PROTOTHEMA

Γενικές ειδήσεις

Δείτε το εξώφυλλο της εφημερίδας

Στο Πρώτο Θέμα αυτής της Κυριακής

Στο Πρώτο Θέμα αυτής της Κυριακής
ΕκτύπωσηΑποστολήΜέγεθος κειμένου 
  • Instagram
  • Επιλέξτε  τόπο κοινωνικής δικτύωσης για να μοιραστείτε την είδηση
Προσθήκη σχολίου

Ξεφυλλίστε την εφημερίδα την Δευτέρα το πρωί



ΕΛΛΗΝΑΣ ΝΤΕΛΑΛΗΣ20/02/201101:24

Η ΙΔΙΑ ΑΠΟΙΚΙΟΚΡΑΤΙΚΗ ΜΗΤΡΑ ΓΕΝΝΗΣΕ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΤΕΡΑΤΑ! Τι κοινό μπορεί να έχουν το ιμπεριαλιστικό σχέδιο Ανάν και το επαίσχυντο Μνημόνιο; Τελικά σύμφωνα με ρεπορτάζ του Γιάννη Κορωναίου στο περιοδικό Επίκαιρα (17-23.02.2011), έχουν τον ίδιο συντάκτη! Πρόκειται, για τη δικηγορική φίρμα, Slaughter and May του Λονδίνου, η οποία έχει πάνω από 1160 συνεργάτες σε όλο τον κόσμο! H Slaughter and May, έχει στο πελατολόγιό της, τους ισχυρότερους εκπροσώπους του αγγλοαμερικανικού κεφαλαίου, διεθνείς χρηματοπιστωτικούς οίκους, διεθνείς τράπεζες (πχ Deutsche Bank κλπ) ενώ τη δεκαετία του '80 και του 90 είχε κομβικό ρόλο στις αποκρατικοποιήσεις της Μεγάλης Βρετανίας (British Airways κλπ). Συγκαταλέγεται στις 5 μεγαλύτερες νομικές εταιρίες του Λονδίνου, που αποτελούν το λεγόμενο "Μαγικό Κύκλο" (Magic Circle), το ισχυρότερο νομικό λόμπι του Ηνωμένου Βασιλείου. Το 2010, βραβεύτηκε ως η καλύτερη δικηγορική εταιρεία της χρονιάς... Όπως προκύπτει από έγγραφο του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους, με ημερομηνία 01.12.2010 (το οποίο αναρτήθηκε στη ΔΙΑΥΓΕΙΑ και μπορείτε να διαβάσετε πατώντας εδώ), το συγκεκριμένο γραφείο, ανέλαβε τόσο τη σύνταξη του Μνημονίου όσο και της δανειακής σύμβασης ύψους 80 δις της Ελλάδας με τις υπόλοιπες χώρες της Ευρωζώνης! Τα υπόλοιπα 30 από τα 110 δις των τροϊκανών δανείων, εκταμιεύθηκαν ως γνωστόν από το ΔΝΤ! Σημειώνεται πως η δανειακή σύμβαση παρόλο που φέρει ημερομηνία 08.05.2010, δεν έχει μπει προς συζήτηση ούτε στις Επιτροπές ούτε πολύ περισσότερο στην Ολομέλεια της Βουλής, καθώς για κάποιο λόγο η Κυβέρνηση Γ. Παπανδρέου το αποφεύγει! Μάλιστα, κατατέθηκε στη Βουλή στις αρχές Ιουνίου!!! Σύμφωνα, με το επίμαχο έγγραφο, που φέρει την υπογραφή του Προέδρου του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους, κ. Φωκίωνα Γεωργακόπουλου, η αμοιβή της Slaughter and May, ανέρχεται σε 64.633,37 για τις εργασίες της από 02.05.2010 έως και τον Ιούνιο, ενώ το σχετικό τιμολόγιο κόπηκε με εντολή του ιδίου στις 03.05.2010 (ημέρα υπογραφής του Μνημονίου)! Προκύπτουν, λοιπόν εύλογα ερωτηματικά... Πώς προετοιμάστηκαν, τόσο το Μνημόνιο όσο και η δανειακή σύμβαση σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα 1 και 5 ημερών αντίστοιχα; Μήπως τελικά κάποιοι διεθνείς και εγχώριοι κύκλοι είχαν καταρτίσει τα σχετικά κείμενα και τα είχαν ήδη έτοιμα, πολύ πριν την υπαγωγή της Ελλάδας στο Μνημόνιο και απλά ανακοινώθηκαν οι σχετικές αποφάσεις στον ελληνικό λαό; Γιατί, η Κυβέρνηση Γ. Παπανδρέου, δεν ανέθεσε στο Νομικό Συμβούλιο του Κράτους τη σύνταξη ή έστω τη γνωμοδότησή του τόσο επί του Μνημονίου όσο και επί της δανειακής σύμβασης; Θέλησε με αυτό τον τρόπο να αποφύγει μια πιθανή άρνηση του ΝΣΚ, να συναινέσει στις τροϊκανές επιταγές; Θέλησε μήπως η Κυβέρνηση με αυτόν τον τρόπο, να αποφύγει μια σύγκρουση του ΝΣΚ με το ΣτΕ, που θα είχε αλυσιδωτές αντιδράσεις στο νομικό και πολιτικό σύστημα; Αρκετοί έγκριτοι νομικοί, έχουν υποστηρίξει πως το ΣτΕ, παρόλο που το επιθυμεί, θα ήταν πολύ δύσκολο να στηρίξει νομικά τη συνταγματικότητα της δανειακής σύμβασης, εφόσον αυτή φυσικά είχε κυρωθεί από τη Βουλή και είχε ισχύ νόμου! Ας μην ξεχνάμε, πως η επαίσχυντη εισήγηση του ΣτΕ, που βγάζει λάδι το Μνημόνιο, στηρίζεται στο σκεπτικό πως το Μνημόνιο δεν αποτελεί διεθνή σύμβαση!

