PROTOTHEMA

Ελλάδα

Στην Κω

Έκλεψαν… τανκ για να πουλήσουν τα μέταλλα!

Έκλεψαν… τανκ για να πουλήσουν τα μέταλλα!
ΕκτύπωσηΑποστολήΜέγεθος κειμένου 
  • Επιλέξτε  τόπο κοινωνικής δικτύωσης για να μοιραστείτε την είδηση
Προσθήκη σχολίου

Οι δυο δράστες μπήκαν σαν… κύριοι σε ένα πεδίο βολής και χρησιμοποιώντας οξυγόνο και αλυσοπρίονα...

Αυτό πια που συνέβη στην Κω, ξεπερνάει κάθε όριο θράσους! Τα καλώδια της ΔΕΗ και τα μεταλλικά αντικείμενα που έκλεβαν, δεν απέφεραν αρκετά κέρδη σε δυο τσιγγάνους και αποφάσισαν να… αναβαθμίσουν τις «δουλειές» τους κλέβοντας ένα ολόκληρο… τάνκ του Στρατού!

Οι δυο δράστες που είναι 31 και 38 χρόνων και προέρχονται από το Ζιπάρι της Κω, μπήκαν σαν… κύριοι σε ένα πεδίο βολής κοντά στο εργοστάσιο της ΔΕΗ στην περιοχή Μαστιχάρι και, χρησιμοποιώντας οξυγόνο και αλυσοπρίονα, άρχισαν να τεμαχίζουν το παλιό άρμα μάχης τύπου Μ24 το οποίο χρησιμοποιούσε ο Στρατός ως στόχο στις ασκήσεις βολών!

Κάποιοι περαστικοί τους είδαν και ειδοποίησαν την Ασφάλεια Kω, άνδρες της οποίας τσάκωσαν επ’ αυτοφώρω τους δυο δράστες την στιγμή που φόρτωναν τα βάρους περίπου ενάμισι τόνου τμήματα του άρματος σε ένα φορτηγό χωρίς πινακίδες κυκλοφορίας, με την βοήθεια ενός παλάντζου! Οι δυο τσιγγάνοι οδηγήθηκαν στον εισαγγελέα που δέχθηκε αντιδράσεις από κατοίκους και στρατιωτικούς για να μην τους αφήσει ελεύθερους, όπως αρχικά είχε την πρόθεση. Έτσι, έμειναν στα κρατητήρια και σήμερα Δευτέρα θα οδηγηθούν στο Αυτόφωρο.







Χατζημαυροκωσταρατσοπουλίδης16/05/201112:26

Ναι, βρε, το άρμα δεν κόβεται με αλυσοπρίονο. Μα προφανώς, άμα είσαι στη πιάτσα των μετάλλων, έχεις και τα αναγκαία σύνεργα, και πας σε μια δουλειά με ό,τι λογαριάζεις πως θα σου χρειαστεί. Από κει και πέρα, η παρουσίαση της είδησης είναι και ολίγον ανακριβής, με το συμπάθειο. Θα έπρεπε να είναι "έκλεβαν τα μέταλλα από παλιό άρμα".

Απάντηση
Βρωμά16/05/201112:18

Εκαναν τετοιο πραγμα οι γυφτοι; ΟΟΟχιιιιι!! Δεν το πιστευω!!! Μετα σας εφταιγε ο Σαρκοζι που σας τσουβαλιαζε!

Απάντηση
Theodore16/05/201111:27

Με το οξυγονο το κοψανε βρε μπουμπουνες μου. Οσον αφορα στους κλεφτες,ειναι οι γνωστοι-αγνωστοι γυφτοι,που κανεις δεν τολμα να αγγιξει,μπας και χαρακτηριστεί ρατσιστης.

Απάντηση
Δημήτρης16/05/201110:35

Καλά ρε παιδιά, πέρα από την ξεφτίλα της υπόθεσης, κόβεται το άρμα μάχης με αλυσοπρίονα ?

Απάντηση
Ταξιαρχος Τεθωρακισμενων Στυλιανος Πατακος16/05/201110:27

μη λετε βλακειες. το αρμα (κ οχι τανκς οπως γραφει ο συντακτης) ηταν παροπλισμενο σε πεδιο βολης, και το χρησιμοποιούσαν για στοχο σε βολες αρματων. κανενα πεδιο βολης δεν ειναι φυλασομενο. Δεν υπάρχουν, παρα παροπλισμενα αρματα, βαρελια και χωματοδρομοι. Τι να φυλαξεις;

Απάντηση
P.P.16/05/201110:27

Παιδιά, το τανκ ήταν παροπλισμένο και μόνο κουφάρι. Το είχαν επίτηδες παρατημένο σε ένα αχανές πεδίο βολής, για να εξασκούνται πάνω του.

Απάντηση
Σταυρος16/05/201110:17

Μπορει να μου πει καποιος εδω μεσα πως γινεται να τεμαχησεις ενα αρμα μαχης με αλυσοπριονο?????

Απάντηση
lab16/05/201109:53

Καλά ρε παιδιά, το άρμα μάχης παρατημένο ήτανε; Τι θα πει "έγιναν αντιληπτοί από κατοίκους της περιοχής"; Στρατιώτες δεν υπήρχανε; Δηλαδή άμα κάνουν απόβαση οι Τούρκοι θα τηλεφωνήσουν οι κάτοικοι της περιοχής να αναφέρουν το περιστατικό;

Απάντηση
chrisa16/05/201109:50

η ξευτιλα του Πασοκικου κρατους σε ολο της το μεγαλειο!

Απάντηση