PROTOTHEMA

Οικονομία

Στήριξη και από τη διασπορά

Το Bloomberg για το “Greece Debt Free”

Το Bloomberg για το “Greece Debt Free”
ΕκτύπωσηΑποστολήΜέγεθος κειμένου 
  • Instagram
  • Επιλέξτε  τόπο κοινωνικής δικτύωσης για να μοιραστείτε την είδηση
Προσθήκη σχολίου

Ο Β. Μαρινάκης αγόρασε το χρέος που αντιστοιχεί στους 55 εργαζόμενους του «Ολυμπιακού»

Στην προσπάθεια που ξεκίνησε ο εφοπλιστής Πέτρος Νομικός για την εξαγορά του ελληνικού χρέους από τους ίδιους τους Έλληνες και τους Έλληνες της διασποράς αναφέρεται το πρακτορείο Bloomeberg, υπογραμμίζοντας πως προς το παρόν το μεγαλύτερο μέρος των προσφορών προέρχεται από  Έλληνες της Γερμανίας. 

Το δημοσίευμα του πρακτορείου κάνει λόγο για την κίνηση του Πέτρου Νομικού να προσελκύσει το ενδιαφέρον των Ελλήνων ώστε να αγοράσουν ελληνικά ομόλογα σε πολύ χαμηλές τιμές και παραπέμπει στη συνέντευξη που παραχώρησε ο Έλληνας εφοπλιστής στο περιοδικό «Der Siegel»

«Κάθε ‘Έλληνας πολίτης χρωστάει περίπου 25.000 ευρώ. Με τα ομόλογα του δημοσίου να αλλάζουν χέρια σε πολύ χαμηλότερες τιμές, όλο αυτό το χρέος μπορεί να αγοραστεί με μόλις 3.000 ευρώ. Με 3.000 ευρώ κάθε Έλληνας μπορεί να κερδίσει την ελευθερία του» δηλώνει ο κ. Νομικός σε συνέντευξή του στο περιοδικό «Spiegel». 

Το Bloomberg αναφέρεται επίσης και στη συμμετοχή στο εν λόγω κίνημα του κυρίου Βαγγέλη Μαρινάκη ο οποίος συμφώνησε να αγοράσει το χρέος που αντιστοιχεί στους 55 εργαζόμενους του «Ολυμπιακού». Ο Πρόεδρος του Ολυμπιακού μιλώντας μάλιστα και στην Wall Street Journal ανέφερε πως η κίνηση αυτή είναι κάτι «που αξίζει τον κόπο». 

Διαβάστε εδώ το δημοσίευμα του Bloomeberg


TERMINATOR03/07/201211:49

ΑΣ ΜΑΣ ΔΕΙΞΕΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΜΙΑ ΔΗΛΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΦΟΠΛΙΣΤΕΣ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ ΤΑ JUNKS ΟΠΟΥ ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ ΟΤΙ ΘΑ ΤΑ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ....ΑΜΑ ΜΟΥ ΤΗ ΔΕΙΞΕΤΕ ΤΑ ΠΕΡΝΩ ΠΙΣΩ ΟΛΑ ΚΑΙ ΥΤΠΟΓΡΑΦΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΜΑΛΑΚΑΣ.... ΤΩΡΑ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ "ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ" ΟΠΩΣ ΑΥΤΗ ΤΟΥ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟΥ ΤΟ '99 , ΙΣΩΣ ΓΙΑΤΙ ΖΩ ΑΛΛΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΗΣ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ , ΤΗΣ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑΣ, ΤΗΣ ΕΥΗΜΕΡΙΑΣ, ΤΗΣ ΠΡΟΛΗΨΗΣ , ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ, ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΚΑΙ ΤΡΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΑΔΑΣ ΠΟΥ ΖΕΙΤΕ ΕΣΕΙΣ ΟΛΟΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ

Απάντηση
@den trome xorto@TERMINATOR03/07/201211:14

Τα ομολογα τα αγοραζεις και τα ΑΚΥΡΩΝΕΙΣ. Δηλαδη κανεις δωρεα στην πατριδα σου. Δεν τα παιρνεις για να κανεις σπεκουλα. Οσο για το σκεπτικο οτι θα ανεβουν οι τιμες εαν αρχισουμε να τα αγοραζουμε ,εσεις οταν βλεπετε μια ευκαιρια, τι σκεπτεστε; Δεν την αξιοποιω γιατι εαν το κανω τοτε θα παψει να ειναι ευκαιρια; Πανεξυπνο κολπο, πρεπει να ειστε οικονομολογοι παγκοσμιου βεληνεκους. Εαν αυξηθουν οι τιμες τοτε σταματαμε την αγορα, εως τοτε ομως η αναλογια παραμενει περιπου 3/25.

Απάντηση
@TERMINATOR03/07/201210:53

εσυ εισαι ο ηλιθιος! μα τι λαλακιες γραφεις ρε? Βουτα ρε τη γλωσσα στο μυαλο. Αυτο που λες τα ξερεις? Εγω ασχολουμαι με τα χρηματοοικονομικα και σου λεω οτι τα hedge funds δεν εχουν καμια σχεση με τα κρατικα ομολογα. Και τα κρατικα ομολογα της Ελλαδας δεν φερουν return! το κουρεμα σου λεει κατι? οσοι ειχαν ελληνικα ομολογα χασαν τα μισα τους λεφτα. το κουρεμα ολοι συζητουν οτι θα ξανα γινει. Και να βγαλουν μικρο κερδος σε γρηγορη αγοροπωλησια κανεναν δεν συμφερει να κατεχει ελληνικα ομολογα, ειναι σαν ενα μουτζουρη η μια βομβα. Αντε πια με τη παραπληροφορηση και το λαικισμο! Συμβουλη: σταματα να διαβαζεις το ριζοσπαστη

