LIVE: Νιγηρία-Αργεντινή 2-3 (τελικό)

Και τα δύο γκολ για τους Αργεντίνους ο Μέσι στην αρχή και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου - Για τη Νιγηρία δύο γκολ από τον Μουσά στο 4΄ και στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου - Εκ νέου το προβάδισμα στην Αργεντινή στο 51' με γκολ του Ροχά - Σε εξέλιξη Ιράν-Βοσνία: 1-3 (β΄ ημίχρονο)

Νιγηρία και Ιράν αγωνιούν σήμερα για την εξέλιξη των δύο αναμετρήσεων που θα ξεκινήσουν στις 7 το απόγευμα (ώρα Ελλάδας) για τον 6ο όμιλο του Μουντιάλ.

Οι «υπεραετοί» θέλουν τουλάχιστον έναν βαθμό κόντρα στην Αργεντινή για να μην ανησυχούν για το τι συμβαίνει στον άλλο αγώνα του ομίλου ελπίζοντας να ακολουθήσουν την αλμπισελέστε στη φάση των «16».

To 1-0

To 1-1

Το 1-2 για την Αργεντινή Το 2-2 από τη Νιγηρία Το 2-3 από την Αργεντινή

Οι δύο προπονητές επέλεξαν τις παρακάτω 11αδες:

Στον άλλο αγώνα του ομίλου το Ιράν αντιμετωπίζει την αδιάφορη Βοσνία, η οποία έχει ήδη αποκλειστεί από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Αντίθετα οι Ασιάτες θέλουν μόνον νίκη ελπίζοντας σε ήττα της Νιγηρίας από την Αργεντινή προκειμένου να πετύχουν την ιστορική πρόκριση στην επόμενη φάση του Μουντιάλ της Βραζιλίας. Οι Ιρανοί πάντως προέρχονται από ένα σερί έξι συνεχόμενων αγώνων χωρίς νίκη σε τελική φάση Μουντιάλ.

Στο 23' η Βοσνία παίρνει το προβάδισμα με γκολ του Τζέκο.

Για τους Βαλκάνιους τα τέρματα διπλασίασε το Πιάνιτς στο 59΄.

Στο 82' μείωσε για το Ιράν ο Ρόχα, αλλά στο 84' η Βοσνία πέτυχε το τρίτο της τέρμα στον αγώνα με τον Βρσαλιεβιτς.

Ιράν και Βοσνία κατέβηκαν στον αγωνιστικό χώρο της Αρένα Φόντε Νόβα με τις ακόλουθες 11αδες: