PROTOTHEMA

Οικονομία

Τι αποφάσισε το ΔΣ της ΕΚΤ που συνεδρίασε στην Κύπρο

ΕΚΤ: Με το «σταγονόμετρο» αυξήθηκε η χρηματοδότηση των τραπεζών μέσω ELA

ΕΚΤ: Με το «σταγονόμετρο» αυξήθηκε η χρηματοδότηση των τραπεζών μέσω ELA

To «ταβάνι» αυξήθηκε κατά 500 εκατ. ευρώ  - Πλέον το όριο για την παροχή ρευστότητας μέσω του έκτακτου μηχανισμού τίθεται στα 68,3 δισ.

Σε αύξηση του ELA για τις ελληνικές τράπεζες κατά 500 εκατ. ευρώ προχώρησε η ΕΚΤ σύμφωνα με πληροφορίες. Πλέον το όριο για την παροχή ρευστότητας μέσω του έκτακτου μηχανισμού τίθεται στα 68,3 δισ ευρώ. 


Η αύξηση αυτή αν και οριακή υποδηλώνει τη συνεχιζόμενη εξάρτηση των τραπεζών από τον ELA ειδικά σε μια περίοδο που οι τράπεζες έχουν μειώσει σημαντικά την καταθετική τους βάση, ενώ και το δημόσιο παρουσιάζει αυξημένες χρηματοδοτικές ανάγκες. 

Η ΕΚΤ θα επανεξετάσει το αίτημα των ελληνικών τραπεζών για επανακαθορισμό των ορίων του ELA σε 15 μέρες (βάσει του κανονισμού της) χωρίς να αποκλείεται εν τω μεταξύ έκτακτη παρέμβαση την ερχόμενη εβδομάδα. Κι αυτό, διότι θα έχει προηγηθεί το κρίσιμο Eurogroup της Δευτέρας 9 Μαρτίου και ακολουθούν την ερχόμενη Παρασκευή 13 Μαρτίου νέες λήξεις εντόκων γραμματίων. 

Συνολικά η εξάρτηση των ελληνικών τραπεζών από το ευρωσύστημα εκτιμάται ότι προσεγγίζει στην παρούσα φάση τα 100 δισ. ευρώ. 

Διαβάστε περισσότερα στο newmoney.gr
Συμπληρώστε το email σας για να λαμβάνετε όλη την έκτακτη επικαιρότητα πρώτοι!
Ακολουθήστε μας στα

Varoufakis06/03/201501:24

Δεν θελουμε λεφτα και δουλειες. Θελουμε "αξιοπρεπεια" και "υπερηφανεια"...

Απάντηση
Λούλης 05/03/201515:43

Όποιος πράγματι νοιάζεται να μην καταστραφεί η χώρα, ας σταματήσει να βολοδέρνει στο ίντερνετ κι ας πάει να παράγει στα χωράφια. Εγώ βολοδέρνω στο ίντερνετ διότι δεν με νοιάζει τίποτα και, τον έχω σπουδάσει τον φρέντο.

Απάντηση
Ανάσες αξιοπρέπειας05/03/201514:49

Αααααα τι περηφάνια είναι αυτή ρε παιδιά....

Απάντηση
..//rr//..05/03/201513:33

Αφιερωμένο σε ολους τους ΣΥΡΙΖΟΑΝΕΛΙΤΕΣ "..και να δεις τι σου έχω για μετά".Εσείς δεν ήσασταν αυτοί που θα : Εσκιζαν τα μνημόνια, θα κάνατε τους τοκογλύφους να τρέχουν , θα κάνατε τη Μέρκελ να τρέμει , τον Ντράγκι να έχει κατ@@ριθεί από το φόβο του, το ΔΝΤ να έχει έρθει σκυφτό να σας παρακαλάει ?. Εσεις δεν ήσασταν βρε λεβέντες που επιβάλατε εκλογές γιατί είχατε όλες τις λύσεις?. Εσεις δεν ονομάζατε όσους σας έλεγαν ότι αυτά που λέτε δεν γίνονται , ως "Πουλημένους , Γερμανοτσολιάδες , Φασίστες, όργανα της Μέρκελ , υποταχτικούς της Ευρώπης και όλα αυτά?". Τώρα σας θέλω κάβουρες πως περπατούν στα κάρβουνα. ΚΑΙ ΤΣΙΜΟΥΔΙΑ ΑΧΝΑ ΕΣΕΙς ΤΟ ΘΕΛΗΣΑΤΕ , ΕΣΕΙς ΤΑ ΥΠΟΣΧΕΘΗΚΑΤΕ ,ΕΣΕΙΣ ΕΙΣΤΕ ΥΠΟΛΟΓΟΙ .

Απάντηση
..//rr//..05/03/201515:10

Βρε καλως το Λούλη το Λουλάκο..τι έγινε βρε Λούλη όλα καλά?Προσωπικά θα έχω να πίνω και φραπέδες και καπουτσίνα (ειδες ΣΥΡΙΖΕΙΚΗ διάλεκτο/)..χαχχαχαχα .Εσυ που σε βλέπωνα τρίβεις ρεβύθι και να πίνεις ρεβυθοκαφέδες δεν ξέρω.Φυσικά ΟΧΙ μόνο με το ΣΥΡΙΖΑ αλλά και με το συναιτεράκι σας βρε συ , τους ΑΝΕΛ να μην ξεχνιόμαστε. Θα μείνει στην ιστορία βρε συ αυτή η Κυβέρνηση. Αντε τώρα να παίξεις με τον Σακελλαρίδη , τον Νικολόπουλο και την Λαχαναγορά και όταν μιλάνε οι Αντρες τα αγοράκια δεν μιλάνε. ΟΚ Λούλη?

Απάντηση