Για το χάλκινο κόντρα στο Βέλγιο τα κορίτσια της Εθνικής

Λύγισαν στο φινάλε του ημιτελικού με τη Γαλλία και έχασα με 55-77 - Στις 19:00 ο μικρός τελικός και στις 21:30 η μάχη Γαλλίας - Ισπανίας για το χρυσό  - Λεπτό προς λεπτό ο χθεσινός αγώνας της Εθνικής μας ομάδας

Για 33 λεπτά η Εθνική γυναικών κοίταξε τη Γαλλία στα μάτια, της έβαλε πολύ δύσκολα, αλλά δεν άντεξε μέχρι το τέλος και γνώρισε δίκαια την ήττα στον δεύτερο ημιτελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος (αν και το τελικό σκορ μας αδικεί κατάφωρα).

Με το τρίποντο της Καλτσίδου μειώσαμε σε 50-54 κι ενώ απέμεναν 7 λεπτά για το τέλος, αλλά σε εκείνο το σημείο «κόλλησε» και η Γαλλία με ένα σερί 0-15 προηγήθηκε 50-69 «καθαρίζοντας» την πρόκριση για τον  τελικό όπου θα διεκδικήσει το χρυσό κόντρα στην Ισπανία (στις 21:30).

Αντιθέτως η ελληνική ομάδα στις 19:00 θα αγωνιστεί με το Βέλγιο για την 3η θέση, που αν κατακτηθεί θα είναι ένας πραγματικός άθλος, καθώς ούτως ή άλλως αυτή η ομάδα έχει κάνει τεράστια υπέρβαση φτάνοντας μέχρι τους «4».

Επιστρέφοντας στο σημερινό παιχνίδι, η αλήθεια είναι ότι η Γαλλία απέδειξε την ανωτερότητα και εκμεταλλεύτηκε κυρίως την πείρα της καθώς στο κρίσιμο σημείο είχε το καθαρό μυαλό και έβαλε ορισμένα μεγάλα σουτ.

Από τη αρχή του αγώνα φάνηκε πως είχαμε ζητήματα στην επίθεση, αλλά κι η Γαλλία έκανε αρκετά λάθη κι έτσι φτάσαμε στο 8’ να προηγούμαστε με 15-14, αλλά το πρώτο ‘μπλακ άουτ’ έφερε ένα σερί 0-8 μέσα σε 90 δευτερόλεπτα με το σκορ να γίνεται 15-23!

Η Γαλλία είχε σταθερά το προβάδισμα και στη β’ περίοδο, καθώς η Μάλτση ήταν εκτός ρυθμού, αλλά κι οι τρικολόρ έκαναν πολλά λάθη με αποτέλεσμα η ελληνική ομάδα να παραμένει κοντά στο σκορ και να δείχνει ικανή να χτυπήσει την πρόκριση καθώς το ημίχρονο την βρήκε στο -5 (30-35).

Κι αυτό φάνηκε στην 3η περίοδο όπου με τρίποντο της Σωτηρίου πλησιάσαμε στον πόντο (43-44 στο 27’) και με νέο τρίποντο της Καλτσίδου φέραμε το παιχνίδι στα ίσια (47-47 στο 28’10’’) για να ακολουθήσει η πρώτη κρίσιμη φάση που κόστισε αρκετά.

Η Γαλλία έχασε δύο βολές, εμείς χάσαμε το ριμπάουντ, για να ακολουθήσει νέο άστοχο σουτ με την Σπανού να μαζεύει και τους διαιτητές να δίνουν φάουλ (;) και τεχνική ποινή. Το σκορ έγινε 47-50 με 3/3 βολές και η 3η περίοδος αντί να μας βρει μπροστά μας βρήκε και πάλι στο -5!

Για την ψυχολογία της ομάδας (που ήταν και κουρασμένη αφού δεν είχε και την πληθώρα των επιλογών της Γαλλίας) αυτό ήταν σημαντικό.

Η Επουπά (ίσως η κορυφαία της Γαλλίας) έκανε το 47-54, η Καλτσίδου στο 32’50’’ έδωσε τεράστια ανάσα με το τρίποντο διαμορφώνοντας το 50-54, αλλά στο τέλος της επίθεσης της Γαλλίας η Επουπά και πάλι με τρίποντο έκανε το 50-57’ κι εκεί κάπου η Ελλάδα έμεινε από δυνάμεις και ιδέες.

Το τρίποντο της Επουπά λειτούργησε σαν… οδοστρωτήρας με τις Ελληνίδες να μην βρίσκουν λύσεις στην επίθεση, να μην έχουν πλέον κουράγιο να πιέσουν στην επίθεση και το σκορ να εκτοξεύεται στο 50-69!