Απάντηση
katdelbar20/02/201100:20

Gia thn prosfath agora ypobryxion 50% pio akriva apo timi Tourkias tha mas enimerosi o k. Venizelos telika???

Απάντηση
PETROS19/02/201113:13

ΕΛΛΗΝΕΣ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ, Παρακολουθούμε στην Γενεύη τις ομιλίες σας στην Βουλή. Κατάπληξη προκαλεί το γεγονός ότι κανείς, ΚΑΝΕΙΣ, απο εσάς, οιουδήποτε κόμματος, δεν εζήτησε ακόμη ανεξάρτητη, εξωκοινοβουλευτική, ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ για να εξετάσει, ποιοί είναι οι υπεύθυνοι, αυξάνοντας από το 1981 τον ασύστολο δανεισμό, για το εξευτελιστικό κατάντημα που έχετε φτάσει την Ελλάδα. Δεν φταίει κανείς για το ΤΣΟΒΟΛΑ ΔΟΣΤΑ ΟΛΑ (τα ...δανεικά);; Δεν φταίει κανείς διότι ΜΑΖΙ ΤΑ ΦΑΓΑΤΕ όπως διατυμπανίζει (χωρίς αιδώ) ο Αντιπρόεδρος;; Ποιοί προκάλεσαν και ποιοί επέτρεψαν αυτόν τον ασύστολο δανεισμό, ποιοί εξήλωσαν κάθε βιομηχανία που είχε αναπτυχθεί και με ποία μέσα, ποιοί εξόδεψαν τα χρήματα των δανείων για να μοιράζουν χάντρες και καθρεφτάκια στους ιθαγενείς για να εξαγοράζουν ψήφους ΑΝΤΙ να κάνουν παραγωγικές επενδύσεις;; ΕΑΝ κάποιος από εσάς έχει φιλότιμο, κοιτάχτε τι έκαναν οι Ισλανδοί και ή κάντε έστω και τώρα το ίδιο ή ...ντραπείτε. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΟΒΑΡΟ ΠΟΡΙΣΜΑ ......ΤΩΝ ΙΣΛΑΝΔΩΝ Αυτό είναι δημοκρατικό και ευνομούμενο κράτος που σέβεται τους πολίτες του. Οι Ισλανδοί, για παραπλήσια κατάσταση της οικονομίας τους, απαίτησαν και πήραν απαντήσεις. Για το τι έφταιξε, ποιοι ευθύνονται και τι πρέπει να γίνει για να μην ξανασυμβεί παρόμοια κρίση. H εξεταστική επιτροπή που συνέστησε το Κοινοβούλιο από ανεξάρτητους ειδικούς έβγαλε πόρισμα 2.400 σελίδων, με το οποίο όχι μόνο καταλόγισε ευθύνες, αλλά και τις προσωποποίησε. Κατονομάζονται ο πρώην πρωθυπουργός Γκέιρ Χάαρντε, τρεις πρώην διοικητές της κεντρικής τράπεζας, υπουργοί, ενώ ποινικές ευθύνες καταλογίζονται σε στελέχη των τριών ιδιωτικών τραπεζών. Ήδη ο εισαγγελέας έβγαλε διεθνή εντάλματα σύλληψης. ΤΡΕΙΣ ΣΥΝΕΛΗΦΘΗΣΑΝ ΚΑΙ ΚΡΑΤΟΎΝΤΑΙ. Η κυβέρνηση έκανε μηνύσεις και ζητάει πίσω τα κλεμμένα. Η εξεταστική επιτροπή είχε στη διάθεσή της 80 υπαλλήλους, δικό της προϋπολογισμό και δικαίωμα να ζητήσει -ακόμη και να κατασχέσει- στοιχεία από κρατικές υπηρεσίες και ιδιώτες. Στο πλαίσιο της διαφάνειας, αναρτήθηκε τον Απρίλιο στον ιστότοπο της Βουλής (http://sic.athingi.is) το πλήρες κείμενο που η κυβέρνηση ονομάζει Έκθεση της αλήθειας και οι Ισλανδοί αποκαλούν Μαύρο πόρισμα καθώς και εκτεταμένη περίληψη στα αγγλικά. ΕΛΛΗΝΕΣ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ Πόσους από τους ζώντες πρέπει να βάλετε φυλακή και πόσους από τους τεθνεώτες της περιόδου από το 1975 πρέπει να εγγράψετε στην Ιστορία της πατρίδας σας μεταξύ αυτών που ΕΔΟΛΟΦΟΝΗΣΑΝ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ;;; Από την EUROPEAN LEAGUE OF GENEVA Dr Nicolas Kaloy, Geneva

