PROTOTHEMA

Ελλάδα

Πρωτοφανές περιστατικό

Οδηγός της ΕΘΕΛ χτύπησε με taser μαθητές μέσα σε λεωφορείο

Οδηγός της ΕΘΕΛ χτύπησε με taser μαθητές μέσα σε λεωφορείο
ΕκτύπωσηΑποστολήΜέγεθος κειμένου 
  • Instagram
  • Επιλέξτε  τόπο κοινωνικής δικτύωσης για να μοιραστείτε την είδηση
Προσθήκη σχολίου

Το πρωτοφανές περιστατικό συνέβη το απόγευμα της Παρασκευής, στο Ολυμπιακό Χωριό.

Οδηγός λεωφορείου της ΕΘΕΛ, φέρεται να  χτύπησε με Taser μαθητές, επειδή του αντιμίλησαν.  Το πρωτοφανές περιστατικό συνέβη το απόγευμα της Παρασκευής, στο Ολυμπιακό Χωριό.
Σύμφωνα με όσα δήλωσε στον ΣΚΑΪ 100,3   ο πατέρας  ανήλικου μαθητή, ο οδηγός με έντονο ύφος ρώτησε τα παιδιά αν έχουν εισιτήριο και επειδή εκείνα του απάντησαν κοροϊδευτικά, τα χτύπησε με Taser (όπλο που προκαλεί ηλεκτροσόκ και για το οποίο απαιτείται ειδική άδεια).
Στη συνέχεια και λόγω της αναστάτωσης που προκλήθηκε,  ο οδηγός κινήθηκε  ανάποδα στους δρόμους του Ολυμπιακού Χωριού, με αποτέλεσμα να χτυπήσει με το λεωφορείο ένα παιδί, που βρισκόταν πεζό στο απέναντι πεζοδρόμιο.
Αποτέλεσμα τόσο ο οδηγός, όσο και οι ανήλικοι μαθητές, που από αντίδραση έσπασαν του υαλοκαθαριστήρες του οχήματος, οδηγήθηκαν στο τοπικό αστυνομικό τμήμα και απο εκεί στον εισαγγελέα.
Ο καταγγέλων δήλωσε στο ΣΚΑΙ πως  τα σημάδια από το Taser είναι ορατά πάνω στο δέρμα των παιδιών, ενώ ενήμερος για το περιστατικό δήλωσε ο διευθύνοντας σύμβουλος του ΟΑΣΑ Δημήτρης Δημητρίου, που δήλωσε πως ο οργανισμός θα πράξει τα δέοντα μετά την ολοκλήρωση της έρευνας από την αστυνομία και την εισαγγελία.


Φανης18/11/201216:12

Aγαπητη Αναστασια ειμαι οδηγος λεοφορειου εχω δουλεψει στο 220-221 και η πιεση που δεχεται ο οδηγος σε περιοχες σαν τα Ιλλυσια ειναι απιστευτη.Κακοι χαρακτηρες δυστυχως υπαρχουν παντου απλα χρειαζεται ψυχραιμια απο ολους και λογικη.

Απάντηση
ΓΙΑΝΝΗΣ18/11/201213:25

Ο ΟΔΗΓΟΣ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ΑΛΛΑ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΣΤΑ ΜΑΖΙΚΑ ΜΕΣΑ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΕΞΙΣΟΥ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΕ ΗΛΙΚΙΩΜΕΝΟΥΣ . Η ΑΠΕΝΟΧΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΑΣ ΖΟΥΓΚΛΑ .

Απάντηση
Βαλάντης18/11/201213:01

Παιδιά επειδή το έχω ψάξει... δεν υπάρχει τρόπος ως ιδιώτης να αποκτήσεις άδεια για taser στην Ελλάδα. Ακόμα και αν έχεις άδεια για πιστόλι χειρός, καραμπίνα, κτλ. δεν υπάρχει καμία άδεια που να μπορείς να εκδόσεις για taser. Το αστείο είναι ότι στις ΗΠΑ μπορείς να αγοράσεις taser με ένα απλό έλεγχο ρουτίνας απ' αστυνομικό τμήμα και θεωρείται εργαλείο αυτοάμυνας όπως το pepperspray. Επίσης όταν το taser πυροβολεί επειδή δεν υπάρχει κάλυκα ως αποδεικτικό στοιχείο, εκτοξεύει μερικά σωματίδια σαν κονφετί στον αέρα τα οποία έχουν σειριακό αριθμό μέσω του οποίου μπορεί η αστυνομία να βρει ποιός είναι ο κάτοχος του όπλου, και τα οποία μπορεί να βρει στο έδαφος η αστυνομία αργότερα για την έρευνα. ΥΓ: Πολύ ηλίθιος ο οδηγός να βγάλει taser εκτός και αν του επιτέθηκαν σωματικά.

Απάντηση
ααα18/11/201212:14

καλα εκανε στα κωλοπαιδα που εχουν πλεον ξεφυγει

Απάντηση
ΜΙΧΑΛΗΣ Δ18/11/201211:13

Και μόνο η κατοχή του πιστολιού αυτού είναι παράνομη!!! Απαράδεκτη η ενέργεια του οδηγού αν και είναι πολλές οι περιπτώσεις που οδηγοί φέρονται λες και τα λεωφορεία είανι δικά τους!!! Και ακόμα χειρότερα οδηγούν και ταυτόχρονα μιλούν στο κινητό κλπ κλπ!!! και καταδικαστέα!!! Αλλαά απαράδεκτη και η "μαγκιά" των πιτσιρικάδων απέναντι σε εργαζόμενο!!!

Απάντηση
rush18/11/201210:12

Ειστε απιστευτοι φασιστες οσοι εξομοιωνεται την κινηση του ναζιστη οδηγου με τα grafity που κανουν τα παιδια στους τοιχους.Αυτους εχουμε διοτι ετσι ειστε και εσεις.Ξεχασατε οτι καποτε ησησταν παιδια,ντροπη σας βοδια

Απάντηση
ΟΡΦΑΝΟΣ ΜΙΝΑΔΑΚΗΣ18/11/201208:53

Δεν είναι θέμα ποιος έκανε καλά και ποιος όχι είναι θέμα παιδείας και από τις 2 μεριές την οποία βλέπω αρκετοί δεν έχετε και βγάζετε απωθημένα στα σχόλια σας. Ετσι κατακρίνατε και το μικρό Αλέξη . Κανείς δε έχει δικαίωμα να πάρει το νόμο σε τέτοια περίπτωση όσον αφορά τον οδηγό στα χέρια του. Ευχαριστώ

Απάντηση
Καλά Κρασιά18/11/201208:13

Και γιατί δεν του απάντησαν με Lazer ή τορπίλλες φωτονίων?

Απάντηση
ΑΞΕΛ18/11/201208:12

"Θυμήσου τα δικά σου και συγχώρα τα παιδιά σου". Πρέπει να ασκείται σωματική βία για βάλεις το άτακτο παιδί στη θέση του? Έτσι το 2008 "έφυγε" ο Αλέξης. Από την άλλη, πρέπει και οι γονείς να δίνουν την ανάλογη ανατροφή στα παιδιά τους.

Απάντηση
STYLIAN18/11/201207:48

Τιμωρία στον οδηγό για απαράδεκτη συμπεριφορά και στα παλληκαράκια τιμωρία με εκτέλεση κοινωφελών εργασιών ( σκούπισμα στους δρόμους και καθαρισμό απο grafity των τοίχων ,στους δε γονείς τους μάθημα διαπαιδαγώγησης .

Απάντηση