Άρης-Αστέρας Τρίπολης 3-3: Διαστημική επιστροφή των «κίτρινων»

Ο Αστέρας ήταν αγκαλιά με τη νίκη  στο «Βικελίδης», όμως οι κίτρινοι με φοβερό ντεμαράζ και δύο γκολ του Τάτου στο φινάλε έσωσαν τον βαθμό

Παλικαρίσια επιστροφή του Άρη και ματσάρα στο «Κλεάνθης Βικελίδης». Ο Αστέρας έφτασε μια ανάσα από τη νίκη, με την οποία θα αγκάλιαζε την πρόκριση, όμως οι «κίτρινοι» δεν εγκατέλειψαν και με δύο γκολ του Τάτου στο τέλος πήραν την ισοπαλία με σκορ 3-3.

Ωραίο παιχνίδι στην Θεσσαλονίκη με τους Αναστόπουλο και Ελευθερόπουλο να παίζουν φουλ επίθεση. Οι Αρκάδες προηγήθηκαν λίγο πριν το πρώτο τέταρτο (14’) με γυριστό του Μάσα, ύστερα από ασίστ του Τσουκαλά. Η απάντηση για τους γηπεδούχους, που έδειχναν να πατούν ελαφρώς καλύτερα ήρθε σχεδόν δέκα λεπτά αργότερα με σουτ του Μπαργκάν (25’) έξω από την περιοχή. Το παιχνίδι έγινε ροντέο, η μπάλα ήταν πάνω-κάτω και ο Αστέρας πήρε εκ νέου το προβάδισμα με κεφαλιά του Ιωαννίδη (29’) ύστερα από σουτ του Τσιλιανίδη που βρήκε και στο δοκάρι.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι αγκάλιασαν τη νίκη στο 71’ όταν ο Διούδης ανέτρεψε τον Μάσα και ο Τσιλιανίδης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα δίνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του (1-3, 72’). Ο Άρης ξαναμπήκε στο ματς στο 85΄, όταν ο Τάτος μείωσε από την «άσπρη βούλα». Δύο λεπτά αργότερα (87’) οι κίτρινοι ολοκλήρωσαν το comeback με τον Τάτο να είναι ξανά ο σκόρερ, αυτή την φορά με δυνατό σουτ, το οποίο κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα του Κοζίτσκι.

Οι συνθέσεις:
ΑΡΗΣ (Ν. Αναστόπουλος): Διούδης, Τζανακάκης (67΄Νέτο), Ραούλ Μπράβο, Ιντζίδης, Τσουμάνης, Ρόβας, Αντρέου (46΄Παυλίδης), Ντούνης (46΄Μιλούνοβιτς), Καπνίδης, Τάτος, Μπαργκάν

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Δ. Ελευθερόπουλος): Κοζίτσκι, Κώτσιρας, Κυριακόπουλος, Μπέρτος, Ευαγγέλου, Χαμντανί, Τσουκαλάς (46΄Δημούτσος), Στανισάβλιεβιτς (63΄Ιγκόρ), Τσιλιανίδης, Ιωαννίδης (46΄Τσάβες), Μάσα