PROTOTHEMA

Ελλάδα

Για τη δημοσιοποίηση της λίστας Λαγκάρντ

Συνεχίζεται κανονικά η δίκη του Κώστα Βαξεβάνη

Συνεχίζεται κανονικά η δίκη του Κώστα Βαξεβάνη
ΕκτύπωσηΑποστολήΜέγεθος κειμένου 
  • Επιλέξτε  τόπο κοινωνικής δικτύωσης για να μοιραστείτε την είδηση
Προσθήκη σχολίου

Στο κτίριο 2 της Ευελπίδων βρίσκεται αυτή την ώρα ο δημοσιογράφος Κώστας Βαξεβάνης, εκεί όπου σήμερα αναμένεται να δικαστεί για τη δημοσιοποίηση της λίστας

Αρχισε λίγο μετά τις 10.00 η δίκη του εκδότη του περιοδικού Hot Doc Κώστα Βαξεβάνη για παραβίαση προσωπικών δεδομένων με τη δημοσιοποίηση λίστας ονομάτων που φέρεται να είναι η λεγόμενη λίστα Λαγκάρντ.

Ο δημοσιογράφος βρέθηκε λίγο μετά τις 9 το πρωί στα γραφεία της Ευελπίδων.

Με το που ξεκίνησε η δίκη, οι συνήγοροι του δημοσιογράφου, Νίκος Κωνσταντόπουλος, Χάρης Οικονομόπουλος και Δημήτρης Καπερνάρος τοποθετηθήκαν ένας ένας κάνοντας ένταση λόγω αοριστίας της κατηγορίας του Κώστα Βαξεβάνη. Η δικαστής διέκοψε αλλά η ένταση απορρίφθηκε. Η δίκη συνεχίστηκε με τον Κώστα Βαξεβάνη να δικάζεται γιαπαραβίαση προσωπικών δεδομένων φυσικών προσώπων.

Στη συνέχεια, πραγματοποιήθηκε και δεύτερη ένσταση από τους συνηγόρους του δημοσιογράφου, καθώς το έγγραφο με το οποίο ο Βαξεβάνης παραπέμπεται σε δίκη δεν έχει σφραγίδα εισαγγελίας. Τελικά και αυτή η ένσταση απορρίφθηκε και η δίκη συνεχίζεται κανονικά, αφού σύμφωνα με το δικαστήριο η σφραγίδα του εισαγγελέα και η υπογραφή του αρκούν.

Aυτή τη στιγμή, διεξάγεται η διαδικασία υπεράσπισης των μαρτύρων.

Στην Ευελπίδων βρέθηκε και ο Πρόεδρος της Ένωσης Δημοσιογράφων, Τζιμ Μπουμέλα, ο οποίος δήλωσε: «Είμαστε εδώ και ζητούμε από τα δικαστήριο να αποσύρει τις κατηγορίες. Αυτό είναι αίτημα όλων των δημοσιογράφων του κόσμου. Αυτή η δίκη μπορεί να καταλήξει σε νίκη της ελευθερίας στην Ελλάδα, καθώς η χώρα βρίσκεται σε πολύ δύσκολη οικονομική κατάσταση. Αν πάθει κάτι ο Κώστας θα συγκεντρώσουμε όλες μας τις δυνάμεις εναντίον της όποιας καταδικαστικής απόφασης».


Στο σημείο βρίσκεται  ως μάρτυρας υπεράσπισης και ο πρόεδρος της Διεθνούς Ομοσπονδίας Δημοσιογράφων.




Video Platform Video Management Video Solutions Video Player

quo vadis domine ?02/11/201217:57

σιγά ρε ψευτοήρωα, που θα αποκαταστήσεις την αδικία μας έπεισες τώρα είσαι οδημοσιογραφος που δεν μασάς... παλιολαμόγιο να χαίρεσαι τον συριζαίο συνήγορό σου Κωνσταντόπουλο που πλάκωνε τη γυναίκα του στο ξύλο

Απάντηση
Jim1301/11/201217:41

Έστω ότι καταδικάζεται ο μπαξυ μπανη .. Τότε ο Παπακωνσταντίνου κ ο Βενιζέλος που έχασαν την λίστα δεν θα πρέπει να εξοστρακιστουν απο την ελλαδα κ να δημευτει η κινητή κ ακίνητη περιουσία τους ;

Απάντηση
RESPECT01/11/201216:23

Τον ανακάλυψα τυχαία παρακολουθώντας παλαιοτέρα συμπτωματικά κάποιες εκπομπές του και ξανακοίταξα προσεκτικά για να επιβεβαιώσω ότι όντως παρακολουθούσα κρατική τηλεόραση. Πως τους ξέφυγε διερωτήθηκα? Ο Βαξεβάνης αποτελεί σπάνιας εμβέλειας δημοσιογραφική προσωπικότητα για τα ελληνικά δεδομένα. Ο ορισμος του ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΥ.Και δε του φαίνεται του μπαγάσα.Οι διώξεις που υφίσταται όχι απλά δεν με εκπλήσσουν αλλά επιρρωνύουν την άποψή μου.

Απάντηση
ΑΝΖ01/11/201215:44

ΑΘΩΟΙ ΟΙ ΜΠΕΝΙ ΚΑΙ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ???... ΕΝΟΧΟΣ Ο ΒΑΞΕΒΑΝΗΣ?? ΑΘΑΝΑΤΗ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ...

Απάντηση
Θ.v.01/11/201214:50

Καταιγιστικός ο "Φιλιπινέζος Παρατηρητής" ανωτέρω...

Απάντηση
ΑΝ01/11/201214:44

ρε μεταναστη δεν καθοσουν εκει που ησουνα να γραφεις εκει!τι εγκλημα εκανε ο ανθρωπος;

Απάντηση
ΑΓ...ΗΤΗ ΘΥΓΑΤΕΡΑ ΕΤΩΝ 3901/11/201214:32

 Ολες ειμαστε με τον Μπαξεβανη. Να πληρωσουν οι φοροφυγαδες και ν'αφησετε ησυχες παρεα με την συνταξη τους τις αγ...ητες θυγατερες. Ξερετε ποσο κοστιζει σε ευρω μια καλη ζωνη αγνοτητας? ε? Ζουλιαρηδες!!

Απάντηση
nikos papas01/11/201214:26

Telika, ti einai sosto kai ti oxi?analogos apo pia meria to koitame! profanos to lathos ksekina apo to gegonos oti i lista periexei kai onomata aplon katatheton! sto paixnidi poy pezete loipon oloi i emfanizomenoi sti lista einai enoxoi!!! kai an thes na legese sostos dimosiografos den bzazeis oli tin lista!!diastabroneis ta soixeia sou kai parousiazeis toys forogigades! bebea kaneis den mpenei stinlogiki na dei poioi einai oi pragmatikoi forofigades tis listas opote ti na leme tora!! o apo tin alli to kratos giati exei to dikaioma na bgazei opia lista thelei xoris kanenan elenxo? 2 metra kai 2 statmha? min mas ipotimate toso pleon!eleos...

Απάντηση
Γιώργος 01/11/201214:08

Πού είναι ο ΣΥΡΙΖΑ να στηρίξει τον κομμουνιστή Βαξεβάνη;

Απάντηση
Ελληνας μεταναστης01/11/201213:49

Τιμωρηθηκε ποτε κανενας στην ελλαδα για να τιμωρηθει κι αυτος.

Απάντηση