Βόννη - Άρης 76-59: «Χλωμιάζει» η πρόκριση με αποκαρδιωτική εμφάνιση

Ο Άρης (4-7) γνώρισε βαριά ήττα από τη Βόννη (4-7) με 76-59, βλέπει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketball Champions League να απομακρύνεται και με αυτή την εικόνα δεν μπορεί να ελπίζει σε κάτι καλύτερο

Ο Παναγιώτης Γιαννάκης και το τεχνικό τιμ του Άρη είχαν «κυκλώσει» την εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Βόννη στα ματς που οι «κίτρινοι» έπρεπε να κερδίσουν αν θέλουν να διατηρήσουν τις ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση του Basketball Champions League. Παρ' όλα αυτά ο Άρης δέχτηκε 29 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο κι έχασε με κάτω τα χέρια από τους Γερμανούς χωρίς να βγάλει νεύρο, διάθεση και κίνητρο στο παιχνίδι του. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ από τα πρώτα λεπτά, η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους κι έτσι τα πράγματα ζορίζουν ενόψει της συνέχειας.

Ο αγώνας

Ο Χρηστίδης έκανε το 2-6 για τον Άρη ωστόσο η Βόννη βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνά της, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη και τις κακές επιλογές των φιλοξενούμενων, έκανε σερί 14-0 και προηγήθηκε με +10 (16-6, 4'16") με το τρίποντο του Ζούμπτσιτς. Τα back2back τρίποντα του Πρίουιτ κράτησαν όρθιο τον Άρη στο πρώτο δεκάλεπτο (26-19, 10') όμως η Βόννη «έτρεξε» σερί 10-0 στη συνέχεια (36-19) και ο Μέιγιο εκτόξευσε τη διαφορά στο +20 (40-20, 13'24")! Ο Μιχάλης Τσαϊρέλης (10π.) έδωσε λύσεις στην επίθεση των «κίτρινων» στο πρώτο ημίχρονο ωστόσο οι Γερμανοί πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 49-33, έχοντας 7/16 τρίποντα (43.75%). Ο Ζούμπτσιτς ανέβασε ξανά τη διαφορά στο +20 με 3/3 βολές (55-35) ενώ οι Μπελ και Μποχωρίδης μείωσαν σε 62-46 στο 30'. Ο Χιλ σκόραρε για το 68-48, ο Άρης δεν έδειξε ποτέ σημάδια ανάκαμψης κι εν τέλει η Βόννη επικράτησε με 76-59.

Τα δεκάλεπτα: 29-19, 49-33, 62-46, 76-59.