PROTOTHEMA

Οικονομία

Aπέρριψε τα επιχειρήματα της Βρετανίας και Ολλανδία

Ευρωπαϊκό δικαστήριο δικαίωσε την Ισλανδία για τη χρεοκοπία της Icesave

Ευρωπαϊκό δικαστήριο δικαίωσε την Ισλανδία για τη χρεοκοπία της Icesave
ΕκτύπωσηΑποστολήΜέγεθος κειμένου 
  • Instagram
  • Επιλέξτε  τόπο κοινωνικής δικτύωσης για να μοιραστείτε την είδηση
Προσθήκη σχολίου

Η Ισλανδία είχε το δικαίωμα, όταν οι τράπεζές της κατέρρευσαν τον Οκτώβριο του 2008, να αρνηθεί να αποζημιώσει τους ξένους αποταμιευτές

Η Ισλανδία είχε το δικαίωμα, όταν οι τράπεζές της κατέρρευσαν τον Οκτώβριο του 2008, να αρνηθεί να αποζημιώσει τους ξένους αποταμιευτές, αποφάνθηκε σήμερα το δικαστήριο της Ευρωπαϊκής Ζώνης Ελεύθερων Ανταλλαγών (AELE).
 
Το δικαστήριο απέρριψε τα επιχειρήματα που παρουσίασαν η Βρετανία και η Ολλανδία, αναφέρεται στη σχετική δικαστική απόφαση.

Η απόφαση αναμενόταν για να γίνει γνωστό αν οι χρεοκοπημένες τράπεζες πρέπει ή όχι να διασώζονται με δημόσιο χρήμα. Μετά την χρεοκοπία της μεγαλύτερης ιδιωτικής τράπεζας της χώρας, της Landsbanki, η Ισλανδία αναγκάσθηκε να εθνικοποιήσει επειγόντως το τραπεζικό σύστημά της, χωρίς να μπορεί να απαντήσει στις ανησυχίες των καταθετών της Icesave, μιας "ον-λάιν" τράπεζας θυγατρικής της Landsbanki την οποία προτιμούσαν οι βρετανοί και οι ολλανδοί αποταμιευτές. Την εποχή του κραχ, η Icesave είχε καταθέσεις σχεδόν 4 δισεκατομμυρίων ευρώ.
 
Οι κυβερνήσεις της Βρετανίας και της Ιρλανδίας είχαν αποζημιώσει τότε πλήρως τους αποταμιευτές της Icesave και στη συνέχεια είχαν στείλει το λογαριασμό στο Ρέικιαβικ. Όμως το 2010 και στη συνέχεια το 2011 οι Ισλανδοί είχαν αρνηθεί με δημοψήφισμα τις ρυθμίσεις της αποζημίωσης που είχαν συμφωνηθεί με το Λονδίνο και τη Χάγη, υποστηρίζοντας δεν έχουν τη νομική υποχρέωση να αναλάβουν τις ζημιές μιας ιδιωτικής τράπεζας.
 
Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή προσέφυγε στο δικαστήριο της AELE για παραβίαση της ευρωπαϊκής οδηγίας σχετικά με την εγγύηση των καταθέσεων, η οποία υποχρεώνει να εξασφαλίζεται ένα ελάχιστο 20.000 ευρώ σε κάθε καταθέτη μιας τράπεζας που χρεοκοπεί.
 
Σύμφωνα με την Ισλανδία, η ευρωπαϊκή οδηγία υποχρεώνει το κράτος να δημιουργήσει ένα ταμείο εγγύησης των καταθέσεων, αλλά όχι να το εγγυηθεί με δημόσια χρήματα.


Ευκολόπιστος Έλλην28/01/201317:56

Πώς είναι δυνατόν να υπάρχουν τόσο αφελείς που θα πιστέψουν ότι τα κόμματα που ταίζονται από τις τράπεζες θα αντιπαρατεθούν μ´ αυτές; Το σκυλί, εκεί που τρώει, εκεί γαυγίζει.

