Οι 34 πόντοι του Αντετοκούνμπο δεν ήταν αρκετοί: Οι Μπακς αποκλείστηκαν με 4-2 από τους Ράπτορς

Ο Αντετοκούνμπο έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του, σημείωσε νέο ρεκόρ πόντων σε play offs, έμεινε στο παρκέ 46 λεπτά, αλλά οι Μπακς έχασαν με 92-89 από τους Ράπτορς

Με μία ακόμη εντυπωσιακή εμφάνιση έλαβε τέλος η σεζόν στο ΝΒΑ για τον Γιάννη Αντετοκούνμπο. Οι Ράπτορς νίκησαν για δεύτερη φορά στο Μιλγουόκι, με 92-89, και με συνολικό σκορ 4-2 πέρασαν στα ημιτελικά της Ανατολής, όπου θα αντιμετωπίσουν τους Καβαλίερς.

Ο 22χρονος άσος έκανε σπουδαίo παιχνίδι. Σημείωσε νέο ρεκόρ πόντων στα play offs με 34 (30 το προηγούμενο) έχοντας 12/21 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 7/13 βολές, ενώ είχε επίσης 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 τάπες παίζοντας 46 λεπτά, καθώς ξεκουράστηκε για ένα… σκάρτο δίλεπτο στη δεύτερη περίοδο.

Μάλιστα ήταν αυτός που μαζί με τους Μίντλετον (19π.), Τέρι (8π.) και Ντελαβεντόβα (12π.) έφεραν τους Μπακς από το -25 στα μέσα της τρίτης περιόδου στο +2 τρία λεπτά πριν το τέλος. Στο φινάλε, ωστόσο, οι γηπεδούχοι έμειναν από καύσιμα και η επιλογή του Γιάννη να πάει σε δίποντο όντας καλά μαρκαρισμένος σε σουτ για τρεις δεν δικαιώθηκε.

Ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν με 32 πόντους ήταν ο κορυφαίος για το Τορόντο, που κέρδισε τα τρία τελευταία ματς της σειράς και τώρα ετοιμάζεται για τους πρωταθλητές.

Πηγή: sport-fm.gr