PROTOTHEMA

Οικονομία

Φόρος πολυτελείας

Από 287 ως 5.380 ευρώ ο φόρος πολυτελείας στα ΙΧ μεγάλου κυβισμού

Από 287 ως 5.380 ευρώ ο φόρος πολυτελείας στα ΙΧ μεγάλου κυβισμού
ΕκτύπωσηΑποστολήΜέγεθος κειμένου 
  • Instagram
  • Επιλέξτε  τόπο κοινωνικής δικτύωσης για να μοιραστείτε την είδηση
Προσθήκη σχολίου

Ο φόρος επιβάλλεται σε οχήματα με κινητήρες από 1.929 κυβικά εκατοστά και άνω και μετά την πενταετία απομειώνεται - Διαβάστε αναλυτικά στο newmoney.gr

Μεγάλες επιβαρύνσεις για χιλιάδες φορολογούμενους φέρνει η πρόωρη επιβολή του φόρου πολυτελούς διαβίωσης σε αυτοκίνητα μεγάλου κυβισμού, πισίνες και σκάφη.



Μόνο από την επιβολή του φόρου στα αυτοκίνητα το Δημόσιο εκτιμά ότι θα εισπράξει γύρω στα 70 εκατ. ευρώ από περίπου 120.000 ιδιοκτήτες αυτοκινήτων με το μέσο φόρο να διαμορφώνεται στα 530 ευρώ.

Ο φόρος επιβάλλεται σε οχήματα με κινητήρες από 1.929 κυβικά εκατοστά και άνω και μετά την πενταετία απομειώνεται. Για τα αυτοκίνητα από 1.929 έως 2.500 κυβικά ο φόρος ανέρχεται στο 5% της αντικειμενικής δαπάνης, ενώ για τα αυτοκίνητα από 2.501 κυβικά και άνω ο φόρος υπολογίζεται με συντελεστή 10% επί του τεκμηρίου διαβίωσης.

Η ελάχιστη επιβάρυνση θα είναι 293 ευρώ για ένα αυτοκίνητο 1.929 κυβικών εκατοστών, παλαιότητας μεταξύ 5 και 10 ετών, και η μέγιστη επιβάρυνση θα ανέλθει έως τα 5.380 ευρώ για αυτοκίνητο 6.000 κυβικών εκατοστών παλαιότητας έως 5 ετών.

Διαβάστε περισσότερα στο newmoney.gr

Geo09/07/201321:48

Λοιπόν παλληκάρια πουλάω κίτ μεταμφίεσης απο φερράρι σε τσικουετσέντο !! Προλάβετε τώρα και η φόροτρέλα θα είναι παρελθόν για σας!!!!!

Απάντηση
Απο 1800 κι πανω πρεπει ναναι09/07/201320:13

Πολλα BMW MERCEDES ειναι 1800 τουρμπισμενα. Ο φορος πολυτελειας πρεπει να ξεκιναει σπο 1800αρια. Κι για πισινες κι αεροπλανα ελικοπτερα κι πυραυλους να εχει μινιμουμ τεκμηριο 200.000 ευρω.

Απάντηση
john09/07/201319:56

ΕΜΕΙΣ ΦΤΑΙΜΕ ΠΟΥ ΨΗΦΙΣΑΜΕ ΣΑΜΑΡΑ ΓΙΑ ΚΕΝΤΡΟΔΕΞΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΚΑΙ ΜΑΣ ΒΓΕΙΚΕ ΣΟΒΙΕΤ

Απάντηση
Kwstas09/07/201319:50

Σε σχεση με τους μισθούς ακόμα ακριβά ειναι !!!

Απάντηση
ΠΕΤΡΟΣ09/07/201319:49

Η ΠΑΛΙΑ ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΣΥΝΤΑΓΗ.ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΝ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ.ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΙ ΤΗΝ ΑΓΕΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΡΜΕΓΟΥΝ.ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΝ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΡΥΨΕΙ .ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΟΥΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΚΟΥΜΠΗΣΟΥΝ.ΤΩΡΑ,ΕΑΝ ΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ 2ΟΟΟcc ΕΙΝΑΙ ΔΕΙΓΜΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΥΡΩΣΤΙΑΣ, ΤΟΤΕ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΒΑΘΙΑ ΝΥΧΤΩΜΕΝΟΙ 'Η ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.

Απάντηση
Αγύριγο κεφάλι09/07/201318:32

Ο λαός, δεν έκανε μόνο την ΒΛΑΚΕΙΑ και πήγε και ψήφισε Σαμαρά και Βενιζέλο-που τον απειλούσαν μέσω του συστήματος ότι έρχονται ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ από την Δευτέρα μετά τις εκλογές εάν ΔΕΝ ψηφιστούν ΑΥΤΟΙ- αλλά και σε ποσοστό 40% περίπου, ΔΕΝ πήγε -απαξίωσε να πάει- ΝΑ ΨΗΦΙΣΕΙ Βλακωδώς και με ΑΣΧΕΤΙΛΑ γιά τα κοινά, ποιών. Στην αρχαία Αθήνα, ο ΑΠΟΦΕΥΓΩΝ να ενασχοληθεί με τα κοινά, ελογίζετο και απεκαλείτο Α-ΤΙΜΟΣ και εξορίζετο!

