PROTOTHEMA

Οικονομία

«Περίεργες» δηλώσεις του Γερμανού υπουργού Οικονομικών

Σόιμπλε: Η Ελλάδα δεν έχει εκπληρώσει όλες τις προϋποθέσεις για την επόμενη δόση

Σόιμπλε: Η Ελλάδα δεν έχει εκπληρώσει όλες τις προϋποθέσεις για την επόμενη δόση
ΕκτύπωσηΑποστολήΜέγεθος κειμένου 
  • Instagram
  • Επιλέξτε  τόπο κοινωνικής δικτύωσης για να μοιραστείτε την είδηση
Προσθήκη σχολίου

Ερωτήματα εγείρουν οι δηλώσεις του Γερμανού υπουργού Οικονομικών, την ώρα που οι πληροφορίες από το μέτωπο της διαπραγμάτευσης θέλουν την ελληνική κυβέρνηση και την Τρόικα να έχουν καταλήξει σε συμφωνία

Η Ελλάδα δεν έχει εκπληρώσει όλες τις προϋποθέσεις για την εκταμίευση της επόμενης δόσης, δήλωσε το Σάββατο από το Δουβλίνο, μετά το Συμβούλιο Ecofin των υπουργών Οικονομικών της Ευρωπαϊκής Ένωσης, ο Βόλφανγκ Σόιμπλε.

Αναφερόμενος στην Κύπρο, ο Γερμανός υπουργός Οικονομικών τόνισε ότι, σύμφωνα με την τρόικα, το 2020 θα είναι βιώσιμο το χρέος, ενώ υπογράμμισε ότι εγκρίθηκε η έκθεση της τρόικας για τη Μεγαλόνησο.

Η χώρα όπου έχει την έδρα της οποιαδήποτε τράπεζα που αντιμετωπίζει δυσκολίες, θα πρέπει πρώτα η ίδια να παρέχει ρευστότητα στο ίδρυμα, πριν να είναι δυνατή οποιαδήποτε απευθείας βοήθεια από το μηχανισμό διάσωσης της ευρωζώνης, είπε ακόμη ο Γερμανός ΥΠΟΙΚ, κινούμενος στο πνεύμα των δηλώσεων Μπαρνιέ. Δείτε περισσότερα εδώ

«Η εμπλεκόμενη χώρα θα πρέπει να καταβάλει ένα συγκεκριμένο ύψος της ανακεφαλαιοποίησης, πριν να είναι δυνατή η έλευση των κεφαλαίων από τον Ευρωπαϊκό Μηχανισμό Σταθερότητας» είπε στους δημοσιογράφους ο κ. Σόιμπλε, όπως μετέδωσε το διεθνές ειδησεογραφικό πρακτορείο Reuters.

Αξίζει να σημειωθεί ωστόσο ότι, την ίδια περίπου ώρα με τις δηλώσεις Σόιμπλε, πηγές με γνώση των συνομιλιών Αθήνας - Τρόικας, έκαναν λόγο για την επίτευξη συμφωνίας μεταξύ των δύο πλευρών, που ανοίγει το δρόμο για την εκταμίευση της επόμενης δόσης... Διαβάστε περισσότερα εδώ

