PROTOTHEMA

Οικονομία

Τα ένσημα μειώνονται από 200 σε 120

Πιο εύκολα η άδεια παραμονής για αλλοδαπούς

Πιο εύκολα η άδεια παραμονής για αλλοδαπούς
ΕκτύπωσηΑποστολήΜέγεθος κειμένου 
  • Επιλέξτε  τόπο κοινωνικής δικτύωσης για να μοιραστείτε την είδηση
Προσθήκη σχολίου

“Καυτός” διάλογος για μεταναστευτική πολιτική, αδήλωτη εργασία και για επιχειρησιακές συμβάσεις με χαμηλούς μισθούς – Ψαλίδι στις τράπεζες

Τρία φλέγοντα θέματα - η επέκταση των κλαδικών συμβάσεων εργασίας, η αδήλωτη εργασία και μεταναστευτική πολιτική - θα τεθούν τη Δευτέρα στο τραπέζι του διαλόγου των κοινωνικών εταίρων με την ηγεσία του υπουργείου Εργασίας.  

Η Λουκα Κατσέλη  θα ανακοινωσει ότι θα τεθούν σε εφαρμογή βοηθητικά μέτρα για  να υπογραφούν εως τον Ιούνιο περισσότερες ειδικές επιχειρησιακές συμβάσεις, με μειωμένες αμοιβές. Τα κυριότερα  μέτρα είναι η έγκριση, κατά προτεραιότητα, από το πρωτοδικείο, της σύστασης σωματείων, τα οποία θα υπογράφουν τις επιχειρησιακές συμβάσεις και η αναβάθμιση του ανωτάτου συμβουλίου εργασίας, το οποίο γνωμωδοτεί για την επέκταση των κλαδικών.  

«Κάτω τα χέρια  από τις συλλογικές συμβάσεις» θα απαιτήσουν ΓΣΕΕ, έμποροι και βιοτέχνες, ζητώντας να διατηρηθεί το δικαίωμα επέκτασης των κλαδικών συμβάσεων, το οποίο με κάθε τρόπο προσπαθεί να περιορίσει η Τρόικα, ώστε να μειωθούν συνολικά οι μισθοί στον ιδιωτικό τομέα. 
 
Σήμερα πάντως αναμένεται να παρουσιαστεί το σχέδιο του υπουργείου Εργασίας, που μεταξύ άλλων θα μειώνει τον ετήσιο αριθμό των ενσήμων που απαιτούνται για τη χορήγηση άδειας παραμονής σε αλλοδαπούς από διακόσια που είναι σήμερα σε εκατόν είκοσι.

«Ψαλίδι» στις τράπεζες

Στο στόχαστρο του  Μνημονίου Νο4 βρίσκονται και οι μισθοί των τραπεζοϋπαλλήλων. Το πρώτο που επιτάσσει η Τρόικα είναι να καταργηθεί το επίδομα ισολογισμού που αντιστοιχεί σε μισό μισθό και χορηγείται κάθε χρόνο το Μάρτιο και να εξισωθούν οι μισθοί των τραπεζοϋπαλλήλων με αυτούς του ιδιωτικού τομέα.

Περικοπές αναμένονται και στα κοινωνικά επιδόματα βάσει των επιταγών του Μνημονίου.

Με την καταγραφή  και τον έλεγχο των επιδομάτων που θα ολοκληρωθεί στο τέλος  της ανοιξης καταρχήν θα περιοριστούν οι επικαλύψεις. Δηλαδή όποιος δουλεύει σε αδήλωτη εργασία, δε θα παίρνει επίδομα ανεργίας, όποιος παίρνει πολυτεκνικό επίδομα δε θα παίρνει και οικογενειακό επίδομα τέκνων από την εργασία του ή τον ΟΑΕΔ.  

Εν συνεχεία αναμένεται να θεσπιστούν και εισοδηματικά κριτήρια.

