PROTOTHEMA

Ελλάδα

Το αμερικανικό περιοδικό Forbes παραδέχεται:

«Αξίζει να πάει κανείς διακοπές στην Ελλάδα»

«Αξίζει να πάει κανείς διακοπές στην Ελλάδα»
ΕκτύπωσηΑποστολήΜέγεθος κειμένου 
  • Instagram
  • Επιλέξτε  τόπο κοινωνικής δικτύωσης για να μοιραστείτε την είδηση
Προσθήκη σχολίου

«Η Ελλάδα παραμένει μία από τις πιο όμορφες χώρες του κόσμου, προορισμός ελκυστικός και παρά την κρίση αξίζει να την επισκεφτεί κάποιος …»  - Αφιέρωμα έκπληξη από το περιοδικό για τους ισχυρούς της Οικονομίας

Ένα αφιέρωμα – έκπληξη για την Ελλάδα και κυρίως για την υπόστασή της ως «άκρως ελκυστικός τουριστικός προορισμός» φιλοξενεί το γνωστό αμερικανικό περιοδικό Forbes που διερωτάται κατά πόσον θα έπρεπε κανείς να επισκεφτεί την χώρα μας, ιδίως μετά τα όσα έχουν κάνει το γύρο του κόσμου με αφορμή την οικονομική κρίση και την συνεπακόλουθη κοινωνική αναταραχή.

Για να απαντήσει αφοπλιστικά: «Ανεπιφύλακτα ναι…»

Με τίτλο «Τα καλύτερα της Ελλάδας – αλλά θα έπρεπε να πάτε;» το περιοδικό Forbes κάνει ένα φωτογραφικό αφιέρωμα στη χώρα μας και φιλοξενεί τις απόψεις της κυρίας Ileana Von Hirsch, ελληνικής καταγωγής μεν αλλά διάσημης στο Λονδίνο διαχειρίστριας τουριστικών ιστοσελίδων και πρακτορείων.

Η οποία κυρία Von Hirsch δεν διστάζει να προτρέψει τους αναγνώστες του περιοδικού να επισκεφτούν το φετινό καλοκαίρι την Ελλάδα, λέγοντας χαρακτηριστικά πως: «Μόλις κολυμπήσει κανείς στη θάλασσα και απολαύσει την ξέγνοιαστη ζωή σε ένα ελληνικό νησί, δεν υπάρχει γυρισμός»!

Το ρεπορτάζ του Forbes αναφέρει χαρακτηριστικά πως «παρά τις συνεχείς αναταραχές, την οικονομική κρίση και τα μέτρα λιτότητας, η Ελλάδα η παραμένει ένας από τους πιο γραφικούς και ελκυστικούς προορισμούς στο κόσμο».

Δεν παραλείπει βέβαια να αναφερθεί στις πρόσφατες αρνητικές εξελίξεις στο πεδίο της οικονομίας και στην «περιπέτεια» της Ελλάδας, ενώ τονίζει πως ένα σημαντικό πρόβλημα που απασχολεί τους εν δυνάμει παραθεριστές, είναι το εάν οι απεργίες και οι διαδηλώσεις θα καταστρέψουν τις διακοπές τους.

Την απάντηση δίνει και πάλι η κυρία Ileana Von Hirsch: «Κατά τη γνώμη μου οι Έλληνες θα προσπαθήσουν να έχουν μια καλή τουριστική σεζόν φέτος. Και ακόμη κι αν υπάρξουν διαδηλώσεις, αυτές γίνονται στο κέντρο της Αθήνας».

Η ίδια δίνει και «συμβουλές» σε όσους θα θελήσουν φέτος να επισκεφτούν ένα ελληνικό νησί: «Για όσους ψάχνουν ησυχία, δεν κάνει η Μύκονος. Όσοι ψάχνουν έντονη νυχτερινή ζωή να διαλέξουν τη Σαντορίνη, τη Μύκονο ή την Πάρο, ενώ όσοι ψάχνουν ησυχία την Αμοργό, τη Σέριφο, την Ιθάκη, τη Σίφνο και τα Κουφονήσια».

