PROTOTHEMA

Ελλάδα

Τι λένε οι αγρότες

Εισάγουμε φασόλια από την Τουρκία

Εισάγουμε φασόλια από την Τουρκία
ΕκτύπωσηΑποστολήΜέγεθος κειμένου 
  • Επιλέξτε  τόπο κοινωνικής δικτύωσης για να μοιραστείτε την είδηση
Προσθήκη σχολίου

Με αφορμή δηλώσεις του Υπουργού Αγροτικής Ανάπτυξης εισάγουμε ετησίως εκατομμύρια τόνους από όσπρια, ενώ θα μπορούσαμε να είμαστε πρώτη χώρα στις εξαγωγές

Ακατανόητη είναι για τους αγρότες η πολιτική που ασκείται από την κυβέρνηση στον αγροτικό τομέα. Με αφορμή δηλώσεις του Υπουργού Αγροτικής Ανάπτυξης εισάγουμε ετησίως εκατομμύρια τόνους από όσπρια, ενώ θα μπορούσαμε να είμαστε πρώτη χώρα στις εξαγωγές.

Από την πλευρά τους οι αγρότες δηλώνουν πως δεν υπάρχουν αναπτυξιακές πολιτικές και νόμοι που να βοηθούν την ελληνική γεωργία ως προς τις εξαγωγές, όπως συμβαίνει στην Τουρκία και την Βουλγαρία.

Πηγή: lamiastar

H EE είναι καταστροφέας παραγωγικών δυνάμεων17/10/201216:26

Ελευθερία κίνησης κεφαλαίων, ΚΑΠ, κυνήγι κέρδους, ποσοστώσεις, απαξίωση της γης και της εργατικής δύναμης, καταστροφή του υδροφόρου ορίζοντα και τόσα άλλα. Στον καπιταλισμό δεν έχει ελπίδα ο λαός να αξιοποιήσει τις αναπτυξιακές δυνατότητες της χώρας. Οι καπιταλιστές δεν επενδύουν με κριτήτιο τί ανάγκες έχει ο λαός. Μόνο μια σχεδιασμένη οικονομία με κοινωνικοποιημένα τα συγκεντρωμένα μέσα παραγωγής (και συνεταιριστική παραγωγή πλάι στα κοινωνικοποιημένα μέσα) και λαϊκή εξουσία , μπορεί να αξιοποιήσει τις μεγάλες αναπτυξιακές μας δυνατότητες. Οι κεφαλαιοκράτες, όσο και αν τους παρακαλάει ο λαός και στηρίζει τα κόμματά τους, πάντα θα πηγαίνουν στην πατρίδα τους, εκεί δηλαδή όπου κάθε φορά αναμένεται γρηγορότερο κέρδος.

Απάντηση
Ο Σοφός 17/10/201216:12

και πακιστάνια εισάγουμε από την Τουρκία τι να κάνουμε είναι χώρα που εξάγει...

Απάντηση
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 36117/10/201215:54

ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΝΕΟΣ ΑΓΡΟΤΗΣ ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΣΕ ΧΩΡΙΟ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΒΛΕΠΩ ΜΙΑ ΔΙΕΞΟΔΟ ΑΛΛΑ ΟΜΩΣ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΖΟΦΕΡΟ,ΟΙ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ ΤΗΣ Ε.Ε ΑΝΤΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΑΓΡΟΤΕΣ ΚΑΤΑ ΒΑΘΟΣ ΤΟΥΣ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΑΝ,ΔΕΝ ΣΕ ΑΦΗΝΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΑΓΕΙΣ ΕΧΕΙ ΠΟΣΟΣΤΟΣΗ,ΕΠΙΣΗΣ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΤΩΝ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΠΡΟΙΩΝΤΩΝ ΣΤΟ ΧΩΡΑΦΙ ΜΟΝΟ ΤΙΜΕΣ ΞΕΦΤΙΛΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΙΣ ΠΕΙΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΟΦΕΙΛΑΙΤΑΙ ΣΤΑ ΚΑΡΤΕΛ ΤΩΝ ΜΕΣΣΑΖΟΝΤΩΝ ΜΑΥΡΑΓΟΡΙΤΩΝ ΕΜΠΟΡΩΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ Φ.Π.Α ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΕΧΕΙ ΕΚΤΙΝΑΧΘΕΙ ΣΤΑ ΥΨΗ ΤΑ ΛΙΠΑΣΜΑΤΑ ΤΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ.....ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΗ ΖΗΤΗΣΗ ΣΕ ΧΩΡΕΣ ΟΠΩΣ ΡΩΣΙΑ ΠΟΛΩΝΙΑ ΚΑΙ ΟΥΚΡΑΝΙΑ ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΑΝΤΙ ΝΑ ΤΑ ΕΞΑΓΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΧΩΡΕΣ ΠΟΥ ΔΙΑΚΑΩΣ ΖΗΤΟΥΝ ΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΜΑΣ ΚΑΘ ΥΠΟΔΕΙΞΗ ΤΗΣ Ε.Ε ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΙΕΘΝΩΝ ΚΑΡΤΕΛ ΤΑ ΠΕΤΑΜΕ ΣΕ ΧΩΜΑΤΕΡΕΣ.....ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΖΟΦΕΡΟ ΣΕ ΜΙΑ ΥΓΙΗ ΑΓΡΟΤΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΤΑ ΜΕΤΑΛΛΑΓΜΕΝΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΤΩΝ ΠΟΛΥΕΘΝΙΚΩΝ ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ ΣΤΟ ΠΙΑΤΟ ΜΑΣ ΑΚΟΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΙΩΘΕΙ Ο ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΠΛΥΘΗΣΜΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΝΑ ΔΕΣΜΕΥΘΟΥΝ ΑΠΟ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ Η ΜΕΓΑΛΟΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΟΠΟΥ ΟΙ ΠΟΛΛΟΙ ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΥΝ ΜΙΣΘΩΤΟΙ ΣΤΑ ΧΩΡΑΦΙΑ ΤΟΥΣ,Η ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΝΑ ΚΟΠΟΥΝ ΟΙ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ ΝΑ ΜΕΙΩΘΕΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΚΛΠ .ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ΑΓΟΡΕΣ ΝΑ ΞΕΚΟΛΗΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΥΣΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΒΛΕΠΕΙ ΣΑΝ ΕΙΛΩΤΕΣ ΣΚΛΑΒΟΥΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΜΕ ,ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΕΠΕΛΘΕΙ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗ.

Απάντηση
MΑΙΚ17/10/201213:13

.....ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΑΙ ΝΟΣΤΙΜΟΤΑΤΑ....ΟΠΩΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΣΑΝ ΜΠΑΜΠΟΥΙΝΟΙ ΤΑ ΤΟΥΡΚΙΚΑ ΣΗΡΙΑΛ, ΕΤΣΙ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΦΑΣΟΛΙ ΤΟΥΡΚΙΑΣ!!!!!!!!!!!!!

Απάντηση
Ανδρεας Χ.17/10/201204:37

Σε ολους τους ανεγκεφαλους που αντι για ελληνικα προιοντα προτιμουν τα τούρκικα ,να τους υπενθυμισω οτι τα χρηματα τους πιανουν τοπο στην τουρκια.Με αυτα τα χρηματα η τουρκια αγοραζει οπλα και αεροπλανα και παραβιαζει καθημερινα τα συνορα και τον εναεριο χωρο της Ελλαδος. Μπραβο λεβεντες τουρκοληγουρηδες. Ανδρεας Χ.

