PROTOTHEMA

Οικονομία

Εφιαλτική εκτίμηση της αμερικανικής τράπεζας

Citigroup: Εκτός ευρώ η Ελλάδα την 1η Ιανουαρίου 2013!

Citigroup: Εκτός ευρώ η Ελλάδα την 1η Ιανουαρίου 2013!
ΕκτύπωσηΑποστολήΜέγεθος κειμένου 
  • Instagram
  • Επιλέξτε  τόπο κοινωνικής δικτύωσης για να μοιραστείτε την είδηση
Προσθήκη σχολίου

Η νέα δραχμή θα είναι υποτιμημένη κατά 60% έναντι του ευρώ, το ελληνικό χρέος θα εκτιναχθεί στο 400% του ΑΕΠ και ο πληθωρισμός θα αγγίξει το 20%, προβλέπουν οι αναλυτές της τράπεζας αν η Ελλάδα βγει από την ευρωζώνη

Ο τραπεζοπιστωτικός όμιλος που πρώτος εισήγαγε τον όρο "Grexit", δηλαδή την συντομογραφία που περιγράφει την πιθανότητα εξόδου της Ελλάδας από την ευρωζώνη, προβλέπει τώρα ότι η χώρα μας θα αναγκαστεί να εγκαταλείψει το κοινό νόμισμα την 1η Ιανουαρίου του 2013, σε επτά μήνες από σήμερα!  

Στην τελευταία του έκθεση, ο επικεφαλής αναλυτής της Citigroup, Willem Buiter, προβλέπει την έξοδο της χώρας μας από το ευρώ την 1η Ιανουαρίου του 2013, επισημαίνοντας πως το ενδεχόμενο αυτό δεν είναι 100% σίγουρο, εκτιμά όμως πως είναι αυτό που συγκεντρώνει τις μεγαλύτερες πιθανότητες.

Παρά την αυξημένη αβεβαιότητα που περικλείει το μείζον ζήτημα της ελληνικής κρίσης, η χώρα θα αναγκαστεί να αποχωρήσει από το ευρώ την 1η μέρα του 2013, μια κίνηση η οποία θα συνοδευθεί από μεγάλη υποτίμηση του νέου της νομίσματος και ραγδαία πτώση της οικονομικής της δραστηριότητας, αναφέρει στην έκθεση του.
 
Ο Willem Buiter, εκτιμά πως η ΕΚΤ θα συνεχίσει την παροχή ρευστότητας προς τις ελληνικές τράπεζες, αλλά μόνο μέχρι τις 17 Ιουνίου, οπότε και θα διεξαχθεί η νέα εκλογική αναμέτρηση.
Μετά τις εκλογές όμως θα τα αλλάξουν όλα, υποστηρίζει, προεξοφλώντας ότι το αποτέλεσμα δεν θα οδηγήσει στο σχηματισμό κυβέρνησης που θα τηρήσει το Μνημόνιο. Η εξέλιξη αυτή θα σημάνει και το τέλος της βοήθειας της τρόικας προς την Αθήνα.
 
Σύμφωνα με την Citigroup, υπό αυτές τις συνθήκες, τα ταμειακά διαθέσιμα της Ελλάδας θα εξανεμιστούν και μοιραία η χώρα θα οδηγηθεί εκτός ευρώ.
 
Υπενθυμίζεται άλλωστε πως πρόσφατα ο Buiter είχε δηλώσει πως οι πιθανότητες εξόδου της Ελλάδας από το ευρώ ανέρχονται στο 50-75%. Ο ίδιος παρόλα αυτά επιχειρεί να καθησυχάσει τους επενδυτές, πως η εξέλιξη αυτή δεν θα λάβει χώρα σε... ένα μήνα από τώρα.
 

Κατά τον Buiter, η έξοδος της Ελλάδας από το ευρώ θα σημάνει τα εξής:
 
- Υποτίμηση 60% του νέου νομίσματος της χώρας έναντι του ευρώ. Η νέα δραχμή θα παραμείνει υποτιμημένη έναντι του ευρώ κατά 50-60% για διάστημα 5 ετών.
- Η αναλογία χρέους προς ΑΕΠ θα εκτιναχθεί στο 400% έως το 2013 και θα χρειαστεί νέα αναδιάρθρωση του ελληνικού χρέους το 2015.
- Το ελληνικό ΑΕΠ θα συρρικνωθεί ακόμη 10% το 2013.
- Ο πληθωρισμός στην Ελλάδα θα εκτιναχθεί στο 20% το 2013 και το 2014.

