PROTOTHEMA

Ελλάδα

Σε... ρόλο Γραφείου Ευρέσεως Εργασίας

Η Χρυσή Αυγή Αιτωλοακαρνανίας ψάχνει προσωπικό για αγροτικές εργασίες!

Η Χρυσή Αυγή Αιτωλοακαρνανίας ψάχνει προσωπικό για αγροτικές εργασίες!

Ανάρτησε μικρή αγγελία στην ιστοσελίδα της αναζητώντας εποχιακούς εργάτες για λογαριασμό εργοδότη...

Γραφείο ευρέσεως εργασίας, φυσικά μόνο για Έλληνες, φαίνεται πως θέλει να γίνει η κομματική οργάνωση της Χρυσής Αυγής Αιτωλοακαρνανίας. Η οργάνωση ανάρτησε στην ιστοσελίδα της (xa-aitoloakarnanias.blogspot.gr), μικρή αγγελία (!), εργοδότη της περιοχής, ο οποίος αναζητά Έλληνες εργάτες για τα χωράφια του!

Η ανάρτηση - μικρή αγγελία έχει ως εξής:

"Από την Χρυσή Αυγή Αιτωλοακαρνανίας ανακοινώνεται ότι Έλληνας εργοδότης προσφέρει μονοήμερη εργασία μόνο για Έλληνες για την Τρίτη 11-12-2012.

Αριθμός ζητούμενων Ελλήνων εργατών: 30

Περιοχή εργασιας: Μάστρου Αιτωλικού

Είδος εργασίας: Μάζεμα εσπεριδοειδών (πορτοκάλια-μανταρίνια)

Επίσης, οι 15 από τους εργάτες θα μπορέσουν να συνεχίσουν την εργασία σε μάζεμα ελιάς."

Στην αγγελία όπως διαβάσατε δεν γίνεται πουθενά λόγος για τη νόμιμη υποχρέωση του εργοδότη  της Χρυσής Αυγής, να ασφαλίσει τους εργαζόμενους....

Όπως επίσης δεν διασαφηνίζεται το ύψος της αμοιβής τους, η οποία επίσης ορίζεται από τους νόμους του κράτους...

Πηγή thebest.gr

Διγαμμα10/12/201217:47

@Dev σιγα μην ηταν και 2.000 με εταιρικο αμαξι και μπονους ο μισθος.αν ηταν ετσι θα μαχαιρωνονταν απαντες για το ποιος θα πρωτοπαει.γυρω στα 400-500 ηταν,η διαμονη ηταν παραπηγματα στρατωνισμου οπου θα πρεπε να κοιμασαι αγγαλιτσα με καθε καρυδιας καρυδι απο Αλβανια κ Πακισταν(καθε χρονο σφαζονται μεταξυ τους κ γινονται λιπασμα,ουδεις τους αναζητα ειδικα τους λαθρόπακις μιας κ δεν εχουν συγγενεις εδω.μια δοκιμη θα σας πεισει αγαπητοι φιλοι για να διαπιστωσετε ιδιοις ομασιν τι εννοω.

Απάντηση
Dev10/12/201209:45

Καλά. μην σκίζετε τα καλσόν σας... Ας απαντήσει πρώτα κανένας Έλληνας στην αγγελία, και μετά το ξανασυζητάμε. Πέρσι ζητούσαν εργάτες για συλλογή ροδακίνων στην Ημαθία και την Πέλλα, με έξοδα διαμονής και διατροφής πληρωμένα. Δίμηνη ή ρίμηνη εργασία, με ένα χιλιάρικο καθαρά το μήνα. Οι Έλληνες που εμφανίστηκαν ήταν ελάχιστοι, και ο συνεταιρισμός αναγκάστηκε και πήρε άδεια για να φέρει ξένους εργάτες. Αλλού είναι η βάση του προβλήματος, θέματα σαν κι αυτά του άρθρου είναι επικοινωνιακά πυροτεχνήματα της Χ.Α.