Απάντηση
1lias317/10/201200:28

Φιλε "ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΜΕ" , μπορεις να το αλλαξεις σε "ΤΟΣΟ ΜΥΑΛΟ ΕΧΩ" Η λογικη του βγαζω ελληνικο μισθο (που μεχρι προτινος ηταν κατα πολυ καλυτερος του τουρκικου, ακομα και τωρα μαλλον) αλλα μετα θελω το φτηνο προιον δεν ειναι ..λογικη και δεν βοηθα στην αναπτυξη της χωρας. Δεν μπορω εγω να βγαζω 1800 ευρω αλλα οταν πηγαινω καφετερια να θελω τιμες Τουρκιας (που ο καφες χρεωνεται ωστε οι μισθοι των 400 ευρω να τον αντεχουν) Συμφωνω οτι μερικες φορες η διαφορα ειναι τεραστια,εως κλοπη, αλλα οπως και να εχει οταν αγοραζεις ξενα προιοντα (και ειδικα σε προιοντα που εχουμε τοπικα, για αυτοκινητα πχ δεν μπορεις να κανεις κατι), στηριζεις τις ξενες οικονομιες, και ριχνεις πιο βαθια στο χαντακι την ελληνικη, και με το καιρο αυτο θα επηρεασει και σενα που το παιζεις ανετος να παρεις τουρκικα φτηνα οσπρια. και αν δεις το ισοζυγιο μας, ειναι 20 δις το χρονο μεσα (πιο πολλες εισαγωγες απο εξαγωγες), βαλτο επι 15 χρονια και θα δεις γιατι χρωσταμε 300 δις τωρα... κοινως προσπαθησε να στηριζεις τη χωρα σου (οσο πιο πολυ γινεται) για να σε στηριξει και αυτη, αλλιως καληνυχτα

Απάντηση
χξστ' 16/10/201223:57

@Καλά Κάνουμε: Οταν φορολογείται ακομα και η στάνη του τσοπάνη με "1 ευρώ ανα τετρ. μέτρο" και όταν ακόμα και οι αλλοδαποί υπάλληλοι στοιχίζουν χρυσάφι, πως να ρίξει τιμές ο έλληνας αγρότης; Στο κόστος των φασολιών παίζει το νερό, το ενοίκιο της γης, τα εργατικά έξοδα, οι φόροι κάθε είδους, τα λιπάσματα, τα πετρέλαια και τα τρακτερ. Ολα μα όλα είναι πολύ ακριβοτερα από οτι στις γειτονικές χώρες. Το πρόβλημα αντιμετωπίζεται με ένα μόνο τρόπο. Με ΔΑΣΜΟΥΣ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ όπου η τιμή του εισαγομένου εξισώνεται με την τοπική, οπότε δίνεις 10 ευρώ για ελληνικά φασόλια και από αυτά 6 πάνε στον αγρότη και 4 στην εφορία, αλλοιώς δίνεις 10 ευρώ για τούρκικα και 2 ευρώ πάνε στον εισαγωγέα και άλλα 8 στην εφορία, για να τα μοιράσει στους ντόπιους παραγωγούς που δεν έχουν δουλεια επειδή εσύ ο γύφτουλας επέλεξες να αγοράσεις τούρκικο φασόλι. και να ξέρεις, τα τούρκικα δεν είναι και τόσο τουρκικα: Προέρχονται κυρίως από τα ΚΑΤΕΧΟΜΕΝΑ εδάφη μας που χάρη σε κάποιους ανικανους και προδότες χάσαμε πριν 100 χρόνια.

Απάντηση
angeloti16/10/201223:56

Για ποιούς αγρότες μιλάτε ρε παιδιά?Έχει η Ελλάδα αγρότες?Τα έχουν παρατήσει τα κτήματα τους όλοι κι έχουν γίνει κηφήνες χαρτογιακάδες του Δημοσίου.

Απάντηση
Δημήτρης Κορίνθιος16/10/201223:56

έγώ ζητώ πάντα Έλληνικά προιόντα καί μού προσφαίρουν ένα κρύο φραπέ ! καλά τί στό διάολο δέν έχουμε τίποτε άλλο?

Απάντηση