PROTOTHEMA

Ελλάδα

Ο σχεδιαστής του ευρώ μιλά στο «ΘΕΜΑ»

«Θα χρειαζόμασταν πολλούς μήνες για νέο νόμισμα»

«Θα χρειαζόμασταν πολλούς μήνες για νέο νόμισμα»
ΕκτύπωσηΑποστολήΜέγεθος κειμένου 
  • Instagram
  • Επιλέξτε  τόπο κοινωνικής δικτύωσης για να μοιραστείτε την είδηση
Προσθήκη σχολίου

Ο χαράκτης Γιώργος Σταματόπουλος, ο άνθρωπος που σχεδίασε τα ελληνικά κέρματα του ευρώ, εξηγεί για ποιο λόγο δεν μπορούμε να επιστρέψουμε στη δραχμή σε μια νύχτα

Δέκα χρόνια μετά, η βιωσιμότητα του ευρωπαϊκού νομίσματος αμφισβητείται εντόνως, ενώ ολοένα αυξάνονται οι δυσοίωνες προβλέψεις για επιστροφή της Ελλάδας στη δραχμή. Φήμες και σενάρια ότι οι Ελληνες θα ξυπνήσουν ένα πρωί και θα έχουν επιστρέψει στη δραχμή δίνουν και παίρνουν.

Ο χαράκτης του ελληνικού ευρώ κ. Γιώργος Σταματόπουλος, ο άνθρωπος που σχεδίασε τα ελληνικά κέρματα, μιλάει στο «ΘΕΜΑ» και εξηγεί τους λόγους για τους οποίους δεν μπορούμε εν μια νυκτί να επιστρέψουμε στη δραχμή. «Ακόμη και αν το αποφασίζαμε θεωρητικά σήμερα, θα χρειαζόμασταν πολλούς μήνες για να αποκτήσουμε νέο νόμισμα. Ολα τ’ άλλα είναι αστεία», αναφέρει χαρακτηριστικά.

«Η επιστροφή στη δραχμή θα σημαίνει καταστροφή για μας αλλά και για τις υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες. Πρακτικά τώρα απαιτείται χρόνος, αρκετοί μήνες, ώστε να είμαστε σε θέση να έχουμε στα χέρια μας τα νέα νομίσματα. Η διαδικασία είναι χρονοβόρα. Οπως έγινε και με το ευρώ, αρχικά διερευνούμε και βρίσκουμε θέματα. Αφού βρούμε θέματα τα υποβάλλουμε στο υπουργείο Οικονομικών. Οταν αποφασιστεί και οριστικοποιηθεί το θέμα, προχωράμε στη φιλοτέχνηση του ανάγλυφου.

Διαβάστε περισσότερα στο ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ που κυκλοφορεί εκτάκτως αυτό το Σάββατο.



swstos09/01/201202:13

Krhth apolyta swstos!

Απάντηση
Κρητη08/01/201217:29

@αντιευρωπαιε, την επαυριο εσυ μπορεις να αλλαζεις τα ευρω σου προς 2 νεες δραχμες, Οι πολλοι έλληνες ομως, οπως και οι ξενοι εξαγωγεις δεν θα τα ανταλλάσουν παρα με 1:700 παλιες δραχμες για να είναι σιγουροι. Αν βεβαια προλαβεις και σηκωσεις τα ευρω σου απο τις τραπεζες διοτι καθως θα τρεξουν όλοι να τα πάρουν οι τραπεζες θα τα δεσμευσουν. Η Βουλγαρια έχει βασικο μισθο 300 ευρω και η Ελλαδα 850ευρω (750χ14). Η Βουλγαρια εχει τη μιση παραγωγικοτητα / ωρα εργασιας απο την Ελλαδα και η Ελλαδα τη μιση απο τη Γερμανια. Μιλας για την Ταυλανδη. Η χωρα αναπτυσσεται αλλα βρισκεται σε επιπεδο οικον.αναπτυξης αναλογο με την Ελλαδα του 1965-70. Η δραχμη θα "επιστρεψει" μονο εάν η ανεργια δεν υποχωρεί κατω απο το 20-22%(κινδυνος κοιν.εκρηξης) . Για να αποτραπει αυτο το σεναριο, σχεδιαζεται μειωση μισθων 10-15% και απελευθερωση αγορας εργασιας. Αν τα υποτιμημενα εθν.νομισματα δημιουργουσαν πλουτο ολα τα εθνη θα εκαναν αυτο. Αν το κοψιμο χρηματος δημιουργουσε μονιμο πλουτο τοτε ολοι θα επρατταν παρομοιως. Η Αμερικη το εχει κανει σε μεγαλη εκταση(2008-2011) και τωρα θελει να φορτωσει τα μεγαλα προβληματα της αλλου. Εκμεταλλευεται τη κακη αρχιτεκτονικη του ευρω η οποια σταδιακα θα διορθωθει.

