Λυών - Παρί Σεν Ζερμέν 2-1: Κι όμως, η Παρί χάνει!

Η Λυών κέρδισε με 2-1 την Παρί χάρη σε γκολ του Ντεπάι στην τελευταία φάση. Με δέκα παίκτες από το 57’ οι Παριζιάνοι

Η αγωνιστική στην Γαλλία έκλεισε με μεγάλο ματς ανάμεσα στην Λυών και στην Παρί. Και τα είχε όλα. Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να προηγηθούν μόλις στο 2’ με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Φεκίρ, έπαιξαν στα ίσα τους Παριζιάνους χωρίς τον Νεϊμάρ, αλλά ισοφαρίστηκαν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Ο Μπαπέ αποχώρησε τραυματίας στο 36’ και τη λύση έδωσε το Κουρζάβα που με γκολάρα έκανε το 1-1 στο 3’ των καθυστερήσεων. Οι λιονέ είχαν τις πιο καθαρές ευκαιρίες και στην επανάληψη, με τον Ντάνι Άλβες να αποβάλλεται στο 57’. Αρχικά ο διαιτητής Τουρπέν θα του έδειχνε κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Ντομπελέ, αλλά ο Βραζιλιάνος αντέδρασε άσχημα και αντίκρισε απευθείας κόκκινη! Παρόλα αυτά, οι παίκτες του Έμερι κρατούσαν την ισοπαλία μέχρι το 4’ των καθυστερήσεων, όταν ο Ντεπάι με εξαιρετική κίνηση και εκπληκτικό σουτ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Αρεολά για το τελικό 2-1!