Αυστηρότερες θα γίνουν και οι προϋποθέσεις χορήγησης του ΕΚΑΣ. Ηδη στο υπο κατάθεση νομοσχέδιο του υπουργείου Εργασίας προβλέπεται πλαφόν και για εισοδήματα από άλλες πηγές, όπως είναι η συμμετοχή σε εταιρίες μετά τη διαπίστωση ότι περίπου 10.000 δικαιούχοι του επιδόματος όχι μόνο δεν ήταν χαμηλοσυνταξιούχοι, αλλά μέτοχοι.  

Στον αέρα κινδυνεύουν να μείνουν και πολλά επιδόματα ατόμων με αναπηρίες, ενώ εισοδηματικά κριτήρια θα τεθούν και στο επίδομα ανεργίας, σύμφωνα με το μνημόνιο, για να εξοικονομηθούν 500 εκατ. ευρώ.

Το ψαλίδι θα επεκταθεί και στις φοροαπαλλαγές προσώπων και επιχειρήσεων που σήμερα υπερβαίνουν τις 900. Ετσι, δαπάνες, όπως δίδακτρα, ασφάλιστρα, γιατροί, έξοδα για τα προστατευόμενα μέλη θα επαναξιολογηθούν και πιθανόν κάποιες να περικοπούν από τον ιούνιο για την εξοικονόμηση σημαντικών πόρων.

ΜΠΑΜΠΗΣ28/02/201115:33

Δεν γεννήθηκα ρατσιστής, ΔΗΛΩΝΩ ΟΜΩΣ απερίφραστα οτι αν ο ορισμός του ρατσιτσή είναι αυτός του γηγενή ανθρώπου που κατ' εμέ αυτοδικαίως και αυτονόητα ζητά ο τόπος του να έχει πρωτίστως άτομα με κονά ήθη,παιδεία, έθιμα, ιστορικές καταβολές/διαδρομές, αντιλήψεις, οράματα, ευαισθησίες..., ε ναι, τότε ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΣ ΡΑΤΣΙΣΤΗΣ και απαιτώ η γειτονιά μου, η πόλη μου, η ζωή μου να περιστρέφεται γύρω από όλα αυτά που μου δίνουν ταυτότητα καλώς εννουμένη εθνική! Απαιτώ, η γειτονιά μου ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΓΚΕΤΟ κάποιων δίποδων πιθήκωβ που ΠΑΡΑΝΟΜΑ και ΚΑΤΑΧΡΗΣΤΙΚΑ ΗΛΘΑΝ ΚΑΙ ΠΑΡΑΣΙΤΟΖΩΟΥΝ εδώ! Απαιτώ, ΝΑ ΜΗΝ ΜΟΥ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΜΕ ΤΟΝ ΤΣΑΜΠΟΥΚΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΤΡΟΙΑ ΗΘΗ ΚΑΙ ΕΘΙΜΑ (ήδη βάζουν παιδιά να μαθαίνουν το Κοράνι!!!). ΑΠΑΙΤΩ, την άμεση πάταξη τοου φαινομένου της έκρηξης της αλλοδαπής εγκληματικότητας! Απαιτώ τα αυτονόητα και ξαναγράφω, πως αν αυτά με κάνουν ρατσιστή, ε ναι τότε, ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΣ ΕΙΜΑΙ!

Απάντηση
το κουρδιστο πεπονι28/02/201114:03

Ολα τα ειχε η μαριορη ο φερετζες της ελειπε!!!τωρα αποκτησαμε και φερετζε,εχουμε οτι μας αξιζει?,ειμαστε ενας λαος χωρις αξιες ιδανικα και φιλοπατρια,παραδομενοι και αβουλοι χωρις ιχνος αντιστασεις στις ορεξεις των τυχαρπαστων αετονυχιδων αλαβανου,πορτογλου,συριζεων,και των αετονυχιδων απατεωνων της κυβερνησης του μνημονιου και της τροικας, αντε και σε λιγο θα εχουμε ιμαμη ανωτατο θρησκευτικο αρχηγο,και ιμαμη ανωτατο δικαστη!!

