PROTOTHEMA

Ελλάδα

Έστησαν και σκηνές στην πλατεία

Στο Σύνταγμα για τρίτη μέρα οι Αγανακτισμένοι

Στο Σύνταγμα για τρίτη μέρα οι Αγανακτισμένοι
ΕκτύπωσηΑποστολήΜέγεθος κειμένου 
  • Instagram
  • Επιλέξτε  τόπο κοινωνικής δικτύωσης για να μοιραστείτε την είδηση
Προσθήκη σχολίου

Και συνεργεία καθαρότητας από τους διαδηλωτές για να λάμπει η πλατεία

Για τρίτη συνεχή ημέρα και παρά την καταρρακτώδη βροχή που έπεφτε στο κέντρο της Αθήνας οι Αγανακτισμένοι, συγκεντρώθηκαν ξανά μπροστά στη Βουλή.

Πολλοί νέοι μαζεύτηκαν στην πλατεία Συντάγματος και με συνθήματα και πανό στα χέρια διαμαρτυρήθηκαν κατά του Μνημονίου και της κυβερνητικής πολιτικής, ενώ το παρόν έδωσαν την Παρασκευή και μέλη του κινήματος δεν πληρώνω.  

Την τιμητική τους είχαν πάντως πάλι οι… κατσαρόλες τις οποίες οι διαδηλωτές χτυπούσαν ρυθμικά μπροστά από το Κοινοβούλιο.

Στο μεταξύ, μια ομάδα νέων στο Σύνταγμα ξεκίνησε τη δική της μορφή διαμαρτυρίας στα πρότυπα των Ισπανών, χωρίς φωνές και συνθήματα αλλά με την διάθεση να παραμείνει στην πλατεία μέρα και νύχτα πραγματοποιώντας λαϊκές συνελεύσεις που θα αποφασίζουν για την εξέλιξη των κινητοποιήσεων

Την Παρασκευή πραγματοποίησαν και μία νέα, πρωτότυπη μορφή διαμαρτυρίας. Ανδρες και γυναίκες φορώντας άσπρες μάσκες έκαναν μια ανθρώπινη αλυσίδα γύρο από το μνημείο του Άγνωστου Στρατιώτη και διαμαρτυρήθηκαν σιωπηλά.

Ήδη πάντως, οργανώνονται μικρές ομάδες που ζητούν την υποστήριξη του κόσμου αλλά και την βοήθεια του με εφόδια, τρόφιμα, κουβέρτες και κυρίως συμμετοχή με σκοπό η πλατεία Συντάγματος να γίνει η νέα Πουέρτα Ντελ Σολ.

Η ομάδα που διανυκτερεύει με σκηνές στην πλατεία, προχώρησε σε ακόμα μεγαλύτερη οργάνωση του «κινήματος» των Αγανακτισμένων, με τεχνική υποστήριξη και ομάδες καθαριότητας. Το βράδυ της Πέμπτης, φρόντισαν να μαζευτούν όλα τα σκουπίδια μετά την φυγή του μεγάλου όγκου των διαδηλωτών, ενώ χαρακτηριστικό είναι ότι δεν έμεινε ούτε ένα πλαστικό μπουκάλι από την κινητοποίηση της Πέμπτης.

Το απόγευμα της Παρασκευής πάντως, σημειώθηκε ένταση όταν ένας άντρας αποπειράθηκε να φωνάξει το γνωστό σύνθημα κατά των ΜΑΤ. Οι πολίτες τον αποδοκίμασαν έντονα.

Το protothema.gr ήταν και την Παρασκευή στην πλατεία Συντάγματος με ζωντανή τηλεοπτική σύνδεση και live chat, ενώ οι ρεπόρτερ μας Πέτρος Κατσάκος και Βασίλης Δαλιάνης μετέφεραν το κλίμα. Ανάλογες συγκεντρώσειςέγιναν σε όλη την Ελλάδα, ενώ μεγάλη συμμετοχή αναμένεται στα συλλαλητήρια της Κυριακής για τα οποία έχει δοθεί πανευρωπαϊκό σύνθημα!













Δείτε τι γίνεται στην υπόλοιπη Ελλάδα

Θεσσαλονίκη
Κρήτη
Κεφαλονιά
Πάτρα
Τρίπολη
Ηλεία
Καλαμάτα
Άρτα
Ηγουμενίτσα
Άμφισσα
Κοζάνη
Βόλος
Ξάνθη
Δράμα
Σέρρες
Γιαννιτσά
Ιωάννινα
Εύβοια
Αργολίδα
 


Beltenebros08/06/201119:15

@ Πιτσιόρλας Επιτέλους και κάποιος που χρησιμοποιεί το μυαλό του για να ψάξει λύσεις και αντι-προτάσεις αντί να πάει να μουτζώνει τη Βουλή! Μακάρι να το προσπαθούσαμε από λίγο και όλοι μας. Υπάρχουν ακόμη κάποιοι λίγοι ευτυχώς όπως π.χ. Στέφανος Μάνος, μόνο που αυτά που έλεγε έθιγαν πολλούς βολεμένους που θέλαν το γαλατάκι τους...Και τον κάνανε πέρα.

Απάντηση
Φορμίων08/06/201119:07

Λογικό,τώρα που το κράτος δεν προσλαμβάνει προσωπικό (πρέπει να απολύσει κιόλας)όπως έκανε τα τελευταία 35 χρόνια,πως να μην αγανακτήσουν οι Έλληνες. http://www.youtube.com/watch?v=LgT6y25ybtY

Απάντηση
Αθανάσιος Πιτσιόρλας08/06/201118:37

Ορίστε η δική μου συνεισφορά: 2 + 2 Ιδέες-προτάσεις προς τους αγανακτισμένους! Αθανάσιος Πιτσιόρλας 1+2 http://www.scribd.com/doc/29806614/Pitsiorlas-a-Debt-Rule 3+4 http://www.makthes.gr/news/reportage/74304/ http://hellenicspace.wordpress.com/2011/05/28/%CE%BF%CE%B9-%CE%B1%CE%B3%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CE%B9-%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%AC%CE%B6%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CF%84%CE%BF%CE%BD/

Απάντηση
το κουρδιστο πεπονι31/05/201110:39

"το κινημα των αγανακτισμενων"ετσι το βαφτισαν χαιδευτικα τα ΜΜΕ τις γλυκαναλατες τις περαραντζαδες (βολτες) στις πλατειες των "αγανακτισμενων"@εκεινο που προκαλει εντυπωση και μαζι θλιψη ειναι η φτωχια η ελειψη ιδεων η αγαπη και οι προτασεις για το πως θα βγουμε απο την κριση τον κατηφορο και το σταματημα του ξεπουληματος της πατριδας μας@ποσους απο αυτος εθεσαν και απαιτησαν τον απεγκλωβισμο και απελευθερωση της πατριδας μας απο τους τους κρατει εν κρατεει συδικακαλιστικες συντεχνειες με τα σκανδαλωδη προνομια,και απο τις κρατικοδιαιτες συντεχνειες νταβατζιδων εργολαβων και των ΜΜΕ@η φτωχεια των επιχειρηματων των ιδεων το νοητικο τους επιπεδο με τα απειρους καλλους μαργαριταρια που εκστομισαν στην τηλεοραση απο τους εκπροσωπους των "αγανακτησμενων"μονο απογοητευση θλιψη και πονο προκαλουν@για την λεηλασια τις πατριδας απο τους πολιτικους και τις συντεχνειες το καταστροφικο μνημονιο και για την εισβολη στην πατριδας των εκατομμυριων ασιατων λαθρομεταναστων κανενας τους δεν εθεσε τα παραπανω ερωτηματα@εαν η κυβερνηση εκανε την προταση στους συγκεντρωμενους να τους βολεψει στο δημοσιο τους ιδιους τα παιδια τουςκαι οτι θα παρουν παχυλες συνταξεις θα τα ξεχνουσαν ολα και θα χειροκροτουσαν πανηγυρικα τον γιωργο και την κυβερνηση του@οσο για το ξεπουλημα και την λεηλασια της πατριδας μπροστα στο προσωρινο οφελος στο βολεμα στην τεμπελικη αργομισθια στο δημοσιο ας παει και το παλιαμπελο@γιατι εαν το κινημα των "αγανακτησμενων"βολταδωρων ηταν επικινδυνο για τουν νταβατζιδες εργολαβους των ΜΜΕ θα εσπευδαν αμεσως να το δαιμονοποιησουν και γιατι οχι να το αφανισουν@ολο και κατι ξερουν οι νταβαντζιδες απο προβοκατσιες,μια προβοκατσια με τους γνωστους αγνωστους ηταν πολυ ευκολο για να τους σκορπισουν

