Χίμκι - Ρεάλ Μαδρίτης 78-95: Επίδειξη δύναμης από τους Ισπανούς

Η Ρεάλ Μαδρίτης... σκόρπισε τη Χίμκι στη Ρωσία, επικρατώντας με 95-78, σουτάροντας 14/25 τρίποντα και φτάνοντας τις έξι σερί νίκες στην Euroleague!

Αυτή τη φορά ο Λούκα Ντόντσιτς δεν χρειάστηκε να φορτσάρει για τη Ρεάλ Μαδρίτης που επικράτησε εύκολα της Χίμκι κι έστειλε μήνυμα προς πάσα κατεύθυνση ενόψει της συνέχειας, με τον Ρούντι Φερνάντεθ να πραγματοποιεί την καλύτερη εφετινή εμφάνισή του στη διοργάνωση.

Ο αγώνας

Η Ρεάλ Μαδρίτης βρήκε λύσεις με το μακρινό σουτ, προηγήθηκε 9-17 με το τρίποντο του Κοζέρ ενώ ο Τόμπκινς σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 ανεβάζοντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και κάνοντας το 13-23 στα 2'14" για το τέλος της πρώτης περιόδου. Η «Βασίλισσα» βρήκε ρυθμό στην επίθεση κι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 17-26, ο Γκιλ μείωσε σε 22-27 ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έκαναν σερί 16-0, εκμεταλλεύτηκαν τις βεβιασμένες επιλογές της Χίμκι και προηγήθηκαν 22-43 με τον Ντόντσιτς! Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επέμεινε στο τρίποντο ωστόσο οι Κοζέρ και Ταβάρες κρατούσαν τη Ρεάλ σε απόσταση ασφαλείας. Τα back2back τρίποντα του Σβεντ μείωσαν σε 42-56 για τη Χίμκι στο 25'21" όμως ο Τόμπκινς ανέβασε τη διαφορά στο +22 (42-64, 27'11") για τους Μαδριλένους που έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο 49-67. Ο Ρούντι ήταν on fire στο τέταρτο δεκάλεπτο, κάνοντας το 59-84 στο 35'44" κι έχοντας 16 πόντους με 5/6 τρίποντα για τη Ρεάλ που εν τέλει επικράτησε με 78-95.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ρεάλ τελείωσε το ματς με 14/25 τρίποντα, κατέβασε 40 ριμπάουντ αντί 27 των γηπεδούχων  και είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ρούντι τελείωσε το ματς με 16 πόντους (1/1 βολ., 5/6 τρίπ.), 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος και 1 κόψιμο σε 14:56.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Σε κακή βραδιά ο Στέφαν Μάρκοβιτς με 0/1 δίποντο, 0/2 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος σε 13:18.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Φαμπιάν Κοζέρ τελείωσε το ματς με 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη σε 24:38.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το 16-0 σερί της Ρεάλ στα τέλη της πρώτης περιόδου και στις αρχές της δεύτερης. Η Χίμκι δεν επέστρεψε ποτέ στο ματς.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 31-51, 49-67, 78-95.