Απάντηση
ΜΑΧΑΩΝ10/12/201209:25

Παρατήρησις 1η) Άλήθεια.Είναι "αγνωστος ό Νόμος,πού προκαθορίζει τήν άμοιβή ;;; Παρατήρησις 2α) Άλήθεια,είναι "αγνωστος ό Νόμος,τών άσφαλιστικών Δικαιωμάτων ,τού κάθε έργαζόμενου;;; Διαπίστωσις: ΑΥΤΑ είναι ΑΓΝΩΣΤΑ μόνον σέκείνους, οί όποίοι ΔΕΝ όμιλούν ,ΔΕΝ γράφουν , ΔΕΝ κατανοούν ("η προσποιούνται "οτι δέν...κατανοούν)τήν Έλληνική Γλώσσα καί ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ νά κερδοσκοπίσουν είς ΒΑΡΟΣ τού Κοινωνικού Συνόλου. Ή ΑΝΕΡΓΙΑ στήν ΕΛΛΑΔΑ καί ΟΤΑΝ αύτή καταμετράται ,προσδιορίζεται καί καθορίζεται "αρα γε,συμπεριλαμβάνει καί...ΑΥΤΟΥΣ ;;;;...Κααααλά, κατάλαβα-κατάλαβα...Ή θάλασσα άνήκει στά ψάρια της καί ή Γή στούς Γήϊνους.ΑΣΧΕΤΟ βέβαια τό,ΑΝ στό ΚΑΘΕ -ύψομετρικό ΒΑΘΟΣ (τής Θαλάσσης) ζεί συγκεκριμμένο είδος Ψαριών καί ό ΚΑΘΕ τόπος,προσδιορίζεται άπό τά Σύνορά του, "οπως άκριβώς καί οί "ανθρωποι (τά ύποτιθέμενα "ελλογα ..."οντα τά...ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΑ )...

Απάντηση
Μανιατης Ελαιοκαλιεργητης 10/12/201209:14

Γαιτι δεν παει το παιδι ζαρκαδι - ο Μαλιας η ο Ζγουρομαλλης , να μαζεψει καμια ελλια , γιατι το αρχηγοπουλο νικολα αφηνει τις ιερες ελλιες της Μανης , τις δικες του ελλιες , να τις μαζευουν ανιερα χερια Βορειο-ηπειρωτων , πρεπει ο αρχηγος να μην αφηνει να του μολυνουν την προικα και το λαδι τοιουτοι Βορειοηπειρωτες , πρεπει το λαδι του να ειναι αμολυντο και λευκο σαν τα χιονια του Ταυγετου . Μπορει οι ελλιες να θελουν πολυ δουλέια αλλα το αρχηγοπουλο δεν κολωνει θα ανεβει σε ενισχυμενη σκαλα και θα τρωμαξουν οι ελλιες και θα πεσουν στη γη . Αρχηγε κατεβα στην Μανη , παρε ενα σκουποξυλο καβαλησε το και πετα απο ελαιωνα σε ελαιωνα και εκδιωξε τους , μολυσνενους πακιστανοτετοιους και αντικατεστησε τους με εργατες λευκους ( ΣΕ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ ΤΙΜΗ) , ας μην μαζευτει ουτε ενα κιλο ελαιοκαρπος απο χερια μαυριδερα , μονο απο λευκα (ΧΑΙΡΕΤΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΠΛΑΤΑΝΟ) κατεβα κατω στη μανη παρε φτιαρι και ορμα μεσα στα μαντρια να φτιαρησεις εσυ πρωτος οτι ακαθαρσια υπαρχει , οπως ο Ηρακλης αρχηγε , μην αφηνεις αλβανους , βουλγαρους , πακιστανους να σου παιρνους τις κοτσιλιες και τις κοπριες μεσα απο τα χερια Φτιαρη θελει και θαρρος αρχηγοπουλο Νικολα , να πιανεις το κακα και να το σφιγκεις γερα σαν κουραδομαγκας , μην αφηνεις να σου περνουν τον αερα πακια εσυ εχεις παχακια . Μην αφηνεις τετοιες δουλειες και τετοια σκατα να στα τρωνε αλλοι , φατα εσυ πρωτος.

Απάντηση