PROTOTHEMA

Ελλάδα

Κυνηγώντας ξανά το αμερικάνικο όνειρο

53.000 αιτήσεις από Ελληνες για μετανάστευση στις ΗΠΑ το 2011

53.000 αιτήσεις από Ελληνες για μετανάστευση στις ΗΠΑ το 2011
ΕκτύπωσηΑποστολήΜέγεθος κειμένου 
  • Instagram
  • Επιλέξτε  τόπο κοινωνικής δικτύωσης για να μοιραστείτε την είδηση
Προσθήκη σχολίου

Ανεργία και οικονομική αβεβαιότητα υποχρεώνουν τους Ελληνες να κοιτάζουν ξανά προς την άλλη άκρη του Ατλαντικού, αν και μόλις ένας στους χίλιους έχει ελπίδες να συμπεριληφθεί στη «χρυσή» λίστα της αμερικανικής κυβέρνησης

«ΜΗ ΜΕ ΣΤΕΛΝΕΙΣ, μάνα, στην Αμερική, γιατί θα μαραζώσω και θα μείνω εκεί», μπορεί να λέει το ρεμπέτικο τραγούδι πολλές δεκαετίες πριν, όμως για ακόμα μία φορά οι Ελληνες παίρνουν τον δρόμο της ξενιτιάς για την άλλη άκρη του Ατλαντικού.

Κοινός στόχος όλων όσοι προσανατολίζονται στη μετανάστευση, εν έτει 2011, είναι η αναζήτηση της ελπίδας που χάθηκε στις σελίδες του μνημονίου και η εξασφάλιση της οικονομικής επιβίωσής τους όσο πιο μακριά γίνεται από τον βρόχο των δανειστών μας.

Την ώρα που η πολιτική ζωή του τόπου κινούνταν στον αστερισμό της ψήφισης του Μεσοπρόθεσμου Προγράμματος, 53.000 συμπατριώτες μας έψαχναν με χτυποκάρδι στην αλληλογραφία τους την πολυπόθητη επιστολή του υπουργείου Εξωτερικών των ΗΠΑ, με την οποία θα τους δοθεί η ευκαιρία να κυνηγήσουν το δικό τους αμερικάνικο όνειρο. Το εκρηκτικό κοινωνικό περιβάλλον, το δραματικό οικονομικό τοπίο και η πεποίθηση που έχει διαμορφωθεί στο δυναμικότερο κομμάτι του κοινωνικού συνόλου ότι δεν διαφαίνεται κάποια αισιόδοξη προοπτική με βάση τα σημερινά δεδομένα, είναι οι κύριοι παράγοντες που τροφοδοτούν το σύγχρονο κύμα της ελληνικής μετανάστευσης.

Μάλιστα, οι Ελληνες δείχνουν αποφασισμένοι να εξαντλήσουν κάθε δυνατό τρόπο για να εγκαταλείψουν τη χώρα τους, που βουλιάζει καθημερινά στην αβεβαιότητα, ακόμα και αν στην προσπάθειά τους αυτή πρέπει να έχουν σύμμαχό τους τη θεά τύχη, εναποθέτοντας τις ελπίδες τους για το μέλλον σε μία ηλεκτρονική κληρωτίδα.

Διαβάστε περισσότερα στο Πρώτο Θέμα που κυκλοφορεί.

GIORGOS7505/07/201118:40

ton ellina apopou ton girishs mesthn vromia einai oli paranomoume giati etsi einai h koultoura mas koitame mono ton eaytoulh mas kai den mas endiaferi to poso kako kanoume sthn idia mas thn xwra opou h kseni gelane mazi mas.h erwthsh mou einai poso eyropeh hmaste telika? poso mboroume na plisiasoume thn zwh ths b.eyrophs? katarxhn olla arxhzoune apo tous politikous. h politikh einai san gonhs kai o laos ta pediaths.an h politikh den ginoune swsth tote tetia anatrofi dhnoune kai ston lao.me ponah parapolh oth h ellada mas exei katandisi etsi h xwra pou genise thn dimokratia alla distixos den thn klironomhsame

Απάντηση
diavatirio04/07/201119:32

Το άρθρο αυτό είναι εντελώς ανακριβές. Δες εδώ για μια ανάλυση: http://www.diavatirio.com/blog/files/835c648c47486b6d93d80111544e91e8-20.php

Απάντηση
@usa03/07/201114:40

@takis ksero polous file pou pigan kai DEN prokopsan. idios ta teleftea 15 xronia. An exeis mparba eki pou se perimeni na se voithisi simfonoi exis eplides. alios an pas apo to 0 na ksekinisis tha ta vreis mpastounia. akous aftous pou petixan giati aftoi pou tin fagane den exoun foni....

