PROTOTHEMA

Οικονομία

Χαλασμένα τα γιαούρτια του Τούρκου που πλούτισε πουλώντας Ελλάδα!

Χαλασμένα τα γιαούρτια του Τούρκου που πλούτισε πουλώντας Ελλάδα!
ΕκτύπωσηΑποστολήΜέγεθος κειμένου 
  • Instagram
  • Επιλέξτε  τόπο κοινωνικής δικτύωσης για να μοιραστείτε την είδηση
Προσθήκη σχολίου

Να ανακαλέσει μία πατρίδα από τα ελληνικά γιαούρτια του αναγκάστηκε ο Hamdi Ulukaya, ο Τούρκος μετανάστης στις ΗΠΑ που έγινε δισεκατομμυριούχος, πουλώντας ελληνικού τύπου γιαούρτι υπό το brand name Chobani

Να ανακαλέσει μία πατρίδα από τα ελληνικά γιαούρτια του αναγκάστηκε ο Hamdi Ulukaya, ο Τούρκος μετανάστης στις ΗΠΑ που έγινε δισεκατομμυριούχος, πουλώντας ελληνικού τύπου γιαούρτι υπό το brand name Chobani.

Όταν καταναλωτές διαμαρτυρήθηκαν ότι κάποια από τα γιαούρτια της Chobani είχαν πολύ περίεργη γεύση, ενώ τα κυπελλάκια τους “ίδρωναν και φούσκωναν”, η εταιρεία ερεύνησε το θέμα και βρήκε ένα είδος μούχλας, που όπως αναφέρει, είναι συνηθισμένη στα γαλακτοκομικά.

Η Chobani ανακοίνωσε ότι τα χαλασμένα γιαούρτια παράχθηκαν στο εργοστάσιό της στο Άινταχο και αποτελούν λιγότερο από το 5% της συνολικής παραγωγής της. Η εταιρεία συνεργάζεται με τους λιανέμπορους για να απομακρύνει όλα τα γιαούρτια με κωδικό 16-012 και ημερομηνία λήξης από 11 Σεπτεμβρίου έως 7 Οκτωβρίου.

Η Chobani εμφανίστηκε ξαφνικά στην αμερικανική αγορά το 2007, όταν το ελληνικό γιαούρτι ήταν μάλλον άγνωστο στις ΗΠΑ. Σήμερα, είναι ο μεγαλύτερος πωλητής ελληνικού τύπου γιαουρτιού στη χώρα, ενώ το γιαούρτι αυτό έχει εκτοπίσει τα υπόλοιπα είδη από τα ράφια του σούπερ μάρκετ, καταλαμβάνοντας πλέον το 35% του χώρου.

Ο ίδιος ο Ulukaya έχει γίνει δισεκατομμυριούχος, σύμφωνα τουλάχιστον με τα στοιχεία του Bloomberg.

Πηγή:newmoney




ΕΛΛΗΝ ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ05/09/201322:38

@Αδουλωτος εθνικα υπερηφανος ελληναρας05/09/201320:56 ΛΑΘΟΣ ΦΙΛΤΑΤΕ ΑΝΘΕΛΛΗΝΑΡΑ! Η ΛΕΞΙΣ ΓΙΑΟΥΡΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΩΤΑΤΗΣ ΠΡΟΕΛΕΥΣΕΩΣ. ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΟ ΕΥ-ΓΗΡΑΣ, ΤΟ ΟΠΟΙΟΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ Ο ΤΡΩΓΩΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΛΑ (ΕΥ) ΓΗΡΑΤΙΑ (ΓΗΡΑΣ) ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΤΟ ΕΥ ΜΠΗΚΕ ΕΙΣ ΤΟ ΜΕΣΟΝ ΤΗΣ ΛΕΞΗΣ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ ΓΗ-ΕΥ-ΡΑΣ.ΕΙΣ ΤΗΝ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΝ ΤΟ Η ΠΡΟΦΕΡΕΤΑΙ Ι (ΓΙΩΤΑ) ΚΑΙ ΤΟ ΕΥ ΕΓΙΝΕ ΑΟΥ. ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ Η ΛΕΞΙΣ ΕΠΡΟΦΕΡΕΤΩ ΓΙΑΟΥΡΑΣ=ΓΙΑΟΥΡΣΙΟΝ=ΓΙΑΟΥΡΤΣΙΟΝ=ΓΙΑΟΥΡΤΙΟΝ.ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΗΜΟΝ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙΣ ΝΑ ΜΕΛΕΤΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΝ ΕΤΥΜΟΛΟΓΙΑ ΑΓΑΠΗΤΕ ΑΝΘΕΛΛΗΝΑΡΑ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΝΑΝΗΨΕΙΣ ΓΕΝΟΜΕΝΟΣ ΑΛΗΘΩΣ ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ.

