PROTOTHEMA

Ελλάδα

Πρεμιέρα σήμερα

Μόνο με εργόσημο οι πληρωμές οικιακού προσωπικού

Μόνο με εργόσημο οι πληρωμές οικιακού προσωπικού
ΕκτύπωσηΑποστολήΜέγεθος κειμένου 
  • Επιλέξτε  τόπο κοινωνικής δικτύωσης για να μοιραστείτε την είδηση
Προσθήκη σχολίου

Αρχίζει η διάθεση από τράπεζες και ΕΛΤΑ στις 20 Σεπτεμβρίου

Το εργόσημο που έκανε σήμερα πρεμιέρα από τα ΕΛΤΑ ενώ από τις 20 του μηνός θα διατίθεται και από τις τράπεζες θα είναι πλέον ο μοναδικός τρόπος πληρωμής για δουλειά στο σπίτι .Θα έχει τη μορφή επιταγής η κουπονιού και θα εκδίδεται από τον εργοδότη στις τράπεζες και τα ΕΛΤΑ για την ασφάλιση των οικιακών βοηθών , baby sitters , κηπουρών, εργατών γης και καθηγητών που παραδίδουν ιδιαίτερα μαθήματα , με στόχο να περιοριστεί η ανασφάλιστη εργασία σε κλάδους της οικονομίας που βασιλεύει η μαύρη εργασία.

Ενδεικτικά , τα αδήλωτα εισοδήματα από τα ιδιαίτερα μαθήματα φτάνουν κατ’ εκτίμηση τα 400 εκ ετησίως . Το «εργόσημο» θα διατίθεται σε 600 σημεία στη χώρα, στα οποία θα μπορεί ο εργοδότης να προσέρχεται να πληρώνει το κουπόνι καταβάλλοντας το τίμημα της αμοιβής που έχει συμφωνήσει με τον εργαζόμενο και στη συνέχεια να το εξαργυρώνει ο εργαζόμενος.

Για την εξαργύρωση του εργόσημου σε κατάστημα ΕΛΤΑ, απαιτείται το απόκομμα για τον εργαζόμενο και ο Αριθμός Μητρώου Κοινωνικής Ασφάλισης (ΑΜΚΑ) του εργαζόμενου. Κατά την εξαργύρωση του εργόσημου, ο εργαζόμενος εισπράττει το αναγραφόμενο πληρωτέο ποσό.

Οι ασφαλιστικές εισφορές αποδίδονται από τα ΕΛΤΑ στον κατά περίπτωση ασφαλιστικό φορέα, ΙΚΑ-ΕΤΑΜ ή ΟΓΑ.
 
Μέσα από την εξαργύρωση του εργόσημου, θα παρακρατούνται εισφορές , μειωμένες σε σχέση με αυτές που ισχύουν που θα είναι 20% για το ΙΚΑ και 10% για τον ΟΓΑ.. Το υπουργείο εργασίας υπολογίζει ότι έως το τέλος του χρόνου με το εργόσημο να ασφαλιστούν περίπου 50.000 εργαζόμενοι και στα ταμεία θα εισέλθουν 60 εκ ευρώ ενώ του χρόνου φιλοδοξούν οι ασφαλισμένοι και τά έσοδα να τριπλασιαστούν . Για την έκδοση του εργόσημου από τα καταστήματα των Ελληνικών Ταχυδρομείων, απαιτείται μόνο ο Αριθμός Μητρώου Κοινωνικής Ασφάλισης (ΑΜΚΑ) του εργοδότη. Με εργόσημο θα πληρώνονται και όσοι εργάζονται περιστασιακά, π.χ. στο θέαμα, στο ακρόαμα και στο χώρο των τουριστικών επαγγελμάτων που κατακλύζεται από τη μαύρη εργασία

Victor24/09/201117:26

@δκ | 12/09/2011 23:47 "εκτός απο τους πρώην-αλβανούς που έχουν εξελληνιστεί" Φίλε κάνεις ένα σοβαρότατο λάθος. Έλληνας γεννιέσαι, δε γίνεσαι. Και τα δισέγγονα των αλβανών πάλι αλβανοί θα είναι. Άρα, πρέπει να πάρουν πόδι και αυτοί, άσχετα αν έχουν γεννηθεί στην Ελλάδα.

Απάντηση
Elpida24/09/201116:25

To AMKA tou ergodoti, fantazomai oti to theloun gia na mporesei o idios na afairesei to poso apo to eisodima tou... Afto pou echo diavasei pio pano me anatrichiazei... Kai anarotiemai pragmati pos borei na vgei i Ellada apo tin krisi -ochi mono oikonomiki alla kai koinoniki- pou pernaei otan tosos polys kosmos arneitai na prochoraei... Poly kalo systima, to ERGOSIMA! Aftoi pou theloun na synechizoun me ta mavra, as synechizoun... kai as mi klaine otan tha gyrisoume sti drachmi, kai as mi fonazoun an synechizei i kyvernisi na rixei tis syntaxeis!!!

