Κύμη-Πανιώνιος 95-83: Με 17 τρίποντα, δεν γινόταν να χάσει!

Η Κύμη (9-11) νίκησε τον Πανιώνιο (5-15) με 95-83, έχοντας τον Τάντους ΜακΦάντεν σε καταπληκτική μέρα (26π. με 7/10τρ.), ενώ συνολικά ευστόχησε 17 φορές πίσω από τα 6.75

kimi-panionso-1
Η Κύμη, παίζοντας εντυπωσιακό μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο, νίκησε τον Πανιώνιο με 95-83. Οι γηπεδούχοι βρήκαν 17/35 τρίποντα (ΜακΦάντεν 7/10) στοιχείο το οποίο τους χάρισε ουσιαστικά το θετικό αποτέλεσμα.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με άσχημο τρόπο λόγω σύρραξης στο παρκέ, αλλά η συνέχεια περιελάμβανε πλούσιο θέαμα από τους ξένους (κυρίως) παίκτες των ομάδων.

Ο Πανιώνιος κατάφερε να προηγηθεί με 27-38 (17') χάρη στον οίστρο των Κουακουμενσά και Νταλό.

Οι γηπεδούχοι στο δεύτερο ημίχρονο αντέδρασαν. Ο ΜακΦάντεν «ξύπνησε», βρήκε ρυθμό και με συνεχόμενα δικά του καλάθια έβαλε την Κύμη μπροστά στο σκορ (56-54, 25'). Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα, χωρίς ωστόσο να υπάρξει διάστημα που να αισθανθεί άνετα μέχρι το 36' όπου με τρίποντο του Τζόουνς βρέθηκε στο +8 (85-77) και δεν ανησύχησε στη συνέχεια.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι νικητές είχαν 17/35 τρίποντα, 16/27 δίποντα και πήραν 37 ριμπάουντ (29 ο αντίπαλος).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τάντους ΜακΦάντεν σε 37:53 είχε 26 πόντους (1/4δ., 7/10τρ., 3/5β.), 6 ασίστ, ένα ριμπάουντ και 3 λάθη.

Ο Κάμερον Τζόουνς τελείωσε με 22 πόντους (7/9δ., 2/3τρ., 2/3β.), 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Φυσικά ο Σλάβεν Τσούπκοβιτς τα νεύρα του οποίου στοίχισαν στην ομάδα του ενδεχομένως και τη νίκη.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 77-75, η Κύμη έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 11-2 το οποίο της έδωσε διαφορά 11 πόντων και τη νίκη.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Άγγελος Τσαγκαράκης με 14 πόντους (4/10τρ.) βοήθησε σε κρίσιμα σημεία του ματς.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Κύμη το γεγονός ότι επέτρεψε 24 ασίστ στον αντίπαλό της. Ο Πανιώνιος τις βιαστικές επιλογές στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το coast to coast κάρφωμα του Μπρίς Νταλό στο πρώτο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 38-45, 65-66, 95-83.