Απάντηση
Μανώλης19/02/201111:20

Μονο απο το πληκτρολογιο μπορουν να δειξουν τοσο μενος. Απο κοντα δεν θα ειχαν καν το θαρρος να ανοιξουν το στοματακι τους.

Απάντηση
Μιλτιάδη ο Νεώτερος13/02/201109:18

Κοίτα κάτι προβλήματα που έχει ο κόσμος.... Η Ορθή γραφή είναι υποκειμενικό σε μία γλώσσα με τέτοια ιστορία..... αλλά και Σουαχίλι Ελληνικά να μιλάει κάποιος γιατί τόσο μένος;

Απάντηση
Ι.Μητροβασιλειου13/02/201108:39

Προς κ. Γεωργιον Α.Παπανδρεου , Πρωθυπουργον της Ελλαδος Κυριε Πρωθυπουργε, Αποφασισατε, όπως λετε, χωρις την εγκριση κανενος, να αναμορφωσετε την Ελλαδα εκ βαθρων. Για τον λογον αυτόν, λετε, θα πρεπει να πονεσουμε ολοι εμεις οι Ελληνες και να κανουμςε θυσιες. Ενώ όμως λετε οτι ολοι οι Ελληνες θα πρεπει να ΥΠΟΣΤΟΥΝ αυτές Τις ΘΥΣΙΕΣ εχετε μεχρι στιγμης εξαιρεσει τους πολιτικους και τους εργαζομενους στη βουλη. Δια να υποστουμε λοιπον αυτές τις θυσιες που μας επιβαλλετε μεσω της τροικας που εχετε αποδεχθει τους ορους του μνημονιου, θα πρεπει: 1) Να επιδιωξετε και επιτυχετε την επιστροφη των χρηματων που λεηλατησαν η απεκτησαν παρανομως από το Κρατος όλα τα <> πουβρεθηκαν σε καιριες θεσεις επιβαλοντες τις πρεπουσες ποινες, 2) Να μειωθουν στο ημισυ ο αριθμος των βουλευτων και των υπηρετουντων στη βουλη, να περικοπουν οι αποδοχες των (όπως ολων των αλλων υπαλληλων) καΙ ΤΑ ΠΡΟΝΟΜΟΙΑ που λογω θεσεων απολαμβανο υν να περιορισθη ο αριθμος των ανδρων ασφαλειας που χρησιμοποιουν οι Υπουργοι, Βουλευτες και αλλοι βαθμοφοροι του κρατους και να περιορισθη ο αριθμος των χρησιμοποιουμενων αυτοκινητων. 3) Να σταματηση η επιδοτηση των κομματων από το Κρατος, αφου δεν ετηρηθησαν οι οροι που προεβλεπαν την χρηματοδοτησην των (να μην χρηματοδοτουνται δηλαδη από άλλες πηγες) 4)Να καταργηθη ο ληστρικος νομος που διδει το δικαιωμα στους διαχειριστες κονδυλιων του δημοσιου να εισπραττουν <> από τις παραγγελιες που κανουν για αναγκαιες Προμηθειες Βαδιζω στο 81ο ετος της ηλικιας μου και ανηκω στην κατηγορια των συνταξιουχων που για 36 ΧΡΟΝΙΑ επληρωναν τις εισφορες που θα μας εδιδαν το δικαιωμα να συνταξιοδοτηθουμε και να περασουμε το υπολοιπο της ζωης μας με ανεση