PROTOTHEMA

Οικονομία

Κρίσιμο Eurogroup για την Ελλάδα

Μέσα σε 30 μέρες θα έρθουν τα λεφτά

Μέσα σε 30 μέρες θα έρθουν τα λεφτά
ΕκτύπωσηΑποστολήΜέγεθος κειμένου 
  • Επιλέξτε  τόπο κοινωνικής δικτύωσης για να μοιραστείτε την είδηση
Προσθήκη σχολίου

Η δόση θα έρθει σε… δόσεις - Αντ. Σαμαράς: «Τα χρήματα θα έλθουν σύντομα, και με το παραπάνω» - "Απαντήσεις" με δύο νομοσχέδια θα δώσει ο Στουρνάρας

Ανακούφιση σε ορισμένους και έκπληξη για πολλούς αναμένεται να προκαλέσει η εμφάνιση του Γιάννη Στουρνάρα στο συμβούλιο των υπουργών Οικονομικών της Ευρωζώνης στις Βρυξέλλες, όπου θα καταφτάσει έχοντας υπό μάλης δύο ψηφισμένα νομοσχέδια με τα μέτρα του Μεσοπρόθεσμου και τον νέο κρατικό προϋπολογισμό του 2013.

Αν και πολλοί «άσπονδοι φίλοι» της χώρας μας ανέμεναν ή "πόνταραν" στην αποτυχία του εγχειρήματος, όταν ξεκινούσαν οι διαπραγματεύσεις με την Τρόικα μετά τις εκλογές του Ιουνίου, τώρα πλέον η Αθήνα εμφανίζεται να έχει κάνει «το καθήκον της» και να περιμένει με τη σειρά της από τους ευρωπαίους εταίρους και το ΔΝΤ να πράξουν ανάλογα.
Τίποτα όμως δεν δικαιολογεί την αισιοδοξία που απορρέουν οι δηλώσεις των Ελλήνων αξιωματούχων, ως προς την έγκαιρη καταβολή της δόσεως. Όχι τόσο διότι θέλουν να κάνουν πίσω ορισμένοι από τους ευρωπαίους εταίρους, όσο κυρίως γιατί έχει χαθεί πλέον τόσος χρόνος με πάσης φύσεως πισωγυρίσματα και αναβολές που οι δανειστές δεν έχουν κανέναν λόγο να πιεστούν για να τον καλύψουν.

Ούτως ή άλλως όμως, όπως διαφαίνεται, οι δόσεις θα δοθούν σε δόσεις, αλλά με διαφορά ολίγων ημερών ή εβδομάδων μεταξύ τους. Και δεν είναι παράλογο αυτό αν αναλογιστεί κανείς πως ένα μεγάλο τμήμα των χρημάτων προορίζεται πχ για την ανακεφαλαίωση των τραπεζών και δεν θα δοθεί υπό τη μορφή χρημάτων αλλά εγγυήσεων.

Άλλο τμήμα δανείων πάλι αφορά παλαιότερες δόσεις (του Μαρτίου και του Ιουνίου) και  άλλο την δόση Σεπτεμβρίου, που διέπονται από διαφορετικό νομικό καθεστώς. Άλλα χρήματα πάλι προορίζονται για εξόφληση ομολόγων που κατέχει η ΕΚΤ ή για συσσωρευμένα χρέη προς τον εγχώριο ιδιωτικό τομέα που ενδιαφέρουν περισσότερο την Τρόικα, ενώ άλλα έχουν στόχο μια απλή αναχρηματοδότηση εντόκων γραμματίων ή την τρέχουσα μισθοδοσία δημοσίων υπαλλήλων που δεν «καίνε» τους δανειστές.

Και μόνο πάντως το γεγονός πως η κυβέρνηση αποφάσισε να δανειστεί με έντοκα γραμμάτια 4 μηνών (θα τα εκδώσει την Τρίτη 13 Νοεμβρίου) δείχνει πως αναμένει πως τα λεφτά θα φτάσουν σε μέχρι και έναν μήνα από σήμερα.
Μέχρι τότε θα πρέπει να κινείται σε τεντωμένο σχοινί κάνοντας «τράμπα» τα λεφτά που εισπράττει από φόρους και παγώνοντας σχεδόν όλες τις δαπάνες που μπορεί να καθυστερήσει, μέχρι να εισρεύσουν στα κρατικά ταμεία τα κονδύλια που έχει εδώ και πολύ καιρό ανάγκη.

