Μαν. Σίτι - Μπρίστολ Σίτι 2-1: Με υπογραφή Αγουέρο!

Με γκολ του Αγουέρο στις καθυστερήσεις, η Σίτι... λύγισε με 2-1 την εξαιρετική Μπρίστολ κι έκανε το πρώτο βήμα για τον τελικό του League Cup

Η Mπρίστολ έριξε στο καναβάτσο τη Γιουνάιτεντ προηγούμενο γύρο, ήταν εξαιρετική και στο Ετιχαντ, αλλά ο Αγουέρο δεν την άφησε να... πανηγυρίσει! Η Σίτι επικράτησε 2-1 με γκολ του Αργεντίνου στις καθυστερήσεις, έκανε το πρώτο βήμα και στις 23 του μήνα θέλει να τσεκάρει το εισιτήριο για τον τελικό του League Cup!

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς, πίεσαν, έκλεισαν την αντίπαλο στην περιοχή της, αλλά δεν μπόρεσαν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Τρεις φορές απείλησαν, αλλά τα σουτ των Μπερνάρντο Σίλβα (20’) και Κέβιν Ντε Μπρόινε (25’) κατέληξαν άουτ, όπως άλλωστε και η κεφαλιά του Μανγκαλά στο 36'. Η Μπρίστολ όποτε έβρισκε χώρους προσπαθούσε να γίνει απειλητική και στο 42΄ έστειλε...  μήνυμα με τον Πάτερσον! Δυο λεπτά αργότερα ήρθε το σοκ για τους γηπεδούχους! Ο Ριντ ανατράπηκε από τον Στόουνς και ο ίδιος παίκτης άνοιξε το σκορ. Οι Πολίτες προσπάθησαν να αντιδράσουν, ο Ντε Μπρόινε ήταν εξαιρετικός και στο 55' έφερε το ματς στα ίσα. Ο Βέλγος συνδυάστηκε υπέροχα με τον Στέρλινγκ και δεν άφησε κανέναν περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλο γκολκίπερ! Ηταν το 9ο γκολ στο οποίο συμμετέχει στη διοργάνωση (έξι γκολ, τρεις ασίστ). Η Σίτι συνέχισε να πιέζει, αλλά Σανέ και Στέρλινγκ δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Ο Γκουαρδιόλα πέρασε στο ματς τον Αγουέρο στο 70' και ο Αργεντίνος στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το 2-1!

Μάντσεστερ Σίτι: Μπράβο, Μανγκαλά, Στόουνς, Ντανίλο, Ζιτσένκο (79’ Γουόκερ), Τουρέ (70’ Αγουέρο), Γκουντογκάν, Ντε Μπρόινε, Σανέ, Μπ. Σίλβα, Σανέ

Μπρίστολ Σίτι: Φίλντινγκ, Φλιντ, Μπέικερ, Ράιτ, Μάγκσουσον (73’ Γουόλς), Πακ, Σμιθ, Μπρόουνχιλ, Μπράιαν, Ριντ, Πάτερσον