Panos Terz15/04/201320:32

Φυσικά δεν είμαι σύμφωνος με τα λεγόμενα του κ. Σόϊμπλε, αλλά θα ήταν λόγω πολιτισμού καλύτερα να μην βρίζουμε σε επίπεδο πεζοδρομίου και να κάνουμε και λίγο αυτοκριτική. Εκτός τούτου είναι προτιμότερο να ξέρουμε , πώς σκέπτονται οι Βόρειοι Ευρωπαίοι, αλλιώς θα την πάθουμε χειρότερα. Αυτός ήθελε να υπογραμμίσει όπως τόσο συχνά την αφερεγγυότητα της Ελλάδας. Εμβαθύνοντας το πρόβλημα της αφερεγγυότητας (αναξιοπιστίας) ας δούμε την Ελλάδα από την μια μεριά σαν δανειζόμενη και την Ευρώπη σαν πιστωτή από την άλλη μεριά ως παίκτες στις διεθνείς σχέσεις, στις οποίες η αμοιβαία αξιοπιστία είναι ένας καθοριστικός όρος του παιγνιδιού. Οι παίκτες ήταν και ακόμη είναι τελείως διαφορετικοί και τα προβλήματα είναι σχεδόν τα ίδια η παρόμοια. Τα κύρια χαρακτηριστικά του παίκτη Ελλάδα είναι διαχρονικά τα ακόλουθα : οικονομικά προβλήματα,δυσβάσταχτα χρέη, πολύ χαμηλή παραγωγικότητα, έλλειψη ανταγωνιστικότητας, αναποτελεσματικό δημόσιο, διαφθορά σε όλα τα επίπεδα της ζωής , πάλαι υπεραναπτυγμένη δημαγωγία, εδώ και τριάντα χρόνια τριτοκοσμικός λαϊκισμός, έλλειψη ειλικρινούς και αποτελεσματικής συνεργασίας μεταξύ των κυρίων πολιτικών δυνάμεων, έλλειψη της πολιτικής βούλησης για ριζικές δομικές μεταρρυθμίσεις , παράκληση στην Ερώπη για παροχή δανείων, μη υλοποίηση των ειλημμένων υποχρεώσεων, δηλαδή αναξιοπιστία. Τα καθοριστικά χαρακτηριστικά του παίκτη Ευρώπη (ΕΕ) είναι τα εξείς: σε γενικές γραμές οικονομική δύναμη και πρόοδος, ύπαρξη ανταγωνιστικότητας, αποτελεσματικότητα του δημοσίου, διαφθορά σαν εξαίρεση, διάθεση για παροχή δανείων προς την Ελλάδα, απογοήτευση λόγο της ελληνικής αναξιοπιστίας , πιέσεις και μερικές φορές προσβλητική συμπεριφορά απέναντι στην Ελλάδα, επεμβάσεις στις ελληνικές εσωτερικές υποθέσεις, κυρώσεις. Προκύπτει το μεγάλο ερώτημα, αν υπάρχει μία έξοδος από την μειονεκτική θέση της Ελλάδας. Κατά την γνώμη μου υπάρχει μία γενική λύση του προβλήματος με την προϋπόθεση, ότι θα πραγματοποιηθούν επί τέλους ο εξευρωπαϊσμός, ο εκμοντερνισμός και ο εξορθολογισμός. Είναι απολύτως απαραίτητο να περαταθεί επί τέλους ο βαλκανοανατολισμός. Η βασική προϋπόθεση για τέτοια τολμηρά βήματα είναι η ριζική μεταλλαγή της βαλκανοανατολίτικης νοοτροπίας. Σύσταση : Στο Μπλογγ μέσω του Διαδικτ, υπό το όνομά μου μπορείτε να διαβάσετε μελέτες και ά ρθρα περί της τελείως διαφορετικής νοοτροπίας μεταξύ των Βορείων και των Νοτίων Ευρωπαίων και ειδικά μεταξύ των Ελληνων και των Γερμανών.

Απάντηση
Αγύριγο κεφάλι14/04/201314:41

@Βιντάλ Σασούν | 14/04/2013 14:03. Γιά σένα ΦΑΣΙΣΤΑ, που προτείνεις, επειδή ΕΙΣΑΙ (και) ΤΕΜΠΕΛΗΣ, το "κούρεμα" στον ιδρώτα και στις οικονομίες του κόσμου, προτείνω ΕΓΩ στην Κυβέρνηση, ΠΡΟΤΟΥ αποφασισθεί αυτό, να ΣΥΛΛΕΞΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ όσους ΔΕΝ έχουν δουλέψει ΠΟΤΕ τους (όχι τους ανέργους λόγω απόλυσης) και να τους βάλλει να ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ σε χειρωνακτικές εργασίες και η αμοιβή να πηγαίνει ΣΤΟ ΚΟΙΝΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ υπέρ του ΛΑΟΥ.

Απάντηση
Αγύριγο κεφάλι14/04/201314:20

@Βιντάλ Σασούν | 14/04/2013 14:03. Γιά σένα ΦΑΣΙΣΤΑ, που προτείνεις, επειδή ΕΙΣΑΙ (και) ΤΕΜΠΕΛΗΣ, το "κούρεμα" στον ιδρώτα και στις οικονομίες του κόσμου, προτείνω ΕΓΩ στην Κυβέρνηση, ΠΡΟΤΟΥ αποφασισθεί αυτό, να ΣΥΛΛΕΞΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ όσους ΔΕΝ έχουν δουλέψει ΠΟΤΕ τους (όχι τους ανέργους λόγω απόλυσης) και να τους βάλλει να ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ σε χειρωνακτικές εργασίες και η αμοιβή να πηγαίνει ΣΤΟ ΚΟΙΝΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ υπέρ του ΛΑΟΥ.

Απάντηση
Βιντάλ Σασούν14/04/201314:03

Σοιμπλε γερα με τσαμπουκά. Δωσε πονο στα λαμογια. Κουρεμα 60% σε ολες τις καταθεσεις πανω απο 5.000. Ηρθε η ωρα να πληρωσουν τη κριση οι μνημονιακοι βολεμενοι.

