PROTOTHEMA

Εκλογές 2012

Κεντρική προεκλογική ομιλία στην Ομόνοια

Ο Τσίπρας εγγυάται ευρώ, καταθέσεις, συντάξεις και ασφάλεια

Ο Τσίπρας εγγυάται ευρώ, καταθέσεις, συντάξεις και ασφάλεια
ΕκτύπωσηΑποστολήΜέγεθος κειμένου 
  • Instagram
  • Επιλέξτε  τόπο κοινωνικής δικτύωσης για να μοιραστείτε την είδηση
Προσθήκη σχολίου

“Οι κερδοσκόποι να μην ποντάρουν τη Δευτέρα σε έξοδο από την Ευρωζώνη” τόνισε ο πρόεδρος της ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ που είπε ότι η κα Μέρκελ φοβάται μην τη συμπαρασύρει η αλλαγή

Ως εγγυητής της παραμονής της χώρας στο ευρώ αλλά και των συντάξεων και των καταθέσεων του κόσμου, οι οποίες τέθηκαν σε κίνδυνο από το χρεοκοπημένο Μνημόνιο εμφανίστηκε το βράδυ της Πέμπτης στην κεντρική προεκλογική του εκστρατεία ο Αλέξης Τσίπρας.

Ο πρόεδρος της ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ προειδοποίησε χαρακτηριστικά τους κερδοσκόπους: “Τη Δευτέρα μην ποντάρετε τα λεφτά σας στην έξοδο της Ελλάδας από την Ευρωζώνη. Εσείς θα χάσετε!”
Ο ίδιος τόνισε ότι τη Δευτέρα τελειώνει το χρεοκοπημένο Μνημόνιο και επεσήμανε με έμφαση ότι ο ΣΥΡΙΖΑ εγγυάται όλα αυτά που διακυβεύθηκαν με το Μνημόνιο. Δηλαδή την παραμονή στο ευρώ, τις καταθέσεις του κόσμου καθώς και τις συντάξεις.

Ιδιαίτερη έμφαση έδωσε ο κ. Τσίπρας και στην ασφάλεια του πολίτη, μιλώντας για αναδιοργάνωση της αστυνομίας με απομάκρυνση των αστυνομικών από πολιτικού, δημοσιογράφους, επιχειρηματίες κλπ.
Επιπλέον ο κ. Τσίπρας επιτέθηκε με σφοδρότητα στη Νέα Δημοκρατία και στο ΠΑΣΟΚ, θυμίζοντας τις δεσμεύσεις που έχουν αναλάβει με τη λήψη πρόσθετων μέτρων πάνω από 11, 5 δισ. ευρώ και τα οποία αφορούν νέες περικοπές σε μισθούς και απολύσεις στο Δημόσιο.

«Ακόμη κι αν είμαστε αυτοδύναμοι την Κυριακή, την Δευτέρα θα συνεργαστούμε. Δεν θα συμμετάσχουμε, όμως, σε καμία κυβέρνηση που θα μεταλλάξει την αντιμνημονιακή ψήφο του λαού σε μνημονιακή πολιτική», τόνισε χαρακτηριστικά.

Δείτε εδώ όλη την ομιλία του Αλέξη Τσίπρα.
 





ΝΕΑ ΣΙΣΑΧΘΕΙΑ!16/06/201217:03

 O Tσίπρας χτες ανήγγειλε ξανά τη νέα Σισάχθεια: Μερική διαγραφή των χρεών των νοικοκυριών στις τράπεζες!!!Το κάνουν ήδη τα δικαστήρια σε πολλές περιπτώσεις! Δεν μπορείς μια κυβέρνηση;;;!!!Χάνουμε ανθρώπους επειδή αυτοκτονούν, επειδή πέφτουν σε κατάθλιψη, επειδή ντρέπονται που δεν έχουν λεφτά για έναν καφέ και δεν βγαίνουν από το σπίτι, επειδή φεύγουν το εξωτερικό! Όχι... όχι άλλο... ΤΕΛΟΣ! ΑΥΡΙΟ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ ΕΜΑΣ! ΑΥΡΙΟ ΣΗΚΩΝΟΥΜΕ ΚΕΦΑΛΙ!!!

Απάντηση
SP16/06/201217:02

ΝΕΑ ΣΙΣΑΧΘΕΙΑ!!!

Απάντηση
ΤΩΡΑ...ΗΣΥΧΑΣΑΜΕ15/06/201218:43

 ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΒΑΣΙΣΘΩ ΣΤΙΣ ΠΕΤΣΙΝΕΣ ΕΓΓΥΗΣΕΙΣ ΤΟΥ...ΤΕΝ ΤΕΝ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ..ΚΑΣΤΡΟ...ΔΕΝ ΜΕ ΣΥΓΚΙΝΕΙ ΕΝΑΣ ΠΡΩΗΝ ΚΟΥΚΟΥΛΟΦΟΡΟΣ ΓΟΝΟΣ ΠΛΟΥΣΙΑΣ ΠΛΗΝ...ΤΙΜΙΑΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΕΡΓΟΛΑΒΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΡΓΩΝ..ΠΟΥ ΜΑΖΕΨΕ ΟΛΟ ΤΟ..ΒΑΘΥ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΜΑΣ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΝΕΑ ΞΕΚΙΝΗΜΑΤΑ....ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΩΤΟΠΟΥΛΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΤΕΒΑΖΑΝΕ ΔΙΑΚΟΠΤΕΣ ΚΙ ΑΝΑΠΟΔΟΓΥΡΙΖΑΝΕ ΤΡΑΠΕΖΙΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΕΠΙΔΟΜΑ...ΥΠΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑΣ....ΤΑ ΞΕΧΑΣΑΜΕ ?

