Ρέθυμνο - ΠΑΟΚ 73-79: Χαμογέλασε στην Κρήτη μετά από καιρό

Ο ΠΑΟΚ (3-3) πέρασε νικηφόρα από το Ρέθυμνο (1-5), επικρατώντας με 79-73 χάρη στον MVP Κρουμπάλι και τα «μεγάλα» καλάθια του Ζάρα στο φινάλε

Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά την ήττα από τη Νεπτούνας στη Λιθουανία, περνώντας νικηφόρα από το «Μελίνα Μερκούρη» με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ουσμάν Κρουμπάλι. Από την άλλη πλευρά οι Κρητικοί έπεσαν στο 1-5 στην κατάταξη και αγνοούν τη νίκη από τις 14 Οκτωβρίου και το 95-90 επί του Κόροιβου.

Ο αγώνας
Ο Μάλκολμ Άρμστρεντ... κουβάλησε το Ρέθυμνο στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τον ΠΑΟΚ, σκοράροντας τους 10 από τους 23 πόντους των Κρητικών σε αυτό το διάστημα κόντρα στον «Δικέφαλο» που κατέβασε, μεν 4 επιθετικά ριμπάουντ, επέμεινε στο μακρινό σουτ όμως έκανε 4 λάθη.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (19-19, 9'06") ενώ ο Μούντι σκόραρε για το +4 (23-9) στη μεγαλύτερη διαφορά υπέρ των Κρητικών στο πρώτο ημίχρονο. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε στη δεύτερη περίοδο, με τον Κρουμπάλι να αποτελεί σημείο αναφοράς στην επίθεση και τον Κόνιαρη (8π., 6ασ.)  να βοηθάει στο σκοράρισμα και στην οργάνωση.

Τα back2back τρίποντα του Γιαννόπουλου έκαναν το 38-35 όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 10-0 ως το ημίχρονο και πήγαν στα αποδυτήρια με το 38-45, κυριαρχώντας στα ριμπάουντ (16-22 υπέρ των «ασπρόμαυρων») κι έχοντας... ζήτημα από τη γραμμή των βολών (8/15, 53%).

Οι Κρητικοί προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά όμως κάθε φορά που πλησίαζαν στο σκορ, ο ΠΑΟΚ έβρισκε τον τρόπο για να ξεφύγει. Το τρίποντο του Άρμστεντ έκανε το 48-53 στο 25'33" όμως οι οι φιλοξενούμενοι έκαναν σερί 6-0 και προηγήθηκαν 48-59 με τον Κρουμπάλι.

Η ομάδα του Νίκου Βετούλα άρχισε την τέταρτη περίοδο με σερί σερί 7-0 (57-61, 32'14") ωστόσο ο Ζάρας πέτυχε «μεγάλα» καλάθια. Ο Άρμστεντ μείωσε στους 4 (73-77, 39'19") αλλά μέχρι εκεί. Ο ΠΑΟΚ κράτησε το προβάδισμα και ο Κρουμπάλι διαμόρφωσε το τελικό 73-79

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 38-45, 50-61, 73-79.