PROTOTHEMA

Car + Speed

Παρουσίαση στην έκθεση της Γενεύης

Ανανέωση για τη Mercedes C-Class

Ανανέωση για τη Mercedes C-Class

H γερμανική φίρμα αποκαλύπτει την ανανεωμένη εκδοχή του μεσαίου της μοντέλου, η οποία θα κάνει την πρώτη της επίσημη εμφάνιση στην Έκθεση της Γενεύης. Ας δούμε τις τελευταίες πληροφορίες γύρω από την αναβαθμισμένη Mercedes C-Class.

Στις αρχές του 2014 παρουσιάστηκε η 4η γενιά της C-Class (με κωδικό W205) και σήμερα η Mercedes προχωρά στην αναβάθμισή της, η οποία εστιάζει ελάχιστα στον αισθητικό τομέα και περισσότερο στο τεχνολογικό πεδίο. Πιο αναλυτικά, στο εμπρόσθιο μέρος η μάσκα και ο προφυλακτήρας έχουν ανασχεδιαστεί, ενώ το γερμανικό μοντέλο εξοπλίζεται με νέας τεχνολογίας LED φωτιστικά σώματα.


Αλλαγές μικρής έκτασης βρίσκουμε και στο πίσω μέρος, κυρίως στα φανάρια. Στην καμπίνα η κυριότερη βελτίωση αφορά την εγκατάσταση του μεγάλου ψηφιακού πίνακα οργάνων των 12,3 ιντσών. Παράλληλα ο οδηγός θα έχει στη διάθεσή του ένα νέο τιμόνι με χειριστήρια αφής. Σύμφωνα με την ανακοίνωση της Mercedes, στον μακρύ κατάλογο με τις τεχνολογικές εφαρμογές της ανανεωμένης C-Class προστίθεται ένα νέο σύστημα ημι-αυτόνομης οδήγησης (οι αισθητήρες που χρησιμοποιούνται σαρώνουν ακόμη και σε απόσταση 500 μέτρων μακριά από το αυτοκίνητο).

 Όσον αφορά στη γκάμα των μηχανικών συνόλων, παρόλο που δεν γνωρίζουμε επίσημες λεπτομέρειες, οι πληροφορίες αναφέρουν ότι θα υπάρξουν νέες προσθήκες μοτέρ βενζίνης & ντίζελ και παράλληλα θα έχουμε και μια νέα plug-in υβριδική έκδοση. Περισσότερα θα γνωρίζουμε μετά την επίσημη παρουσίασή της στην Έκθεση Αυτοκινήτου της Γενεύης.

2019-Merceedes-Benz-C-Class-Facelift-09 2019-Merceedes-Benz-C-Class-Facelift-23 2019-Merceedes-Benz-C-Class-Facelift-03
Συμπληρώστε το email σας για να λαμβάνετε όλη την έκτακτη επικαιρότητα πρώτοι!
Ακολουθήστε μας στα

@14:4915/02/201818:34

Tα dieselakia ΔΕΝ θα καταργηθούν!Στο εξωτερικό έχουν μερίδιο 50% της πίτας.Μόνο εσύ και οι Τάκηδες μας τα κάνατε τσουρέκια εδώ μέσα με την δήθεν κατάργηση των ντίζελ.Κατα τα άλλα ολοι παρουσιάζουν συνεχώς καινούρια ντίζελ.

Απάντηση
George15/02/201819:40

"Due to the planned electrification of new model series and a shift in customer demand from diesel to gasoline engines, the Mercedes-Benz Cars segment in particular is faced with the risk that Daimler will require changed volumes of components from suppliers" the carmaker said in its annual report. Καταλαβαίνεις τι σημαίνει αυτό για τους προμηθευτές? Χρεοκοπία. Ειδικά μετά τα φέσια που θα τους φορτώσουν οι αυτοκινητοβιομηχανίες που παράγουν diesel οχήματα, οι οποίες θα αθετήσουν συμβόλαια που έχουν συνάψει με τους προμηθευτές. Αλλά τι στα λέω εσένα? Μήπως καταλαβαίνεις?

