PROTOTHEMA

Περιβάλλον

Καταγράφηκε από drone

Ο καύσωνας «Εωσφόρος» χτυπά τις Άλπεις: Εκπληκτικό βίντεο

Ενα από τα πιο δημοφιλή θέρετρα για σκι, σήμερα σε πολλά σημεία του δεν έχει καν χιόνι

Ένα εκπληκτικό βίντεο καταγεγραμμένο από drone απεικονίζει την «επίθεση» του Εωσφόρου στις Ιταλικές Άλπεις. 

Περίπου στα 3000 μέτρα πάνω από την θάλασσα, όπου βρίσκεται ένα από τα πιο δημοφιλή καλοκαιρινά θέρετρα για σκι, το Στέλβιο, σήμερα είναι φανερό πώς έχει αλλάξει η κατάσταση. Οι εικόνες δείχνουν αυτό που έπρεπε να είναι ένα γεμάτο κόσμο χιονοδρομικό κέντρο, τώρα σε πολλά σημεία του δεν έχει καν χιόνι. 

Ο Εωσφόρος, που πλήττει την Ευρώπη το τελευταίο διάστημα έχει οδηγήσει σε «κόκκινο συναγερμό» δέκα χώρες, ενώ ευθύνεται για τουλάχιστον δύο θανάτους. 



Δείτε βίντεο: Ο καύσωνας «Εωσφόρος» χτυπά τις Άλπεις: Εκπληκτικό βίντεο

Συμπληρώστε το email σας για να λαμβάνετε όλη την έκτακτη επικαιρότητα πρώτοι!
Ακολουθήστε μας στα

Γιατι καυσωνας εωςφορος;09/08/201706:03

Για να συνηθιζουμε με εωσφορους το ονομασαν ετσι;

Απάντηση
Χρυσαυγίτης08/08/201710:18

Οι φωτογραφίες είναι ψεύτικες. Δεν υπάρχει υπερθέρμανση του πλανήτη, ούτε φαινόμενο του θερμοκηπίου. Το είπε ο Τράμπ, το είπε και η ΔΕΗ. Μου τόπανε οι μάγισσες κι όλες οι καφετζούδες. Μου τότε και μιά απ την Αίγυπτο με τις φαρδιές πλεξούδες. Δεν υπάρχει καύσωνας. Δεν κάνει ζέστη. Είναι νεοταξίτικη προπαγάνδα των Εβραίων Τραπεζιτών και των Γερμανοτσολιάδων. Εγώ κρυώνω και φοράω παλτό. Ξυπνήστε!

Απάντηση
Γιωργος07/08/201714:15

Ο σχολιασμος που γινεται για την προταση μετοικισης σε αλλους πλανητες φανταζει ισοτιμη με το να πουμε οτι φτιαχνουμε ενα δορυφορο να μας καλυπτει απο τις ηλιακες εκρηξεις !!! Οι συνθηκες που πρεπει να διαμορφωθουν ωστε να καλυπτουν στο ελαχιστο την υποτυπωδη διαβιωση τουλαχιστον του ανθρωπινου ειδους ειναι επιεικως αγνωστες στο μεγαλυτερο ποσοστο κ δαπανηρες σε υψος παρομοιο με το παγκοσμιο ΑΕΠ. Χωρις να υπολογιζουμε τι θα γινει με ολα αυτα που θα μεταφερουμε εκει κ πως αυτα θα αντιδρασουν πχ ενα ιος της γριππης δυσκολα αντιμετωπιζεται με τις υφισταμενες συνθηκες εδω στη γη, για φανταστειτε οτι σε συνθηκες αλλων πιεσεων-θερμοκρασιων-ακτινοβολιων αν καταφερει να επιβιωσει το πιθανοτερο ειναι να μην μπορει να αντιμετωπισθει απο το εκει ανθρωπ γενος κ προφανως τα γιηινα φαρμακα κ δεν μιλαμε να βρουμε καποιον κοιμωμενο βακρηριο ή εκει ιο !! Προτιμωτερο ειναι να ξοδεψουμε 1/10 του προυπολογισμου για να βελτιωσουμε τις συνθηκες εδω στη γη παρα να ρισκαρουμε τον αφανισμο μας στην πραγματικοτητα εκει !! Προφανως θα χρειαστει κ προγραμμα γεννησεων κλπ αλλα σιγουρα πιο "γηινες" λυσεις απο το "εξωγηινες" προσεγγισεις που θα ειναι επιτευξιμες σε μαζικους αριθμους (με αβεβαιο μελλον) μονο μετα απο 100 τουλ χρονια !! Οποτε αν ειναι να ξοδεψουμε για τα επομενα 100-200 χρονια τεραστια ποσα για να στειλουμε καποια ελιτ (προφανεστατα) καλυτερα να προσπαθησουμε να τα κανουνε εδω στη γη που εχουμε πληρως εγκλιμαστει εδω κ περιπου 100-150.000 χρονια

Απάντηση
George07/08/201714:10

Ένα άλλο απροσδόκητο γεγονός εξαιτίας της εκπομπής CO2 είναι η μείωση πρωτεϊνών στις τροφές εκατομμυρίων ανθρώπων. "An additional 150 million people globally may be at risk of protein deficiency by 2050 because of rising levels of carbon dioxide in the atmosphere". Κανένας επιστήμονας δεν γνωρίζει τις επιπτώσεις της κλιματικής αλλαγής κι όσοι παραμυθιάζουν κι εφησυχάζουν τον κόσμο είναι πληρωμένοι από εταιρίες υδρογονανθράκων. Από τα λίγα που μπορούν να προβλέψουν επιστήμονες διαφόρων πεδίων, τα νέα είναι πολύ ανησυχητικά. Αν καταργηθούν εντελώς τα ορυκτά καύσιμα μέχρι το 2050 ίσως και να προλάβουμε την μη αναστρέψιμη καταστροφή. Για να συμβεί αυτό, πρέπει ΣΗΜΕΡΑ να ξεκινήσει το κλείσιμο λιγνιτικών εργοστασίων που θα αντικατασταθούν με ΑΠΕ (και όχι με φ. αέριο όπως σχεδιάζουν), να χρησιμοποιούμε πολύ λιγότερη ενέργεια, κάνοντας εξοικονόμηση όπου μπορούμε και να αντικαταστήσουμε τα οχήματά μας με ηλεκτρικά ξεκινώντας με ΙΧ, ταξί και λεωφορεία και συνεχίζοντας με φορτηγά και πλοία. Εννοείται ότι όλα αυτά, όσο περνάει ο καιρός, θα φορτίζονται σε όλο και μεγαλύτερο βαθμό από ΑΠΕ.

Απάντηση