Απάντηση
TERMINATOR03/07/201210:43

ΕΙΣΤΕ ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΗΛΙΘΙΟΙ....ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ ΤΟ ΧΡΕΟΣ ΣΕ ΤΙΜΕΣ ΞΕΥΤΙΛΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ ?? ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΤΑ JUNK ΚΟΛΟΧΑΡΤΑ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΙΔΙΚΗ ΤΕΛΕΤΗ ΒΡΑΒΕΥΣΗΣ?? ΜΑ ΠΟΣΟ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΕΙ ΑΥΤΟ???? ΤΑ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ ΓΙΑΤΟΝ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΤΑ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΤΟ ΚΑΘΕ ΑΡΠΑΚΤΙΚΟ HEDGE FUND...ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΚΕΡΔΗ (ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΜΟΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ) ΜΕ ΜΙΝΙΜΟΥΜ ΕΠΕΝΔΥΣΗ.... ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ?? ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΤΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΝ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΛΗΞΗΣ ΔΕΝ ΘΑ ΣΤΗΘΟΥΝ ΣΤΟ ΚΙΣΣΕ ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΝΑ ΕΙΣΠΡΑΞΟΥΝ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥ?? ΤΩΡΑ ΓΙΑΤΙ ΔΙΝΕΤΑΙ Η ΔΗΜΟΣΙΟΤΗΤΑ?? ΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΠΕΥΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΑΦΕΝΟΒΙΟΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΝ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΟΜΟΛΟΓΑ ΝΟΜΙΖΟΝΤΑΣ ΟΤΙ "ΘΑ ΞΕΧΡΕΩΣΟΥΝ" ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΟΝΗΡΙΔΗΔΕΣ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΑΜΕΣΑ ΚΕΡΔΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΟΔΟ ΤΗΣ ΤΙΜΗΣ ΤΟΥΣ, ΑΦΟΥ ΤΑ ΞΕΦΟΡΤΩΘΟΥΝ ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ,ΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΠΗΡΑΝ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΑ ΣΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ...Ε..ΡΕ ΕΛΑΔΙΣΤΑΝ ....ΜΕ ΤΑ ΤΣΑΡΟΥΧΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΦΟΥΣΤΑΝΕΛΕΣ ΚΑΒΑΛΑΝΕ ΤΑ JEEP ..AYTA ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΙ ΞΕΝΟΙ ΚΑΙ ΟΡΜΑΝΕ...

Απάντηση
den trome xorto....03/07/201210:38

η βλακεια φτανει πια στο διάστημα..... σωστα λενε οι κυριοι ότι οι τιμες των ομολογων ειναι απο 25.000 στα 3000 ευρω....και εκει πωλουνται τωρα στην δευτερογενη αγορα.. όταν όμως μυρίσουν αίμα οι κερσκοποι,,,παίκτες των ομολόγων και δουν μια πραγματικά μαζική κίνηση από τους οικογενειάρχες να αγόρασουν χρέος ..τότε τα ομόλογα τα ξξαναπουλιούνται κοντά στο 25.000..!!!!!!!! μαλακες δεν έιναι αυτοί που τα έχουν..!!!!! καλά ρε παιδί μου που απευθύνονται ..σε ηλιθίους..!!! θαμου πεις ο λαοτζικος τσιμπάει με κάτι τέτοια ,,,,ότι τοσο απλά κερδίζεις την ελευθερία σου μόνο με 3 χιλ ευρώ..!!!!!! ρε σανιδα που θέλετε

Απάντηση
Reality bites03/07/201210:25

Αλλη μια ιδεα που θα μπορουσε να λυσει το προβλημα, θεωρητικα! Το πραγματικο προβλημα ομως ειναι αλλο! Και αν ολοι συμφωνουσαν οτι πρεπει να γινει, ο καθε "ξυπνος" θα περιμενε απο ολους τους αλλους να το κανουν (οπως ολα τα αλλα) και αυτος απλως να ...παροτρυνει. Το προβλημα ειναι οτι, οπως ολοι ξερουμε, στην Ελλαδα υπαρχουν σχεδον δεκα εκατομμυρια εξυπνοι και μερικες εκατονταδες χιλλιαδες "κοροιδα". Για αυτο λοιπον η προταση αυτη, οπως και καθε αλλη καλη προταση, δεν "βγαζει" πουθενα. Μονο αναγκαστικα μετρα, δυστυχως, εχουν αποτελεσμα. Ετσι ειμαστε....

Απάντηση
Telis03/07/201210:15

Δεν ειναι 3,000 ανα ατομο. Επισης αμα αρχιζουν να αγοραζουν θα ανεβουν γρηγορα στην κανονικη τιμη.

Απάντηση
Ηλιάνα Β.03/07/201210:03

Μη δίνετε δεκάρα πατριώτες, στους μισθούς των δ.υ. θα τα φάνε. Ούτε ένα ευρώ στην Ελλάδα αν δεν γίνουν πρώτα εκατοντάδες-χιλιάδες απολύσεις δ.υ!

Απάντηση
Κωστας Τ.03/07/201209:59

Φοβερη κινηση... εντυπωσιασμου για τα χαιβανια που μπορει να ξεσηκωθουν να φορολογησουν τους εφοπλιστες, η εν πασει περιπτωσει, κινηση υστεροφημιας. Λοιπον, 3χιλ χ 10 εκατ. 30 δισ, αν παρουμε τα 15 πισω ειμαστε καλα. Αν δεν δω τον κυριο Νομικο να βαζει μονος του εστω και 0.1% (δηλ. 150εκατ), θα συνεχισω να την θεωρω κινηση ανευ ουσιας.

Απάντηση