Αντ. Σαμαράς: «Τα χρήματα θα έλθουν σύντομα, και με το παραπάνω»

Ο πρωθυπουργός από το βήμα της Βουλής απάντησε στις αιτιάσεις του κ. Τσίπρα για την καθυστέρηση της δόσης του δανείου λέγοντας: “Τα χρήματα θα έλθουν στο ακέραιο και με το παραπάνω. Κάποιοι αμφισβητούν ότι τα χρήματα θα έλθουν, εγώ παλεύω για το παραπάνω. Η Ελλάδα έκανε εκείνα που δεσμεύτηκε και τώρα είναι η ώρα των δανειστών να κάνουν εκείνα για τα οποία δεσμεύτηκαν. Βιαστήκατε να χαρείτε ότι δεν θα πάρουμε τα χρήματα, θα τα πάρουμε τα χρήματα. Διαβάστε περισσότερα



ΝΙΚΟΣ12/11/201212:42

Τι θέλει να πει ο ποιητής βλέπε πρωθυπουργός όταν λέει ότι τα λεφτά θα έρθουν και με το παραπάνω; θα τους δώσει μπόνους η τρόϊκα γιατί είναι καλά παιδιά και πειθήνιοι υπηρέτες;Τριανδρία του αίσχους πλησιάζει το τέλος σας και μην ανησυχείτε θα σας περιποιηθούν με το παραπάνω .

Απάντηση
αντωνης12/11/201212:41

να δουμε ρε αντωνακη μολις ερθει η δοση σας για να την δωσετε στις τραπεζες και στιυς τοκους γιατι ο κοσμος δεν θα καταλαβει παλι τιποτα οπως δεν καταλαβε και τις προηγουμενες δοσεις τι θα λες.και παλι σε 2-3 μηνες θα ψαχνετε παλι δανεικα να πληρωσετε τι θα λες και τι παραμυθακι θα σκεφτεις παλι.

Απάντηση
DAF12/11/201212:12

Ας μην ασχολούμαστε με το τι λέει και πως το λέει ο Σοϊμπλε και ας μην ανησυχούμε χωρίς λόγο. Αυτός ξέρει πολύ καλά πως να διαχειριστεί τους Γερμανούς που θα χρειστεί να ψηφίσουν στη βουλή τους για τη βοήθεια προς την Ελλάδα.

Απάντηση
XM 12/11/201211:58

ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΡΓΗΣΕΙ ΝΑΡΘΕΙ Η ΔΟΣΗ , ΕΙΔΗ ΕΧΕΙ ΑΡΓΗΣΕΙ 6 ΜΗΝΕΣ , ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΠΩΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΑΘΟΥΜΕ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΑΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ , ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΗ ΣΤΙΣ ΜΕΤΑΡΥΘΜΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΤΗ ΔΟΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΗ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ!!!!!!

Απάντηση
@ aporia | 12/11/2012 10:1312/11/201211:49

Εισαι αξιος λυπησης να υπερασπιζεσαι τον απατεωνα Στουρναρα που απο τη μια κλαιγεται και μιλαει για χρεωκοπια και απο την αλλη συνεχιζει να δανειζεται ασυστολα με εντοκα γραμματια.

Απάντηση
pepe_le_pew12/11/201211:42

Και εγω αυτο λεω να μην δψθει φραγκο και στις 16 Νοεμβριου να μην δψθουν ουτε μισθοι ουτε συνταξεις . Ειμαι περιεργος να δω το σχεδιο της αντιπολιτευσης Υγ Οσα και να ερθουν αν δεν αλλαξει η Ελλάδα θα πανε χαμενα . Η ελληνικη οικονομια δεν ΕΧΕΙ μαυρη τρυπα . Η Ελληνικη οικονομια ΕΙΝΑΙ μια μαυρη τρυπα.

Απάντηση
ΤΡΟΙΚΑ12/11/201211:26

@ΠΡΟΣ ΤΡΟΙΚΑ..... Ενταξει φιλε μου, θα ενημερωσω τον ταμεια να μην δωσει ουτε ευρω μεχρι να με ενημερωσεις οτι εγιναν οι αλλαγες που θελεις. Μολις γινουν ολα αυτα που ζητας στειλε μηνυμα για να στειλω τα euro.... ok? Κρατα μας ενημερους!! Αν μεχρι τοτε που θα γινουν οι αλλαγες δεν ζεις , αφησε μηνυμα στα παιδια η στα εγγονια σου και πες τους να μ ενημερωσουν αμεσως!!!!!

Απάντηση
Red Ink12/11/201211:26

Δεν πα να ρθει η δόση...Ο κόσμος πάλι θα μείνει με το χέρι απλωμένο να ζητιανεύει.. δώσε δώσε.

Απάντηση