Ο ημιτελικός είχε κριθεί, η Γαλλία ήταν στον τελικό κι απλά η διαφορά που είχε διαμορφωθεί ήταν... μαγική εικόνα, με τον Κώστα Κεραμιδά να αποσύρει στο τελευταίο τρίλεπτο εν όψει του αυριανού αγώνα με το Βέλγιο για τις θέσεις 3-4.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 30-35, 47-52, 55-77
ΕΛΛΑΔΑ: Σταμολάμπρου, Λύμουρα, Σπυριδοπούλου 5(1), Μάλτση 9(4/14 σουτ), Νικολοπούλου 5, Σωτηρίου 6(2), Κοσμά, Σπανού 8, Καλτσίδου 15(3), Χριστινάκη 5(1), Φασούλα 2
ΓΑΛΛΙΑ: Επουπά 11(1), Μιγιέμ 13, Σιάκ 7(10ριμπ.), Ντουμέρκ 1, Μισέλ 4, Αγιαγί 2, Σκρελά 2, Μίντ 2, Γιοάν 10(2), Σαρτερό 7(1), Αμάν 6, Τσατσουάνγκ 12(1)

39'40'': Τρίποντο της Χριστινάκη για το 55-77. Αυτό είναι και το τελικό σκορ

39': Διαδικαστικού χαρακτήρα τα τελευτία λεπτά

37'50'': Κλέψιμο και αιφνιδιασμός για το 52-73

36'55'': Ευστοχεί η Χριστινάκη για το 52-69

36'40'': Στο 50-69 το σκορ υπέρ της Γαλλίας

36': Τρίποντο για την Γαλλία που είναι πιο κοντά στον τελικό

35'15'': Αιφνιδιασμός της Γαλλίας που πλέον είναι στο +12

34'40'': Άστοχο τρίποντο της Σπανού σε νεκρό χρόνο

34': Νέο τρίποντο για την Γαλλία που προηγείται για πρώτη φορά με 10 πόντους!

33'30'': Απαντά η Επουπά και 50-57

32'50'': Τρίποντο της Σπυριδοπούλου και 50-54!

32'30'': Τέλος χρόνου επίθεσης για την Γαλλία

31'40'': Καλάθι από την Επουπά και η Γαλλία το +7 (47-54)

31'25'': Κλέψιμο από τις Γαλλίδες

30'50'': Αστοχεί στο μπάσιμο η Νικολοπούλου

30'40'': Αστοχεί η Καλτσίδου όμως η Γαλλία κάνει λάθος και έχουμε νέα κατοχή

30'15'': Καλή ελληνική άμυνα και λάθος της Γαλλίας

29'58'': Αστοχεί η Μάλτση και θα μπούμε στο τελευταίο δεκάλεπτο με την Γαλλία να προηγείται με πέντε πόντους

29'53'': Φάουλ και βολές για την Γαλλία που προηγείται με 47-52.

29'40'': Νέο άστοχο τρίποντο της Μάλτση

29'30''; Αστοχεί η Μάλτση αλλά η Σπανού κερδίσει την κατοχή...

28'50'': Δύο χαμένες βολές της Γαλλίας, αλλά παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ και στη συνέχεια μετά το άστοχο σουτ δίνεται αμυντικό φάουλ στην Σωτηρίου και τεχνική ποινή στον ελληνικό πάγκο!!! Ευστοχεί και στις 3 βολές η Μιγιέμ κι η Γαλλία έχει και την κατοχή με το σκορ στο 47-50!

28'10'': Τρίποντο της Καλτσίδου και ισοφάριση για την Εθνική στο 47-47!

28': Στο +3 η Γαλλία (44-47)

27': Τρίποντο της Σωτηρίου με τη διαφορά να πέφτει στον πόντο (43-44)

26'45'': Κλέψιμο της Μάλτση και καλάθι

26'40'': Αστοχεί η Σπανού στο εύκολο λέι απ, αλλά υπάρχει καθαρό φάουλ που δεν δίνεται

26'30'': Απίθανο καλάθι ης Μισέλ και 38-42

26'15': Καλάθι και φάουλ από την Καλτσίδου για το 38-40

26': Καλάθι και φάουλ από την Τσατσουάν που διαμορφώνει το 35-40

23'40'': Άστοχο τρίποντο της Λύμουρα

23'10'': Αστοχεί η Εκούμπα

23': Λάθος της Μάλτση

22'20'': Αστοχεί η Σπανού για την ισοφάριση

21'45': Τρίποντο από την Καλτσίδου για το 35-37

21'25'': Βολές και πάλι για την Γαλλία με την Τσατουάνγκ που κάνει το 32-37

21'05'': Σκοράρει η Μάλτση μετά από επιθετικό ριμπάουντ της Σπανού.

20'35'': Η Τσατουάνγκ στις βολές και με 1/2 το σκορ γίνεται 30-36

20'10'': Κλέψιμο της Νικολοπούλου, αλλά κάνει λάθος πάσα.