Απάντηση
takis03/07/201113:50

Reg: @Kostas B. Nai re file, OK pouthena den einai teleia. Kai i Ameriki exei polles avisotites. Pes mou omos kati.Bres evav Ellina pou pige USA kai den prokopse. Oloi exoun periousies tora. Giati doulepsan. Apo tin alli bres mou evan Ellina pou protimise anatoliko block kai ekane periousia. An breis esto evan ego tha kano toumpes!!

Απάντηση
@Kostas B03/07/201113:43

ti einai i ameriki ? dikeo kratos? me efkeries gia olous? trava na dis posoi amerikanoi trexoun se nosokomia tis kouvas giati stin ameriki den tous ftanoun ta dolaria kai tous petane sta parka meta ta epigonta. des ti pososto ton mavron amerikanon einai analfavitoi en etos 2011. trava na dis tous redknecks (xwriates) pou tous exoun potisi toso poli me parapliroforisi pou kinigane tous ksenous me ta toufekia. kali i ameriki alla mono AN EXEIS DOLARIA. tote se prosexoun oloi kai i ameriki einai paradisos. o elinas tha tin vri tin akri opos tin vriski edo kai dekades xiliades xronia. min ksexnate oti ta 20 teleftea xronia einai tipota mesa stin istoria mas. mpori to short trend na einai down alla stin teliki tha akolouthisi to long trend pou einai UP!! peace

Απάντηση
ΔΗΜΗΤΗΣ ΚΜ03/07/201113:35

ΚΥΡΙΕ KOSTA Β ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ ΑΛΛΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΠΑΨΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΣΤΑΜΠΟΥΝΑΤΕ ΙΔΙΚΑ ΣΤΟ ΑΜΕΡΙΚΑ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥ ΔΗΘΕΝ ΙΣΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ.1ΕΣΕΙΣ ΕΚΕΙ ΣΤΟ ΑΜΕΡΙΚΑ ΜΑΘΑΤΕ ΝΑ ΤΥΠΟΝΕΤΑΙ ΧΑΡΤΟΥΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΠΤΕΤΑΙ ΤΑ ΧΡΕΗ ΣΑΣ ΧΩΡΙΣ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΑΝΤΙΚΡΙΣΜΑ ΑΠΟ ΠΙΣΩ .ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΠΩΣ Ο ΧΡΥΣΟΣ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΥΨΗ 2 ΟΣ ΑΠΕΛΕΥΤΕΡΟΤΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΜΕ ΤΙΣ ΤΟΣΕΣ ΣΤΑΥΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΑΣ ΡΙΜΑΞΑΤΕ ΤΩΝ ΚΟΣΜΟ ΓΙΑ ΤΑ ΣΥΝΦΕΡΟΝΤΑ ΤΩΝ ΔΕΚΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΚΩΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΩΝ ΣΑΣ ΕΤΑΙΡΙΩΝ.ΚΑΙ ΟΛΑ ΜΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΥ......ΤΩΡΑ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΣΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΕΙ....3 ΟΤΑΝ ΛΕΤΕ ΟΛΟΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΙΣΟΤΗΜΟΙ ΕΝΟΗΤΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΜΑΥΡΟΥΣ,ΤΟΥΣ ΜΕΞΙΚΑΝΟΥΣ ,ΤΟΥΣ ΠΟΡΤΟΡΙΚΑΝΟΥΣ ,Η ΤΟΥΣ ΓΝΗΣΙΟΥΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ ΙΝΔΙΑΝΟΥΣ.........4ΤΑ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙΑ ΣΑΣ ΑΛΛΑ ΛΕΓΑΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΙΜΑΝ ΜΠΑΔΕΡΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΒΓΗΚΕ....ΚΑΙ ΠΟΛΛΛΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΜΕΡΙΚΑ .....ΣΕΒΟΜΑΙ ΚΑΘΕ ΤΙΜΙΟ ΠΟΛΙΤΗ ΤΩΝ ΗΠΑ.....ΑΛΛΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΙΣΟΤΗΤΑΣ ,ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ,ΙΣΤΟΡΙΑΣ,ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΕΙΝΑΣΤΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΣ ΤΗΣ ΠΑΓΚΟΜΙΑΣ ΚΡΙΣΗΣ ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ........ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΤΕ ΠΗΓΑΤΕ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΑΛΛΑ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΕΦΤΑΣΕ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΜΑΘΕΝΟΥΜΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.ΟΠΩΣ ΕΛΕΓΕ ΚΑΙ Ο ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ ΣΕ ΜΙΑ ΠΟΛΛΗ ΓΝΩΣΤΗ ΤΑΙΝΙΑ ΤΟ ΑΓΑΛΜΑ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ.ΚΟΥΦΙΑ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΕΝΑ ΧΕΡΙ ΒΑΖΕΙ ΦΩΤΙΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ....