Απάντηση
ΤΩΡΑ....30/05/201123:08

@ΓΙΑΝΝΗΣ | 30/05/2011 18:12 Τι λει ...ο στομας σου. ομως ..ΤΣΙΠΑ ΤΟ ΛΕΝΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΙΑΘΕΤΕΙΣ !τωρα θα μου πεις ο..πρωτος θασαι η ο τελευταιος;;; ΠΛΗΞΗ ΚΑΙ ΑΝΙΑ ΜΕΓΑΛΕ...ΣΑΣ ΒΑΡΕΘΗΚΑΜΕ...ΜΠΟΥΧΤΙΣΑΜΕ ΜΕ ΕΣΑΣ..ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕΘΑ ΠΙΑ ΜΑΖΙ ΣΑΣ.ΠΟΙΟΣ ΣΑΣ ...Χ@@ΕΙ?

Απάντηση
ΓΙΑΝΝΗΣ30/05/201118:12

Ας τους μετρήσουμε τις καθημερινές τα πρωινά για να δούμε τους αγανακτισμένους γιατί υπέυθυνος είναι ο Παπανδρέου γιατί τον μέμφονται επειδή λεφτά είπε υπάρχουν αλλά κανένας δεν ντρέπεται γιατί δεν υπάρχουν και ποιοί φταίνε αλλά τα μπουρδοκλώνουν για τις προηγούμενες κυβερνήσεις ξεχνώντας και το 1989.Ορύονται για τους χαμιλόμισθους και τους χαμιλοσυνταξιούχους χωρίς κανείς να είναι διατεθειμένος να δώσει απ τους υψηλόμισθους και υψηλοσυνταξιούχους που πάντα είχαν μπάρμπα στη κορώνη .Απορώ πως δεν μάζεψαν και το 1.500.000 λαθρομετανάστες.

Απάντηση
μπεεεεε...βελαζανε τα..προβατα εεε;;28/05/201118:07

@Αγύριγο κεφάλι | 28/05/2011 07:23.Δεν εισαι μονο ''αγυριγο ''εισαι καιΚΛΟΥΒΙΟ'' κεφαλι με ολες τις συνεπαγομενες επιπτωσειςγια σενα αλλα και για μας! ΣΚΑΣ ΚΑΙ ΠΛΑΝΤΑΖΕΙΣ απο το ΚΑΚΟ ΣΟΥ !ΑΥΤΟΜΟΛΥΟΥΝ ΤΑ....ΠΡΟΒΑΤΑ ,εεεεεεεεεε;;;ΑΥΤΟΝΟΜΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΖΑ και τι θα γινετε τωρα ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΤΣΟΠΑΝΗΔΕΣ εεεεεεεεεεεεεεεε;;ΕΓΕΙΡΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΠΟΔΙΑ (απο τα τεσσερα που τα ειχατε για να τα μανιπουλαρετε ΟΠΩΣ ΓΟΥΣΤΑΡΑΤΕ εεεεεεεεεεεεε;;;;;) ΚΑΙ ΠΙΑ ΔΕΝ ΤΑ ΕΛΕΓΧΕΤΕ εεεεεεεεεεε;;;κΑΙ ΣΕ ΛΙΓΟ θ''αρχισουν ΝΑ ΚΛΩΤΣΑΝΕ ΚΙΟΛΑΣ εεεεεεεεε;;;;ΚΑΙ ΚΛΩΤΣΑΝΕ ΚΙ ΑΣΧΗΜΑ ΤΑ ΕΓΕΡΜΕΝΑ ,ΤΑ ΚΟΡΟΙΔΕΜΕΝΑ,ΤΑ ΕΞΑΠΑΤΗΜΕΝΑ εεεεεεεεε;;(βλ. την ΙΣΤΟΡΙΑ !) ΚΙ αν ΑΦΗΝΙΑΣΟΥΝΕ κιολας ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΤΕ ΝΑ ΚΡΥΦΤΕΙΤΕ Ε;;;ΞΙΝΑ ΘΑ ΣΑΣ ΒΓΟΥΝΕ ΤΑ ..ΓΕΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΑ... ΧΑΧΑΝΗΤΑ ΕΙς ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΛΑΟΥ(βλ.! τα αποπροσανατολιστικα ,που μονον τον τρομο σας ΦΑΝΕΡΩΝΟΥΝ)....ΤΣΟΠΑΝΗΔΕΣ !Υ.Γ ειτε το δημοσιευσουν το σχολιο μου,που ΔΕΝ το περιμενω,,ειτε οχι ,ΕΣΥ.. σιγουρα θα το διαβασεις .