Απάντηση
Αδουλωτος εθνικα υπερηφανος ελληναρας05/09/201320:56

Τι κακια και ποση ζηλεια μας χαρακτηριζει οταν γινεται λογος για καποιον που εχει επιτυχει χωρις να τον χαρακτηριχει το δαιμονιο της φυλης, το οποιον μεταφραζεται το δαιμονιον της ελληνορθοδοξιας.Κακιωνουμε γιατι εμεις σαν περιουσιος λαος του ελληνορθοδοξου Θεουλη μαθαμε να καθοοοομαστε, να μας μετρανε τρια χιλιαρικα το μηνα για να βαραμε μυιγες και απο πανω να χρηματιζομαστε εισπρατωντας τελικα τα τριδιπλα.Και με τι απεχθεια αναφερουμε την ειδηση Τουρκος, λεει (μπλιαααχχχχ) ο οποιος, λεει πλουτισε, πουλωντας ελληνικο (και γιατι παρακαλω ελληνικο?) γιαουρτι (πασιγνωστο ειναι οτι η λεξη γιαουρτι ειναι τουρκικη και οτι το καλυτερο γιαουρτι το παρασκευαζαν οι μογγολοι και τα τουρκικα νομαδικα φυλα-οχι γιατι ηταν τιποτα εκλεχτοι του Θεου η πιο εξυπνοι, αλλα απλουστατα γιατ η κυριοτερη τους ασχολια ηταν η κτηνοτροφια) εκανε κατι το μεμπτο, δυσφημιζοντας, λεει, το ελληνικο γιαουρτι.Στα αληθεια μου ερχεται εμετος με την ψευτοελληνικοτητα ορισμενων.Οπως το αλλο. Ελληνικα αρνακια και οχι "βαφτισμενα ελληνικα"Οποιος εχει φαει, ξερει πολυ καλα οτι τα ελληνικα αρνια ειναι πολυ ξερα (σαν κατσικια πανω- κατω), ενω τα βουλγαριας, Σερβιας και Σκοπιων ειναι πολυ πιο ζουμερα και πιο νοστιμα.

Απάντηση
Ax..05/09/201308:17

Πατρίδα, ήλιος κι ουρανός και χώμα και λουλούδι, ζεστό ψωμί, γλυκό κρασί και των πουλιών τραγούδι. Πατρίδα γέλιο του παιδιού, γλυκό φιλί της μάνας, ανάσα, μοσχολίβανο στον ίσκιο της καμπάνας.Ο,τι να ναι... σταματηστε το copy/paste ειναι εμετικο και καρφωνεστε οτι ειστε στο ιδιο group με αλλα μαγαζια..τραγικο..

Απάντηση
Γιώργος04/09/201323:36

Τελικά ποιά πατρίδα ανακάλεσε;Την Τουρκια, τη Συρία ή την Ελλάδα από την Ευρωπαϊκή Ένωση;

Απάντηση
λαμογιο04/09/201322:53

ποσους τετοιους εχουμε εδω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Απάντηση