CyNomad @@CyNomad | 24/05/2012 13:1225/05/201212:19

Υποστηρίζω ακριβώς το αντίθερο, και συμφωνώ μαζί σου : Η χωρα δεν μπορεί να ζήσει βασιζόμενη στη δικές της δυνάμεις. Αναφέρομαι στο εξής: αυτοί που θα πάρουν τη απόφαση εξόδου είμαι σίγουρος ότι θα προσωρήσουν σε άρνηση του χρέους γιατί δεν θα έχουν τίποτα να χάσουν

Απάντηση
Giorgos24/05/201218:27

Το χρέος θα το πληρώσουμε είτε με δραχμή είτε με EURO. Μην είστε κοροϊδα! Όπως το πληρώσαμε στις προηγούμενες 4 χρεοκωπίες, έτσι θα το πληρώσουμε και τώρα... ΜΗΝ ΛΕΤΕ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΟΤΙ ΜΕ ΧΡΕΩΚΟΠΙΑ ΘΑ ΔΙΑΓΡΑΦΕΙ ΤΟ ΧΡΕΟΣ! ΕΧΟΥΜΕ ΧΡΕΩΚΟΠΗΣΕΙ ΑΛΛΕΣ 4 ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΑΜΕ ΟΛΑ!!! (Μη μου πεις κανείς για δικαίωση στο Δικαστήριο των Εθνών...) Καλά τα λέει ο NYC

Απάντηση
nemesis24/05/201217:59

@nemesis ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΝΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΣΕΙΣ ΤΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΑ ΚΑΙ ΝΤΟΠΙΑ ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ ΣΟΥ ΣΑΝ ΚΑΛΟΣ ΔΟΣΙΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ,ΚΑΙ ΜΗΝ ΣΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΤΙ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ!..ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΧΕΙΡΙΣΜΟΥΣ ΤΩΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΝ ΜΝΗΜΟΝΙΩΝ ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙΣ ΔΕΝ ΕΜΕΙΝΑΝ ΟΥΤΕ ΦΑΡΜΑΚΑ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ!

Απάντηση
NYC24/05/201217:08

@BOO. Papakia, to xreos tou 1922 to plironame mexri to 1978. Na doume ti tha fas se kana e3amino epanastati tou traxana.

Απάντηση
brouno24/05/201217:06

@EgW .... ρε αγορι μου σταματα να αναπαραγεις παπαριες του mega. εχεις αναρωτηθει ποτε γιατι δεν παραγουμε? γιατι ειμαστε τεμπεληδες η γιατι μας επιδοτουν για να καταστρεφουμε παραγωγες ετσι ωσε να προωθουν τα δικα τους. ποιος σου ειπε οτι μονο αυτοι εχουν πετρελαιο? ποιος σου ειπε οτι θα υποχρεωτικα θα το αγοραζουμε? ξερεις τι σημαινει διμερης συμφωνιες? οι καταθεσεις (ευρω) που ειναι στις τραπεζες τωρα αν θα παμε στην δραχμη τι θα τις κανουμε ξερεις?

Απάντηση
TERMINATOR24/05/201217:01

MA ΠΟΣΟ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΟΣ Η ΥΠΟΠΤΟΣ ΑΒΑΝΤΑΔΟΡΟΣ ΤΗΣ ΞΕΠΕΣΜΕΝΗΣ ΚΑΙ ΔΙΕΦΘΑΡΜΕΝΗΣ ΕΛΙΤ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΑΠ'ΤΟ ΕΥΡΩ ΕΤΣΙ ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΜΩΣΑΜΕ ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΤΟ ΧΡΕΟΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΕ ΕΥΡΩ?? ΑΜΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΘΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΕΙΤΕ ΕΠΕΙΔΗ ΜΑΣ ΣΠΡΩΧΝΟΥΝ ΕΚΤΟΣ ΟΙ ΕΤΑΙΡΟΙ ΜΑΣ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ (ΠΧ. ΔΙΑΚΟΠΗ ΒΡΑΧΥΧΡΟΝΙΑΣ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗΣ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ, ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΔΑΝΕΙΑΚΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΕΚ ΜΕΡΟΥΣ ΤΟΥΣ κλπ) ΔΙΝΟΝΤΑΣ ΜΑΣ ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ ΤΗΣ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗΣ ΕΚ ΜΕΡΟΥΣ ΜΑΣ ΣΤΑΣΗΣ ΠΛΗΡΩΜΩΝ, ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΤΗΣ ΑΝΤΙΣΥΜΒΑΤΙΚΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΤΩΝ ΠΙΣΤΩΤΩΝ ΚΑΙ ΔΙΑΓΡΑΦΗΣ ΤΟΥ ΧΡΕΟΥΣ ΛΟΓΩ ΑΔΥΝΑΜΙΑΣ ΝΑ ΤΟ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΟΥΜΕ ΥΠΑΙΤΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ, ΕΙΤΕ ΘΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΕΧΟΝΤΑΣ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΕΙ ΝΟΜΙΚΑ ΤΟ ΥΠΟΒΑΘΡΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥ ΤΟΥ ΧΡΕΟΥΣ ΩΣ ΑΠΕΧΘΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΟΝΟΜΕΡΗ ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΩΣ ΕΥΛΟΓΗ ΣΥΝΕΠΕΙΑ. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΟΤΙ ΘΑ ΧΡΕΩΚΟΠΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΧΡΩΣΤΑΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ?? ΕΧΕΙ ΚΑΙ Η ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΟΡΙΑ . ΟΙ ΠΑΠΑΓΑΛΟΙ ΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ ΤΑΧΥΡΥΘΜΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΣΩΜΑΤΩΣΗ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑΣ. ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ ΝΑ ΚΡΩΖΟΥΝ ΜΕ ΑΛΑΛΑΓΜΟΥΣ 1960 ΚΑΙ Η ΦΩΝΗ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ ΤΟΠΟ ΠΛΕΟΝ