Απάντηση
naso09/07/201318:15

Μουλάρι στο γκαράζ της μεζονέτας και ας τους φάει η βρώμα από τις γκαβαλίνες και την πισίνα τσιπούρες να βγάζει και το φόρο και το σκάφος πειρατικό και να καίει τσίπουρο μεζονετικής απόσταξης, κοτούλες στα μπαλκόνια και λύνεται το πρόβλημα στη φοροληστεία και βέβαια λύση είναι να τους πάρει ο διάολος όπως και η μετανάστευση να ζήσουμε σαν άνθρωποι αντί για κατάδικοι πριν αποδημήσουμε εις Κύριον!

Απάντηση
ΣΥΛΛΕΚΤΗΣ09/07/201316:58

ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΝΑΝ ΠΙΝΑΚΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΑΞΙΑΣ 110.000 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ ΤΙΠΟΤΑ.ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΑ ΑΝΩ ΤΩΝ 60.000 ΕΥΡΩ.ΔΕΝ ΘΑ ΜΙΛΗΣΩ ΓΙΑ ΛΙΡΕΣ ΚΑΙ ΧΡΥΣΑΦΙΚΑ. ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΑ ΚΑΚΑΛΑ ΣΤΟΥΡΝΑΡΑ ΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΕΙΣ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ NISSAN GTR?ΞΕΝΕΣ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΟΧΙ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ.ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ ΝΑ ΜΟΥ ΖΗΣΕΙΣ ΑΝΤΩΝΑΚΗ ΜΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΣΟΥ.ΜΑΓΚΕΣ ΕΣΕΙΣ?ΠΙΟ ΜΑΓΚΑΣ ΕΓΩ.

Απάντηση
Βασίλης09/07/201316:33

Η κυβερνηση αυτη ειναι δημοκρατικα εκλεγμενη απο τις περσινες εκλογες. Η πλεινοτητα των Ελληνων θελει τον Σαμαρα να κυβερνα αυτον τον τοπο. Αρα πρεπει να σεβαστουμε τις μ.....ς που λενε. Την μια και μοναδικη μερα στα 4 χρονια που ο λαος εχει την δυναμη εκανε αυτος την δικια του μ......α και τον ψηφησε. Ας τα φαμε τωρα. Η επομενη μας ευκαιρια ειναι σε 3 χρονια. Να τα θυμουνται και τοτε αυτα που γραφουν μερικοι.

Απάντηση
Αγύριγο κεφάλι09/07/201316:29

Υπάρχει τρόπος γιά να αντιμετωπιστούν αυτοί οι ΧΑΡΑΤΣΑΔΕΣ! Επίσχεση (δηλ. Άρνηση υπό όρους) πληρωμής ΑΔΙΚΩΝ ΦΟΡΩΝ έως ότου:1.Καταργηθεί -κατά τις ΨΕΥΤΟ-εξαγγελίες τους- ο νόμος περί ευθύνης Υπουργών. 2. Ελεγχθούν από εκπροσώπους ΜΟΝΟ Εξωκοινοβουλευτικών κομμάτων το ποίοι εκ των διατελεσάντων πολιτικών είχαν ή έχουν Εξωχώριες (offshore) εταιρίες, σε όλες τις Παρθένες Νήσους, στο Λουξεμβούργο και τα νησιά Καύμάν και στου δλου την μάνα! 3 Επιστροφή στο Κράτος ΟΛΗΣ της περιουσίας τους που ΔΕΝ δικαιολογείται από τους μισθούς βουλευτού από το 1974 και μετά κτηθείσας.4. Κατάργηση του μισθού βουλευτή και Υπουργού.5. Κατάργηση της Σύνταξης Βουλευτή.5. Μείωση του αριθμού των βουλευτών σε πρώτη φάση στους 200 και μετά την αναθεώρηση του Συντάγματος στους 100. 6 Αλλαγή της διάταξης του Συντάγματος και επιλογή της Ηγεσίας της Δικαιοσύνης και του Στρατεύματος ΟΧΙ από αυτούς, αλλά ΚΑΤ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ, ή με κλήρο. Μόνο εφ όσον ΠΡΩΤΑ κάνουν αυτοί αυτά, ΤΟΤΕ και εμείς θα τους πληρώσουμε ΦΟΡΟΥΣ! Και μόνο ΦΟΡΟΥΣ ΔΙΚΑΙΟΥΣ και βάσει εισοδήματος και ΜΟΝΟ. ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ; Να πιέσουμε έτσι την κατάσταση; Και να τους κάνουμε την ζωή ΔΥΣΚΟΛΗ; ΟΧΙ, ε; Τότε ΚΑΛΑ ΠΑΘΑΙΝΟΥΜΕ! Και ΚΑΛΑ μας κάνουν και κάθε μέρα μας "κοινωνάνε"!

Απάντηση