PROTOTHEMA

Car + Speed

Renault Zoe

Μικρό, οικονομικό, ηλεκτρικό απο την Renault

Μικρό, οικονομικό, ηλεκτρικό απο την Renault

Αυτό είναι μάλλον το πιο αναπάντεχο αυτοκίνητο στην έκθεση της Γενεύης. Το αμιγώς ηλεκτρικό Renault Zoe δεν είναι πρωτότυπο, αλλά κανονικό μοντέλο παραγωγής. Η ιδιαιτερότητά του ωστόσο, σε σχέση με τα άλλα ηλεκτρικά αυτοκίνητα, είναι πως η βασική του τιμή είναι περίπου 50% χαμηλότερη: μόλις...

Αυτό είναι μάλλον το πιο αναπάντεχο αυτοκίνητο στην έκθεση της Γενεύης. Το αμιγώς ηλεκτρικό Renault Zoe δεν είναι πρωτότυπο, αλλά κανονικό μοντέλο παραγωγής. Η ιδιαιτερότητά του ωστόσο, σε σχέση με τα άλλα ηλεκτρικά αυτοκίνητα, είναι πως η βασική του τιμή είναι περίπου 50% χαμηλότερη: μόλις 15.700 ευρώ!

Βέβαια, πίσω από την τιμή αυτήν υπάρχουν κάποια ψιλά γράμματα: ο οδηγός «νοικιάζει» τις μπαταρίες προς 79 ευρώ το μήνα, με συμβόλαιο τριών ετών ή 12.500 km (δηλαδή έξτρα κόστος 2.844 ευρώ στην 3ετία). Όμως το γεγονός παραμένει ότι το Zoe είναι το πρώτο πραγματικά προσιτό ηλεκτρικό αυτοκίνητο παραγωγής στον κόσμο!
Η αυτονομία του είναι από 100 km (με χαμηλές θερμοκρασίες) έως 150 km (όταν η θερμοκρασία είναι χαμηλότερη). Η πλήρης φόρτισή του διαρκεί από 30 λεπτά (σε σταθμό ταχυφόρτισης) έως εννέα ώρες (σε απλή οικιακή πρίζα).
Στο βασικό εξοπλισμό του Zoe περιλαμβάνονται μεταξύ άλλων η ενσωματωμένη ταμπλέτα πολυμέσων Renault R-Link και ο φορτιστής Chameleon, ο οποίος προσαρμόζεται σε κάθε είδους πηγή ρεύματος.
Οι πωλήσεις του Renault Zoe θα ξεκινήσουν από το φθινόπωρο του 2012!









Συμπληρώστε το email σας για να λαμβάνετε όλη την έκτακτη επικαιρότητα πρώτοι!
Ακολουθήστε μας στα

μαριος18/04/201418:18

τη να νοικαιζεις μπαταρια δεν καταλαβα ειναι πανακριβο πως τουσ κανετε τους λογαριασμους εχω υγραεριο στο swift kai βαζω με 20 ευρο 400 χιλ!!!!!!!!!!!!

Απάντηση
Ανεργος27/10/201300:00

Αν κάνεις 50χμ την μέρα εντός πόλης θέλεις 6ευρώ. Επι 30 μέρεις=180ευρώ. Βάλε λάδια μπουζιά κτλ κανα 20άρι τον μήνα, άρα το αυτοκινήτο βενζίνης κοστίζει 200ευρω/μήνα για να μετακινείσαι κατά 50χμ ημερησίως, δουλειά βόλτα κτλ. Το ΖοΕ απο την άλλη θέλει 80ευρω για τις μπαταρίες και 20ευρω για τις φορτίσεις = 100ευρώ. Αρα γλιτώνεις 100ευρώ τον μήνα, 1200 τον χρόνο. Πολλά τα λεφτά για να μην το σκεφτείς σοβαρά οταν αγοράζεις νεο αμάξι πολης. Σε 3 χρόνια έχεις κάνει αποσβεση και μετά αρχίζεις να τσεπώνεις την διαφορά. Σίγουρα μετράει