Απάντηση
Reality bites24/05/201216:56

Για να τελειωνουμε με την δραχμολογια, θα ειμασταν πολυ καλυτερα με την δραχμη ΑΝ δεν ειχαμε μπει στο ευρω. Τωρα αν αναγκαστουμε να γυρισουμε στην δραχμη, η ζωη θα ειναι πολυ συσκολη για ολους. Οσοι απο εσας που ειστε εναντιον του εωρω ησασταν και πριν 10 χρονια, σας "βγαζω το καπελλο"! ειχατε δικαιο αλλα δεν σας ακουσαμε. Οι υπολοιποι, αν εχουμε καποιον ανδρισμο πρεπει να παραδεχθουμε οτι "την βαψαμε" και καλυτερα τωρα να σταματησουμε τις εξυπναδες. Ηταν λαθος που θελαμε το ευρω, θα ειναι μεγαλυτερο λαθος τα φυγουμε απο το ευρω ΤΩΡΑ.

Απάντηση
Egw24/05/201216:29

@crete: Η ανοησια ξεπερνιεται μονο απο την αγραμματοσυνη. Καταρχην μην γραφεις κεφαλαια. Τωρα: εαν ο Ελληνας εχει δραχμη και πρεπει να δουλεψει το μεροκαματο, να την κερδισει και να αγορασει βενζινη, πετρελαιο για να δουλεψει η δεη και τα τραινα, κρεας γιατι το 70% του κρεατος που τρωμε ειναι εισαγωγης, πρεπει να τα πληρωσει στο νομισμα που πουλαει ο παραγωγος πετρελαιου, βενζινης, κρεατος. Και αυτος ειναι Αραβας, Ιρανος, Ολλανδος και Γερμανος. Και θελουν δολλαριο και ευρω. Εσυ δεν εχεις δολλαριο και ευρω, εχεις δραχμη. Πας λοιπον με τις δραχμες σου και αλλαζεις σε δολλαριο. ΜΑΝΤΕΨΕ ψαγμενε γιγαντα που νομιζεις οτι ο κοσμος ειναι το κορακοχωρι σου ποσο θα στις παρουν τις δραχμες σου! 60% κατω! Αλιως δεν θα στισ δωσουν. Τι θα κανεις εκει? Θα κλεισεις το λιμανι, τιν εθνικη οδο, το σχολειο, το πανεπιστημιο, το νοσοκομειο για να εκβιασεις τον ξενο να αγορασει τις δραχμες σου? Τι να τις κανει ρε κεφτε? Εσυ νομιζεις οτι εχουν αναγκη τα τσουρουτικα κηπευτικα σου? Φιλε μου θα σου βαλουν δασμους στα προιοντα σου, θα πηγαινει ο Βελγος στο σουπερ μαρκετ και θα πουλανε 2 ευρω την ιταλικη ντοματα και 24 ευρω την ελληνικη (2 ευρω αξια ντοματας και 22 ευρω δασμος επι ελληνικων προιοντων για να παρουμε πισω τα λεφτα που μας εφαγε η ελλαδα)...

Απάντηση
golden boy24/05/201215:59

pros apofugi preksigisis sas enimerwnw me sigouria oti i Citi kai oles oi alles trapezes -autes pou fainetai oti dimiourgisan tin krisi stin kata ta alla iliolousti, paragwgiki, euelikti koitida tou politismou- den exoun oute DRAXMI xreous ellinikou. Se 3 omades xrwstaei i ellada: 1. ti merida tou leontws stin EKT kai EURO-kuverniseis 2. to IMF 3. sta ellika tameia kai trapezes kai mikroomologiouxous pou pirane ta PSI (not worth the paper they are printed on) omologa Einai apolaustiki i kakentrexeia kai schadenfreude sto forum auto, kai endeiktiki ti xameni upothesi einai i Ellada. Anarwtietai kaneis, me tosa kila mlkes pws den exei vouliaksei akoma o topos.

Απάντηση
BOO24/05/201215:44

400% θα εκτιναχθεί η αναλογία του χρέους προς το ΑΕΠ.. Παλικάρι αμα την κανουμε ...το χρέος ξέχνα το..τα παπακια μας θα πάρετε.

Απάντηση