Γιωργος04/03/201206:56

@ΣΟΥΛΑ Η. Α ρε Σουλα.... Τι σου κανε παλι ο πουστης ο καθρεφτης ???

Απάντηση
PIDIXTOULIS04/03/201204:34

400 υρο Αίγυπτο μετα φαγητου ποτα και λοιπά δυο Εβδομαδες. Γιατί να παω στα κολο νησια σας ???

Απάντηση
kyriakos04/03/201202:31

O tourismos kai i naftilia einai oi monoi tomeis pou de koumantarontai apo POLLOUS ILITHIOUS. Mporei na exoun provlimata, alla i athanati elliniki vlakeia de ta skiazei opos tous ypoloipous tomeis tis oikonomias mas.

Απάντηση
g.04/03/201201:35

meta leme giati ftasame edo pou ftasame afou emis den agapame ton topo mas akoma kai se ayto to artho tha broume na poume kati arnitiko gia tin xora mas.mia zoi mesa stin mizeria kai stin arnitikotita ola mas ftene gia ola ftaei i ellada oti kako kai stravo iparxi einai stin ellada, pragmatika ama eimouna ksenos kai den iksera apo tin mizeria tin elliniki kai sas akouga tha pisteva oti irtha sto pio teliomeno meros tou planiti me tosi mizeria kai arnitikotita. kai na sas prolavo i mizeria kai i arnitikotita ipirxan kai yparxoune edo kai dekaitites den ftaei i krisi... opos ipe kai kapios pou den thimamai to onoma tou oi ellines agapane platonika tin xora tous den apexei kai polli apo tin alithia

Απάντηση
NYC04/03/201201:04

Mia xara ta leei to artho. O tourismos einai mia apo ths teleutaies piges eisagwgis synalagmatos

Απάντηση
ΑΝΔΡΕΑΣ03/03/201222:01

ΟΣΟΙ ΛΕΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΕΡΘΟΥΝ ΤΟΥΡΙΣΤΕΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΕΛΕΤΕ !!! ΘΑ ΣΑΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΑ ΚΑΠΩΣ ΑΛΛΑ ΚΡΑΤΑΩ ΚΑΠΟΙΟ ΕΠΙΠΕΔΟ. Ο ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΛΙΓΕΣ ΕΛΠΙΔΕΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΑΣ ΝΑ ΞΑΝΑΦΕΙ ΑΣΠΡΟ ΦΩΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΧΑΖΟΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΑΥΤΑ!!! ΑΣ ΓΙΝΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΤΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΟ ΠΟΤΕ!!!!!!!!!!!!

Απάντηση
TASOS03/03/201220:54

ΑΣΤΑΔΙΑΛΑ ΣΟΥΛΑ.

Απάντηση
Ευη . Λο.03/03/201220:38

Με 100 που χρεωνουν οι νησιωτες τα κοτετσια τους, δεν αξιζει να ερθει ουτε ενας τουριστας για διακοπες στην ελλαδα...Βαλτε μυαλο πρωτα, γινετε λογικοι, σταματηστε την νοοτροπια του να βγαλουμε ολα τα σμασμενα μας μεσα σε 2 'φαρμακερους' μηνες, και μετα ζητηστε τουρισμο ..τρομαρα σας!

Απάντηση
Omiros Maris03/03/201220:38

Den nomizo oti to arthro lei ke ta kallitera gia tin Ellada alla den pirazi, as min patisi kanis. As pane na apolafsoun ta banakia tous stis kitrines, gri, skoures ke oti allo xroma iparxi paralies tis Tourkias, Italias, Ispanias ktl. ke as afisoun ta ellinika nisia ke tis ellinikes paralies stous Ellines!!!!

Απάντηση