Απάντηση
αννα 215/06/201218:19

 Εγγυαται την απολυτη καταστροφη και το χαος,

Απάντηση
Nick15/06/201218:10

 ΕΓΩ ΘΑ ΨΗΦΙΣΩ ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΠΑΠΑΝΤΡΕΟΥ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΑΠΤΑΙΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ.

Απάντηση
@Σκαπανέας Πεζικού15/06/201218:09

Για να καταλάβεις πόσο μέσα πέφτεις στη κρίση σου για την πολιτική μου τοποθέτηση, θα σου αναφέρω τις εκλογικές μου επιλογές, έως τα 29 μου χρόνια: 2004 Λάος,2007 Λάος, 2009 Χρυσή Αυγή, 2012 (5ος) Χρυσή Αυγή, 2012 (6ος) Χρυσή Αυγή...Για μένα η λύση είναι η μόνη αντιστυστημική, δλδ η Χ.Α. Απλά εκφράζω την απογοήτευσή μου που η κλασσική σαπίλα (Πασοκ, ΝΔ) μεταλλάσεται και ενδεχομένως με πιο άγρια μορφή (όπως κάθε μετάλλαξη) στο Σύριζα. Νέο προσωπείο, ίδια σαπίλα...

Απάντηση
@angeloti 15/06/201218:06

 @angeloti : διαθέτω εξαιρετικούς τίτλους σπουδών και ευρεία παιδεία και ως εκ τούτου δεν είμαι "αγράμματος" όπως αγενώς και χωρίς να με γνωρίζεις προσωπικά γράφεις. Επίσης, στις προηγούμενες εκλογές δεν ψήφισα ΣΥΡΙΖΑ και στις τωρινές για λόγους ανεξάρτητους από τη θέλησή μου δεν θα ψηφίσω. Κατά συνέπεια, δεν είναι ούτε "αρχηγός μου" ο Τσίπρας όπως επίσης ανακριβώς γράφεις. Νομίζω, ότι η δυνατότητα που έχει κανείς να αποστέλλει σχόλια στις διάφορες ιστοσελίδες χρησιμοποιείται καταχρηστικά από πολλούς ανθρώπους για να εκτονώσουν τυφλά, ανώνυμα και εκ του ασφαλούς τα προσωπικής φύσης απωθημένα τους μέσα από βρισιές και εκδήλωση μίσους. Αν τυχόν συμβαίνει και με εσένα κάτι τέτοιο, ταπεινή μου γνώμη είναι να δεις και να αντιμετωπίσεις γενναία αυτό που πραγματικά σου προκαλεί δυσαρέσκεια σε προσωπικό, συναισθηματικό και ψυχολογικό επίπεδο στη ζωή σου.

Απάντηση
ΓΙΑ ΣΟΒΑΡΕΥΤΕΙΤΕ15/06/201217:40

ΟΠΟΙΟΣ ΝΟΙΚΟΚΥΡΑΙΟΣ ΨΗΦΙΣΕΙ ...ΤΣΙΠΡΑ..ΘΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΕΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗΣ ΕΡΕΥΝΗΣ ΚΙ ΟΤΑΝ ΠΕΘΑΝΕΙ ΑΠΟ ΑΣΙΤΙΑ ΘΑ ΤΟΝ ΒΑΛΟΥΝ ΣΤΗΝ ΓΥΑΛΑ ΚΑΙ ΘΑ ΚΟΒΟΥΝ ΕΙΣIΤΗΡΙΟ..

Απάντηση
@ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΗ 15/06/201217:36

 @ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΗ Μετά από τη διαφωτιστικότατη διευκρίνησή θα κοιμηθλω ήσυχος απόψε που έχει εταιρεία και με τον εξάδερφό του εκτός από αυτή του μπαμπά του.Τ&Τ από το Τσιπρασ & Τσίπρας?!!Θέλω κάποιες επιπλέον όμως.1. Έχει δει ποτέ εργοτάξιο το αφεντικό σου? Και εγώ μπορώ να έχω 5 εταιρείες και να τα ξύνω παίρνοντας εργολαβίες μέσω τρίτων2. Θα μας φέρει τελικά και τζάμπα γκόμενες, αλκοόλ, ναρκωτικά?3. Θα μασ βάλει τελικά όλους στο Δημόσιο?4. Αν πεινάμε να πηγαίνουμε σπίτι του ευεργέτη αμόλυντου κου Αλέξη και της οικογενείας του να τρώμε?Υ.Γ. ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΟΣΚΥΛΑ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΠΟΤΕ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΑΛΛΑΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΩΝ ΑΦΕΝΤΙΚΩΝ ΤΟΥΣ

Απάντηση
ελα!!!15/06/201217:33

 κυρίως εγγυάται το 3ο το μακρύτερο σε όλους, ψηφοφόρους και μη!!!

Απάντηση