Η απίστευτη γκάφα πρωτοετούς στο κολεγιακό πρωτάθλημα των ΗΠΑ

Ο ρούκι Ικένα Εντούγκμπα του κολεγίου Bryand ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στην αναμέτρηση με το κολέγιο Brown - Με το σκορ 91-90 υπέρ του Brown ο Εντούγκμπα πήρε την ευθύνη της τελευταίας επίθεσης, την οποία δεν εκτέλεσε ποτέ -Πιστεύοντας ότι η ομάδα του κερδίζει,πέταξε τη μπάλα στον... αέρα

Ένα από τα highlights της περσινής Basket League ήταν το επικό φινάλε της αναμέτρησης Κηφισιά – Άρης όταν λίγο πριν το τέλος της πρώτης παράτασης η Κηφισιά ήταν στο +2 (88-86), αλλά ο Αμερικανός των γηπεδούχων Ζερμέιν Μάρσαλ σκόραρε στο καλάθι της ομάδας του στέλνοντας το ματς στη β’ παράταση κι εκεί ο Άρης επικράτησε εύκολα.

Στο κολεγιακό πρωτάθλημα των ΗΠΑ συνέβη κάτι ανάλογο, με τη διαφορά ότι ο Ικένα Εντούγκμπα, γκαρντ του κολεγίου Bryand, θεωρώντας ότι η ομάδα του κερδίζει δεν σούταρε στην τελευταία επίθεση του αγώνα με το κολέγιο Brown. Μονο που το σκορ ήταν 91-90 για το Brown που πανηγύρισε έτσι μια μεγάλη νίκη.

Το φινάλε του αγώνα ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς με την ομάδα του Bryand με τρίποντο στα 11 δευτερόλεπτα να προηγείται με 90-89, όμως το Brown απάντησε και με λέι απ του Τέιβον Μπλάκμον, τον οποίο μάρκαρε ανεπιτυχώς ο Εντούγκμπα προσπέρασε 91-90.

Με 4 δευτερόλεπτα να απομένουν ο Εντούγκμπα πήρε τη μπάλα κι ενώ οι συμπαίκτες του ζητούσαν μια πάσα για να σουτάρουν, αυτός έκανε ντρίμπλες για να αποφύγει τους αντιπάλους και λίγο πριν ακουστεί το σφύριγμα της λήξης πέταξε τη μπάλα στον αέρα…

Μόνο όταν οι αντίπαλοι άρχιζαν να πανηγυρίζουν κι οι συμπαίκτες του να τραβούν τα μαλλιά τους κατάλαβε τι ακριβώς είχε κάνει, αλλά ήταν πολύ αργά…