Απάντηση
καχυποπτε προσκυνω08/01/201216:56

τα πραγματα ειναι οπως τα λες

Απάντηση
Δραχμοφονιας08/01/201216:40

Δραχμη εδω και τωρα τομαρια.ΝΑ παρουμε την χωρα στα χεριαμας.Οποιος θελει ευρο ας παει στην γερμανια η οπου αλλου θα εχει και οχι για πολυ.Τιποτε ελευθεροι επαγγελματιες μπαινουν εδω μεσα και λενε υπερ του ευρο γιατι με το ευρο ανιβασανε τις τιμες 500% πανω.Με την δραχμη δεν θα εχει μασα.

Απάντηση
Παναγιώτης Αgainst08/01/201216:35

Αρχίσανε πάλι τα παπαγαλάκια της κυβέρνησης (μήπως είστε και στο team των "100" που είχε προσλάβει ο ΓΑΠ να μας τα πρίζουν ανά το ίντερνετ;;;) να μας λένε ΠΟΣΟ ΠΟΛΥ θα καταστραφούμε αν γυρίσουμε στην Δραχμή.. Και σας ρωτάω εγώ, έχετε καταλάβει ότι για τον περισσότερο κόσμο το Ευρώ έχει γίνει αόρατο;; Το έχετε καταλάβει ότι εγώ π.χ. έχω να δώ 100Ευρω (δικό μου!) 2μιση χρόνια;;; Και 200Ευρω περίπου 4 χρόνια.. Εχετε καταλάβει ότι σε λίγο δεν θα βλέπουμε ούτε το 20Ευρω;;; Απορώ πως λέτε τέτοια πράγματα... Προφανώς είστε απο τους βολεμένους και η Δραχμή δεν σας βολεύει γιατί θα χάσετε την βόλεψή σας... Εγώ δεν βλέπω ΚΑΜΙΑ λύση με την παραμονή στο Ευρώ. Μόνο ότι θα μπορούν οι "άρχοντες" να δανείζονται σαν παλαβοί επ άπειρον... Κατά τα άλλα και οι δύο δρόμοι (Ευρώ vs Δραχμή) πείνα και δυστυχία έχουν για τον λαό. Απλά ο ένας δρόμος (Δραχμή) έχει και μία Α' Εθνική περηφάνια... Στον άλλο δρόμο (Ευρώ) και κάτω θα πάμε και θα πάμε σαν #ουτανάκια των Ευρωπαίων...

Απάντηση
ΑΝΤΙ-ΕΥΡΩπέος08/01/201216:03

Καλά, γέμισε ο ιστοτόπος παπατζήδες του ευρώ. Ας μας πείτε βρε παπατζήδες οικονομικών γνώσεων 1ης νηπιαγωγείου πως η διαλυμένη Βουλγαρία με ανύπαρκτο ισοζύγιο εισαγωγών και εξαγωγών διαπραγματεύεται το Λέβα 1 προς 1,95; Πώς άλλες τριτοκοσμικές χώρες της γειτονιάς μας έχουν ισοτιμία κοντά στο 1 προς 2; Εμείς και καλά θα βγούμε προς 1;340; Ε ρε δούλεμα; 1 προς 1 θα βγούμε και θα διολισθίσουμε... Ξυπνάτε! Και όσο για της Μ@ακίες του ότι θέλουμε μήνες, τα καλούπια υπάρχουν στο Εθνικό Νομισματοκοπείο... Απλώς ειδικχαρτόνι θέλουμε να παραγγείλουμε από τον Καναδά ή και τη Γαλλία (φτιάχνεται και στη Γαλλία). Σε μια βδομάδα να σου η δραχμούλα. Και για τους αφελείς που λένε θα ρθουν οι ξένοι να μας τα πάρουν όλα μπτι παρα, θυμίζω πως και τώρα είναι μπτι παρά και κανείς δεν πατά! Συν τοις άλλοις μια επιστροφή σε εθνικό νόμισμα προϋποθέτει άμεσο κρατικό παρεμβατισμό-προστατευτισμό με ειδικούς φόρους εισαγωγών (εδώ θα έχουμε σα συνέπεια κίνδυνο αποχώρησης και από την ΕΕ - χ@στήκαμε κιόλα, τίποτα ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ) και απαγόρευση αγοράς ακινήτων αξιών υψηλής αξίας με λεφτά από εισαγωγή συναλλάγματος (στο πρότυπο της Ταϋλάνδης που είναι πολύ αποτελεσματικό και ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ τη freehold αγορά σε ξένο επενδυτή ή και σε ντόπιο με την εισαγωγή κεφαλαίων από το εξωτερικό).........