Απάντηση
@Georgakis15/02/201820:59

Mπέεεεε!Εδώ κάποιες εταιρείες υπέρ luxury πουλάνε κατα 90% diesel-πχ η Range Rover,όπως βέβαια και πολλά ακριβά ιαπωνικά suv's(land cruiser/patrol/pajero/τα suv's της mazda)αλλά και εταιρίες που μέχρι χθές δεν είχαν καν αυτοκίνητα προσφέρουν νέους ολοκαίνουριους diesel(maserati levande/alfa giulia/stelvio-αυτοί που τους βρήκαν τους κινητήρες;είναι απ το στόκ του '98 μήπως;),επειδή όμως όλ'αυτά ΔΕΝ είναι γερμανικά-ΓΑΡΓΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!Μίλα εσύ με τα 'θα' και εγω θα σου ταζω φάπες με παραδείγματα και ονόματα!

Απάντηση
George15/02/201820:40

Αυτό που δεν καταλαβαίνεις είναι ότι δεν υπάρχει τίποτα νέο. Αυτοί έχουν σχεδιαστεί εδώ και μια πενταετία και κυκλοφορούν σήμερα. Στα σχεδιαστήρια δεν υπάρχει κανένας diesel αυτή τη στιγμή.

Απάντηση
?????15/02/201812:42

Ρε παιδια μαθαμε τελικα ποιος ειναι ο George?

Απάντηση
Γιαννης15/02/201810:16

Επειδη γνωριζω τον τοκογλυφο (ειμαι γειτονας του) σας ενημερωνω πως το αυτοκινητο του εχει μηχανη εσωτερικης καυσης (ΜΕΚ) με λιγα λογια διαφωνει με τον εαυτο του ! george γραψε και αλλα να γελασουμε σε εχουμε στο ψιλο εδω στην γειτονια χαχαχα !!! Υ.Γ. Μερικες ελαχιστες λεξεις που μπορω να χρησιμοποιησω για να χαρακτηρισω τον george μετα απο μια πολυετη γνωριμια, λοιπον ο george ειναι : δόλεσχος, αεροκοπανιστής, αεροκόπος, αερολόγος, αηδόνι, ακλείδωτο στόμα, ακριτόμυθος, ανεμολόγος, απεραντολόγος, αργολόγος, αρλούμπας, αρλουμπατζής, βαρδάρι, βαττολόγος, γκεβεζές, γλωσσάς, γλωσσοκοπάνα, (εκείνος που) δεν + βγάζει (το) σκασμό / λέει να το βουλώσει / μπορεί να κρατήσει τη γλώσσα του, καταρράκτης πολυλογίας, κενολόγος, λαλίστατος, λάλος, λίμα, λιμαδόρος, λογάς, μπλαμπλάς, Νιαγάρας πολυλογίας, παλάβρας, παπαρδέλας, παρλαπίπα(ς), πάρλας, περιττολόγος, πολυκέλαδος, πολυλογάς, πολύλογος, πολυρρήμονας, πολυρρήμων, στόμα απύλωτον, στωμύλος, υπερομιλητικός, φαφλατάς, φλήναφος, χείμαρρος πολυλογίας, ψαλιδόγλωσσος ελπιζω να σας καλυψα !

Απάντηση
George14/02/201823:16

Αυτό άραγε θα αντέχει πάνω από 50.000 χλμ? Γιατί το AMG Project One έχει μηχανή που κρατάει για 50.000 χλμ. Και μετά επιστροφή στο εργοστάσιο για ανακατασκευή.

Απάντηση
Ποτέ ηλεκτρικό αμάξι, μόνο τρενάκι15/02/201812:16

@09:59: Ρε Μuskαρά πάλι σε κοκκίνισαν το σβέρκο. Τώρα σιγουρεύτηκα ότι είσαι βιτσιόζος και δεν έρχεσαι εδώ για να σχολιάζεις!

Απάντηση