Απάντηση
JACKOB1328/01/201317:34

Είσαι και άσχετος.Πρώτον εγώ και πολλοι αλλοι δεν λεμε να ξαναγυρίσουμε στη δεκαετια του 80 και 90, δεν είναι το πρωτυπο που. Αυτό ηταν το πρώτυπο των δοσιλογων πολιτικων του τότε, που σήμερα στηριζουν την ευροκατοχή που στηρίζεις και εσύ.Δεύτερον την περίοδο εκείνη το 85% του χρεους ήταν δραχμικό με την ενταξη μας στο ευρό αυτό έγινε χρεος σε ξένο νομισμα το οποιο δεν εκδίδουμε εμείς και υποχρεοτικά το ΔΑΝΕΙΖΟΜΑΣΤΕ.Τρίτον εκεινη τη περιοδο με ολα τα στραβα της 1950 2002 δεν χρεωκοπησαμε με εκείνη τη κακομοιρικη δραχμη που δεν την υποστηρίζω.Τέταρτον εγώ πιστεύω οτι δεν πρεπει να πληρωσω τα 80.000 ευρο που αναλογουν στην οικογενεια μου απο το δημισο χρεος για να συνεχισει να μας κυβερναει η λυστοσυμορία μας μας οδήγησε στη καταστροφή.Εαν θέλεις παραδειγμα χώρας με τεράστιες δημόσιες επενδυ΄σεις που φέρνουν κερδος δες λίγο τα οικονομικα της ΝΟΡΒΗΓΙΑΣ (ΑΕΠ ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΡΕΟΣ ΚΤΛ)ΤΕΛΟΣ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΠΟΥ Η ΙΔΙΑ ΔΕΝ ΠΡΟΧΩΡΑ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ (ΑΡΑ ΔΕΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ) ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΒΑΛΕΙ ΤΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΑ 120ΔΙΣ ΕΥΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΣΕΙ Η ΑΝΕΡΓΙΑ ΣΤΟ 10%. ΠΟΙΟΣ????ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΑΝΕΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΤΕΣ ΘΈΛΟΥΝ ΜΟΝΟ ΤΑ ΕΤΟΙΜΑ(ΔΕΗ ΕΥΔΑΠ ΔΕΠΑ ΔΕΣΠΑ ΚΤΛ)ΟΥΣΤ ΕΥΡΟΡΑΓΙΑΔΕΣ

Απάντηση
κυνηγος κεφαλων28/01/201316:24

@jackob13  το 1980-1990 που ησουνα που επρεπε καθε χρονο να περνεις 25% αυξηση για να πατσισεις τον πληθορισμο ??? αν το 2009 χρωσταγαμε 300 δις με τον πληθωρισμο της δραχμης το 2013 θα θελαμε 125% δηλ περιπου 650 δις για πεσμου φαντασσσστικε οικονομολογε τι θα καναμε τοτε ? μα θα τυπωναμε κι αλλα χρηματα εεε ? οπως την κατοχη ? που ειχε ο Γερμανος τυπωτικη μηχανη και αγοραζε το 1 αυγο 25 δις δραμες ? ωραια χρονια τι μου θυμησες τοτε περναγαμε καλα

Απάντηση
TERMINATOR28/01/201315:46

ΜΑ ΝΑ ΧΑΣΟΥΜΕ ΤΟ ΕΥΡΩ ΜΑΣ? ΚΑΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΨΩΝΙΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΜΕ ΣΥΝΑΛΛΑΓΜΑ? ΔΕ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ

Απάντηση
ΘΔ28/01/201315:39

@jacob13 κοροιδα????? κοροιδα????εισαι βεβαιος??μα τι λες?? αναρχικε.

Απάντηση
cia28/01/201315:32

@ jackob 13, χαρα στο κουράγιο σου να τους τα εξηγεις...

Απάντηση
ΤΡΟΜΟΣ28/01/201315:23

ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΕΦΤΑ, ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΤΑ ΚΟΡΟΙΔΑ 

Απάντηση
jackob1328/01/201315:15

 Εμείς τα κοροιδα δανειζόμαστε σαν κρατος για να πληρώνουμε τις φαληρισμένες τραπεζες! Αυτά για τους κρετινους ευρολιγουρηδες δεξιους και αριστερούς.Με εθνικό νομισμα διαγράφεις ιδιωτικά χρεοι και επανεκινείς την οικονομια με άμεση χρηματοδότηση, με το ευρό το χρήμα το δανεόζεσαι.Οσο για το γελοιο επιχειρημα της υποτίμησης εαν το χρημα που κοψεις παει σε παραγωγικες επενδυσεις η υποτιμηση θα ειναι πολυ μικρή.Τι λεω τωρα θα μου πεις,εδω εχουμε παρι διαζυγιο απο τη λογικη αυτα ειναι ψηλά γραμματα.

Απάντηση