Απάντηση
ΚΑΧΥΠΟΠΤΟΣ08/01/201215:43

Αυτη την στιγμη το ευρω δεχεται ισχυρο τεστ κοπωσεως. Σωστα η ΕΚΤ και η Γερμανια, δηλ. ουσιαστικα η ευρωπη, δεν τυπωνει χρημα, οπως συνηθως κανουν οι ΗΠΑ. Με την υποτιμηση του ευρω, δηλ. ανταλλαγη ευρω με το δολαριο κυριως, και αφου συγκεντρωθουν αρκετα ευρω, θα αρχισει η αντιστροφη πορεια, με το ευρω να γινεται πρωτο αποθεματικο νομισμα. Δειτε την συμφωνια των εχθρων Κινας-Ιαπωνιας. Μπορει να ακολουθηση συμφωνια Ευρωζωνης-Ρωσιας, αλλα και αλλων χωρων. Η Ελβετια συντηρειται οσο διατηρειται το απορρητο των καταθεσεων. Πολλοι μπορει να γελασουν με την απλοικοτητα της σκεψης. Ας με συγχωρησουν.

Απάντηση
greeklish08/01/201215:18

Η μόνη ελπίδα για ανάπτυξη είναι η επιστροφή στη Δραχμή. Και η μόνη ελπίδα για κερδοφορία των ασφαλιστικών φορέων είναι τα χρήματα να τα πέρνουν μονάχα οι πολύτεκνοι. Γεννάτε γιατί χανόμαστε - κυριολεκτικά!

Απάντηση
fotis08/01/201214:36

TO TI THELOUME EMEIS EINAI ANOUSIO DEN METRA POUTHENA,TO NA MALONOUME TO IDIO,EXW KATALAVI POLI KALA OTI HTE EYRO HTE DRAXMI GIA TOYS APLOUS POLITES TO IDIO THANE.AFOU MAS FTENE AMERIKANH,GERMANI,GALLI,MASONI KAI LIPA,GIATI TOYS PARAKALAME KAI TOYS GLIFOUME?GIATI PSIFIZOUME ASINIDITA KOMATA POU TOUS AGAPNE KAI TOYS EXOUN SAN SOTIRES?TI MPOROUME NA KANOUME GIA NA VROUME ELEYTHERIA SAN LAOS XWRIS NA EXARTOMASTE APO ALOUS?EXOUME ELPIDA GIA ENA KALITERO MELLON? PAIDIA..!! XYPNATE KAI MIN XWRIZESTE SE PRASINOUS MPLE KOKKINOUS KAI LIPA,AYTO THELOUN NA KANOUN KAI TO EXOUN SXEDON KATAFERI. EXOUME ANAGI O ENAS TON ALLON,EMIS IMASTE I ELPIDA AFTOU TOY TOPOU,MIN PERIMENETE SOTIRES.TO FILOTIMO TOU ELLHNA DE YPARXH POUTHENA STON KOSMO,EIMASTE EXIPNOS LAOS ME SOFIA PNEYMA KAI ARETI. OTI KAI NA APOFASISOUN GIA EMAS XWRIS EMAS,DEN MPOROUN NA MAS PIRAXOUN EAN EIMASTE ENOMENI KAI AGAPIMENH,DEN PROKITE NA PINASOUME POTE,OUTE NA XASOUME TO XAMOGELO POU MAS DIAKRINI.EIMASTE PLOUSIOS LAOS KAI ZOUME STIN PLOUSIOTERI XWRA TOY KOSMOU..!!!! H ELLADA EINAI XWRA ME TOYS PERISOTEROUS POLEMOUN ANA TON PLANHTH,KAI AKOMA YPARXH KAI THA YPARXH OTI KAI NA KANOUN OTI KAI NA LENE (P.X KISINGER)

Απάντηση
ili08/01/201213:43

και τι θα χασω ρε παιδια?τα 350 ευ που εχω στην τραπεζα?Χιλιες φορες δραχμη να ξερω και τι πληρωνω.Χτες πηρα ενα κοτοπουλο απο ψησταρια .ποσο κανει ? 7ευ. βαλε και δυο χουφτες πατατες του λεω .μαλιστα μου απαντα.προσθετει δυο χουφτες και μετα 11 ευ .Αστες ρε φιλε ! θα το φαω ξερο ! Ακου να δεις δυο χουφτες πατατες 1365 δρχ .Ε ! οχι χιλιες φορες δραχμη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Απάντηση