Απάντηση
Κώστας28/02/201113:55

Το ξεπούλημα της χώρας και η προδοσία συνεχίζεται. Εισαγωγή πολιτών στο όνομα του κέρδους, αντί βοήθειας όσων δίνουν όλη τους την ζωή με φόρους, κρατήσεις, στρατιωτικό, διόδια, τέλη κ.λ.π. Αν 100 Έλληνες άνεργοι / άστεγοι έμπαιναν στην Νομική τις προάλλες, ακόμα ξύλο θα τρώγανε από τα ΜΑΤ. Ξεφτιλισμένοι Νενέκοι, η κατάρα των Ελλήνων στο κεφάλι σας. Προδώσατε τον λαό, και αντί να αναπτύξετε την χώρα την καταληστέψατε και την αλλιώνεται πληθυσμιακά. Για 30 αργύρια ο άλλος κάποτε πήγε και κρεμάστηκε...Ακούτε ΠΡΟΔΟΤΕΣ;

Απάντηση
Nicholas28/02/201112:01

Ε, βέβαια, τρομοκρατήθηκαν με τη μεγάλη διαδήλωση και τώρα ψάχνουν ψήφους για να σωθούν. Λογικό και λυπηρό.

Απάντηση
Διας28/02/201110:37

Λοιπον ο πατερας μου εχει κατασκευαστικη εταιρια. Μην φανταστειτε κατι τρομερο απλα πραγματα (για να καταλαβετε μενουμε στον Αγιο Ελευθεριο - ευτυχως εκει υπαρχουν ακομα ΕΛΛΗΝΕΣ). Η πλειοψηφια του εργοτεχνικου μας προσωπικου ειναι αλλοδαποι και κυριως Αλβανοι. Εμεις παντα με Ελληνες δουλευαμε και κυριως μεσα απο τους οικογενειακους μας κυκλους. Απο τα μεσα τις δεκαετιας του 90 καταληξαμε να εχουμε μονο αλλοδαπους γιατι πλεον οι Ελληνες δεν δεχονταν να δουλεψουν σαν οικοδομοι.Μετα απο ολα αυτα που γινονται και κυριως με παροτρυνση δικη μου προσπαθουμε για την Ελληνοποιηση του προσωπικου μας. Αξιοσημειωτο ειναι οτι απο τη μερα που διαξαμε καποιους Αλβανους μας εχουν κλεψει εργαλεια και μηχανηματα 2 φορες (τυχαιο - δεν νομιζω). Ενα αλλο αξιοσημειωτο ειναι οτι στην πλειοψηφια τους οι Αλλοδαποι απο το προσωπικο μας εχουν ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ σπιτι και ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ για να μην μιλησω για τα λεφτα που φευγουν στην Αλβανια στην Γεωργια. Λυπαμαι πολυ μα θα επανορθωσω. Ηδη οι 2 κολλητοι μου (Ελληνες) λογω οτι δεν βρισκουν δουλεια σε αυτο που σπουδασαν δουλευουν μαζι μου στην οικοδομη. Ελπιζω να συνεχισω ετσι και να καταφερω ολικη Ελληνοποιηση του προσωπικου μας.Ειλικρινα Συγνωμη.... αααααα για να σας προλαβω το μεροκαματο ενος απλου εργατη ανερχεται στα 40 ευρω/μερα & του μαστορα φτανει εως και 70 ευρω/μερα - 5 ευρω υπερωρια/ωρα και εννοειται κανονικα ενσημα. Αυτο το αναφερω για τυχον αποριες πως οι αλλοδαποι αγορασαν δικο του σπιτι...

