Μπάγερν – Κολωνία 1-1: Τρελοί «τράγοι» στο Μόναχο «κουτούλησαν» τους Βαυαρούς! (βίντεο)

Η Κολωνία υποχρέωσε την Μπάγερν στην πρώτη απώλεια βαθμών στο πρωτάθλημα και παρέμεινε αήττητη - Νίκη για τη Χέρτα 2-0 το Αμβούργο που μείωσε στους τρεις πόντους από την κορυφή

Η Κολωνία με τη βοήθεια των δοκαριών σε δύο περιπτώσεις, (Μίλερ 77’, Μπερνάτ 87’) σταμάτησε την Μπάγερν και την υποχρέωσε στην πρώτη της απώλεια στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο Άριεν Ρόμπεν έπαιξε για πρώτη φορά στην βασική ενδεκάδα της Μπάγερν από τον περασμένο Μάρτιο και το 0-0 που είχαν φέρει οι Βαυαροί με τη Ντόρτμουντ.

Μετά από ένα πρώτο μέρος που δεν είχε πολλές φάσεις η Μπάγερν βρήκε ξανά το γκολ από τον Κίμιχ που με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για ν’ ανοίξει το σκορ μετά από σέντρα του Μπερνάτ στο 40’.

Στο 63ο λεπτό όμως ο Μοντέστ παραβίασε για πρώτη φορά εντός «Αλιάνζ Αρίνα» την εστία της Μπάγερν μετά από ασίστ του Ρίισε για να διαμορφώσει το 1-1.

Στο 77’  μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους με τον Μίλερ και τον Χορν να αποκρούει στο κοντινό σουτ του άσου των Βαυαρών και την μπάλα να χτυπά στο δοκάρι, ενώ στο 87΄ο Μπερνάτ με αριστερό σουτ είδε την μπάλα να σταματά κι αυτή τη φορά στο δεξί δοκάρι του Χορν. Στο 90ο λεπτό ο Βιδάλ από καλή θέση θα σουτάρει άουτ. Οι «τράγοι» είχαν τη δική τους μεγάλη φάση με τον Ζόλερ για να πάρουν τη νίκη.

Η Χέρτα κράτησε το απόλυτο στην έδρα της απέναντι στο Αμβούργο που εμφανίστηκε και πάλι με πολλά προβλήματα. Ο Βεντάντ Ιμπίσεβιτς λίγο πριν συμπληρωθεί μισή ώρα αγώνα, άνοιξε το σκορ, ενώ στο 70ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι καθάρισε το παιχνίδι.

Η Χόφενχαϊμ καθάρισε από το πρώτο μέρος την αναμέτρηση με την Ίνγκολσταντ. Ο Κράμαρικ έβγαλε τη σέντρα στο 11ο λεπτό για τον Βάγκνερ κι αυτός άνοιξε το σκορ, ενώ στο 35ο λεπτό, ο Ντεμιρμπάι σημείωσε το δεύτερο γκολ για την φιλοξενούμενη. Η Ίνγκολσταντ απλά μείωσε στο φινάλε με πέναλτι του Χίντερσεερ σε 2-1, με την Χόφενχαϊμ να φτάνει τους 10 βαθμούς σκαρφαλώνοντας 7η.

Η Φράιμπουργκ μπήκε νωρίς μπροστά στο τιμόνι του οδήγου στο ματς με την Άιντραχτ με το γκολ του Γκρίφο στο 4ο λεπτό και κράτησε αυτό το προβάδισμα μέχρι το τέλος, για να φτάσει στην 9η θέση της βαθμολογίας.

Ισόπαλο 2-2 ήρθε το ματς της Ντάρμσταντ με την Βέρντερ. Στο 19ο λεπτό ο Τσόλακ με πέναλτι που κέρδισε ο Γκόντορφ έδωσε το προβάδισμα από την άσπρη βούλα για τη Ντάρμσταντ απέναντι στη Βέρντερ Βρέμης με 1-0. Όμως ο Σανέ έφερε το παιχνίδι στα ίσια στο 51ο λεπτό με κεφαλιά για το 1-1, μετά από σέντρα του Γκέμπρε Σελάσιε. Ο Γκνάμπρι στο 67ο λεπτό γύρισε το ματς για την Βέρντερ που πήρε προβάδισμα με 2-1. Στο 73ο λεπτό ο Τσόλακ χτύπησε ξανά, φέρνοντας το ματς στα ίσια, μετά από ασίστ του Γκόντορφ για το 2-2.