Απάντηση
Καθηγητής14/09/201109:04

Τι να πω και εγώ που έκανα νόμιμα ιδιαίτερα με έκδοση δελτίου παροχής υπηρεσιών, πλήρωνα το ΤΕΒΕ μου και ήμουν κύριος, και τώρα με το εργόσημο δεν έχω καταλάβει αν μπορώ να συνεχίσω την ασφάλισή μου ή πρέπει να υπαχθώ στη νέα ρύθμιση.... Το ΤΕΒΕ μου ζητούσε 540 ευρώ το δίμηνο ανεξαρτήτου τζίρου... Τώρα θα δίνω το 20% στο ΙΚΑ; Πάμε καλά;

Απάντηση
ΑΔΕΚΑΡΟΣ ΕΛΛΗΝ13/09/201110:47

ΧΑΧΑΧΑ! ΚΑΛΑ, ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ..... ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!

Απάντηση
Τυφλα ναχει ο Αινσταιν...13/09/201100:57

Πανέξυπνο σχέδιο! Πραγματικά απορώ τι σκ@τ@ πανεπιστήμια βγάλανε όλοι αυτοί που μας κυβερνάνε... Πως ακριβώς δηλαδή εμποδίζεται η μαύρη εργασία; Αν σε μια οικιακή βοηθό δεν κολλάς ένσημα, ποιος σε υποχρεώνει να βγάλεις εργόσημο; Συνεχίζεις να κάνεις ότι έκανες ως σήμερα, να μην κολλάς ενσημα δηλαδή και να δίνεις μαύρα τα λεφτά στο χέρι! Φοβερό IQ πραγματικά!

Απάντηση
δκ12/09/201123:47

Δεν ισχύει για τους παράνομους φίλε. Πρέπει να έχουν ΑΜΚΑ. Εστω κι αν το δίνεις με ΆΜΚΑ αλλουνού, ξέρεις ότι στο πενηντάρικο της καθαρίστριας τα δέκα είναι υπερ της δικής σου συνταξης. Τοοοοοοοσα χρόνια κανενας μαακας δεν το αποφάσιζε τώρα βρήκαν.... Χωρίς ΑΜΚΑ του εργοδότη φίλε πως θα ελέγξουν για τυχόν κομπίνες και ψεύτικες ασφαλίσεις; Το θέμα ειναι άλλο: Πως στο διάλο θα υποχρεώσουν και θα ελέγξουν αυτο το πράγμα. Αν δεν πουν ότι 'χωρίς 7000 εργόσημα έφυγες απο τη χώρα' δεν κάνουμε τίποτα. Οποιος αλλοδαπός λοιπόν δεν θέλει εργόσημο θα πηγαίνει στο τέλος του χρόνου να αγοράσει όσα του λείπουν πληρώνοντας τα από την τσέπη του. Επιπλέον, φακέλωμα επιτέλους των αλλοδαπών και καταγραφή που δουλευουν, που μενουν, ποσο ενοικιο και που το πληρωνουν. ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΤΙΠΟΤΑ, ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ, οι Ελληνες, Ευρωπαίοι Πολίτες, αν πατε στη Γερμανία και δεν έχετε σκοπό παραμονής, σας ΔΙΩΧΝΟΥΝ. Εμεις δε μπορουμε να ξεφορτωθουμε το σκυλολόι που κουβαλήθηκε εδωπερα απο καθε γωνια της αφρικής και της ασίας και τους αφήνουμε να κανουν μπίζνες , ψωνιζουμε στα βρωμομάγαζά τους (κινέζικα) που δεν ξοδεύουν στην Ελλάδα ούτε ένα ευρώ να πάρουν ένα αζαξ να καθαρίσουν τα τζάμια, που κοιμουνται στο μαγαζί μεσα και τρώνε και χ.. μέσα για να μην μας αφήσουν ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΠΕΝΤΑΡΑ από όσα τους ακουμπάνε οι μαλακες πελάτες τους. Κοφτε το ρε. Να βοηθήσεις το μετανάστη, ναι, αλλά με το εργόσημο. και να πας να ψωνίσεις απο ελληνικά μαγαζιά και όχι απο το δρομο και τους κινέζους. Αρκετα με την παγκοσμιοποίηση, ώρα να οργανωθούμε για να ξεράσει η χώρα μας τους εισβολείς. Ας πανε στη Γερμανία να βρουν την τύχη τους οι σομαλοί, αφγανοί και πακιστανοί και όλοι οι άλλοι εκτός απο τους πρώην-αλβανούς που έχουν εξελληνιστεί.

Απάντηση
alexandros12/09/201122:57

Μαρίκαααααα..... Το εργόσημοοοο σου!!!!

Απάντηση
ερωτηση12/09/201120:02

και αν καποιος εχει 8ωρη κανονικη δουλεια αλλα παραλληλα παραδιδει μαθηματα γιατι να πληρωνει διπλη εισφορα στο ικα? μηπως θα εχει ειδικοτερη μεταχειριση στα ιατρεια? :P ειναι επιοικως προχειρο και αχρηστο το μετρο.

Απάντηση
aloha12/09/201119:27

καλα ολα τα εισπρακτικα και οι στοχοι του ΙΚΑ αλλα δεν μας λεει κανενας 1) για τους παρανομους μεταναστες ισχυει; 2) με ποσα εργοσημα αποκτα το προσωπικο ιατρο-φαρμακευτικη περιθαλψη;

Απάντηση
pizza18912/09/201119:17

kai giati kolpo?

Απάντηση