτσάκι και μου λέει "δεν μπορώ, δεν μπορώ, δεν ξέρω"» είναι η συγκλονιστική περιγραφή του Μανώλη Κατσαμά για τα τελευταία λόγια του άτυχου Βενιζέλου Στρατάκη.


Ο Μανώλης Κατσαμάς, ιδιοκτήτης ταβέρνας στην παραλία του Γεροποτάμου στα Χανιά, σε συνέντευξή του στο Ράδιο Κρήτη περιέγραψε λεπτό προς λεπτό το χρονικό της τραγωδίας που συγκλονίζει όλους τους Έλληνες.

«Δεν γνωρίζανε κολύμπι, είναι καθαρή θυσία των γονιών για να σώσουν τα παιδιά τους, είναι το ένστικτο, δυστυχώς το πληρώσανε» σημειώνει.

«Χωρίς καν να το σκεφτούνε, είδα τους ανθρώπους να πέφτουν στη θάλασσα» λέει ο Μανώλης Κατσαμάς, ο άνθρωπος που κατάφερε να βγάλει από το νερό τα δύο παιδάκια αλλά είδε να χάνονται στα κύματα οι γονείς των παιδιών, ο Βενιζέλος Στρατάκης και η Κατερίνα Καναβάκη.

«Ο πατέρας είχε καταφέρει να πλησιάσει μόνο την κόρη του, δεν μπορούσαν οι γονείς να βγούνε» είπε ο Μανώλης Κατσαμάς ανασυνθέτοντας όσα συνέβησαν το μεσημέρι του Δεκαπενταύγουστου στα Χανιά και συνέχισε: «Στα τρία μέτρα ήταν τα παιδάκια και οι γονείς μετά πήγανε πιο μέσα... Δεν γνωρίζανε κολύμπι...».

«Ένας γνωστός του άτυχου Βενιζέλου μου είπε: "Γιατί μπήκε, δεν γνωρίζει μπάνιο"» αποκάλυψε ο Μανώλης Κατσαμάς στη ραδιοφωνική του συνέντευξη.

«Δεν μπορούσαν οι γονείς να βγούνε» είπε ο ιδιοκτήτης της ταβέρνας στο Ράδιο Κρήτη όπως μπορείτε να ακούσετε στο ηχητικό:






Δείτε βίντεο: Τραγωδία στην Κρήτη: Αυτοί είναι οι γονείς που πνίγηκαν για να σώσουν τα παιδιά τους 


Συμπληρώστε το email σας για να λαμβάνετε όλη την έκτακτη επικαιρότητα πρώτοι!
Ακολουθήστε μας στα

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ17/08/201721:57

Ντρέπομαι ως Έλληνας να υπάρχει πολίτης αυτής της χώρας με τόσες παραλίες κ θάλασσες κ να μην ξέρει μπάνιο .. υποχρεωτικό μάθημα κολύμβησης σε όλα τα σχολεία έστω ένα εξάμηνο .. κρίμα στους γονείς κρίμα στα ορφανά παιδάκια ..!!

Απάντηση
Κ εδώ ακόμη ....17/08/201718:52

μεγάλη απουσία του κράτους.... τουριστική χώρα παραλίες κ ούτε το 50% από αυτές δεν έχουν άτομα /ναυαγοσώστες.....επίβλεψη μηδέν....

Απάντηση
@Κ εδώ ακόμη ....17/08/201722:35

Κλασσική περίπτωση. Φταίνε πάντα οι άλλοι και ποτέ εμείς. Ότι δεν ήξεραν κολύμπι και είχαν πάει σε παραλία με αέρα και πολύ έντονα θαλάσσια ρεύματα και δυστυχώς δεν πρόσεχαν τα παιδιά το κάνουμε γαργάρα. Οι εξωγήινοι φταίνε.

Απάντηση
Χρηστος17/08/201722:29

Ξέρεις πόσες είναι οι ελληνικές παραλίες; Εάν υπήρχε ναυαγοσώστης σε κάθε μια, η Ελλάδα θα είχε -45% ανεργία.

Απάντηση
Οι συνήθεις λεκτικές υπερβολές! 17/08/201720:28

Μας φταίει και το Κράτος, που δεν διαθέτει ναυαγοσώστες και ... κόκκινες σημαίες στο πουθενά, εκεί ό,που ο καθένας μας κρίνει προσφορότερη προς τα γούστα του μια παραλία για να δροσιστεί!! Ελεος πια με την εθνική αυτομεμψία! Ισως ένα από τα πλέον εφικτά και άμεσης απόδοσης προληπτικά μέτρα του Κράτους είναι να αποφασισθεί ο εμπλουτισμός τού μαθήματος της γυμναστικής στα σχολεία και με αρχές (οδηγίες) ασφαλούς κολύμβησης.

Απάντηση
Σωτήρης17/08/201718:04

Τέτοια ώρα, τέτοια λόγια...αλλά γιατί πήγαν διακοπές στη θάλασσα αφού δεν ήξεραν κολύμπι; Τα παιδάκια πώς τα άφηναν να κολυμπούν μόνα τους έχοντας επίγνωση ότι δεν θα μπορούν να τα παρακολουθούν εκ του σύνεγγυς όσο πιο ασφαλώς γίνεται για ΟΛΟΥΣ τους; Η θάλασσα θέλει απεριόριστη προσοχή και σεβασμό κάθε λεπτό, δεν είναι αστεία υπόθεση όσο γαλήνια κι ακίνδυνη κι αν φαίνεται. Πνίγονται κάθε χρόνο άνθρωποι που γνωρίζουν κολύμπι. Αν είναι επικίνδυνη ακόμη και γι αυτούς, φαντάσου τί ρώσικη ρουλέτα παίζουν όλοι οι άλλοι. Είναι σαν να πηγαίνεις με το παιδί σου για ορειβασία χωρίς ο ίδιος να είσαι ορειβάτης, και να το αφήνεις να σκαρφαλώνει μόνο του όσο εσύ κάνεις τον σταυρό σου να μην συμβεί τίποτα από κάτω. Θα το έκανε κανείς αυτό ποτέ; Ακατανόητα, τραγικά πράγματα. Ο Θεός να αναπαύσει τις ψυχές του.

Απάντηση