Απάντηση
greeklish28/02/201109:30

Προδότες του Ελληνικού Έθνους και της Ελληνικής ιστορίας, προδότες των Προγόνων μας που αγωνίστηκαν και θυσιάστηκαν για να έχουμε εμείς σήμερα τα σύνορα που έχουμε, Προδότες του Ιερότερου Ιδανικού που δεν είναι άλλο από την Πατρίδα, αυτοί είστε και έτσι όπως πάτε μόνο σε εμφύλιο μπορείτε να μας οδηγήσετε. Ο Έλληνας όμως δεν φοβάται. 300 από εμάς σταμάτησαν δεκάδες χιλιάδες σαν αυτούς που μας στέλνετε τώρα και διεκδικούν και δικαιώματα σε μία χώρα ξένη. Θα σας συντρίψουμε. Η μόνη λύση είναι μία: συσπείρωση όλων όσων ακόμα κατά συνείδηση είναι Έλληνες και ψήφο στην άκρα δεξιά. Αφού όλοι μας προδώσατε, θα σας ανταμείψουμε αναλόγως.

Απάντηση
ΓΙΑΝΝΑ28/02/201108:35

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΩΣ ΑΠΟ ΤΑ ΓΚΑΛΟΠ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΚΟΜΗ ΠΡΩΥΟ ΚΟΜΑ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ Ο ΓΑΠ! ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΞΙΖΕΙ ΑΡΑ ΚΑΛΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ! ΑΠΟ ΤΟΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΔΕΝ ΚΟΒΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ, ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΦΕ ΤΟΥΣ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ! ΟΙ ΥΠΑΛΗΛΛΟΙ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ ΤΙ ΜΙΣΘΟΥΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝ? ΟΙ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΤΙ ΕΙΣΠΡΑΤΟΥΝ ΑΠΟ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΜΙΖΕΣ? ΕΧΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΞΙΖΕΙ!

Απάντηση
Adis28/02/201108:34

Αυτό που δεν κατανοούν είναι ότι όσο πιο γρήγορα και με περισσότερη πίεση, ασκούν την πολυπολιτισμικότητα, τόσο μεγαλύτερη θα είναι και η κοινωνική έκρηξη που θα επέλθει, εφόσον οι συμπιεσμένες τάσεις θα είναι μεγαλύτερες. Και όπως γνωρίζουμε όλοι μας, σε ένα καζάνι, όσο μεγαλύτερη είναι η πίεση που έχει συσσωρευτεί, με τόσο μεγαλύτερη ορμή και δύναμη σκάει. Και στο καζάνι της Ελληνικής κοινωνίας, όταν θα σκάσει, πολλοί θα είναι αυτοί που θα βρίσκονται σε απόγνωση, οι μεν γιατί δεν θα τους έχει μείνει τίποτα για να χάσουν, οι δε, γιατί θα αναρωτιούνται τι έφταιξε και πως κατάφεραν να κάνουν τον απλό πολίτη να αντιδρά με ζωώδη ένστικτα. Αλλά και οι δύο πλευρές θα είναι υπεύθυνες. Οι δε πολίτες γιατί δεν αντέδρασαν εκ' των προτέρων, και οι δε ανευθυνο-υπεύθυνοι, γιατί ΚΑΙ δεν αφουγκράστηκαν την κοινωνία, αλλά ΚΑΙ γιατί βάση σχεδίου και εκ' του πονηρού, θέλησαν να πολτοποιήσουν την εθνική υπόσταση του κράτους και την κοινωνία.

Απάντηση
kpritis28/02/201108:16

Ντροπή σας ΠΡΟΔΟΤΕΣ!!!! Ο ελληνικός λαός δεν έχει να φάει και εσείς ΦΤΙΑΧΝΕΤΑΙ ΝΌΜΟΥΣ ΣΕ ΧΡΟΝΟ ΡΕΚΟΡ ψάχνωντας για ψηφοφόρους, γιατί καταλαβαίνεται ότι στις επόμενες εκλογές θα φατε μεγάλη ήττα. Και εσείς και ο κύριος Σαμαράς. ΠΡΟΔΟΤΕΣ!!!!!! Γι αυτό τρώτε γιούχα όπου και να πάτε!!!!!!

Απάντηση