Απάντηση
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 19/09/201313:51

Σε Σχέση με τις άλλες προσφορές των μεγάλων εταιρειών σαφώς είναι η καλύτερη ... θα πρέπει όμως να πούμε ότι με αυτή την τιμή καθώς και τα έξτρα 3000 ευρώ δεν θα έχει επιτυχία τουλάχιστον στην Ελληνική αγορά, καθ ότι η μεγαλύτερη απόδοση των μπαταριών επιτυγχάνεται σε ψυχρό και όχι θερμό κλίμα, σε αυτό θα έλεγα ότι έχει δώσει λύση η MAHINDRA με το νέο ΡΕVA το οποίο διαθέτει και ηλιακό σύστημα, κάτι που είναι θετικό λόγω ήλιου στην Ελλάδα... ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ : Θα πρέπει λοιπόν οι μεγάλες εταιρείες όπως η RENAULT να μειώσουν κατά πολύ την τιμή του ΖΟΕ γύρω στα 10000 ευρώ, τοποθετώντας βέβαια στην οροφή ηλιακό πάνελ, έτσι να είναι σίγουροι ότι οι πωλήσεις τους θα εκτιναχτούν στα ύψη, αρκεί να το κάνουν γρήγορα γιατί θα τους προλάβουν άλλοι...

Απάντηση
lykos27adv21/08/201315:54

...ελεος ρε σεις...!!!...πειτε ότι δεν είναι του γουστου σας τα ηλεκτρικά οχήματα και απλά τουλάχιστον μην ασχολείστε...>!!! ο ένας θέλει να κάνει "μπατιλικια" --> λεσ και η renault του είπε ότι του εβγαλε στην παραγωγή το zoe για "μπατιλικια"...., ο άλλος τη θα κάνει αν ξεμεινει στην "ερημο" λεσ και η renault του είπε ότι μπορείς να το πάρεις και με μια φορτιση να κάνεισ το γύρω του κόσμού...!!!! (απάντηση στο ερωτημά σου εαν ξενεινεις φίλε στο μέσον του πουθενα ...ειναι " θα κάνεις οτι θα κάνεις εαν είσαι ανεγκεφαλος και πας κάπου χωρίς να σκευτείς ότι η βενζινη δεν θα σε βγαλει....αλλά εσυ παρόλα αυτα πήγες....!!!!...ελεος πια.....!!). Οσο για τον άλλο που θέλει να του βάλουν τιμή χαμηλότερη απο τον "κουβα" της WV.... τη να πει κανεις....!!!!...εαν μπορουσε να σκευτει λιγακι οτι σε 4-5 χρονια οι τιμή σε σχεση με την αξία αποσβεσης θα συναντιθουν στα δυο αυτοκινητα και το zoe θα αρχισει να του δινει πισω τα χρηματα του....!!!!!.... τη να πει κανεις....!!!....απλή αριθμητική είναι ...ουτε καν μαθηματικα...!!!!(στην τελική πρώτα ας ψαχτουν κάποιοι για το τη πραγματικά θέλουν, η renault δινει με αυτο το αυτοκινητο λύση για αστικες και περιαστικες διαδρομες με απολυτη οικονομια, και δεν υποσχετε "μπατιλικια", ή ότι θα σε πάει στη μεση του πουθενα χωρις να σκευτεις καν εαν μπορεις να υπολογισεις τα χιλιομετρα για να γυρισεις...!!!... το zoe ειναι μια απαντηση για εξυπνους ανθρώπους, που "μπορουν" να κοιτουν το μέλλον με αισιοδοξια και με ματια οικολογικης ευαισθησιας. Μπραβο στη renault...το μόνο θέμα που απομένει για μένα είναι το χρονοδιαγραμμα για την εμπορική πωληση στον "καταναλωτη που έχει μυαλό"...!!!--> ποτε θα το δουμε επιτέλους στην ψωροκώσταινα....!!!

Απάντηση