και ηρεμια αφου ειχαμε εκπληρωσει τις υποχρεωσεις μας προς το κρατος. Αυτές ολες οι ελπιδες καταστρεφονται τωρα με τα μετρα που ελαβατε και οσα προτι- θεσθε να λαβετε οπως πληροφορουμεθα από τα μεσα μαζικης πληροφορισης. Αμφιβαλω αν ολοι οι συναδελφοι σας, πολιτικοι, εχουν εργασθη πριν να καταλαβουν βουλευτικη θεση και αν εχουν πληρωσει ποτε εισφορες για τη δικη τους συνταξικοδοτηση, την οποιαν μαλιστα απολαμβανουν χωρις να συμπληρωσοιυν τα 30 εως 40 χρονια εργασιας που επιβαλετε για ολους εμας. Να εισθε βεβαιος,κ.ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΕ, ότι αν δεν ληφθουν και για τους πολιτικους επωδηνα μετρα και αν δεν περιορισθουν οι Δαπανες στα οσα εγραψα πιο πανω το σλογκαν <> που χρησιμοποιειται, σημερα, για τα εισιτηρια και τα διοδια, θα επεκταθη σε ολες τις πληρωμες προς το δημοσιο γιατι ο κοσμος θα αμφιβαλει ότι θα χρηματα που του ζητουνται δεν θα σπαταληθουν η υπεξαιρεθουν από τους γνωστους αγνωστους!!. Μετα τιμης, Ι.Μητροβαασιλειου

Απάντηση
akis13/02/201100:29

Χαρη, μην αποκλεισεις το ενδεχομενο,οσοι γραφουν οπως το μηνυμα απο Giannaro,να ειναι απο ομογενεια,ΗΠΑ Αυστραλιας κλπ που απλα το πληκτρολογιο τους δεν εχει Ελληνικα,και δεν γνωριζουν τον τροπο να προσθεσουν τους Ελληνικους χαρακτηρες,η αν το γνωριζουν δεν ειναι ευκολο εφοσον δεν ειναι επανω στο πληκτρολογιο προτυπωμενοι,το ειδα σε επισκεψη μου σε συγγενεις στις ΗΠΑ ποσο δυσκολο ειναι...

Απάντηση
Χάρης12/02/201120:52

Ενώ εσύ "Γκιανναρε" που παίρνεις τις εφημερίδες για το περιεχόμενο, από εκεί έμαθες να γράφεις; μάθε φίλε μου να γράφεις ελληνικά, για αρχή έστω και με λάθος ορθογραφία. Κάνε κάτι χρήσιμο για τον εαυτό σου, άντε μπράβο.

Απάντηση
Giannaro12/02/201120:00

Kalhspera, re c pasxo perneis efhmerida gia ta cd h gia ta nea? oxi gia na katalavo diladh... Giafto h elada eftase ekei pou eftase, me tetoious polites piso olotaxos pame...

Απάντηση
gm4512/02/201112:36

Την προηγουμενη Κυριακη με την εφημεριδα ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ η ταινια ηταν σε χαρτινη θηκη παρωτι στο ιντερνετ εδω εγραφε ταινια+θηκη.Να δουμε αυριο!!!!

Απάντηση