Απάντηση
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΜ03/07/201113:04

ΚΑΙ ΣΕΝΑ ΤΙ ΣΕ ΚΟΦΤΕΙ ΠΟΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΕΝΟΣ ΑΛΛΟΥ ΜΑΓΑΖΙΟΥ........ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΕΣ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ??????.....Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΑ ΣΚΑΝΔΑΛΑ .....ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΦΙΛΑΝΘΡΩΠΙΚΟ ΕΡΓΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ ΔΕΣΠΟΤΑΔΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΙΕΡΕΙΣ ΕΝΟΡΙΏΝ.......ΑΛΛΑ ΠΑΤΗΣΕΣ ΠΟΤΕ ΤΟ ΠΟΔΑΡΙ ΣΟΥ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ....Η ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ ΣΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕΣ ΝΑ ΒΟΛΕΥΤΕΙΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΚΌΠΗΚΕ ΤΟ ΒΗΣΜΑ ,ΣΟΥ ΦΤΕΕΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ .?????.... ΟΤΑΝ ΘΑ ΛΙΜΟΚΤΟΝΕΊΤΕ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΜΕ ΤΟ ΚΕΣΕΔΑΚΙ ΣΑΣ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ ,ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΑΔΟΜΑ Η ΦΑΚΕΛΑΚΙ ΑΛΛΑ ΠΡΑΞΗ ΑΓΑΠΗΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟ.....ΑΝΤΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΙΣΟΠΕΔΏΣΑΤΕ ΚΑΘΕ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΚΑΙ ΑΞΙΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ....ΕΧΕΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΘΡΑΣΟΣ ΝΑ ΠΕΤΡΟΒΟΛΆΤΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΠΟΜΕΙΝΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΔΕΙΝΕ ΑΞΙΑ ΣΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ..... Η ΑΞΙΟΠΡΕΠΙΑ ΚΑΙ Η ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΤΟΥ....ΚΑΙ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΔΕΣΠΟΤΑΔΕΣ. Ο ΚΟΣΜΟΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΘΕΟ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ.

Απάντηση
Kostas B03/07/201112:49

H diafora metaksi Ellados kai kataxreomenis Amerikis opos leei kapoios edw einai oti h Ameriki einai kratos me nomous pou teirounte kai episis oloi einai isoi metaksi tous. Oi efkaireies ekei einai gia olous kai oxi gia tous ligous opos einai edw.

Απάντηση
takis03/07/201112:12

Reg: "ΤΖΕΛΑ | 02/07/2011 21:48@Δημητρης | 02/07/2011 20:16 Είσαι φυγόπονος. Όσο για τη Γη της Επαγγελίας που λες, η Αμερική, η Αγγλία, η Ισπανία, η Ιταλία κ.λπ. πάνε σούμπιτες για φαλιμέντο... αλλά τί να γράψεις και εσύ που προφανώς δεν έχεις ζήσει και εργαστεί εκεί.... Ένα στέλεχος της Intralot" Sxolio: re Tzelaki! xalarose. Ego douleuo Agglia me 3000 to mina, evo stin Elladara tha eimoun avergos. Ti falimento mas les? Apla edo o kosmos douleuei, den ta xinei opos sto Elliniko dimosio.

Απάντηση
VASILIOS03/07/201111:51

POIA H AXIA THS EKKLHSIASTIKHS PERIOUSIAS ? POSOUS DESPOTES EIXAME TO 1950 KAI POSOUS EXOUME TORA ? POIOS O MISTHOS ENOS DESPOTH ? POSO KOSTIZH H DESPOTIKH ENDHMASIA & PERIKEFALAIA ?

Απάντηση