Απάντηση
Θοδωρης28/05/201117:13

Αγγελος | 28/05/2011 11:19...??Ο Διαβολος μεταμοφωμενος εισαι.!.πολυ ...αθλιο και λυπηρο το οτι το Κακο ζει αναμεσα μας....Με τον απηγανο !Συγχρονε Εφιαλτη !

Απάντηση
nck28/05/201115:40

Τα σωματεια δεκο και αυτα μεσα απο το facebook μαζευτηκαν?

Απάντηση
Θοδωρης28/05/201114:05

@.Παμ πλατεια? | 28/05/2011 12:05''.εχουν ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΗ ΑΙΤΙΑ..''..'' Ειναι αποτελεσμα της απολυτης διαφθορας και πιθανοτατα πολλοι δικαστικοι, πανεπιστημιακοι , ΔΗΜΟΣΟΣΙΟΚΑΦΡΟΙ και διαπλεκομενοι επιχειρηματιες..''@ΝΑΙ !ΝΑΙ! ΝΑΙ! ΤΗΣ ΑΠΟΛΥΤΗΣ ΚΑΙ ΠΙΑ ΑΠΡΟΚΑΛΥΠΤΗΣ,ΞΕΔΙΑΝΤΡΟΠΗΣ ΔΙΑΦΘΟΡΑΣ ΤΟΥΣ!! ΕΑΝ ΔΕΝ ΤΙΜΩΡΗΘΟΥΝ -ΕΚΚΡΙΖΩΘΟΥΝ -ΤΣΑΛΑΠΑΤΗΘΟΥΝ ΣΑΝ ΣΚΟΥΛΗΚΙΑ,ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΔΙΕΦΘΑΡΜΕΝΟΙ,ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΑΝΑΦΑΝΕΙ ΕΛΠΙΔΑ ΓΙΑ ΜΑΣ-ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ - ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ!!!ΟΙ ΔΙΕΦΘΑΡΜΕΝΟΙ ΕΧΟΥΝ ΟΝΟΜΑ ΚΑΙ ΕΠΩΝΥΜΟ! ΒΓΕΙΤΕ ΚΑΙ ΚΑΤΑΓΓΕΙΛΤΕ ΠΑΝΤΟΥ,ΦΩΝΑΞΤΕ,ΤΟ ΔΥΝΑΤΑ, ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΔΙΑΦΘΟΡΑΣ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΝΤΟΠΙΖΕΤΕ(ΔΗΜΟΣΙΟ ,ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ,ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ)!ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΤΕ! Ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΑΣ ,ΕΙΝΑΙ Ο ΦΟΒΟΣ!!!ΣΥΜΠΡΑΞΤΕ ΚΑΤΑΓΓΕΛΛΟΝΤΑΣ ΣΤΗΝ ΕΞΥΓΕΙΑΝΣΗ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΜΑΣ! ΑΝΑΓΚΗ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΗ !ΑΣ ΒΟΗΘΗΘΟΥΜΕ ΝΑ ΣΩΘΟΥΜΕ!!

Απάντηση