PROTOTHEMA

Car + Speed

Τιμή;

Porsche και Cayenne και S και... Platinum

Porsche και Cayenne και S και... Platinum

Η νέα έκδοση Platinum ξεχωρίζει εξωτερικά και εσωτερικά απο τις υπόλοιπες εκδόσεις... 

Η Porsche τονίζει την πολυτέλεια και μοναδικότητα των Cayenne S και Cayenne S Diesel, προσφέροντας πλέον τη νέα έκδοση Platinum, που προσφέρει μοναδικά στοιχεία στην εμφάνιση και το εσωτερικό τους.

Για πρώτη φορά γνωρίσαμε την Platinum Edition επιλογή της Porsche Cayenne πέρσι τον Απρίλιο και πλέον, η γερμανική φίρμα την προσφέρει και στις Cayenne S, με αναβαθμισμένα στοιχεία και σε συνδυασμό με 7 διαφορετικά χρώματα αμαξώματος. Η νέα έκδοση Platinum ξεχωρίζει εξωτερικά με τους ειδικής σχεδίασης 21 ιντσών τροχούς, τους τονισμένους θόλους των τροχών, τα bi-xenon εμπρόσθια φώτα και τα φιμέ τζάμια. 

Στο εσωτερικό, διακρίνονται τα σπορ καθίσματα με δέρμα και αλκαντάρα (από την Cayenne GTS), οι μαύρες γυαλιστερές επενδύσεις, το αναλογικό σπορ ρολόι στο ταμπλό, τα λογότυπα «Platinum Edition» στα μαρσπιέ, αλλά και ο αναβαθμισμένος εξοπλισμός, που περιλαμβάνει μεταξύ άλλων και σύστημα ήχου της Bose.

Στο πεδίο των κινητήρων, παραμένουν χωρίς αλλαγές ο 3,6 λίτρων 6κύλινδρος biturbo της Cayenne S με τα 420 άλογα, αλλά κα ο V8 twin-turbo diesel των 385 ίππων για την πετρελαιοκίνητη έκδοση. Τιμολογιακά η νέα Porsche Cayenne S Platinum κοστίζει στη Γερμανία 87.442 ευρώ, ενώ η Cayenne S Diesel Platinum 90.417 ευρώ.






Συμπληρώστε το email σας για να λαμβάνετε όλη την έκτακτη επικαιρότητα πρώτοι!
Ακολουθήστε μας στα

Κωστας23/04/201715:26

O αλλος καθεται και μας αραδιαζει (aldebaran) το 0-100 της στελβιο και του ανταγωνισμου λες και ειμαστε στο δημοτικο...τι επιπεδο ρε φιλε...

Απάντηση
ΑLFA SUD - 33 - CARINA - C520/04/201716:58

O κυρ Βαγγέλης, χρόνια γείτονας είχε ALFA SUD την δεκαετία του 80. Αρχές δεκαετίας του 90 την απόσυρε και πήρε καταλυτικό ALFA 33 1.4. Ακόμη θυμάμαι πόσο χαρούμενος ήταν και μου έλεγε, επιτέλους θα πάψουν τα προβλήματα, η ALFA αναβαθμίστηκε, δεν θα'χω μηχανικά προβλήματα, δεν θα'χω μαύρες στάμπες στο κομμάτι του δρόμου μπροστά στο σπίτι μου και θα πηγαίνω ταξίδια χωρίς να φοβάμαι ότι θα μείνω στο δρόμο. Σε 2 χρόνια του'χε φύγει το χαμόγελο γιατί τα προβλήματα της 33 ήταν περισσότερα από το SUD! Aποφάσισε να το πουλήσει μα δεν έπιασε ούτε το 50% απ'όσο υπολόγιζε. Τελικά το'δωσε "μπιτ παρά" και πήρε Ιαπωνέζικο σεντάν που πριν 4 χρόνια πουλήθηκε κι αυτό για αγορά Γάλλου τουρμπάτου λοχία! Από τότε έχει ένα μόνιμο χαμόγελο στο πρόσωπο και μάλιστα προχτές μου έλεγε ότι όσες φορές πήγε συνεργείο αυτά τα 20 χρόνια -για τα service και μόνο για τα service, είχε πάει μόνο για τα προβλήματα της 33 μέσα σε 2.5 χρόνια.

Απάντηση
Ν.Κεχαγιάς21/04/201715:55

Καταρχήν μιλάτε για 18 χρόνια πριν. Εγώ μίλησα για μοντέλα από την Α147 και μετά (2002 και μετά). Ομως τα ίδια συμβαίνουν και στις άλλες εταιρίες. Οσο για τα στατιστικά που παραθέσατε ειναι τελείως αυθαίρετα. Κι όσοι έχουν φύγει πάντα αναπολούν την Alfa που είχαν. Βάζω στοιχημα οτι άν έχετε πάρει κάποιο γερμανικό, σίγουρα σας λείπει η φινέτσα, το στυλ και η οδηγική απόλαυση της 166.

Απάντηση
Αldebaνιάρηηηηηηηη20/04/201716:52

ΈλααααααααααΑλέκοοοοοοοοοοοοο............ πόσα μοντέλα έχει η ALFA? Πόσααααααααααααααααααα???????? 2?????????? Χαχαχαχαχαχαχααααααα!!!!!!!!!!

Απάντηση
Aldebaran20/04/201716:18

Είπα να μην ξαναγράψω αλλά ας κάνω ένα ακόμα σχόλιο παραθέτοντας μόνο αριθμούς, χωρίς σχολιασμό. Stelvio και ανταγωνισμός. Alfa Stelvio QV ισχύς 510 hp/βάρος 1810 kg/0-100 σε 4.0 s. Audi SQ5 TDI 313/1920/5.1. Audi SQ5 TDI plus 340/2000/5.1. BMW X4 M40i 360/1845/4.9. Jaguar F-pace S 380/1861/5.5. Mercedes Benz GLC 43 AMG 367/1770/4.9. Mercedes Benz GLC Coupe 43 AMG 367/1780/4.9. Porsche Macan GTS 360/1895/5.2 (5.0 με Sport Chromo Pack). Porsche Macan Turbo 400/1925/4.8 (4.6 με Sport Chromo Pack). Porsche Macan Turbo Performance Pack 440/1925/4.4 Για Stelvio 2.0 Veloce 280/1660/5.5. Audi Q5 2.0 TFSI Quattro 252/1720/6.3. BMW X3 xDrive 28i 245/1770/6.5. BMW X4 xDrive 28i 245/1770/6.4. Lexus NX 200t 238/1735/7.3. Mercedes Benz GLC 300 4matic 245/1660/6.5. Mercedes Benz GLC Coupe 300 4matic 245/1710/6.5. Porsche Macan 2.0 252/1770/6.7 (6.5 με Sport Chromo Pack).

Απάντηση