Ιταλία - Σουηδία 0-0: Εκτός Μουντιάλ μετά από 59 χρόνια οι Ιταλοί!

Η Σουηδία άντεξε στην πίεση της Ιταλίας στο Μιλάνο (0-0) και με το γκολ του μεγάλου άτυχου, Γιόχανσον, από το πρώτο ματς, πέταξε εκτός Μουντιάλ τους γείτονες

Είναι απίστευτο, αλλά είναι αλήθεια!

Για πρώτη φορά από το 1958, η τετράκις παγκόσμια πρωταθλήτρια Ιταλία ΔΕΝ θα είναι σε Μουντιάλ!

Η «σκουάντρα ατζούρα» έχασε μυθικές ευκαιρίες στο «Σαν Σίρο», έφτασε την κατοχή μπάλας σχεδόν στο 80%(!), αλλά η «καρυδάτη» Σουηδία άντεξε, πήρε 0-0 και με το γκολ του μεγάλου άτυχου, Γιάκομπ Γιόχανσον, από το πρώτο ματς, πέταξε εκτός Παγκοσμίου Κυπέλλου τους γείτονες, σε μία από τις χειρότερες στιγμές της ιστορίας τους, αν όχι τη χειρότερη…

Τεράστιο κρίμα και μεγάλη συγκίνηση για τον σπουδαίο Τζιανλουίτζι Μπουφόν, που ήθελε να κλείσει -πιθανότατα- την καριέρα του στα γήπεδα της Ρωσίας, αλλά οι Σκανδιναβοί «πάλεψαν» και δίκαια πανηγυρίζουν μια ιστορική πρόκριση, απέναντι σε μια ομάδα που μπαίνει, πια και… επίσημα σε περίοδο κρίσης.

Τραγική η διαιτησία του Ισπανού Ματέου Λαόθ, δεν έδωσε από… δύο πέναλτι σε κάθε ομάδα!

Σε ό,τι αφορά το ματς του «Σαν Σίρο», όπως προείπαμε η Ιταλία… κατασκήνωσε στα καρέ των Σουηδών και δημιούργησε δεκάδες ευκαιρίες, για να βάλει, έστω, ένα γκολ, που θα «ισοφάριζε» το σκορ του πρώτου αγώνα, «στέλνοντας» την πρόκριση στην παράταση. Αλλά δεν τα κατάφερε…

Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι είδαν τον… ήρωά τους, όπως αποδείχθηκε εν τέλει, Γιάκομπ Γιόχανσον, να αποχωρεί τραυματίας μόλις στο 17', με τις πρώτες εκτιμήσεις να λένε πως ο αμυντικός χαφ της ΑΕΚ έχει υποστεί ρήξη χιαστού στο αριστερό του γόνατο, κάτι, που, αν επιβεβαιωθεί, σημαίνει πως θα χάσει όλη, σχεδόν, τη χρονιά, ενώ θα τεθεί εν αμφιβόλω η συμμετοχή του και στο Παγκόσμιο Κύπελλο, αφού θα εξαρτηθεί από την κατάσταση στην οποία θα βρίσκεται μέχρι τότε!

Πηγή: sport-fm.gr