20'00'': Έναρξη στο β' ημίχρονο με επίθεση της Γαλλίας

19'57'': Η Μιγιέμ ευστοχεί, αφού αν και είχαμε φάουλ να δώσουμε, δεν μπορέσαμε να το κάνουμε κι έτσι το ημίχρονο βρίσκει την Γαλλία στο +5 (30-35)

19'45'': Τέλος χρόνου επίθεσης από την ελληνική ομάδα και η τελευταία επίθεση του πρώτου ημιχρόνου θα είναι για την Γαλλία

19'10'': Λάθη επί λαθών στις τελευταίες επιθέσεις

18'35'': Άστοχο τρίποντο για την Γαλλία και νέα ελληνική επίθεση

18'10'': Αστοχεί η Χρηστινάκη, χαμένη ευκαιρία να πλησιάσουμε στον πόντο

17': Η Σπανού μειώνει και πάλι στους τρεις (30-33)

16'20'': Σκοράρει η Φασούλα για το 28-31

16'10'': Η Τσατουάνγκ με τυχερό καλάθι στέλνει τη διαφορά στο +5 (26-31)

15'40'': Λάθος πάσα της Μάλτση

14'40'': 1/2 βολές για την Γαλλία και 26-29

14'15'': 2/2 βολές από την Καλτσίδου και η Εθνική μειώνει στο καλάθι

13'10'': Καλάθι και φάουλ από την Νικολοπούλου για το 24-28

12'30'': Απίθανο τρίποντο για την Γαλλία

12'10'': Σκοράρει η Σπανού κι η διαφορά στους 4 (21-25)

11': Εύστοχο σουτ από την Σπυριδοπούλου

10'30'': Η Σαρτερό ευστοχεί και η διαφορά στους 8

10'10'': Λάθος στην πρώτη ελληνική επίθεση

9'52'': Η Σπανού δίνει ανάσα με το καλάθι που πετυχαίνει και η Α' περίοδος λήγει με 17-23!

9'40'': Άστοχο τρίποντο και αιφνιδιασμός της Γαλλίας για το 15-23!

9'20'': Τρίποντο για την Γαλλία και 15-21

9': Νέο λάθος στην ελληνική επίθεση

8'40'': Η Εκούμπα κλέβει και κερδίζει βολές ευστοχώντας ξανά και το σκορ γίνεται 15-18

8'20'': Με 2/2 βολές της Εκούμπα η Γαλλία προσπερνά με 15-16.

8': Τρίποντο από την Σωτηρίου σε νεκρό χρόνο και ξανά μπροστά η Ελλάδα με 15-14

7'30'': Με καλάθι της Αμάντ η Γαλλία διατηρεί το +2

7'15'': Ασίστ της Μάλτση και Σπανού για το 12-12

7': Η Τσιάκ και πάλι για το 10-12

6'30'': Τρίποντο από την Καλτσίδου και 10-10

6': Η Τσιακ διαμορφώνει το 7-10

5'55'': Αστοχεί από κοντά η Σπανού... Έχει κολλήσει επιθετικά η ελληνική ομάδα

5'20'': Η Σκρέλα βάζει μπροστά την Γαλλία, που τρέχει σερί 0-6.

4'40'': Η Μιγιέμ μειώνει στον πόντο (7-6)

4'15'': Νέο άστοχο τρίποντο από την Νικολοπούλου

3'55'': Άστοχο τρίποντο της Καλτσίδου

3'40'': Καλάθι από την Μιγιέμ

2'57'': Φοβερή προσπάθεια και λέι άπ από την Μάλτση για το 7-2!

2': Τρίποντο από την Μάλτση και 5-2!

00'50'': Ισοφαρίζει η Γαλλία σε 2-2

00'40'': Άστοχα τα δύο πρώτα σουτ της Γαλλίας, μάχη για το ριμπάουντ και τζάμπολ

00'20'': Πρώτο καλάθι από την Νικολοπούλου

21:30: Έναρξη του αγώνα

21:27: Μπαίνουμε πλέον στην τελική ευθεία για το τζάμπολ του ημιτελικού, ενώ πρέπει να σημειώσουμε ότι η Ισπανία είναι η πρώτη φιναλίστ του αυριανού τελικού καθώς επικράτησε στον αγώνα που προηγήθηκε με 68-52 του Βελγίου.

21:26: Αρκετές ελληνικές σημαίες στην Ο2 Αρένα, αλλά πολύ έντονη κι η παρουσία των Γάλλων

21:25: Αρχικά αυτός της Γαλλίας και κατόπιν ο ύμνος της Ελλάδας πάντα με τη βοήθεια του πιανίστα που δίνει μια άλλη αίσθηση στο τελετουργικό της παρουσίασης...

21;24: Ολοκληρώθηκε η παρουσίαση των δύο ομάδων και ακολουθεί η ανάκρουση των Εθνικών ύμνων