Απάντηση
Ελληνας Πολιτης14/04/201313:01

Αξιο τεκνο του πατερα του γερμανο-ναζι στρατιωτη ο σημαδεμενος ! Πλησιαζει και η ωρα του. Νομιζει οτι θα μεινει αιωνια εδω ? Τι να χαρει ο αδικος αρπαγας μισανθρωπος ?Σε λιγο θα βλεπει τα ραδικια αναποδα ειτε του αρεσει ειτε οχι. Μια σουπα και ενα χεσιμο την ημερα του ειναι αρκετα. Τι αλλο να φαει και να φχαριστηθει ο ανοητος αλαζονας απο το καροτσακι του ? Η προσωπικη του δοκιμασια αντι να τον κανει πιο ανθρωπο, τον εκανε μεγαλυτερο τερας και διεστραμενο. Αυτο ειναι που λεμε Υβρις και τον συγκεκριμενο θλιβερο, Υβριστη ! Αλλα βεβαια τα λεει γιατι ξερει οτι διαχρονικα εχει του εγχωριους Εφιαλτες να τους εξαγορασει και να τον υποστηριξουν στο αθλιο εργο του.... οι πλουτο-λιγουρηδες επιορκοι και απατριδες ψευτο-επιχειρηματιες πολιτικαντηδες της αθλιοτητας. Δυστυχως ο λαος υποφερει απο ελλεψη Ηθικης οχι υλικου πλουτου. Δυστυχως....

Απάντηση
dr.who14/04/201311:05

Για μισο λεπτο ! ουτε το κρατος,ουτε ο ευρωπαικος μηχανισμος να μη δινει χρηματα σε καμια τραπεζα. να κουρευονται οι καταθεσεις αφου η τραπεζα πηρε ρισκο.να καταστρεφεται και η τραπεζα και οσοι την εμπιστευθηκαν. τι φταιω να πληρωνω απανωτους φορους για μια τραπεζα που δεν δινει δεκαρα..(.περα απο την νομιμη φορολογια) για το αν εχω φαι στο τραπεζι...;ποιος ο λογος να μη μου φθανουν για να ζησω για να σωσω τον τραπεζιτη,το μαγαζι του και τους μεγαλοκαταθετες;

Απάντηση
piliotis14/04/201310:53

Απομένει, για τη νέα δόση, η οριστική παραίτηση της Ελλάδας από τις πολεμικές Γερμανικές αποζημιώσεις. Μετά από το χλιαρό όχι του κλαψούρη, η ΤΡΟΊΚΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΎ, θα ανακοινώσει ότι η Ελλάδα έχει παραιτηθεί οριστικά από τις πολεμικές αποζημιώσεις, με αποφάσεις όλων των Ελληνικών κυβερνήσεων των . ετών 1941- 1945. Επίσης ο συνταγματολόγος της παρέας θα αποφανθεί ότι οι αποζημιώσεις δεν προβλέπονται από το Γερμανικό σύνταγμα!!!, και όσοι ανακινούν τέτοιες υποθέσεις, είναι αντιευρωπαϊστές και ΝΑΖΙΣΤΕΣ, ναι όπως το ακούτε, Ν Α Ζ Ι Σ Τ Ε Σ!!!.. ΝΤΡΟΠΗ; ΜΑ ΑΥΤΗ ΚΑΤΑΡΓΉΘΗΚΕ ΜΕ DIRECTIVA THS COMMISION, ΑΚΟΥ ΝΤΡΟΠΗ; ΜΑ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ;

Απάντηση
ΚΑΤΟΧΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ 14/04/201310:47

ΕΙΝΑΙ η αίτια της δήλωσης 1!

Απάντηση
Mitsos14/04/201310:34

Στις ελληνικές ορθόδοξες εκκλησίες επι μονίμου βάσεως κοινωνούν πολυάριθμοι πιστοί. Χρησιμοποιήτε πάντα το ίδιο κουτάλι για μικρούς μεγάλους άρωστους και όλων αυτών που δεν περιποιούνται τα δόντια τους. Το στόμα είναι εστία μικροβίων. Όταν ήμουν μικρός ο παπάς της ενορίας που μεγάλωσα μας ανάγκαζε να ανοίγουμε το στόμα σαν πουλιά και έριχνε τη θεία κοινωνία στο στόμα μας χωρίς να ακουμπά το κουτάλι σε κανένα στόμα. Σε ορθόδοξη ενορία της σκανδιναβίας βουτά ο πατάς ένα κομματάκι ψωμί στη θεία λειτουργία και το δίνει στον κοινωνούντα. Αυτό έγινε παράδοση κατά το δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο επειδή υπήρχε μεγάλος κίνδυνος εξάπλωσης επιδημιών με τους ασθενικούς λόγω πολέμου οργανισμούς. Κάτι ανάλογο συμβαίνει και στην ελληνική κοινωνία σήμερα και η εκκλησία πρέπει να λάβει τα μετρα της, δηλαδή να εκσυχρονιστεί.

Απάντηση