PROTOTHEMA

Οικονομία

Το επιβεβαίωσε ο Επίτροπος Όλι Ρεν

Ηλεκτρονικός έλεγχος όλων των καταθέσεων

Ηλεκτρονικός έλεγχος όλων των καταθέσεων
ΕκτύπωσηΑποστολήΜέγεθος κειμένου 
  • Instagram
  • Επιλέξτε  τόπο κοινωνικής δικτύωσης για να μοιραστείτε την είδηση
Προσθήκη σχολίου

Το ΣΔΟΕ, κατόπιν απαίτησης της Task Force, δημιουργεί μητρώο με τα πλήρη στοιχεία και τις κινήσεις όλων των λογαριασμών των Ελλήνων πολιτών

Πρόσβαση και έλεγχο στο σύνολο των τραπεζικών λογαριασμών των Ελλήνων πολιτών αποκτά η Κομισιόν!
Δια στόματος του Επίτροπου αρμόδιου για οικονομικά θέματα Όλι Ρεν επιβεβαιώθηκε η είδηση περί σχεδίου της Ευρωπαϊκής Επιτροπής για πάταξη της φοροδιαφυγής μέσω της δημιουργίας μητρώου λογαριασμών και παρακολούθησης της κίνησης στους τραπεζικούς λογαριασμούς.

Ο κ. Ρεν, απαντώντας σε ερώτηση του βουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ, Νίκου Χουντή, παραδέχθηκε πως η ΕΕ είναι… ενήμερη για τον «Χάρτη πορείας για την τεχνική βοήθεια στο πεδίο της καταπολέμησης του ξεπλύματος χρήματος και της φοροδιαφυγής» επισημαίνοντας παράλληλα ότι κύριος στόχος είναι «να αξιοποιηθούν όλα τα εργαλεία και οι πληροφορίες κατά του ξεπλύματος χρήματος, ακόμη και όταν αυτές προέρχονται από τρίτους».

Ο Ευρωπαίος Επίτροπος διευκρίνισε πάντως ότι αυτό το κατ’ ουσίαν ηλεκτρονικό φακέλωμα όλων των στοιχείων των καταθέσεων φυσικών και νομικών προσώπων στις ελληνικές τράπεζες δημιουργείται από το ΣΔΟΕ, κατόπιν απαίτησης της Task Force. Ενώ έκανε λόγο για ένα μητρώο που θα ελέγχεται από τις ελληνικές αρχές, λέγοντας χαρακτηριστικά πως «δεν έχει τεθεί ζήτημα από κοινού επεξεργασίας των δεδομένων με αρχές και υπηρεσίες εκτός Ελλάδας».

Σε κάθε περίπτωση αυτό που δημιουργείται είναι ένα είδος ηλεκτρονικής παρακολούθησης, ένα «αρχείο» που θα περιέχει τα πλήρη στοιχεία και το «σπάσιμο κάθε απορρήτου» για τις καταθέσεις και την κίνηση των λογαριασμών των Ελλήνων πολιτών.

Πάντως ο κ. Ρεν κατέληξε λέγοντας πως «επί του παρόντος, οι ελληνικές αρχές συνεργάζονται με εκπροσώπους των ελληνικών χρηματοπιστωτικών ιδρυμάτων και της Ελληνικής Ένωσης Τραπεζών για να εκπονήσουν μια αρχική πρόταση για περαιτέρω συζήτηση. Δεν έχουν καταλήξει ακόμη σε συγκεκριμένη πρόταση».

cia11/12/201214:02

Μπαινει ο καθε πικραμενος που νομιζει οτι θα πιει το αιμα του διπλανου του και γραφει οτι του κατεβει. Δηλ ρε πικραμενοι, εσεις δε δωσατε μαυρα λεφτα σε υδραυλικους και ηλεκτρολογους? Ουτε σε ιδιαιτερα έ? Αλλα δε τους καταγγειλατε, το παιξατε large έ? Περιμενατε να τους ξετρυπωσουν οι αλλοι και τωρα κανετε τις παρθενες και τους τιμητες... Ειδατε αιματακι και λιγουρευεστε έ? Αθανατοι Ελληνες... Δηλ θα ειναι δυσκολο να αποδειξουν οι εφοριακοι οτι οποιοι εχουν καταθεσεις ειναι αποτελεσμα φοροδιαφυγης? ετσι για λιγα ευρω στον καθενα να τσιμπησουν, μια χαρα θα ειναι. ΑΛΛΑ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΓΩ ΜΙΑ, ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΕΧΕΙ Ο ΑΛΛΟΣ? Ελληναραδες...

Απάντηση
Γ.Τ.Μ.11/12/201212:43

 @ ΓΡ | 11/12/2012 12:27. Πολύ σωστός.΄Ετσι είναι. Κοιτάζουν μόνο το δικό τους πουγκί και των "ημετέρων" φίλων τους. Θέλουν κρέμασμα στο Σύνταγμα.-

Απάντηση
@DDN11/12/201212:38

 Θα ´´κατασπαραξεις ´´ ε ? - χαχαχαχα!

Απάντηση
WWW11/12/201212:37

 οσοι εχετε εστω και 100 € , παρτε τα σε λιγο θα αγοραζετε μονο 1 ψωμι μισοκιλο..........

Απάντηση
ΓΡ11/12/201212:27

 Kαι μετα εχουν την απαιτηση να γυρισουν πισω οι καταθεσεις...Αντι να ασχοληθουν με τα εκατομυρια των διαφορων πιρανχας που τα σιγουρεψανε στις Ελβετιες κοιτανε πως θα φακελωσουν τον απλο κοσμακι κ πως θα του βαλουν χερι στις οικονομιες του

Απάντηση
Epwnvmus BS, MS11/12/201212:03

Ωραία, θα αγοράζουμε λοιπόν κ εμεις με μετρητά εντοκα ομόλογα Γερμανίας, Γαλλίας, Ελβετίας, ΗΠΑ, ότι νά´ναι.. Ψαξτε.. βρείτε! Άθλιοι!!

Απάντηση
Χαχα11/12/201210:55

 Εγω τα εχω σε σεντουκια. Δεν εμπιστευομαι κανεναν. Ουτε τον οχλο, ουτε τα καμαρια που μας κυβερνησαν/κυβερνουν/θα κυβερνησουν. Ολα τα άλλα του στυλ "επιτελους" και πρασινα αλογα ειναι για να χαιρονται μερικοι. Υπάρχουν ακομα μεθοδοι και να βγαλεις και να διατηρησεις λεφτα εξω. Και το κανουν πολλοι (ακομα και πολλοι απο αυτους που φωναζουν). Αν θελω να αγορασω ακινητο με μαυρα πληρωνω το φορο για την αντικειμενικη, π.χ 180.000 --> 18000 , του δινω επιταγη 40.000 γιατι λογω κρισης τοσα εχω-τοσα θελει (επισημως), και τα υπολοιπα στο χερι. Απλα σας ειπα ενα παραδειγμα για να μην πεταει ο καθενας την παρολα του εδω μεσα. Α, ξεχασα να πω, πιθανοτατα ερχεται καταρευση του τραπεζικου συστηματος. Αφηστε τους λαϊκισμους και κοιτατε να φυλαχτητε απο αυτα που ερχονται.

Απάντηση
xm11/12/201210:45

η σδοε δε πρεπει να ειναι πιονι του task force , και να ειναι πιο προσεκτικη γιατι με αυτεσ τησ βλακιεσ θα πεσουν η καταθεσεις στο απολυτο μηδεν , για να ηρεμησουν λιγακι !!!!!

Απάντηση